Odkryj wentylację na nowo

 JAWAR  |  3
Odkryj wentylację na nowo
Odkryj wentylację na nowo
Fot. Jawar

Nowe technologie budowlane stawiają kolejne wyzwania przed systemami wentylacji. Z jednej strony zwiększenie izolacyjności budynków mieszkalnych zapewnia mniejsze zużycie energii, z drugiej powoduje, że wentylacja naturalna nie działa. Z kolei wentylacja mechaniczna jest droga i skomplikowana, zarówno w montażu, jak i użytkowaniu. W odpowiedzi na aktualne potrzeby domowników powstał Jawar ATMO - energooszczędny system, łączący najlepsze cechy dwóch rodzajów wentylacji.

Sprawna wentylacja w domu to konieczność

Świeże powietrze jest nam niezbędne do życia. Człowiek w ciągu doby wdycha i wydycha ok. 10 000 litrów powietrza. Do tego celu zużywany jest zawarty w powietrzu tlen, a wydychany dwutlenek węgla wraz z parą wodną. Wilgoci pozbywamy się także przez skórę - w procesie pocenia. W każdym domu znajdują się również inne źródła wilgoci -  woda paruje podczas kąpieli oraz w czasie gotowania. Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu i zdrowia w mieszkaniu niezbędna jest sprawna wentylacja, która odpowiada za dostarczenie świeżego powietrza oraz usunięcie nadmiaru wilgoci i zużytego powietrza. 

Zgodnie z przepisami, ale i samą logiką funkcjonowania budynku, świeże powietrze należy nawiewać wszędzie tam, gdzie spędzają czas domownicy tj. z salonu, sypialni czy korytarza, zaś wywiewać je z pomieszczeń, w których powstają największe ilości wilgoci oraz nieprzyjemne zapachy tj. z kuchni, spiżarni, łazienki czy garderoby. Dzięki temu świeże powietrze najpierw napływa do pomieszczeń mieszkalnych, następnie np. poprzez podcięcia w drzwiach przemieszcza się do pomieszczeń typu kuchnie i łazienki, by w końcowym etapie być usunięte przez wentylację. Dowiedz się więcej >>

Negatywne skutki wadliwej wentylacji

Nieprawidłowo działająca wentylacja wiąże się z wieloma problemami - nie tylko dla samego budynku, ale przede wszystkim dla zdrowia domowników. Są to powstające pleśń i grzyby, skraplanie się wilgoci na szybach i innych powierzchniach. Brak wymaganej ilości tlenu w powietrzu objawia się z kolei pogorszeniem komfortu i samopoczucia, co wiąże się ze zmęczeniem, bólem głowy, alergiami, chorobami układu oddechowego. Natomiast w przypadku nadmiaru wymienianego powietrza występują duże straty ciepła, a co za tym idzie wychłodzenie mieszkania. Dlatego też należy zapewnić odpowiednią ilość wentylowanego powietrza.

Rekuperator ATMO Jawar

Rodzaje wentylacji

Powszechnie znane są dwa rodzaje wentylacji. Wentylacja grawitacyjna, nazywana również naturalną, działa na zasadzie zjawiska konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Jest skuteczna tylko w momencie, gdy wymianie podlega odpowiednia ilość powietrza. Działanie polega na instalacji pionowych kanałów wywiewnych, które na zasadzie grawitacji usuwają użyte (cieplejsze) powietrze z mieszkania. Świeże powietrze natomiast nawiewane jest nieszczelnościami w oknach i drzwiach. Niestety obecnie w trosce o lepszą termoizolację budynków, inwestuje się bardzo szczelne okna i drzwi, przez co wentylacja grawitacyjna nie działa. Rozwiązaniem tego problemu są np. nawiewniki okienne, jednak przekłada się to na spore straty ciepła w mieszkaniu.

Wentylacja mechaniczna działa przy pomocy centrali wentylacyjnej, która w sposób mechaniczny nawiewa poprzez kanały nawiewne świeże powietrze, a wyciąga to zużyte poprzez kanały wywiewne. Centrale wentylacyjne wyposażone są w wymienniki ciepła, dzięki czemu możliwe jest odebranie ciepła ze zużytego powietrza i podgrzanie nim tego nawiewanego z zewnątrz. Zmniejsza to straty ciepła, które powodowane jest przez wentylację. Centrale wentylacyjne pozwalają również na filtrowanie świeżego powietrza, co zapobiega przedostawaniu się smogu do mieszkania. Dostępne na rynku rozwiązania wentylacji mechanicznej są bardzo skomplikowane, a przez to drogie w montażu i utrzymaniu.

"Już na etapie planowania rozkładu domu należy przemyśleć, w jaki sposób zaprojektować wentylację. Obecnie, kiedy to w domach znajdują się pomieszczenia, które muszą być wentylowane (kuchnia, łazienka, kotłownia czy salon z kominkiem), jest to wymóg prawa budowlanego. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest prawidłowa wentylacja w domu. Z tego względu, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w technice kominowej i wentylacyjnej, opracowaliśmy optymalne rozwiązanie, zwiększające bezpieczeństwo i komfort domowników" - tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar. Skonsultuj się z naszymi specjalistami >>

Energooszczędny system Jawar ATMO łączy w sobie najlepsze cechy z dwóch rodzajów wentylacji. ATMO jest odpowiedzią na wyzwania dzisiejszej cywilizacji, a także na potrzeby mieszkańców. Mechanizm jego działania opiera się na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy pionowych kanałów perlitobetonowych. Prosta budowa systemu jest oparta na kanałach pionowych, jak w wentylacji grawitacyjnej oraz na wydajności i odzysku ciepła, jak w przypadku wentylacji mechanicznej.

Jawar ATMO wyposażony jest w rekuperator, który dokonuje wymiany ciepła pomiędzy usuwanym i dostarczanym powietrzem. Co istotne system jest optymalny zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i funkcjonalnym. W cenie 1/3 klasycznej rekuperacji użytkownik otrzymuje system porównywalny pod względem efektywności i wydajności. Jawar ATMO to szybki i łatwy montaż, cicha praca, wysoki komfort użytkowania i szybki zwrot z inwestycji.

Więcej informacji na stronie: https://www.jawar.com.pl/

JAWAR JAWAR Sp. z o. o.
ul. Sońska 89
06-400 Ciechanów
godz. 7:00-16:00

Tel: +48 23 672 24 16, +48 23 673 54 00
Fax: +48 23 672 76 91
e-mail:

(jawar, ATMO, rekuperator, wentylacja, rekuperacja, wentylator, wentylacja grawitacyjna, wentylacja mechaniczna)

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
Marek / 21-04-2020, 16:20
Uważam, że rekuperacja to świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają oszczędności na ogrzewaniu. Jednocześnie dobry system rekuperacyjny zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza w domu.
Olka / 24-05-2020, 07:29
Ja przy remoncie mieszkania zdecydowałam się za namową znajomego na instalację rekuperatora HRU-WALL. Dzięki niemu problem wilgoci w kuchni zniknął.
Jacek / 25-05-2020, 15:29
Też słyszałem dużo dobrych opinii o firmie Alnor i rekuperatorze HRU-PremAIR-450. Właśnie jestem w trakcie budowy domu i pewno zdecyduję się na ten system.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko znaleźć usterki lub mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

dk22  | 
05-07-2020, 21:41
 | 
1
sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
Waldi91  | 
02-07-2020, 09:37
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl