Czy koronawirus wpłynął na ceny mieszkań?

Rosnące w zawrotnym tempie ceny mieszkań jeszcze do niedawna dawały sporo powodów do zadowolenia deweloperom i firmom branży budowlanej, jednak oznaczały spore problemy dla konsumentów. Zdaniem wielu osób jednym z nielicznych pozytywnych rezultatów pandemii koronawirusa miało być obniżenie ceny metra kwadratowego zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Choć spowolnienie wzrostu kosztów jest zauważalne, trudno dziś prognozować, czy i w jakim stopniu ten trend się utrzyma. Pewne jest natomiast to, że zmieni się oblicze całej branży, w tym także dostęp do środków, z których korzystać mogą konsumenci.

Spowolnienie rynku nieruchomości

Pandemia koronawirusa to nie tylko wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej, ale również dla gospodarki. Kwarantanna oraz liczne ograniczenia w przepływie towarów i usług, połączone z niezależnymi czynnikami makroekonomicznymi doprowadziły na większości rynków do poważnej recesji.

Spowolnienie zauważalne jest także w branży deweloperskiej, która do tej pory znakomicie się rozwijała. Już teraz obserwujemy znacząco niższe zainteresowanie nieruchomościami na rynku pierwotnym, co większość ekspertów łączy ze zmianą struktury inwestycji oraz niepewnością, z którą borykają się konsumenci.

Jak wynika z indeksu cen nieruchomości urban.one przygotowanego dla Bankier.pl i Pulsu Biznesu, wzrost w marcu, gdy porównamy go do lutego, wyniósł zaledwie 0,02%. Może to oznaczać, że ceny nieruchomości ustabilizują się na aktualnym poziomie lub dojdzie do ich korekty.

Nieznany kryzys

W tej chwili trudno o długofalowe analizy. Kryzys wywołany przez pandemię COViD-19 nie przypomina żadnej z recesji, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory. Nie da się także określić, ile potrwa i jaki będzie jego realny zasięg. Na pewno należy spodziewać się zmian dotykających wszystkich branż na rynku.

Warto mieć przy tym świadomość, że ostateczny wpływ na wysokość cen nieruchomości będzie miała zarówno wartość towarów budowlanych, często importowanych z zagranicy, jak i średnia zamożność społeczeństwa.
O ile w okresie prosperity mieliśmy do czynienia z największym wzrostem średnich wynagrodzeń po okresie transformacji ustrojowej, obecnie wiele miejsc pracy jest zagrożonych, a na wyższe pensje trudno liczyć. Znajduje to bezpośrednie przełożenie na popyt na rynku nieruchomości.

Wahania w branży budownictwa

Wyhamowanie wzrostu cen nieruchomości oznacza spore problemy również dla branży budownictwa. Jej udział w strukturze gospodarki jest znaczący. Według oficjalnych danych ten sektor wypracowuje blisko 7% PKB, a 400 tysięcy działających tu podmiotów gospodarczych zatrudnia ponad 1,2 mln pracowników.

Wygaszanie części inwestycji z pewnością wpłynie na ich wydolność finansową, a wiele przedsiębiorstw może mieć problemy z utrzymaniem płynności. W sytuacjach kryzysowych szczególnie doceniamy rolę sprawdzonych informacji.
Dostarcza ich m.in. serwis ALEO.com, stanowiący bazę firm i udostępnianych przez nie dokumentów oraz platformę umożliwiającą efektywne zarządzanie biznesem. Dobór odpowiedniego partnera może okazać się kluczowy w okresie recesji.

Trudniej o kredyty

Za wyhamowanie cen na rynku nieruchomości odpowiada wiele czynników. Jednym z nich jest znacznie trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych. Banki, które wzięły na siebie znaczną odpowiedzialność w kryzysowym momencie, znacząco zwiększyły swoje oczekiwania wobec kredytobiorców.

Obecnie niemal wszystkie wymagają wniesienia wkładu własnego w wysokości nie mniejszej niż 20%, a część z nich zwiększyła ten próg do 30%. Można także spodziewać się restrykcyjnych procedur, zakładających bardziej skrupulatną weryfikację klientów. O spełnienie wymagań banku w okresie recesji z pewnością będzie zdecydowanie trudniej niż kilka miesięcy temu.

Z drugiej strony ważny jest także czynnik psychologiczny: w obliczu niepewnej przyszłości przeciętny konsument niezbyt chętnie podejmuje decyzje o długofalowym znaczeniu, odwleka więc w czasie na przykład zakup mieszkania czy poważniejsze inwestycje w jego modernizację. To oznacza z kolei spore problemy dla przedsiębiorstw zajmujących się pracami wykończeniowymi czy remontowymi.

Zmiany wśród inwestorów

Jednym z pierwszych ruchów, które można było zaobserwować na rynku nieruchomości, była zmiana podejścia do inwestycji w nieruchomości. W okresie prosperity dynamiczny wzrost cen wiązał się w znacznej mierze z działalnością spekulacyjną.

Ta obecnie wyhamowała, jednak nie oznacza to spadku zainteresowania inwestorów nieruchomościami. Według danych NBP blisko ¾ mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym finansowane było w ostatnim okresie gotówką, a więc transakcja miała najczęściej charakter inwestycyjny.

Nieruchomości pozostają atrakcyjnym sposobem lokowania kapitału również w trakcie recesji, jednak z pewnością dojdzie do poważnych zmian także w tym segmencie, co z kolei może wpłynąć na popyt.

Kwarantanna zmieniła klienta

Ciekawą obserwacją dotyczącą rynku nieruchomości była także zmiana zainteresowań klientów. Do tej pory największą popularnością cieszyły się małe mieszkania położone w dobrych, dobrze skomunikowanych lokalizacjach.
Choć ten drugi aspekt nie uległ zmianie, w erze pandemii zupełnie inaczej zaczęliśmy spoglądać na kwestie metrażu. Potencjalni nabywcy nieruchomości coraz częściej wybierają duże mieszkania, powyżej 60 metrów kwadratowych.
Większą popularnością cieszą się też lokale z dostępem do ogródka lub przynajmniej tarasu albo balkonu. Zdaniem ekspertów spore znaczenie w formowaniu takich decyzji zakupowych ma psychika: zamknięcie człowieka na małej przestrzeni jest bardzo niekomfortowe, a w związku z realną wizją wystąpienia kolejnych pandemii, konsumenci wolą przygotować się na nie, kupując większe mieszkania lub domy.

Prognozy znacząco się od siebie różnią

Wyhamowanie wzrostu cen na rynku nieruchomości jest jak najbardziej zauważalne. Trudno jednak przewidzieć, jak sytuacja będzie rozwijać się w dłuższym ujęciu czasowym. Część ekspertów zapowiada powrót do poziomu sprzed dwóch lat, inni spodziewają się nawet kontynuacji tendencji wzrostowej.

Warto mieć przy tym świadomość, że w okresie kwarantanny rosną również koszty transportu, co w znaczący sposób wpływa na ceny ofertowe. Pojawiają się również inne, nieznane do tej pory wydatki, z którymi muszą radzić sobie deweloperzy oraz firmy budowlane.Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
Chng70kk  | 
03-07-2020, 09:56
 | 
1
mrbreezy1  | 
03-07-2020, 09:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl