EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Odkryj wentylację na nowo

JAWAR Sp. z o. o. | 2020-02-18
Odkryj wentylację na nowo
Fot. Jawar

Odkryj wentylację na nowo


Fot. Jawar

Nowe technologie budowlane stawiają kolejne wyzwania przed systemami wentylacji. Z jednej strony zwiększenie izolacyjności budynków mieszkalnych zapewnia mniejsze zużycie energii, z drugiej powoduje, że wentylacja naturalna nie działa. Z kolei wentylacja mechaniczna jest droga i skomplikowana, zarówno w montażu, jak i użytkowaniu. W odpowiedzi na aktualne potrzeby domowników powstał Jawar ATMO - energooszczędny system, łączący najlepsze cechy dwóch rodzajów wentylacji.

treść sponsorowana

Sprawna wentylacja w domu to konieczność

Świeże powietrze jest nam niezbędne do życia. Człowiek w ciągu doby wdycha i wydycha ok. 10 000 litrów powietrza. Do tego celu zużywany jest zawarty w powietrzu tlen, a wydychany dwutlenek węgla wraz z parą wodną. Wilgoci pozbywamy się także przez skórę - w procesie pocenia. W każdym domu znajdują się również inne źródła wilgoci -  woda paruje podczas kąpieli oraz w czasie gotowania. Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu i zdrowia w mieszkaniu niezbędna jest sprawna wentylacja, która odpowiada za dostarczenie świeżego powietrza oraz usunięcie nadmiaru wilgoci i zużytego powietrza. 

Zgodnie z przepisami, ale i samą logiką funkcjonowania budynku, świeże powietrze należy nawiewać wszędzie tam, gdzie spędzają czas domownicy tj. z salonu, sypialni czy korytarza, zaś wywiewać je z pomieszczeń, w których powstają największe ilości wilgoci oraz nieprzyjemne zapachy tj. z kuchni, spiżarni, łazienki czy garderoby. Dzięki temu świeże powietrze najpierw napływa do pomieszczeń mieszkalnych, następnie np. poprzez podcięcia w drzwiach przemieszcza się do pomieszczeń typu kuchnie i łazienki, by w końcowym etapie być usunięte przez wentylację.

Dowiedz się więcej >>

Negatywne skutki wadliwej wentylacji

Nieprawidłowo działająca wentylacja wiąże się z wieloma problemami - nie tylko dla samego budynku, ale przede wszystkim dla zdrowia domowników. Są to powstające pleśń i grzyby, skraplanie się wilgoci na szybach i innych powierzchniach. Brak wymaganej ilości tlenu w powietrzu objawia się z kolei pogorszeniem komfortu i samopoczucia, co wiąże się ze zmęczeniem, bólem głowy, alergiami, chorobami układu oddechowego. Natomiast w przypadku nadmiaru wymienianego powietrza występują duże straty ciepła, a co za tym idzie wychłodzenie mieszkania. Dlatego też należy zapewnić odpowiednią ilość wentylowanego powietrza.

Rodzaje wentylacji

Powszechnie znane są dwa rodzaje wentylacji. Wentylacja grawitacyjna, nazywana również naturalną, działa na zasadzie zjawiska konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Jest skuteczna tylko w momencie, gdy wymianie podlega odpowiednia ilość powietrza. Działanie polega na instalacji pionowych kanałów wywiewnych, które na zasadzie grawitacji usuwają użyte (cieplejsze) powietrze z mieszkania. Świeże powietrze natomiast nawiewane jest nieszczelnościami w oknach i drzwiach. Niestety obecnie w trosce o lepszą termoizolację budynków, inwestuje się bardzo szczelne okna i drzwi, przez co wentylacja grawitacyjna nie działa. Rozwiązaniem tego problemu są np. nawiewniki okienne, jednak przekłada się to na spore straty ciepła w mieszkaniu.

Wentylacja mechaniczna działa przy pomocy centrali wentylacyjnej, która w sposób mechaniczny nawiewa poprzez kanały nawiewne świeże powietrze, a wyciąga to zużyte poprzez kanały wywiewne. Centrale wentylacyjne wyposażone są w wymienniki ciepła, dzięki czemu możliwe jest odebranie ciepła ze zużytego powietrza i podgrzanie nim tego nawiewanego z zewnątrz. Zmniejsza to straty ciepła, które powodowane jest przez wentylację. Centrale wentylacyjne pozwalają również na filtrowanie świeżego powietrza, co zapobiega przedostawaniu się smogu do mieszkania. Dostępne na rynku rozwiązania wentylacji mechanicznej są bardzo skomplikowane, a przez to drogie w montażu i utrzymaniu.

"Już na etapie planowania rozkładu domu należy przemyśleć, w jaki sposób zaprojektować wentylację. Obecnie, kiedy to w domach znajdują się pomieszczenia, które muszą być wentylowane (kuchnia, łazienka, kotłownia czy salon z kominkiem), jest to wymóg prawa budowlanego. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest prawidłowa wentylacja w domu. Z tego względu, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w technice kominowej i wentylacyjnej, opracowaliśmy optymalne rozwiązanie, zwiększające bezpieczeństwo i komfort domowników" - tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar. 

Skonsultuj się z naszymi specjalistami >>

Energooszczędny system Jawar ATMO łączy w sobie najlepsze cechy z dwóch rodzajów wentylacji. ATMO jest odpowiedzią na wyzwania dzisiejszej cywilizacji, a także na potrzeby mieszkańców. Mechanizm jego działania opiera się na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy pionowych kanałów perlitobetonowych. Prosta budowa systemu jest oparta na kanałach pionowych, jak w wentylacji grawitacyjnej oraz na wydajności i odzysku ciepła, jak w przypadku wentylacji mechanicznej.

Jawar ATMO wyposażony jest w rekuperator, który dokonuje wymiany ciepła pomiędzy usuwanym i dostarczanym powietrzem. Co istotne system jest optymalny zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i funkcjonalnym. W cenie 1/3 klasycznej rekuperacji użytkownik otrzymuje system porównywalny pod względem efektywności i wydajności. Jawar ATMO to szybki i łatwy montaż, cicha praca, wysoki komfort użytkowania i szybki zwrot z inwestycji.

Więcej informacji na stronie: https://www.jawar.com.pl/

JAWAR Sp. z o. o.
ul. Sońska 89
06-400 Ciechanów
godz. 7:00-16:00

Tel: +48 23 672 24 16, +48 23 673 54 00
Fax: +48 23 672 76 91
e-mail: [email protected]

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Marek Marek, 21.04.2020r., 16:20:02 Uważam, że rekuperacja to świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają oszczędności na ogrzewaniu. Jednocześnie dobry system rekuperacyjny zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza w domu.
  • Olka Olka, 24.05.2020r., 07:29:13 Ja przy remoncie mieszkania zdecydowałam się za namową znajomego na instalację rekuperatora HRU-WALL. Dzięki niemu problem wilgoci w kuchni zniknął.
  • Jacek Jacek, 25.05.2020r., 15:29:59 Też słyszałem dużo dobrych opinii o firmie Alnor i rekuperatorze HRU-PremAIR-450. Właśnie jestem w trakcie budowy domu i pewno zdecyduję się na ten system.
  • gutek gutek, 29.11.2020r., 19:53:11 Słyszałem, że Oknoplast ma nowe rozwiązanie jeśli chodzi o wentylację. Nowe okucie EffiAir. W pozycji zaryglowanej możemy wentylować pomieszczenia. Super sprawa.
  • Dawid Dawid, 05.02.2022r., 20:28:20 Haha, rekuperacja spoko rzecz, ale to rozwiązanie beznadziejne. Zero szczelności i pełno syfu z sypiących się pustaków.

Najnowsze produkty i technologie

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.