EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak dobrze zaizolować poddasze?

Redakcja | 2020-03-09
Jak dobrze zaizolować poddasze?
Fot. Isover

Jak dobrze zaizolować poddasze?


Fot. Isover

Prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza ma równie duże znaczenie, jak odpowiednia izolacja termiczna ścian. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że ciepło ucieka przez niezaizolowany dach nawet łatwiej i szybciej niż przez ściany, dlatego wymagania dotyczące tej przegrody są ostrzejsze.

Zobacz także

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Jaka zatem powinna być skuteczna izolacja dachu i poddasza? W skrócie można powiedzieć, że zawsze szczelna, dobrze zabezpieczona przed wodą deszczową oraz przed parą wodną, a także stwarzająca wystarczający wysoki opór przewodzenia ciepła.

Podstawą dobrej izolacji jest jej właściwe zaprojektowanie i dobranie do konkretnej przegrody, fachowe wykonawstwo oraz odpowiedzialność projektanta i wykonawcy na każdym etapie wykonania izolacji. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że zmiany projektowanej izolacji cieplnej dokonywane samodzielnie przez inwestorów, bez konsultacji z projektantem, mogą potem wpłynąć na zwiększenie opłat za ogrzewanie.

Bardzo dobrym materiałem do izolacji poddasza, który skutecznie chroni przed ucieczką ciepła oraz dobrze izoluje od hałasu, jest wełna mineralna. Najczęściej stosowanym sposobem izolacji poddasza jest dwuwarstwowe ułożenie wełny mineralnej.

Dla trwałości domu

Dobre ocieplenie dachu i poddasza jest warunkiem nie tylko oszczędnego gospodarowania energią, ale także trwałości domu. Właściwie zaprojektowana i poprawnie wykonana izolacja dachu skośnego zapobiega wykraplaniu się pary wodnej, która może powodować zagrzybienie drewnianej konstrukcji więźby, a tym samym pogorszenie jej właściwości konstrukcyjnych, nie wspominając o aspekcie zdrowotnym.

Fachowe wykonanie to podstawa

Wykonanie ocieplenia poddasza najlepiej powierzyć sprawdzonym specjalistom, ale nawet jeśli zdecydujemy się zrobić to we własnym zakresie, to zawsze musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Przed podjęciem prac należy sprawdzić, jak ocieplić każdy element dachu.
  • Szczególną uwagę należy zwrócić na takie detale dachu, jak gzymsy, wypusty czy połączenia z kominem – one też powinny być starannie ocieplone. Nie można pozwolić na jakiekolwiek przerwy w materiale izolacyjnym. Musimy mieć pewność, że każdy element dachu będzie prawidłowo zaizolowany. Wszelkie niedoróbki mogą powodować straty ciepła.
  • Poddasze ocieplamy wełną mineralną dwuwarstwowo – pierwszą warstwę kładziemy pomiędzy krokwiami, zaś drugą prostopadle do niej pod krokwiami. Dwuwarstwowy układ izolacji dachu pozwala wyeliminować mostki termiczne. Ważne jest, aby zachować ciągłość izolacji.
  • Trzeba pamiętać, że dach zawsze powinien być wentylowany. Wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy i przy okapie dachu. Jeśli nie uwzględnimy wentylacji dachu, to w domu może pojawić się grzyb i pleśń. Dlatego pod materiałem izolacyjnym należy stosować paroizolację, a nad nim wiatroizolację lub membranę wysokoparoprzepuszczalną.
  • Należy dążyć do tego, aby paroizolacja była idealnie szczelna. Ma ona zminimalizować ilość pary wodnej przenikającej do wełny w dachu. Jednocześnie para wodna ulega skropleniu po zimnej stronie połaci dachu, co może doprowadzić do zawilgocenia izolacji. Żeby tego uniknąć, zewnętrzne warstwy dachu muszą umożliwić odprowadzenie pary wodnej. Dlatego stosuje się paroprzepuszczalne folie dachowe i pozostawia szczeliny wentylacyjne.
Fot. Knauf Insulation

Fot. Knauf Insulation

Dobre materiały – dlaczego wełna mineralna?

Wełna mineralna od lat jest powszechnie stosowana w Polsce jako sprawdzony materiał do ocieplania połaci dachowych. Jest niedroga i łatwa do ułożenia. Jako materiał sprężysty świetnie wypełnia przestrzenie pomiędzy i pod krokwiami więźby dachowej, zachowując swój kształt, wymiary i co najważniejsze parametry cieplne przez cały okres użytkowania liczony dekadami lat. Łatwość docinania materiału połączona z dużą elastycznością sprawia, że izolację można zawsze ułożyć szczelnie. Warto podkreślić, że wełna mineralna pozostaje trwale elastyczna, co nie jest bez znaczenia, gdyż dach „pracuje”, a nie jest sztywną powierzchnią. W sztywnym materiale mogą powstawać szczeliny na styku z więźbą dachową.

Fot. Isover

Fot. Isover

Prawidłowe ocieplenie poddasza wełną mineralną, poza skuteczną izolacją termiczną, zapewnia także wiele innych korzyści. Dzięki paroprzepuszczalnej, niepalnej izolacji cieplnej można zapewnić w mieszkaniach większy komfort cieplno-wilgotnościowy i jednocześnie ograniczyć ryzyko pożarowe.

Pamiętajmy, że wełna mineralna jest klasyfikowana jako materiał niepalny (euroklasa A1). Na poddaszu, w którym cała konstrukcja więźby jest drewniana, izolacja niepalną wełną mineralną może mieć ogromne znaczenie podczas pożaru, gdyż nie będzie powodować szybszego rozprzestrzeniania się ognia na inne elementy budynku, do czego mogą się przyczynić palne wyroby izolacyjne.

Budynek należy konstruować tak, żeby para wodna mogła bez przeszkód zostać usunięta na zewnątrz. Służy temu przede wszystkim dobra wentylacja. Jednak nie wolno zapominać, że przegrody zewnętrzne – ściany czy dach – też mają wpływ na właściwe zarządzanie wilgocią wewnątrz budynku. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie materiałów, które przepuszczają parę wodną. Takim materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna. Ma ona doskonałe parametry paroprzepuszczalności. Współczynnik oporu dyfuzyjnego dla wełny mineralnej wynosi μ = 1. Przyjmuje się, że opór dyfuzyjny (μ) na poziomie 1 to pełna paroprzepuszczalność, a każda wyższa wartość to coraz większy opór dla przenikającej pary wodnej.

Fot. Rockwool

Fot. Rockwool

Izolacja z wełny mineralnej – szklanej lub skalnej – pozwala zapewnić w mieszkaniach również wysoki komfort akustyczny. Włóknista struktura wełny mineralnej ma bardzo dobre właściwości tłumiące dźwięk. Dzięki temu izolacja skutecznie wycisza hałasy pochodzące z zewnątrz, na przykład odgłosy bębniącego o dach deszczu, co jest szczególnie dokuczliwe, gdy dach pokryty jest blachą.

Jaka powinna być grubość izolacji?

Planując izolację dachu – skośnego lub płaskiego – i wybierając rodzaj izolacji termicznej, trzeba się upewnić, że ocieplenie zagwarantuje uzyskanie współczynnika przenikania ciepła nie większego niż U = 0,15 W/(m2·K). Od stycznia 2021 roku będzie to obowiązujące wymaganie.

Przyjmuje się, że grubość izolacji dachu powinna wynosić minimum 30 cm, a dla domów energooszczędnych 40 cm, przy czym każdą przegrodę budowlaną należy najpierw sprawdzić pod względem termiczno-wilgotnościowym z uwzględnieniem jej pełnej charakterystyki materiałowej. Warto zaizolować dach lepiej niż jest to obecnie wymagane prawem, ponieważ przyniesie to znaczne korzyści przez lata eksploatacji budynku zarówno pod względem komfortu użytkowania budynku, jak i rachunków za jego ogrzewanie.

UWAGA!

Zwiększając grubość izolacji o 10 centymetrów, poprawiamy izolacyjność cieplną o około 40 procent!

Izolacja a smog

Fot. URSA

Fot. URSA

Jak już powszechnie wiadomo, głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych. Za niemal 90% zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 i prawie za 100% przekroczeń poziomu benzo(a)pirenu są odpowiedzialne budynki. Jak można to zmienić?

Rozwiązaniem jest systemowa termomodernizacja domów jednorodzinnych, co pozwoliłoby znacznie zmniejszyć ilość generowanych przez nie szkodliwych substancji. Wówczas tak szeroko promowana wymiana pieców byłaby tańsza i bardziej skuteczna. Dzięki solidnemu ociepleniu ścian i dachów wystarczy bowiem niewielka ilość paliwa, aby zapewnić w domu ciepło. Dlatego tak ważna jest kolejność działań modernizacyjnych.

Pierwszym etapem modernizacji powinna być analiza energetyczna budynku, następnie termomodernizacja jego przegród zewnętrznych, a dopiero w następnej kolejności wymiana źródeł ciepła i poprawa sprawności instalacji ogrzewczej. Tylko taka kolejność działań gwarantuje ograniczenie smogu w Polsce oraz obniżenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych dla ich właścicieli.

Kolejność odwrotna, czyli najpierw wymiana pieca, a następnie izolacja przegród zewnętrznych, oznacza przewymiarowanie źródeł ciepła, ich późniejszą nieefektywną pracę oraz wzrost kosztów ogrzewania. Wydajność urządzeń grzewczych jest bowiem ściśle uzależniona od właściwości izolacyjnych budynku.

Dobrze wykonana termomodernizacja domu to korzyści na kilkadziesiąt lat i są one widoczne od razu. To inwestycja, która mieszkańcom domów jednorodzinnych zwróci się na dwa sposoby:

  • po pierwsze, będą odczuwać w domu komfort – ciepło w zimie, a chłód latem,
  • po drugie – każdy rok przyniesie im oszczędności związane z ogrzewaniem.

Ponadto w skali kraju termomodernizacja zmniejsza występowanie zjawiska ubóstwa energetycznego, a także poprawia bezpieczeństwo energetyczne niezależnie od rodzaju paliw stosowanych do ogrzewania budynków jednorodzinnych.

Właściwie wykonane docieplenie przegród zewnętrznych budynków to również poprawa komfortu ich użytkowania, izolacyjności akustycznej przegród, bezpieczeństwa pożarowego oraz poprawa ich stanu technicznego i wizualnego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Paweł Siemieniuk Wentylacja dachu skośnego

Wentylacja dachu skośnego Wentylacja dachu skośnego

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu...

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu oraz zastosowaniu odpowiednich akcesoriów. Jej brak może doprowadzić do poważnych problemów eksploatacyjnych. Zadbajmy więc już na etapie projektowania i budowy domu o efektywny system wentylacji dachu.

mgr inż. Karol Miazio Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność,...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Jednak najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

CREATON Polska sp. z o.o. Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA

Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA

Zupełnie nowe, opracowane specjalnie przez ekspertów CREATON, klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA zapewniają wyjątkową jakość w przystępnej cenie. Nowość w ofercie marki...

Zupełnie nowe, opracowane specjalnie przez ekspertów CREATON, klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA zapewniają wyjątkową jakość w przystępnej cenie. Nowość w ofercie marki oferuje liczne korzyści, które docenią nie tylko dekarze, ale także wszyscy inwestorzy wybierający wysokiej jakości ceramiczne pokrycia dachowe CREATON.

Blachy Pruszyński Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto?

Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto? Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto?

Zachęcani reklamami produktów na pokrycie dachu i ich promocjami, może nawet oszołomieni ilością informacji oraz szeroką dostępnością różnych modeli pokrycia dachowego, na koniec robimy sobie analizę wytypowanych...

Zachęcani reklamami produktów na pokrycie dachu i ich promocjami, może nawet oszołomieni ilością informacji oraz szeroką dostępnością różnych modeli pokrycia dachowego, na koniec robimy sobie analizę wytypowanych materiałów. Dlaczego ten, a nie inny? Jakie zalety produktu są teraz ważne – dla mnie i mojej inwestycji? Przeanalizujmy, jakie możemy mieć korzyści z wyboru blachodachówki na wymiar.

Redakcja news Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone

Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone

W tym roku nagrody SuperDekarz 2022 przyznano już po raz 14. Uroczysta gala odbyła się 17 lutego w hotelu Warszawianka w Serocku. Spotkanie przedstawicieli tych środowisk, oprócz docenienia ich ciężkiej,...

W tym roku nagrody SuperDekarz 2022 przyznano już po raz 14. Uroczysta gala odbyła się 17 lutego w hotelu Warszawianka w Serocku. Spotkanie przedstawicieli tych środowisk, oprócz docenienia ich ciężkiej, całorocznej pracy, jest również okazją do podsumowań i sprecyzowania planów na najbliższą przyszłość.

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Dorken Delta Folie Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa? Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby...

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby badań oraz oceny. Jedną z ważniejszych norm w dekarstwie jest EN 13859-01, która wskazuje na właściwości elastycznych wyrobów stosowanych jako podkłady ułożone pod nieciągłymi pokryciami dachowymi. W jaki sposób ona działa, co potwierdza i czym różni się od certyfikacji ETA?

CREATON Polska sp. z o.o. Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać? Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił...

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo, właściwe klamrowanie dachówek jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego na połaci. Korzyści te uzyskać można jednak wyłącznie w przypadku zastosowania oryginalnych, dedykowanych dla danego modelu dachówki produktów.

URSA Polska Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 idealnie spełnia sprawdza się do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy, dachów skośnych, ścian działowych, a także sufitów podwieszanych. Jest dostępna w dwóch nowych...

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 idealnie spełnia sprawdza się do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy, dachów skośnych, ścian działowych, a także sufitów podwieszanych. Jest dostępna w dwóch nowych grubościach – 180 i 200 mm.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka ceramiczna – trwały i energooszczędny materiał na dach

Dachówka ceramiczna – trwały i energooszczędny materiał na dach Dachówka ceramiczna – trwały i energooszczędny materiał na dach

Dachówka ceramiczna jest pokryciem klasy premium, cechującym się doskonałą jakością, wysoką funkcjonalnością, atrakcyjnym wyglądem oraz dużą trwałością. Poszczególne modele znacząco różnią się od siebie...

Dachówka ceramiczna jest pokryciem klasy premium, cechującym się doskonałą jakością, wysoką funkcjonalnością, atrakcyjnym wyglądem oraz dużą trwałością. Poszczególne modele znacząco różnią się od siebie pod kątem formy i estetyki, umożliwiając zaprojektowanie dachu dopasowanego do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Pokrycie ceramiczne posiada także bardzo dobre parametry w zakresie termoizolacji, co korzystnie wpływa na ogólną energooszczędność domu.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają...

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają markowe produkty renomowanych producentów, takich jak CREATON Polska. W ofercie firmy znajdują się trzy dachówki cementowe – KAPSTADT, GÖTEBORG i HEIDELBERG dostępne w nowoczesnych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych powłokach PLANAR oraz DURATOP PRO.

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość CREATON – dachówka ceramiczna KODA NUANCE miedziana angobowana

Nowość CREATON – dachówka ceramiczna KODA NUANCE miedziana angobowana Nowość CREATON – dachówka ceramiczna KODA NUANCE miedziana angobowana

Kolekcja wysokiej jakości dachówek ceramicznych KODA marki CREATON wzbogaciła się o nową wersję kolorystyczną – NUANCE miedziana angobowana. Produkt, cieszący się od swojej premiery w 2021 r. niesłabnącą...

Kolekcja wysokiej jakości dachówek ceramicznych KODA marki CREATON wzbogaciła się o nową wersję kolorystyczną – NUANCE miedziana angobowana. Produkt, cieszący się od swojej premiery w 2021 r. niesłabnącą popularnością na rynku, w nowej wersji umożliwia wykonanie eleganckiego pokrycia nowoczesnego dachu, zachwycającego pod względem estetyki i trwałości.

URSA Polska Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku

Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku Izolacja termiczna – klucz do zwiększenia efektywności energetycznej budynku

Uzyskanie komfortu cieplnego pomieszczeń jest efektem zadbania o właściwie wykonaną izolację termiczną, co przekłada się z kolei na mniejsze koszty utrzymania domu. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów...

Uzyskanie komfortu cieplnego pomieszczeń jest efektem zadbania o właściwie wykonaną izolację termiczną, co przekłada się z kolei na mniejsze koszty utrzymania domu. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów izolacyjnych nie pozostaje bez wpływu na wskaźnik efektywności energetycznej, czyli stosunek energii zaoszczędzonej do zużywanej. Nietrudno zauważyć współzależność między tymi dwoma pojęciami – bez odpowiedniej izolacji termicznej nie może być mowy o efektywności energetycznej. Przyjrzyjmy się temu...

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu? Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku...

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku pod względem estetycznym. Jakie rozwiązania wykorzystać, aby dach naszego domu był ładny i trwały, a jego budowa przyjazna dla naszego portfela? Na te i inne pytania związane z optymalizacją kosztów dachu odpowiada ekspert marki CREATON – Jacek Maj, doradca techniczny i dekarz.

arch. Marianna Rybarczyk, PBN Invest Poddasze szczególnie chronione przed upałami

Poddasze szczególnie chronione przed upałami Poddasze szczególnie chronione przed upałami

W Polsce bardzo popularne są budynki jednorodzinne, które najczęściej projektuje się jako jedno- lub dwukondygnacyjne. W przypadku tych budynków, kondygnacja użytkowa zazwyczaj znajduje się bezpośrednio...

W Polsce bardzo popularne są budynki jednorodzinne, które najczęściej projektuje się jako jedno- lub dwukondygnacyjne. W przypadku tych budynków, kondygnacja użytkowa zazwyczaj znajduje się bezpośrednio pod dachem i jest szczególnie narażona na skrajne temperatury – zarówno wysokie, jak i niskie.

Bratex Dachy Mrzygłód sp.k. Modułowy rąbek zatrzaskowy

Modułowy rąbek zatrzaskowy Modułowy rąbek zatrzaskowy

Dachy na rąbek stojący są rodzajem pokrycia, którego początki sięgają wczesnych lat ubiegłego wieku. W ówczesnym czasie dachy na rąbek wykonywano z krótkich pasów blachy i układano je naprzemiennie, aby...

Dachy na rąbek stojący są rodzajem pokrycia, którego początki sięgają wczesnych lat ubiegłego wieku. W ówczesnym czasie dachy na rąbek wykonywano z krótkich pasów blachy i układano je naprzemiennie, aby uzyskać szczelność. Blachę łączono metodą felcowania, czyli zawijania lub zaginania krawędzi. Technika ta wymaga wysokich umiejętności od wykonawcy oraz zastosowania odpowiedniego rodzaju blachy, by uniknąć uszkodzenia materiału przy zaginaniu. Krycie dachów na felc, zwane także rzemieślniczym lub...

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie czynniki wpływają na dobór warstwy wstępnego krycia dachu?

Jakie czynniki wpływają na dobór warstwy wstępnego krycia dachu? Jakie czynniki wpływają na dobór warstwy wstępnego krycia dachu?

Warstwa wstępnego krycia zupełnie niesłusznie należy do najmniej docenianych części składowych dachu. W powszechnym mniemaniu jego najważniejszym elementem jest pokrycie dachowe. I choć faktycznie, wspólnie...

Warstwa wstępnego krycia zupełnie niesłusznie należy do najmniej docenianych części składowych dachu. W powszechnym mniemaniu jego najważniejszym elementem jest pokrycie dachowe. I choć faktycznie, wspólnie z więźbą dachową odpowiada ono za trwałość całej konstrukcji oraz jej estetykę, to jednak by powstał w pełni funkcjonalny dach, należy pod wybranym rodzajem pokrycia położyć niewidoczną z zewnątrz, ale kluczową dla całej izolacji warstwę ochronną.

Dorken Delta Folie Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał...

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał swoją funkcję. Produkt powinien przede wszystkim być wysoce wodoodporny. Czy klasa W1 w pełni to zapewnia?

CREATON Polska sp. z o.o. Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru? Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych...

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych oraz cementowych należy więc zadbać o pełną poprawność montażu, równocześnie upewniając się co do wysokiej jakości wszystkich zastosowanych produktów – w tym klamer.

mgr inż. Krzysztof Patoka Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu...

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu (PMMA) i kilku innych tworzyw. Ekspozycja wszystkich tych tworzyw na światło słoneczne ma negatywny wpływ na ich żywotność. Zawarte w świetle promieniowanie ultrafioletowe (UV) rozbija wiązania chemiczne tych polimerów, w wyniku czego ulegają one różnym uszkodzeniom: sztywnieniu, pękaniu i odbarwianiu....

Marcin Baliński Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany...

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany słyszał, że warto się spieszyć, bo potem nie będzie się opłacać. A jak jest w rzeczywistości?

CREATON Polska sp. z o.o. Taśmy kalenicowe – klucz do trwałości i szczelności dachu: rodzaje, montaż i praktyczne porady

Taśmy kalenicowe – klucz do trwałości i szczelności dachu: rodzaje, montaż i praktyczne porady Taśmy kalenicowe – klucz do trwałości i szczelności dachu: rodzaje, montaż i praktyczne porady

Taśmy kalenicowe pełnią istotną rolę w utrzymaniu trwałości i szczelności dachu. W poniższym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom taśm kalenicowych, sposobom ich montażu oraz udzielimy praktycznych...

Taśmy kalenicowe pełnią istotną rolę w utrzymaniu trwałości i szczelności dachu. W poniższym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom taśm kalenicowych, sposobom ich montażu oraz udzielimy praktycznych porad, które pomogą Ci zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dachu.

CREATON Polska sp. z o.o. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego...

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego ciężar czy rozmiar, ale także wielkość, stopień skomplikowania i kąt nachylenia dachu oraz estetyka budynku. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Redakcja Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie?

Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie? Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie?

Remont dachu to duże przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do prac przydatna będzie nie tylko wiedza na temat tego, jakie są rodzaje pokryć dachowych czy ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego, ale również...

Remont dachu to duże przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do prac przydatna będzie nie tylko wiedza na temat tego, jakie są rodzaje pokryć dachowych czy ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego, ale również orientacja w przepisach prawa budowlanego. Kiedy wymagane jest formalne pozwolenie, a kiedy prace te wystarczy zgłosić do właściwych urzędów?

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.