Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

 Bricoman  |  11

Trudno znaleźć popularniejszy materiał wykorzystywany przy remontach niż płytki. Nie wystarczy jednak wybrać odpowiedni ich rodzaj. Bardzo ważna jest także zaprawa klejowa i to właśnie jej dobór ma kluczowe znaczenie.

Advertisement

Płytki doskonale sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Tego rodzaju materiał jest estetyczny, a do tego łatwy w montażu. Należy jednak pamiętać, że niejednokrotnie płytki wystawiane są na działanie niskiej lub wysokiej temperatury, a także na dużą wilgotność. Dlatego właśnie warto dobrać do płytek odpowiednią zaprawę klejową. Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb. Do montażu wewnątrz pomieszczeń płytek w formatach mniejszych niż 30x60 cm wystarczającym materiałem jest klej podstawowy o parametrze C1; montaż większych formatów wewnątrz oraz na zewnątrz wymaga już stosowania kleju elastycznego o parametrze C2. W ostatnim czasie popularne stały się płytki wielkoformatowe w rozmiarze 60x120, czy 120x204. Do montażu produktów tego typu niezbędne będzie zastosowanie kleju wysoko- odkształcalnego z parametrem S1 lub S2. Instalując z kolei kamień naturalny należy pamiętać, by zastosować klej elastyczny w kolorze białym, co pozwala uniknąć powstania przebarwień na licu materiału po jego montażu.

Co to jest zaprawa klejowa?

Zarówno popularna zaprawa klejowa Atlas, jak i innej marki służy do łączenia różnych elementów budowlanych. W naszym poradniku skoncentrujemy się na kleju do płytek. Używa się go bowiem do układania płytek na posadzce, jak i na ścianie.

Zaprawa klejowa do płytek to mieszanka spoiwa cementowego, kruszyw, a także różnych środków modyfikujących służąca do łączenia różnych materiałów budowlanych. Przy zakupie takiego kleju należy zwrócić na jego przyczepność, odkształcalność oraz mrozoodporność.

Rodzaje klejów do płytek

Zaprawy klejowe do płytek muszą być produkowane zgodnie z europejską normą PN EN 12004. To właśnie te przepisy klasyfikują kleje i dzielą je na różne typy. Dzięki nim można dobrać odpowiednią zaprawę do konkretnych potrzeb.
Zgodnie z w/w normą zaprawy klejące dzieli się ze względu na typ i ze względu na klasę. Różnicując wg składu chemicznego kleje dzielimy na:

 • C – cementowe,
 • D – dyspersyjne,
 • R – reaktywne (na bazie żywic syntetycznych: poliuretanowych i epoksydowych).

Zaprawa klejowa

Ze względu na parametry techniczne wyróżnia się:

Ze względu na odkształcalność kleje dzieli się na:

 • S1 – odkształcalne w przedziale od 2,5 mm do 5 mm (np. na tarasy, balkony);
 • S2 – wysoce odkształcalne, powyżej 5 mm.

Kolejny podział dotyczy parametrów dodatkowych zaprawy klejowej:

 • F – klej szybkowiążący;
 • T – klej o zmniejszonym spływie (np. na ściany);
 • E – klej o dłuższym czasie otwartym (możliwość montażu płytek na zaaplikowanej zaprawie w czasie do min 30-35 minut).

Parametr

Cechy

Normalnie wiążący (C1)

Kleje podstawowe, o bazowych parametrach wiązania płytki z podłożem. Zalecane do prostych prac oraz dobrze przygotowanych podłoży

Podwyższone parametry (C2)

Kleje elastyczne, oparte na składnikach zapewniających wysoką przyczepność płytek nawet do najbardziej wymagających podłoży

Szybkowiążący

Kleje, które szybko spajają płytkę z podłożem i umożliwiają spoinowanie (fugowanie) płytek oraz umożliwiają ruch pieszych ok 4 godz po montażu materiału

Zmniejszony spływ (T)

Kleje, które nie osuwają się na pionowej powierzchni o po montażu płytek

Wydłużony czas otwarty €

Kleje, które po nałożeniu na powierzchnię nawet po 30-35 min zachowują parametry przyczepności

Odkształcalny (S1 lub S2)

Kleje, które płynnie „dopasowują” się po montażu do zmian w naprężeniach powierzchni

Zaprawa klejowa

Symbol C – kleje cementowe

Klej do płytek cementowy może mieć w składzie zarówno cement szary, jak i biały. Oprócz cementu w kleju C znajdują się także wypełniacze mineralne, polimery oraz środki modyfikujące. Przed użyciem zaprawa cementowa musi zostać zmieszana z wodą.

Klej żelowy do płytek

Nowym rozwiązaniem na rynku jest klej żelowy do płytek na bazie żelu krzemianowego. Przykładem takich produktów są zaprawy Atlas Geoflex, Adesilex P9 biały Mapei, czy H40 biały Kerakoll.
To wysoko elastyczny klej, którym można łatwo łączyć zarówno materiały nasiąkliwe, jak i nienasiąkliwe. Taki klej doskonale sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych, jak np. mocno nasłoneczniony taras czy balkon (temperatura do +35 st. C), przy ogrzewaniu podłogowym, przy klejeniu płytek na podłożu OSB itp. Klej żelowy może być używany do każdego rodzaju płytek. Nie ma niebezpieczeństwa spływu nawet przy bardzo dużych formatach (pod warunkiem, że dodatkowo ma parametr odkształcalności S1)

Zalety stosowania kleju żelowego

 • Odpowiedni do różnego rodzaju powierzchni (np. betonowych, cementowo-wapiennych, drewnopochodnych, karton-gipsowych).
 • Uniwersalność – do stosowania w każdym miejscu (np. taras, basen, elewacje, balkon, łazienka, kuchnia).
 • Sprawdza się na najtrudniejszych podłożach (np. szkło, OSB, hydroizolacje, stare płytki).
 • Można go wykorzystać do każdego rodzaju i formatu płytek (w przypadku formatu 60x120 cm oraz większych zalecany jest dodatkowo parametr S1)

Jak stosować klej żelowy do płytek?

Taka zaprawa, jak np. klej Atlas Geoflex lub H40 biały, pozwala łatwo dostosować konsystencję kleju do potrzeb (wody zarobowe). Jaka jest grubość kleju pod płytki w przypadku zaprawy żelowej? Warstwa kleju nie powinna być mniejsza niż 2 mm, ale nie może przekraczać 15 mm. Jeśli natomiast zastanawiamy się, ile kg kleju na m2 płytek trzeba średnio zużyć, wystarczy sprawdzić dane na opakowaniu od producenta. Na przykład w przypadku takiego produktu, jak klej żelowy Atlas Geoflex, będzie to 1,3-3 kg/m2. Warto dodać, że na przyklejone płytki zaprawą żelową można wejść już po 12 godzinach.

Wytrzymałość kleju

Wytrzymałość kleju żelowego wynosi 1 N/mm2. To oznacza, że po zastygnięciu tworzy on bardzo trwałą i twardą spoinę. Dzięki takim właściwościom kleju żelowego również płytki będą trwałe i zostaną bardzo solidnie przyczepione do podłoża.

Zestawienie parametrów klejów cementowych w funkcji ich zastosowania oraz użyteczności

Klasa Kleju

Parametry

Zastosowanie

C1

Klej cementowy, normalnie wiążący

Układanie płytek w formatach mniejszych niż 30x60 na dobrze przygotowanym podłożu wewnątrz budynków; zalecany głównie do płytek o niewielkich rozmiarach do łazienek.

C1T

Klej cementowy, normalnie wiążący, o zmniejszonym spływie

Układanie płytek o niewielkich rozmiarach na ścianie oraz podłodze wewnątrz budynków. Podłoże powinno być dobrze przygotowane (równe, bez zabrudzeń, zagruntowane). Lepszy komfort pracy niż w przypadku klejów o parametrze C1 dzięki parametrowi T (zmniejszony spływ)

C1TE

Klej cementowy, normalnie wiążący, o zmniejszonym spływie oraz wydłużonym czasie otwartym

Jak wyżej plus możliwość nałożenia zaprawy klejowej na większą powierzchnię dzięki parametrowi E (wydłużony czas otwarcia)

C2T

Klej cementowy o podwyższonych parametrach, o zmniejszonym spływie

Klej elastyczny zalecany do płytek we wszystkich rozmiarach mniejszych niż 60x120; 120x120. Możliwość montaży wewnątrz i na zewnątrz, przy czym przy montaży na zewnątrz podłoże musi być dobrze przygotowane i w małym stopniu narażone na działanie czynników atmosferycznych. Nadaje się do drobnych inwestycji: C1korytarze, sklepy, obiekty Ho-Re-Ca, garaże, kotłownie oraz piwnice.

C2TE

Klej cementowy o podwyższonych parametrach, o zmniejszonym spływie oraz wydłużonym czasie otwartym

Jak wyżej plus możliwość nałożenia zaprawy klejowej na większą powierzchnię dzięki parametrowi E (wydłużony czas otwarcia)

C2TES1 oraz C2TES2

Klej cementowy o podwyższonych parametrach, o zmniejszonym spływie oraz wydłużonym czasie otwartym, odkształcalny

Klej elastyczny odkształcalny, zalecany na płytki w formatach 60x120 i i większych; „trudne” powierzchnie, które podlegają „odkształceniom”: balkony, tarasy, otoczenie domu (miejsca narażone na wysoką ekspozycję i działanie czynników atmosferycznych), baseny, płyty OSB, montaż „płytki na płytkę”

D1TE

Klej dyspersyjny, o zmniejszonym spływie oraz wydłużonym czasie otwartym

Kleje gotowe, o wysokiej elastyczności oraz wysokich parametrach komfortu pracy (zmniejszony spływ, wydłużony czas otwarcia). Nadają się do każdego rodzaju płytek

Symbol D – kleje dyspersyjne

To kleje na bazie mieszaniny spoiw organicznych. Przyjmuje ona postać wodnej dyspersji polimerowej organicznych dodatków i mineralnych wypełniaczy. Zaprawy D są niezwykle elastyczne, dzięki czemu nadają się idealnie na podłoża o wysokiej odkształcalności. Takie kleje nie muszą być z niczym mieszane, kupowane są gotowe do użycia.

Symbol R – kleje żywiczne

Kleje żywiczne występują w dwóch odmianach – poliuretanowej i epoksydowej. Tego rodzaju zaprawy charakteryzują się bardzo dużą przyczepnością, a do tego są wodoszczelne. Wszystko to sprawia, że kleje żywiczne idealnie sprawdzają się na powierzchniach narażonych na działanie wody. Takie zaprawy mogą być jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe.

Cena zaprawy klejowej

Jaka jest cena kleju do glazury? Koszt zakupu zależy od rodzaju zaprawy i od jej marki, a także od wielkości opakowania. Na przykład za 22,5 kg worek trzeba zapłacić od 20,90 zł do 50 zł. Przed zakupem należy określić orientacyjne zużycie zaprawy, co pozwoli wyliczyć całkowity koszt kleju. Na zużycie kleju wpływają różne czynniki. Pierwszy z nich to format płytek (do większych potrzebna jest grubsza warstwa zaprawy). Kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, to podłoże. Jeśli zostało odpowiednie wyrównane, zużyje się mniej kleju. Rodzaj zaprawy wpływa także na grubość warstwy. Więcej kleju zużywa się do płytek montowanych na zewnątrz niż we wnętrzach.

Wybór odpowiedniej zaprawy klejowej ma kluczowe znaczenie dla właściwego montażu płytek i trwałości tego montażu. Duży wybór klejów do płytek na rynku sprawia, że bez problemu można znaleźć właściwą zaprawę do konkretnych prac montażowych.

Materiał powstał we współpracy z Bricoman.pl

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

11
Michał / 22-05-2020, 12:35
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że odpowiedni dobór kleju do płytek ma szczególne znaczenie przy pracach na zewnątrz budynku np. na balkonie czy tarasie, gdzie warunki pogodowe (opady, deszcz, śnieg, grad ale też zmienna temperatura) mogą wpływać na żywotność płytek. Ale artykuł fajny, na pewno przydatny!
Stefan80 / 25-05-2020, 22:11
Bardzo przydatny artykuł. W tym roku z powodu przymusowego siedzenia w domu, zabrałem się za remont. W trakcie stanąłem przed trudnym wyborem odpowiedniego kleju do płytek. ehhh
Janek Cegiełka / 25-05-2020, 22:17
Dobrze piszecie. Żona wymyśliła duże płytki w łazience, bo taka moda. Przyszedł fachowiec i nie dal tego kleju elastycznego i wyszła katastrofa.
MarkTwain / 25-05-2020, 22:22
Czyli przy układaniu płytek przerzucamy się na klej żelowy. Dzięki za nowinkę :D
Bartosz / 25-05-2020, 23:59
Trzeba przyznać, że tak solidnego kompendium wiedzy to się nie spodziewałem :) Teraz przynajmniej będę wiedział, jak się zabierać do płytek, bo remont już za pasem.
jura65 / 26-05-2020, 16:58
To się nazywa fachowe zestawienie. Bardzo pomocny artykuł. Chylę czoła!
Zbyszek / 26-05-2020, 17:03
Kleje żywiczne - nie słyszałem. Narobiło się tego, istny gąszcz. Warto poczytać, by być na bieżąco.
Marek / 26-05-2020, 23:19
Pierwszy raz słyszę o kleju żelowym. Wydaje się po opisie, że warto go będzie wypróbować.
Monika / 26-05-2020, 23:24
A co w sytuacji, jak wybiorę zły klej do płytek i już je przykleję? Czy to oznacza, że mam je zrywać czy może obserwować, jak się zachowują?
Jacek / 26-05-2020, 23:30
Ja ze swojej strony dodam, że dobry klej do płytek to podstawa, jeżeli chce się pracować w wykończeniówce. Korzystałem z rozwiązać Bricomana i jestem w pełni zadowolony.
   1 / 2    Następny »

Wybrane dla Ciebie


Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

paulinabb  | 
27-05-2020, 08:02
 | 
1
tony1000  | 
26-05-2020, 13:19
 | 
4
Dagmara  | 
25-05-2020, 16:53
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl