Jakie drzwi prysznicowe wybrać do kabiny w łazience?

Jakie drzwi prysznicowe wybrać do kabiny w łazience?
Jakie drzwi prysznicowe wybrać do kabiny w łazience?
Fot. KOŁO

Projektując nowy wystrój łazienki, zwykle w pierwszej kolejności zastanawiamy się, czy wstawić wannę czy prysznic. A może i jedno i drugie lub rozwiązanie typu 2w1, czyli wanno-prysznic z dostawionym parawanem nawannowym? Jeśli wybór padnie na prysznic, w kolejnym kroku warto rozważyć, jaki ma być układ kabiny i jakie drzwi prysznicowe wybrać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Obecne trendy wnętrzarskie zmierzają w kierunku prostych i minimalistycznych, a jednocześnie eleganckich rozwiązań. Z rynku znikają zabudowane i ciężkie optycznie kabiny, a popularność szybko zyskują modele bardzo proste, lekkie, często oparte jedynie na pojedynczych ściankach prysznicowych. Zdecydowanie odchodzi się od matowych i wzorzystych tafli szklanych na rzecz lekkich konstrukcji, z przezroczystym dużym przeszkleniem, które dodają głębi i optycznie powiększają wnętrze.

Zmienia się też nieco sam system instalacji kabiny. Jeszcze do niedawna na rynku królowały pełne konstrukcje dostępne w kilku rozmiarach. Obecnie częstym rozwiązaniem jest składanie kabiny z kilku elementów (ścianek i drzwi prysznicowych), opartych na prostych profilach. Każdy z elementów dostępny jest w przynajmniej kilku rozmiarach, stąd łatwość wpasowania ich w niemal każdy projekt łazienki, nawet tej o niestandardowym układzie. Dobierając ścianki i drzwi do kabiny możemy z łatwością stworzyć projekt idealnie dopasowany do kształtu wnętrza.

Choć wybór drzwi do kabiny prysznicowej wydaje się być zadaniem dosyć prostym, warto jeszcze na etapie projektu zastanowić się na kilkoma kwestiami:

 • Popatrzmy na układ łazienki i zastanówmy się, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń na kabinę. Czy w łazience znajduje się wnęka na prysznic, czy planujemy wykorzystać narożnik? W większych łazienkach ciekawą opcją jest ustawienie kabiny przy ścianie, jednak nie w narożniku. Wyeksponowana i pięknie zaprojektowana stanie się centralnym punktem pomieszczenia.
 • Rozplanujmy, gdzie mają pojawić się ścianki, a gdzie drzwi prysznicowe. Sprawdźmy, czy dostępne jest miejsce na swobodne otwarcie drzwi, wchodzenie i wychodzenie z kabiny.
 • Czy drzwi mają być otwierane czy przesuwane? Sprawdźmy, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w naszej łazience. Drzwi prysznicowe otwierane potrzebują więcej przestrzeni, te przesuwane – jedynie miejsca po bokach.
 • Jaki kształt ma mieć kabina? Kwadratowy, prostokątny czy owalny? W przypadku wnęki – kształt jest naturalnie determinowany przez jej układ, wystarczy jedynie dopasować odpowiednie drzwi prysznicowe. Gdy wnętrze jest na planie prostokąta, zastanówmy się, czy wykorzystać narożnik czy postawić kabinę w środkowej części. A może metraż pozwala na wstawienie kabiny wolno stojącej?

Kabina prysznicowa

Wybór kabiny prysznicowej a wielkość łazienki

To wielkość i układ łazienki są parametrami, które w głównej mierze determinują jak zaplanować kabinę prysznicową. W małych łazienkach lepiej sprawdzają się półokrągłe kabiny z przesuwanymi lub łamanymi (harmonijkowymi) drzwiami. We wnętrzach, w których każdy metr kwadratowy jest cenny, warto wybrać kabinę narożną. Ta opcja pozwala najlepiej wykorzystać przestrzeń na małym metrażu. Dwie ściany łazienki stają się naturalną konstrukcją tego rodzaju strefy prysznicowej, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić miejsce.

W łazienkach o nieco większym metrażu możemy sobie pozwolić na więcej swobody w zakresie ustawienia kabiny. Mamy do wyboru obszerniejsze kabiny przyścienne, wnękowe lub wolno stojące. Jednym z najgorętszych obecnie trendów wnętrzarskich są przestronne kabiny przyścienne, z bokami z dwóch niepodzielonych tafli szkła, uzupełnione od frontu o duże, otwierane lub przesuwane drzwi prysznicowe. Te ostatnie często są bez ramek lub wykończone czarnymi lub stalowymi profilami w loftowym stylu. Drzwi prysznicowe Koło to rozwiązania, które sprawdzą się w łazience w każdym stylu.

Kolejne ciekawe rozwiązanie to modne w ostatnich sezonach kabiny typu walk-in z minimalistycznym przeszkleniem wydzielającym od reszty pomieszczenia przestrzeń przeznaczoną na kąpiel. To szczyt prostoty, często kabiny te pozbawione są nawet drzwi do kabiny, a od reszty łazienki dzieli je jedynie przezroczysta tafla szkła. Kabiny walk-in dzięki swojej prostocie dają bardzo ciekawy efekt wizualny i optycznie znacznie powiększają wnętrze. Są eleganckie i bardzo nowoczesne, pasują świetnie do wystroju każdej łazienki.

Co powinniśmy wiedzieć przy wyborze drzwi do kabiny prysznicowej?

Skupiając się na funkcjonalności, nie powinniśmy zapominać o odpowiednim wkomponowaniu całej strefy prysznicowej w dostępną przestrzeń. Równie ważne są także kwestie estetyczne.

Do małych łazienek lepiej wybierać duże przeszklenia, bez matowienia, wzorów i szprosów. Świetnym rozwiązaniem będą duże niepodzielone ścianki i drzwi prysznicowe, dodające wnętrzu głębi. Przeszklona prosta kabina daje wrażenie, że wnętrze prysznica jest częścią łazienki, nie oddzieloną żadną barierą. Warto w takim wypadku dodatkowo postarać się, aby okładziny ścienne (np. płytki) wewnątrz kabiny były takie same jak w pozostałych częściach łazienki. Nie oddzielajmy tej strefy innym kolorem lub fakturą płytek. W większych łazienkach możemy pozwolić sobie na nieco więcej swobody, jednak ciągle warto pamiętać, że to właśnie głównie przeszklenia odpowiadają za wygląd kabiny prysznicowej.

Jeśli zależy nam na podkreśleniu wizualnej głębi, wówczas warto wybrać bezramkowe drzwi prysznicowe, bez profili i listew. A jeśli profile, to koniecznie pojedyncze, stalowe lub czarne metalowe w modnym ostatnio loftowym stylu.

Co jeszcze jest ważne podczas wyboru drzwi prysznicowych? Sprawdźmy łatwość otwierania i zamykania, jakość uszczelek, trwałość profili i zawiasów. To od ich jakości zależy komfort codziennego użytkowania. Przyjrzyjmy się dokładnie konstrukcji kabiny i zastanówmy się, jak będzie wyglądało czyszczenie poszczególnych elementów:

 • Czy rolki, na których przesuwają się drzwi da się łatwo doczyścić? Czy jest do nich łatwy dostęp?
 • Czy uszczelki można zdjąć i łatwo usunąć zabrudzenia?
 • Czy połączenia i profile są starannie wykończone, czy nie będą korodować przy częstym kontakcie z wodą?
 • Czy szkło ścianek i drzwi prysznicowych jest odpowiednio wzmocnione i bezpieczne? Czy producent proponuje modele pokryte specjalną warstwą, która zapobiega osadzaniu się kamienia i powstawaniu zacieków?

Kabina prysznicowa

Rodzaje drzwi prysznicowych

Oferta modeli drzwi prysznicowych na rynku jest bardzo szeroka. Oprócz rodzaju szkła i konstrukcji, ważne są także sposoby ich osadzania i otwierania się.

Pojedyncze drzwi prysznicowe

Najprostsze rozwiązanie, często stosowane we wnękach. Niekiedy pojedyncze drzwiczki wstawia się także jako zamknięcie prostej kabiny przyściennej z obu stron ograniczonej szklanymi ściankami. Rozwiązanie proste, klasyczne i bardzo eleganckie. Pamiętajmy, że otwarcie takich drzwi wymaga jednak sporo miejsca na zewnątrz. Pamiętajmy, aby zaplanować tę przestrzeń na swobodny dostęp do kabiny.

Drzwi prysznicowe obrotowe

Podobne rozwiązanie, jednak nieco inny jest mechanizm otwierania drzwi. Konstrukcja jest oparta na zawiasie piwotowym, który montuje się w pewnej odległości od ściany. Pamiętajmy, że tego rodzaju drzwi prysznicowe otwierają się na zewnątrz do konta około 135º. Należy zatem pozostawić sporą przestrzeń na zewnątrz. Świetnie prezentują się wizualnie.

Podwójne drzwi prysznicowe

Opcja bardzo wygodna, ale wymaga sporo przestrzeni do otwarcia drzwi. Zarezerwowana raczej dla łazienek o nieco większym metrażu, jeśli planujemy drzwi otwierane. Podwójne drzwiczki do kabiny dają możliwość swobodnego, szerokiego dostępu do wnętrza strefy kąpielowej. Świetnie sprawdzą się w pokojach kąpielowych oraz w łazienkach otwartych na inne pomieszczenia, np. sypialnię.

Przesuwne drzwi prysznicowe

Osadzone są na specjalnych systemach przesuwu, gdzie wózki z kółkami przesuwają się po listwach. Mechanizm ten można wykorzystać w kabinach o różnym kształcie, zarówno owalnym, jak i prostokątnym. Pozwalają na sporą oszczędność miejsca, to dobra opcja dla łazienek o małym metrażu. Aby jednak taki system przesuwny dobrze działał, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość kółek, łożysk i listew. Przetestujmy, czy mechanizm dobrze działa i płynnie się przesuwa. Praktyka pokazuje, że przesuwne drzwi prysznicowe lubią się zacinać. Ważna jest też trwałość i łatwość czyszczenia poszczególnych elementów.

Drzwi prysznicowe na zawiasach

To popularny system, szczególnie w układzie, kiedy drzwi montowane są do szklanej ścianki prysznicowej. Jeśli decydujemy się na modne ostatnio kabiny z elementów bezramowych, zwróćmy przede wszystkim uwagę na grubość szkła (minimum 6–8 mm), wzmocnienia oraz sposób jego montażu. Takie drzwi i ścianki są ciężkie, dlatego powinny być zamontowane na mocnych i wytrzymałych zawiasach. To przede wszystkich ich jakość decyduje o wygodzie korzystania z kabiny na co dzień.

Drzwi prysznicowe łamane

Opcja polecana w łazienkach, w których trudno o swobodną przestrzeń do otwarcia drzwi. Nawet przy bardzo małych kabinach lub wnękach prysznicowych pozwala na szerokie wejście i wygodny dostęp do strefy prysznicowej. Specjalny mechanizm składa dwudzielne drzwi prysznicowe, a same elementy osadzone są szynach na podłodze i na obramowaniu wejścia do kabiny.

Drzwi prysznicowe – o czym jeszcze należy pamiętać?

Praktyka pokazuje, że jest jeszcze kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, jeszcze zanim wybierzemy konkretny model drzwi do kabiny prysznicowej:

 • Decydując się na konkretny rozmiar ścianek i drzwi prysznicowych, weźmy pod uwagę także fakt, że przynajmniej kilka centymetrów należy odliczyć na warstwę kleju i płytek. To szczególnie ważne przy nowo urządzanych łazienkach, gdzie strefa prysznicowa znajduje się we wnęce. Dodatkową przestrzeń należy odliczyć na profile i system konstrukcyjny kabiny. Ta kwestia nie ma tak dużego znaczenia, gdy planujemy kabinę wolno stojącą lub narożną.
 • Czy kabina i poszczególne jej elementy są przeznaczone do montażu na brodziku, czy mogą być też montowane bezpośrednio na posadzce? Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z wysokich brodzików na rzecz odpływów liniowych w posadzce. Alternatywnie często także montowane są brodziki podłogowe równe z poziomem płytek lub modele wychodzące zaledwie o kilka centymetrów nad podłogę.
 • Gdy planujemy drzwi otwierane, sprawdźmy, czy jest przestrzeń przed kabiną na ich swobodne otwarcie. Czy nie będzie problemu z łatwym dostępem? I nie chodzi tylko o powierzchnię przed kabiną, ale także o obecność skosów. W domach jednorodzinnych często lokalizuje się łazienkę na poddaszu. Sprawdźmy, czy otwarcie drzwi od prysznica jest możliwe jeśli w pomieszczeniu jest skośny sufit.

Wybór drzwi do kabiny prysznicowej wydaje się z pozoru prostym zadaniem. Warto jednak przemyśleć i sprawdzić wiele kwestii już na etapie planowania remontu lub urządzania łazienki. Przede wszystkim zastanówmy się nad kształtem i układem kabiny, systemem otwierania drzwi oraz organizacją przestrzeni wokół. Pozwoli to już na etapie projektu uniknąc wielu potencjalnych problemów.

KOŁO

KOŁO Geberit Sp. z o.o.
ul. Postępu 1
02-676 Warszawa
Tel.: 22 376 01 02
Fax: 22 843 47 65

Advertisement

[aranżacja łazienki, łazienka, modna łazienka, koło, nowoczesna łazienka, kabina prysznicowa, drzwi do kabiny]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

dw987624  | 
29-05-2020, 11:40
 | 
1
dw987624  | 
29-05-2020, 11:39
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl