Jakie drzwi prysznicowe wybrać do kabiny w łazience?

Jakie drzwi prysznicowe wybrać do kabiny w łazience?
Jakie drzwi prysznicowe wybrać do kabiny w łazience?
Fot. KOŁO

Projektując nowy wystrój łazienki, zwykle w pierwszej kolejności zastanawiamy się, czy wstawić wannę czy prysznic. A może i jedno i drugie lub rozwiązanie typu 2w1, czyli wanno-prysznic z dostawionym parawanem nawannowym? Jeśli wybór padnie na prysznic, w kolejnym kroku warto rozważyć, jaki ma być układ kabiny i jakie drzwi prysznicowe wybrać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Obecne trendy wnętrzarskie zmierzają w kierunku prostych i minimalistycznych, a jednocześnie eleganckich rozwiązań. Z rynku znikają zabudowane i ciężkie optycznie kabiny, a popularność szybko zyskują modele bardzo proste, lekkie, często oparte jedynie na pojedynczych ściankach prysznicowych. Zdecydowanie odchodzi się od matowych i wzorzystych tafli szklanych na rzecz lekkich konstrukcji, z przezroczystym dużym przeszkleniem, które dodają głębi i optycznie powiększają wnętrze.

Zmienia się też nieco sam system instalacji kabiny. Jeszcze do niedawna na rynku królowały pełne konstrukcje dostępne w kilku rozmiarach. Obecnie częstym rozwiązaniem jest składanie kabiny z kilku elementów (ścianek i drzwi prysznicowych), opartych na prostych profilach. Każdy z elementów dostępny jest w przynajmniej kilku rozmiarach, stąd łatwość wpasowania ich w niemal każdy projekt łazienki, nawet tej o niestandardowym układzie. Dobierając ścianki i drzwi do kabiny możemy z łatwością stworzyć projekt idealnie dopasowany do kształtu wnętrza.

Choć wybór drzwi do kabiny prysznicowej wydaje się być zadaniem dosyć prostym, warto jeszcze na etapie projektu zastanowić się na kilkoma kwestiami:

 • Popatrzmy na układ łazienki i zastanówmy się, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń na kabinę. Czy w łazience znajduje się wnęka na prysznic, czy planujemy wykorzystać narożnik? W większych łazienkach ciekawą opcją jest ustawienie kabiny przy ścianie, jednak nie w narożniku. Wyeksponowana i pięknie zaprojektowana stanie się centralnym punktem pomieszczenia.
 • Rozplanujmy, gdzie mają pojawić się ścianki, a gdzie drzwi prysznicowe. Sprawdźmy, czy dostępne jest miejsce na swobodne otwarcie drzwi, wchodzenie i wychodzenie z kabiny.
 • Czy drzwi mają być otwierane czy przesuwane? Sprawdźmy, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w naszej łazience. Drzwi prysznicowe otwierane potrzebują więcej przestrzeni, te przesuwane – jedynie miejsca po bokach.
 • Jaki kształt ma mieć kabina? Kwadratowy, prostokątny czy owalny? W przypadku wnęki – kształt jest naturalnie determinowany przez jej układ, wystarczy jedynie dopasować odpowiednie drzwi prysznicowe. Gdy wnętrze jest na planie prostokąta, zastanówmy się, czy wykorzystać narożnik czy postawić kabinę w środkowej części. A może metraż pozwala na wstawienie kabiny wolno stojącej?

Kabina prysznicowa

Wybór kabiny prysznicowej a wielkość łazienki

To wielkość i układ łazienki są parametrami, które w głównej mierze determinują jak zaplanować kabinę prysznicową. W małych łazienkach lepiej sprawdzają się półokrągłe kabiny z przesuwanymi lub łamanymi (harmonijkowymi) drzwiami. We wnętrzach, w których każdy metr kwadratowy jest cenny, warto wybrać kabinę narożną. Ta opcja pozwala najlepiej wykorzystać przestrzeń na małym metrażu. Dwie ściany łazienki stają się naturalną konstrukcją tego rodzaju strefy prysznicowej, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić miejsce.

W łazienkach o nieco większym metrażu możemy sobie pozwolić na więcej swobody w zakresie ustawienia kabiny. Mamy do wyboru obszerniejsze kabiny przyścienne, wnękowe lub wolno stojące. Jednym z najgorętszych obecnie trendów wnętrzarskich są przestronne kabiny przyścienne, z bokami z dwóch niepodzielonych tafli szkła, uzupełnione od frontu o duże, otwierane lub przesuwane drzwi prysznicowe. Te ostatnie często są bez ramek lub wykończone czarnymi lub stalowymi profilami w loftowym stylu. Drzwi prysznicowe Koło to rozwiązania, które sprawdzą się w łazience w każdym stylu.

Kolejne ciekawe rozwiązanie to modne w ostatnich sezonach kabiny typu walk-in z minimalistycznym przeszkleniem wydzielającym od reszty pomieszczenia przestrzeń przeznaczoną na kąpiel. To szczyt prostoty, często kabiny te pozbawione są nawet drzwi do kabiny, a od reszty łazienki dzieli je jedynie przezroczysta tafla szkła. Kabiny walk-in dzięki swojej prostocie dają bardzo ciekawy efekt wizualny i optycznie znacznie powiększają wnętrze. Są eleganckie i bardzo nowoczesne, pasują świetnie do wystroju każdej łazienki.

Co powinniśmy wiedzieć przy wyborze drzwi do kabiny prysznicowej?

Skupiając się na funkcjonalności, nie powinniśmy zapominać o odpowiednim wkomponowaniu całej strefy prysznicowej w dostępną przestrzeń. Równie ważne są także kwestie estetyczne.

Do małych łazienek lepiej wybierać duże przeszklenia, bez matowienia, wzorów i szprosów. Świetnym rozwiązaniem będą duże niepodzielone ścianki i drzwi prysznicowe, dodające wnętrzu głębi. Przeszklona prosta kabina daje wrażenie, że wnętrze prysznica jest częścią łazienki, nie oddzieloną żadną barierą. Warto w takim wypadku dodatkowo postarać się, aby okładziny ścienne (np. płytki) wewnątrz kabiny były takie same jak w pozostałych częściach łazienki. Nie oddzielajmy tej strefy innym kolorem lub fakturą płytek. W większych łazienkach możemy pozwolić sobie na nieco więcej swobody, jednak ciągle warto pamiętać, że to właśnie głównie przeszklenia odpowiadają za wygląd kabiny prysznicowej.

Jeśli zależy nam na podkreśleniu wizualnej głębi, wówczas warto wybrać bezramkowe drzwi prysznicowe, bez profili i listew. A jeśli profile, to koniecznie pojedyncze, stalowe lub czarne metalowe w modnym ostatnio loftowym stylu.

Co jeszcze jest ważne podczas wyboru drzwi prysznicowych? Sprawdźmy łatwość otwierania i zamykania, jakość uszczelek, trwałość profili i zawiasów. To od ich jakości zależy komfort codziennego użytkowania. Przyjrzyjmy się dokładnie konstrukcji kabiny i zastanówmy się, jak będzie wyglądało czyszczenie poszczególnych elementów:

 • Czy rolki, na których przesuwają się drzwi da się łatwo doczyścić? Czy jest do nich łatwy dostęp?
 • Czy uszczelki można zdjąć i łatwo usunąć zabrudzenia?
 • Czy połączenia i profile są starannie wykończone, czy nie będą korodować przy częstym kontakcie z wodą?
 • Czy szkło ścianek i drzwi prysznicowych jest odpowiednio wzmocnione i bezpieczne? Czy producent proponuje modele pokryte specjalną warstwą, która zapobiega osadzaniu się kamienia i powstawaniu zacieków?

Kabina prysznicowa

Rodzaje drzwi prysznicowych

Oferta modeli drzwi prysznicowych na rynku jest bardzo szeroka. Oprócz rodzaju szkła i konstrukcji, ważne są także sposoby ich osadzania i otwierania się.

Pojedyncze drzwi prysznicowe

Najprostsze rozwiązanie, często stosowane we wnękach. Niekiedy pojedyncze drzwiczki wstawia się także jako zamknięcie prostej kabiny przyściennej z obu stron ograniczonej szklanymi ściankami. Rozwiązanie proste, klasyczne i bardzo eleganckie. Pamiętajmy, że otwarcie takich drzwi wymaga jednak sporo miejsca na zewnątrz. Pamiętajmy, aby zaplanować tę przestrzeń na swobodny dostęp do kabiny.

Drzwi prysznicowe obrotowe

Podobne rozwiązanie, jednak nieco inny jest mechanizm otwierania drzwi. Konstrukcja jest oparta na zawiasie piwotowym, który montuje się w pewnej odległości od ściany. Pamiętajmy, że tego rodzaju drzwi prysznicowe otwierają się na zewnątrz do konta około 135º. Należy zatem pozostawić sporą przestrzeń na zewnątrz. Świetnie prezentują się wizualnie.

Podwójne drzwi prysznicowe

Opcja bardzo wygodna, ale wymaga sporo przestrzeni do otwarcia drzwi. Zarezerwowana raczej dla łazienek o nieco większym metrażu, jeśli planujemy drzwi otwierane. Podwójne drzwiczki do kabiny dają możliwość swobodnego, szerokiego dostępu do wnętrza strefy kąpielowej. Świetnie sprawdzą się w pokojach kąpielowych oraz w łazienkach otwartych na inne pomieszczenia, np. sypialnię.

Przesuwne drzwi prysznicowe

Osadzone są na specjalnych systemach przesuwu, gdzie wózki z kółkami przesuwają się po listwach. Mechanizm ten można wykorzystać w kabinach o różnym kształcie, zarówno owalnym, jak i prostokątnym. Pozwalają na sporą oszczędność miejsca, to dobra opcja dla łazienek o małym metrażu. Aby jednak taki system przesuwny dobrze działał, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość kółek, łożysk i listew. Przetestujmy, czy mechanizm dobrze działa i płynnie się przesuwa. Praktyka pokazuje, że przesuwne drzwi prysznicowe lubią się zacinać. Ważna jest też trwałość i łatwość czyszczenia poszczególnych elementów.

Drzwi prysznicowe na zawiasach

To popularny system, szczególnie w układzie, kiedy drzwi montowane są do szklanej ścianki prysznicowej. Jeśli decydujemy się na modne ostatnio kabiny z elementów bezramowych, zwróćmy przede wszystkim uwagę na grubość szkła (minimum 6–8 mm), wzmocnienia oraz sposób jego montażu. Takie drzwi i ścianki są ciężkie, dlatego powinny być zamontowane na mocnych i wytrzymałych zawiasach. To przede wszystkich ich jakość decyduje o wygodzie korzystania z kabiny na co dzień.

Drzwi prysznicowe łamane

Opcja polecana w łazienkach, w których trudno o swobodną przestrzeń do otwarcia drzwi. Nawet przy bardzo małych kabinach lub wnękach prysznicowych pozwala na szerokie wejście i wygodny dostęp do strefy prysznicowej. Specjalny mechanizm składa dwudzielne drzwi prysznicowe, a same elementy osadzone są szynach na podłodze i na obramowaniu wejścia do kabiny.

Drzwi prysznicowe – o czym jeszcze należy pamiętać?

Praktyka pokazuje, że jest jeszcze kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, jeszcze zanim wybierzemy konkretny model drzwi do kabiny prysznicowej:

 • Decydując się na konkretny rozmiar ścianek i drzwi prysznicowych, weźmy pod uwagę także fakt, że przynajmniej kilka centymetrów należy odliczyć na warstwę kleju i płytek. To szczególnie ważne przy nowo urządzanych łazienkach, gdzie strefa prysznicowa znajduje się we wnęce. Dodatkową przestrzeń należy odliczyć na profile i system konstrukcyjny kabiny. Ta kwestia nie ma tak dużego znaczenia, gdy planujemy kabinę wolno stojącą lub narożną.
 • Czy kabina i poszczególne jej elementy są przeznaczone do montażu na brodziku, czy mogą być też montowane bezpośrednio na posadzce? Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z wysokich brodzików na rzecz odpływów liniowych w posadzce. Alternatywnie często także montowane są brodziki podłogowe równe z poziomem płytek lub modele wychodzące zaledwie o kilka centymetrów nad podłogę.
 • Gdy planujemy drzwi otwierane, sprawdźmy, czy jest przestrzeń przed kabiną na ich swobodne otwarcie. Czy nie będzie problemu z łatwym dostępem? I nie chodzi tylko o powierzchnię przed kabiną, ale także o obecność skosów. W domach jednorodzinnych często lokalizuje się łazienkę na poddaszu. Sprawdźmy, czy otwarcie drzwi od prysznica jest możliwe jeśli w pomieszczeniu jest skośny sufit.

Wybór drzwi do kabiny prysznicowej wydaje się z pozoru prostym zadaniem. Warto jednak przemyśleć i sprawdzić wiele kwestii już na etapie planowania remontu lub urządzania łazienki. Przede wszystkim zastanówmy się nad kształtem i układem kabiny, systemem otwierania drzwi oraz organizacją przestrzeni wokół. Pozwoli to już na etapie projektu uniknąc wielu potencjalnych problemów.

KOŁO

KOŁO Geberit Sp. z o.o.
ul. Postępu 1
02-676 Warszawa
Tel.: 22 376 01 02
Fax: 22 843 47 65

Advertisement

[aranżacja łazienki, łazienka, modna łazienka, koło, nowoczesna łazienka, kabina prysznicowa, drzwi do kabiny]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego powinieneś zamontować te czujniki?

Przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń domowych pod kątem występowania... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Chcesz uzyskać bezpłatną wycenę stropu?

Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad technologią wykonania stropu...

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Jak zabezpieczyć dach płaski przed wodą?
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Systemowe podejście do hydroizolacji i odwodnienia dachów płaskich... czytaj dalej»

Porównanie twardości podłóg drewnianych »

Jeśli chcesz wiedzieć na czym stoisz to powinieneś wiedzieć, że fornirowana podłoga drewniana...

Czytaj dalej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Jak czyścić basen stelażowy – zobacz najlepsze metody » Na czym dokładnie polega udrażnianie rur?
Dobry basen stelażowy będzie służył Ci przez lata, jeśli będziesz odpowiednio o niego dbać... czytaj dalej » Niestety, awarie mogą zdarzyć się zawsze. Ich pojawieniu się każdorazowo towarzyszy napięcie i stres... czytaj dalej »

Sprawdzone chwytaki do prac brukarskich »

Chwytaki brukarskie to nieocenione wsparcie podczas wyjmowania, układania i transportowania kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników oraz...

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

Filip_23  | 
07-08-2020, 16:55
 | 
1
seren  | 
07-08-2020, 13:02
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl