Ecodesign - ekologia i wydajność

 Defro  |  1
Każdego roku, mamy do czynienia z uchwałami i decyzjami podejmowanymi przez władze, w celu poprawy efektywności energetycznej systemów grzewczych i zmniejszenia ich negatywnego wpływu na środowisko. Kolejnym krokiem, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku jest dyrektywa Ecodesign uchwalona przez Parlament Europejski. Co to jest Ecodesign? Certyfikat Ecodesign dotyczy wymagań emisyjno-energetycznych dla kotłów na paliwo stałe. Rozporządzenie skupia się przede wszystkim na sprawności i emisyjności urządzeń zarówno podczas pracy nominalną jak i obniżoną mocą. Ekoprojekt (bo tak nazywana jest dyrektywa Ecodesign), od stycznia obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej i dotyczy wszystkich kotłów znajdujących się na rynku.

Sezonowa efektywność energetyczna

Sezonowa efektywność energetyczna to pojęcie wprowadzone do ogrzewnictwa wraz z wyżej wymienioną dyrektywą. Określa ona sprawność pieca ecodesign, jako uśrednioną wartość między mocą nominalną a obniżoną. Dzięki temu, ocena efektywności energetycznej urządzenia jest bardziej rzetelna i miarodajna. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w swoim założeniu, kotły ecodesign (szeroki wybór kotłów z certyfikatem Ecodesign na stronie: https://www.defro.pl/) muszą spełniać wymagane normy, zarówno podczas pracy z nominalną mocą jak i z obniżoną. Według rozporządzenia Ecodesign, w przypadku kotłów o mocy przekraczającej 20 kW sezonowa efektywność energetyczna powinna wynosić, co najmniej 77%, natomiast dla kotłów o mocy poniżej 20 kW, minimum 75%.

Emisja szkodliwych substancji

Drugim, również bardzo ważnym elementem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego są normy dotyczące emisji szkodliwych substancji do środowiska. Urządzenia grzewcze w budynkach jednorodzinnych są jedną z głównych przyczyn smogu. Ekoprojekt, ma być kolejnym krokiem w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Ustalając wymagania, twórcy Ekoprojektu, skupili się na takich zanieczyszczeniach jak: cząsteczki stałe. Organiczne związki gazowe, tlenek węgla oraz tlenek azotu. Normy emisyjne, które muszą spełniać kotły Ecodesign, kształtują się następująco:

Dla emisji cząstek stałych:

  • kotły z podajnikiem automatycznym: < 40 mg/m3
  • kotły z załadunkiem ręcznym: < 60 mg/m3

Dla emisji tlenku węgla:

  • kotły z podajnikiem automatycznym: < 500 mg/m3
  • kotły z załadunkiem ręcznym: < 700 mg/m3

Dla emisji OGC:

  • kotły z podajnikiem automatycznym: < 20 mg/m3
  • kotły z załadunkiem ręcznym: < 30 mg/m3

Dla emisji tlenków azotu:

  • kotły na biomasę (np. pellet): < 200 mg/m3
  • kotły na ekogroszek: < 350 mg/m3

Podczas analizy emisyjności danego urządzenia, bierze się pod uwagę, analogicznie do obliczania sprawności, pracę kotła z mocą szczytową i obniżoną.

Ecodesign a kotły 5 klasy

Warto przypomnieć, że 1 lipca 2018 r. obowiązuje zakaz sprzedaży kotłów na paliwa stałe poniżej 5 klasy. Jak się ma dyrektywa Ecodesign do kotłów 5 generacji? Ekoprojekt narzuca bardziej restrykcyjne wymagania. Wynika to z wprowadzenia norm dla tlenków azotu, co do tej pory nie było uwzględniane w rozporządzeniach. Ponadto, Ekoprojekt wprowadził pojęcie sezonowej efektywności energetycznej, co również jest nowością.

Kotły posiadające certyfikat Ecodesign (np. kotły Defro) gwarantują szereg korzyści. Dzięki, wysokiej sprawności są również oszczędne. Rozwiązania technologiczne zastosowane w takich urządzeniach, sprawiają, że proces spalania jest wydajny, co skutkuje mniejszą ilością paliwa niezbędnego do ogrzania budynku. Warto pamiętać, że proces spalania, w dużej mierze zależy właśnie od jakości paliwa. Paliwo zanieczyszczone bądź niedostatecznie suche, jest przyczyną awarii kotłów, wyższej emisji szkodliwych substancji oraz obniżenia sprawności urządzenia.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
aDam / 14-04-2020, 11:05
wybieranie ekologicznych rozwiązań w 2020 roku to nasz niepisany obowiązek
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl