EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Spawanie kanałów wentylacyjnych z tworzyw sztucznych nie musi być trudne

Spawanie kanałów wentylacyjnych z tworzyw sztucznych nie musi być trudne

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

treść sponsorowana
Zobacz także

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Wentylatory osiowe i promieniowe

Wentylatory osiowe i promieniowe Wentylatory osiowe i promieniowe

Przedstawiamy najważniejsze cechy wentylatorów kanałowych oraz osiowych ściennych.

Przedstawiamy najważniejsze cechy wentylatorów kanałowych oraz osiowych ściennych.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji

Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji

Cenisz nowe technologie i rozwiązania smart, zgodne z ideą energooszczędności? System rekuperacji ze strefowaniem SmartAIR to najbardziej efektywna instalacja wentylacyjna na rynku. System wentylacyjny...

Cenisz nowe technologie i rozwiązania smart, zgodne z ideą energooszczędności? System rekuperacji ze strefowaniem SmartAIR to najbardziej efektywna instalacja wentylacyjna na rynku. System wentylacyjny może bowiem samodzielnie regulować swoją pracę, na podstawie odczytów z czujników.

Budynki te są narażone na oddziaływanie różnych silnie toksycznych substancji i związków chemicznych. Instalacjom wentylacji w tego typu miejscach stawia się wysokie wymagania. Muszą być odporne na działanie agresywnego i wilgotnego środowiska. Instalacja wykonana z odpowiednich materiałów z zachowaniem zasad poprawnego montażu oraz przy użyciu sprawdzonych elementów mocujących ma znaczenie dla jakości działania układu roboczego. Innowacyjnymi materiałami, które spełniają określone wymagania są tworzywa sztuczne. Montaż i łączenie takiego układu może wywoływać pewne wątpliwości, nic bardziej mylnego…

W tym artykule poznasz techniki spawania  kanałów wentylacyjnych z tworzyw sztucznych i dowiesz się jakie są etapy przygotowania powierzchni łączonych elementów.

Wybór metody spawania warunkują: postać łączonych elementów, zastosowania, warunki eksploatacji, budowa chemiczna oraz właściwości fizyczne łączonych materiałów.

Sposoby łączenia kanałów z tworzyw sztucznych:

  • klejenie,
  • spawanie ekstruzyjne,
  • spawanie drutem–prętem,
  • połączenia mechaniczne – zastosowanie połączeń kołnierzowych przy użyciu śrub kwasoodpornych (tego typu połączenia zabezpieczają kanały przed przesunięciem, mogą być w każdej chwili zdemontowane i ponownie wykorzystane).

Kształtki wentylacyjne o przekroju okrągłym mają zakończenia mufowe, które ułatwiają proces łączenia instalacji.

Przygotowanie powierzchni do spawania:

  1. Przygotowanie elementów do spawania obejmuje takie zabiegi, jak przecinanie rur, czyszczenie elementów.
  2. W przypadku zastosowania złączek o tej samej średnicy zewnętrznej należy je uprzednio fazować.
  3. Podczas fazowania należy wziąć pod uwagę całą grubość ścianki.
  4. Przed spawaniem upewnij się, że na żadnym elemencie nie ma brudu, tłuszczu lub warstwy tlenku. Ewentualne zabrudzenia należy usunąć.

Nasza rada:

Proces spawania powinien być wykonany przez wykwalifikowanego spawacza, który posiada doświadczenie w danej dziedzinie spajania materiałów.

Spawaniem tworzyw sztucznych nazywa się uplastycznienie łączonych powierzchni i materiału łączącego (spoiwa, pręta spawalniczego) za pomocą ciepła i ciśnienia. Podgrzewa się przy tym powierzchnie powyżej ich temperatury topnienia i łączy razem pod ciśnieniem tak, aby powstała możliwie jednorodna spoina. Dowiedz się więcej >>

Co jest ważne podczas spawania tworzyw sztucznych?

  • W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów proces łączenia elementów powinien być przeprowadzany w temperaturze pokojowej.
  • Warunkiem spawania jest równomierne dopasowanie/ ułożenie spawanych części wentylacyjnych.
  • Standardową zasadą jest trzymanie plastikowych części w stałym miejscu i pozycji.
  • Poprzez zminimalizowanie luki między spawanymi elementami oraz wyrównanie przestrzeni pomiędzy gniazdem a złączką uzyskuje się jednolity spaw.

Czego będziesz potrzebował podczas procesu spawania:

  • Armatura wentylacyjna Alnor,
  • Jeśli konieczne są modyfikacje instalacji na miejscu: piła ręczna/tarczowa, wyrzynarka lub piła taśmowa,
  • Urządzenie do spawania wytłaczanego lub gazowego, jest to zależne od grubości kanałów,
  • Skrobak,
  • Nóż półksiężycowy,
  • Odpowiednia odzież ochronna.

Spawanie ekstruzyjne (wytłoczne)

W spawaniu ekstruzyjnym (wytłocznym) uplastycznione spoiwo wytłaczane jest z ekstrudera. Spoina formowana jest specjalną głowicą między uplastycznionymi – gorącym gazem a powierzchniami łączonymi. Jest to częściowo mechaniczna droga połączenia dla większości grubościennych tworzyw, przy której wymagane jest położenie jednorodnego spawu o dużej objętości. Głębokość uplastycznienia wynosi 0,5–1,0 mm, co za tym idzie czas wykonania spawu jest krótszy. Dobra  jakość spoiny sprawia, że ma ona wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz niskie naprężenia wewnętrzne. Te właściwości wpływają na szczelność instalacji. Cechą charakterystyczną dla spawania ekstruzyjnego jest układanie tylko jednego ściegu wypełniającego.

Spawanie drutem–prętem:

Drutem–prętem nazywamy postać materiału łączącego, wykonanego najczęściej z tego samego tworzywa co łączone elementy. Podczas spawania drutem powierzchnie łączone i materiał spoiwa w postaci drutu lub pręta są uplastyczniane gorącym gazem, następnie ręcznie lub stopką dyszy spawalniczej układana jest spoina.

Spawając elementy o grubości > 2 mm nakłada się kolejno kilka warstw spoiwa, gdyż wypełnienie nim całej objętości rowka w jednej operacji jest niemożliwe z uwagi na ograniczony czas nagrzewania (rys. poniżej). Bardzo istotna podczas spawania drutem jest odpowiednio dobrana temperatura gorącego gazu, równomierna prędkość spawania i nacisk, tak by powstał właściwy nadlew–wypływka, który jest gwarancją dobrego spawu. Kształt przekroju prętów jest uzależniony od przeznaczenia. Najczęściej występują pręty spawalnicze o przekroju kołowym i trójkątnym, typowy zakres średnic to 2 do 5 mm.

Spotyka się również pręty o przekroju owalnym. Zarówno materiał łączony, jak i drut spawalniczy muszą być w takim samym stopniu uplastycznione, w przeciwnym wypadku nie nastąpi dyfuzja (proces rozprzestrzeniania się cząstek) i spoina będzie wadliwa. Należy podkreślić, że temperatura, którą będzie miało tworzywo podczas spawania, zależy jednocześnie od temperatury gazu oraz prędkości spawania, czyli czasu, jaki gorący gaz będzie oddziaływał z tworzywem. Przy większej prędkości spawania temperatura gazu powinna być wyższa niż przy mniejszej prędkości spawania.

Rysunek - Alnor

Rys. Zależność  ilości warstw spoiwa od grubości (mm) spawanych elementów.

Rysunek

Rys. Schemat spawania drutem w strumieniu gorącego powietrza. a – drut spawalniczy, b – gorące powietrze, c – spoina, d – zukosowany łączony materiał, e – dysza spawalnicza

Tabela

Tabela. Temperatury spawania

Spawanie ekstruzyjne

Spawanie gazowe

Układanie tylko jednego ściegu wypełniającego.

Konieczny jest równomierny i precyzyjny docisk drutu spawalniczego. Zazwyczaj konieczne jest układanie kilku ściegów.

Wysoka estetyka prowadzonych prac.

Przy spawaniu istotna jest prędkość spawania.

Duża moc i wydajność spawarki.

Wolniejszy przebieg procesu.

Niezależna regulacja temperatury wydmuchu i masy.

Znajduje szersze zastosowanie przy spawaniu mniejszych elementów.

Zainteresował Cię nasz artykuł i chcesz wiedzieć więcej ? Napisz: [email protected].
Sprawdź również naszą ofertę produktów z tworzyw sztucznych KLIK.
Sprawdź możliwość wypożyczenia specjalistycznych narzędzi w ALNOR!
Wybór metody łączenia zależy od postaci łączonych elementów, zastosowania, warunków eksploatacji, a także od budowy chemicznej i właściwości fizycznych łączonych materiałów.

ALNOR Systemy Wentylacji sp. z o.o.
05-552 Wola Mrokowska
Aleja Krakowska 10
tel.: 22 737 40 00

e-mail: [email protected]
www.alnor.com.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Mati Wwa Mati Wwa, 29.04.2020r., 15:48:45 Bardzo ciekawy artykuł.
  • groszek groszek, 02.05.2020r., 14:30:13 jakie są przybliżone ceny wypożyczenia takich specjalistycznych narzędzi?
  • JAK JAK, 13.09.2021r., 22:19:14 Klejenie jest nadal często stosowane

Powiązane

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie

Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie

Dbanie o jak najwyższą jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach, to niezwykle istotne zadanie. Powietrze ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie, a w niektórych przypadkach nawet na zdrowie (dotyczy...

Dbanie o jak najwyższą jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach, to niezwykle istotne zadanie. Powietrze ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie, a w niektórych przypadkach nawet na zdrowie (dotyczy to np. astmatyków oraz alergików). W wielu starszych budynkach nadal funkcjonuje mało efektywna wentylacja grawitacyjna, której działanie jest mocno uzależnione od warunków panujących na zewnątrz. W związku z tym podczas letnich miesięcy wymiana powietrza praktycznie nie zachodzi. Innowacyjnym...

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji

Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji

Cenisz nowe technologie i rozwiązania smart, zgodne z ideą energooszczędności? System rekuperacji ze strefowaniem SmartAIR to najbardziej efektywna instalacja wentylacyjna na rynku. System wentylacyjny...

Cenisz nowe technologie i rozwiązania smart, zgodne z ideą energooszczędności? System rekuperacji ze strefowaniem SmartAIR to najbardziej efektywna instalacja wentylacyjna na rynku. System wentylacyjny może bowiem samodzielnie regulować swoją pracę, na podstawie odczytów z czujników.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.