EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak zamontować zbiornik retencyjny w ogrodzie?

Zbieraj deszczówkę i oszczędzaj wodę

Redakcja | 2020-05-04
Dlaczego warto zbierać deszczówkę?
Fot. Mike Kotsch

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?


Fot. Mike Kotsch

Eksperci ostrzegają, że w tym roku możemy doświadczyć najostrzejszej od 50 lat suszy. Po bezśnieżnej i ciepłej zimie w wielu miejscach gleba już teraz jest przesuszona. Po wiosennych roztopach powinno być zupełnie inaczej. Odpowiedzią na suszę jest magazynowanie wody, czyli retencja. Aby ją poprawić, Polska potrzebuje nie tylko wielkich inwestycji infrastrukturalnych, ale też działań w skali mikro, które może podejmować każdy z nas. Ekspert podpowiada, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać i jak go zamontować w swoim ogrodzie.

Zobacz także

ECO Comfort Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze? Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy...

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy grzewcze: zwłaszcza ekologiczne i wydajne w przeciwieństwie do nieefektywnych kotłów. Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań służących zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest instalacja pompy ciepła. Kompleksowy system oparty na działaniu powietrznej...

Technika Wody Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie...

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie na smak herbaty i kawy, sprawia trudności w praniu ubrań oraz powoduje uciążliwe do usunięcia żółtawe naloty na armaturze, wannie czy na szybie prysznicowej.

Cersanit S.A. Bezpieczne i łatwe w montażu stelaże podtynkowe AQUA

Bezpieczne i łatwe w montażu stelaże podtynkowe AQUA Bezpieczne i łatwe w montażu stelaże podtynkowe AQUA

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się jako instalacje sanitarne. Klienci wybierają je ze względu na ich estetykę i funkcjonalność. Inwestorzy i instalatorzy szukają w ofercie stelaży podtynkowych...

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się jako instalacje sanitarne. Klienci wybierają je ze względu na ich estetykę i funkcjonalność. Inwestorzy i instalatorzy szukają w ofercie stelaży podtynkowych trochę innych parametrów. Liczy się trwałość gwarantowana przez producenta oraz łatwość i szybkość instalacji. Na jakie cechy kolekcji stelaży podtynkowych AQUA warto zwrócić uwagę?

Podlewanie roślin „złapaną” z rynien wodą to już nie tylko sposób na obniżenie rachunków, ale również wyraz troski o środowisko i cenne zasoby wód podziemnych. Na jednego mieszkańca Polski rocznie przypada średnio około trzy i pół razy mniej wody niż na statystycznego Europejczyka. Nasze zasoby wodne są porównywalne do zasobów Egiptu. Możemy ten wynik poprawić, poprzez instalowanie zbiorników na deszczówkę, które są do nabycia w marketach budowlanych. Warto skorzystać z dofinansowania na instalację takiego zbiornika. Przyznaje je coraz więcej samorządów, mogą je otrzymać mieszkańcy m.in. Warszawy, Krakowa czy Wrocławia.

Po co zbierać deszczówkę?

Podczas jednego deszczowego dnia, woda spływająca po dachu jednorodzinnego domu może zapełnić zbiornik o pojemności 300 litrów. W niektórych miejscach w Polsce ceny dostarczanej przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne wody wynoszą nawet 40 zł za m3. Zbieranie deszczówki może więc przynieść realne oszczędności. Zgromadzoną wodą można nie tylko podlewać ogrodowe grządki, ale też umyć samochód i okna. Deszczówka jest miękka, ponieważ nie zawiera potasu, chloru, więc nie zostawia smug. „Łapanie” deszczu, to również zabezpieczenie na wypadek ewentualnych przerw w dostawie wody. W ubiegłym roku na skutek dotkliwej suszy, w około 380 gminach (czyli w około 15% wszystkich gmin w Polsce) występowały problemy z zapewnieniem odpowiedniego ciśnienia w kranach. To ryzyko możemy zminimalizować zbierając deszczówkę i oszczędzając dzięki temu cenne zasoby wód gruntowych.

W ofercie Castoramy znajdziemy różne zbiorniki i akcesoria do nich przeznaczone. Najprostsze beczki o pojemności od 210 do 300 litów należy instalować bezpośrednio przy budynkach. Ich ceny wahają się od już od 100 do 800 złotych. Polecamy umieszczenie takiego zbiornika na dodatkowej podstawce w celu podniesienia kranu. Ułatwi to napełnianie konewki wodą. Wszystkie zbiorniki na deszczówkę są wykonane z trwałych i odpornych na zewnętrzne czynniki materiałów. Każdy z nich może gromadzić wodę spływającą bezpośrednio z rynien. Warto jednak zainstalować filtr, który zatrzymuje liście, gałązki i inne zanieczyszczenia. Rozpoczęcie zbierania deszczówki to dobra okazja, by oczyścić dach. Dzięki zestawowi przyłączy podłączenie zbiornika do rynien nie wymaga ich cięcia.

Naziemny zbiornik zainstalowany bezpośrednio obok domu lub garażu jest najtańszym i najprostszym rozwiązaniem w małych ogrodach rodzinnych. Jeśli jednak pozwala na to dostępna przestrzeń, warto do maksimum wykorzystać możliwości magazynowania deszczówki. W sklepach znajdziemy zbiorniki o pojemnościach 1000, 2500 i 3000 litrów, przeznaczone do umieszczenia w gruncie. Te polietylenowe urządzenia nie tylko magazynują, ale także oczyszczają deszczówkę. Dzięki temu zaoszczędzoną wodę można wykorzystywać również do prania i mycia rąk. Te rozwiązania umożliwiają zmniejszenie zużycia wody z sieci wodociągowej przez kilkuosobowe rodziny nawet do 30%.

Poza tym podziemne zbiorniki nie ograniczają przestrzeni użytkowej ogrodu. Należy pamiętać, aby zakopywać je poniżej linii zamarzania gruntu, dzięki czemu zgromadzona w nich woda nie będzie zamarzała w okresie przymrozków. Długość i szerokość wykopu powinny być o około 50 cm większe od wymiarów zbiornika. Na jego dnie należy wysypać co najmniej dziesięciocentymetrową warstwę podsypki z chudego betonu. Ustawiony na niej zbiornik należy wypoziomować, a następnie również obsypać chudym betonem do poziomu górnej krawędzi włazów. Urządzenie należy instalować w taki sposób, aby pokrywy włazów rewizyjnych były widoczne i dostępne. Jeśli zbiornik zostanie głębiej zakopany, należy zastosować dodatkową nadbudowę. Instalacja takiego zbiornika wiąże się z koniecznością doprowadzenia do niego rury z budynku, która powinna zachować spadek od 1 do 2%. 

Korzystanie ze zbiornika na deszczówkę nie wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Podczas jego użytkowania należy jedynie dbać o jego czystość, nie rzadziej niż raz na miesiąc czyścić zainstalowane filtry i co najmniej raz na dwa lata usuwać ciężkie osady z dna zbiornika.

W ofercie Castoramy znajdziemy też inne urządzenia, które służą oszczędzaniu wody. Ich instalacja w toaletach, bateriach czy prysznicach może zmniejszyć zużycie wody nawet o 50 litrów dziennie przez jedną osobę. Oszczędzajmy pieniądze i chrońmy środowisko dzięki dobrym wyborom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Oliwier Oliwier, 21.05.2021r., 19:35:52 Ja zaufałem specjalistom i teraz mogę cieszyć się korzyściami płynącymi ze zbierania deszczówki. Swój zbiornik znalazłem na Dom i Woda i to był strzał w dziesiątkę. Wysoka jakość, fachowa pomoc, szeroki zakres usług - zdecydowanie polecam.

Powiązane

Ogrodnik Zbiornik na deszczówkę jako kwietnik

Zbiornik na deszczówkę jako kwietnik Zbiornik na deszczówkę jako kwietnik

W ogrodzie zawsze się znajdzie nowe miejsce na posadzenie paru kwiatków. Tym razem to miejsce znalazło się na pokrywie zbiornika na deszczówkę.

W ogrodzie zawsze się znajdzie nowe miejsce na posadzenie paru kwiatków. Tym razem to miejsce znalazło się na pokrywie zbiornika na deszczówkę.

Ogrodnik Linia kroplująca ze starego węża

Linia kroplująca ze starego węża Linia kroplująca ze starego węża

Lenistwo ponoć nie popłaca ale na pewno jest motorem postępu. Co zrobić kiedy nie chce się non stop biegać z wężem ogrodowym?

Lenistwo ponoć nie popłaca ale na pewno jest motorem postępu. Co zrobić kiedy nie chce się non stop biegać z wężem ogrodowym?

Ogrodnik deszczówka = darmowe podlewanie

deszczówka = darmowe podlewanie deszczówka = darmowe podlewanie

W zeszłym roku zamontowaliśmy w ogrodzie prosty system odbioru deszczówki z rynny. Miał jedną wadę: pojemność zbiornika wynosi tylko 360l. W tym roku przyszedł czas na powiększenie pojemności magazynowanej...

W zeszłym roku zamontowaliśmy w ogrodzie prosty system odbioru deszczówki z rynny. Miał jedną wadę: pojemność zbiornika wynosi tylko 360l. W tym roku przyszedł czas na powiększenie pojemności magazynowanej deszczówki.

Ogrodnik Deszcz w ogrodzie czyli jak nie stracić ani kropli

Deszcz w ogrodzie czyli jak nie stracić ani kropli Deszcz w ogrodzie czyli jak nie stracić ani kropli

Mój zbiornik deszczówki przeszedł dziś generalną próbę. Wystarczyła deszczowa noc i poranek, i zbiornik o pojemności 360l zapełnił się po brzegi.

Mój zbiornik deszczówki przeszedł dziś generalną próbę. Wystarczyła deszczowa noc i poranek, i zbiornik o pojemności 360l zapełnił się po brzegi.

Ogrodnik Pierwsza deszczówka zebrana

Pierwsza deszczówka zebrana Pierwsza deszczówka zebrana

Zbiornik na deszczówkę już działa. Wczoraj przyłączyłem amforę na deszczówkę do rury spustowej rynny.

Zbiornik na deszczówkę już działa. Wczoraj przyłączyłem amforę na deszczówkę do rury spustowej rynny.

Ogrodnik Deszczówka, jakie to proste

Deszczówka, jakie to proste Deszczówka, jakie to proste

Podlewanie ogrodu to nie tylko konieczność ale i ostatnio spory wydatek finansowy. Postanowiłem trochę pooszczędzać i zaprząc naturę do podlewania ogrodu.

Podlewanie ogrodu to nie tylko konieczność ale i ostatnio spory wydatek finansowy. Postanowiłem trochę pooszczędzać i zaprząc naturę do podlewania ogrodu.

Ogrodnik Podlewanie ogrodu deszczówką

Podlewanie ogrodu deszczówką Podlewanie ogrodu deszczówką

Podlewanie ogrodu i warzywniaka to nie tylko praca, ale i dość duże zużycie wody. Skąd ją wziąć? Najprościej z kranu, ale można też z innego źródła.

Podlewanie ogrodu i warzywniaka to nie tylko praca, ale i dość duże zużycie wody. Skąd ją wziąć? Najprościej z kranu, ale można też z innego źródła.

Krystyna Stankiewicz Woda na wagę złota

Woda na wagę złota Woda na wagę złota

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Mariusz Piasny Jak wykorzystać wodę deszczową w domu – elementy instalacji

Jak wykorzystać wodę deszczową w domu – elementy instalacji Jak wykorzystać wodę deszczową w domu – elementy instalacji

Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów, jak: spłukiwanie WC, pranie, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, podlewanie zieleni oraz mycie samochodów i urządzeń. Jednak, aby zrealizować...

Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów, jak: spłukiwanie WC, pranie, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, podlewanie zieleni oraz mycie samochodów i urządzeń. Jednak, aby zrealizować te cele, woda musi zostać wypompowana ze zbiornika podziemnego i pod ciśnieniem wprowadzona do instalacji wewnętrznej. Dlatego budynek musi mieć zaprojektowaną, a następnie wykonaną, tzw. instalację dualną.

Mariusz Piasny Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby

Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby

Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których...

Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których praca sterowana jest sterownikiem elektronicznym. Można do tego wykorzystać wodę deszczową.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Mariusz Piasny Jak zgromadzić i wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Jak zgromadzić i wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie? Jak zgromadzić i wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu - H2O - czystą substancją, bez której życie na ziemi nie byłoby możliwe. Jest bezcennym zasobem, koniecznym do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy...

Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu - H2O - czystą substancją, bez której życie na ziemi nie byłoby możliwe. Jest bezcennym zasobem, koniecznym do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy go chronić i umiejętnie wykorzystywać. Rodzi się zatem pytanie, czy gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie to konieczność czy jedynie zachcianka?

Marta Stankiewicz Jak zagospodarować wodę deszczową

Jak zagospodarować wodę deszczową Jak zagospodarować wodę deszczową

Instalacje przydomowe pozwalają na zagospodarowanie deszczówki spływającej systemami rynnowymi z powierzchni dachu

Instalacje przydomowe pozwalają na zagospodarowanie deszczówki spływającej systemami rynnowymi z powierzchni dachu

Redakcja Jak ograniczyć zużycie wody?

Jak ograniczyć zużycie wody? Jak ograniczyć zużycie wody?

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.

Redakcja Wodomierze

Wodomierze Wodomierze

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia...

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia między dostawcą wody a jej odbiorcą - właścicielem nieruchomości oraz rozliczenia w budynkach wielorodzinnych, tak aby dany użytkownik płacił tylko za wodę przez siebie zużytą.

Redakcja Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków? Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty...

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty oczyszczalni, a zastosowane w nich technologie muszą uwzględniać m.in. liczbę mieszkańców, ilość dostarczanych ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu.

Redakcja Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja? Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem wypiera z zastosowania zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba.

Waldemar Joniec Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej...

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej powierzyć doświadczonej firmie, która zajmie się również przeprowadzeniem całej procedury zgłoszenia budowy oczyszczalni i jej montażem.

Waldemar Joniec Odprowadzanie ścieków

Odprowadzanie ścieków Odprowadzanie ścieków

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia.

Redakcja Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania...

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania odpowiednich środków czystości.

Redakcja Jak walczyć z twardą wodą?

Jak walczyć z twardą wodą? Jak walczyć z twardą wodą?

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas...

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas gdy za większość problemów z wodą odpowiedzialna jest działalność człowieka i jego ingerencja w naturalne środowisko, przyczyna nadmiernej twardości wody jest pochodzenia naturalnego. Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy w stanie się z nią uporać.

Redakcja Jak Polacy korzystają z wody?

Jak Polacy korzystają z wody? Jak Polacy korzystają z wody?

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld...

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38 proc. mieszka w Afryce, a 3 proc. w Europie. Organizacja ocenia, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30 proc.

Redakcja 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35...

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35 proc. na mycie, a kolejne 30 proc. na spłukiwanie toalet. Warto więc i tu szukać oszczędności.

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.