Jak zamontować wannę i parawan nawannowy?

Jak zamontować wannę i parawan nawannowy?
Jak zamontować wannę i parawan nawannowy?
Fot. KOŁO

Instalacja parawanu nawannowego to świetny sposób na poszerzenie funkcjonalności strefy kąpielowej. Bez remontu i niewielkim nakładem środków zyskujemy wygodne miejsce do szybkiego odświeżenia się. Decydując się na wanno-kabinę prysznicową domownicy mają wybór: orzeźwiający natrysk lub relaksująca kąpiel w wannie. Podpowiadamy, jak zamontować parawan na wannę.

Wanno-prysznic – funkcjonalny kompromis

Wanna czy prysznic? To podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie każdy, kto właśnie urzadza nową łazienkę lub przystępuje do remontu. To problem szczególnie w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, gdzie trudno jednocześnie zmieścić i wannę i kabinę. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy osoby na co dzień korzystające z łazienki mają różne potrzeby w tym zakresie?

Jak pogodzić sympatyków szybkich odświeżających pryszniców z miłośnikami długich relaksujących kąpieli? Rozwiązaniem jest montaż na stałe, w systemie otwieranym lub składanym, parawanu nawannowego. Zyskujemy w ten sposób strefę kąpielową, z której można korzystać dwojako. Powstaje funkcjonalna i wygodna przestrzeń do wzięcia natrysku, bez ryzyka zachlapania wodą posadzki i przestrzeni wokół. Jeśli jednak mamy potrzebę wzięcia kąpieli, wygodna wanna pozwala na odprężający odpoczynek.

Parawany nawannowe sprawdzają się także w już wyposażonych łazienkach. To dobry pomysł, gdy nie chcemy remontować łazienki, a jedynie poszerzyć jej zakres funkcjonalny o kabinę prysznicową. Tego rodzaju rozwiązanie jest warte rozważenia także przez rodziny z małymi dziećmi. Dorośli często preferują wzięcie szybkiego orzeźwiającego prysznica, podczas gdy maluchy najwygodniej myje się w wannie. Warto pomyśleć o potrzebach wszystkich domowników podczas projektowania łazienki.

To bardzo uniwersalne rozwiązanie, które świetnie wpasuje się w każdą aranżację łazienki, niezależnie od jej metrażu i stylu wykończenia. Wanna z parawanem nawannowym pozwala na dużą oszczędność miejsca – z łatwością wykorzystuje przestrzeń nad wanną do stworzenia wygodnej strefy prysznicowej.

Wanna i parawan

Rodzaje parawanów nawannowych

Przekształcenie wanny w rozwiązanie łączące zalety wanny tradycyjnej i kabiny prysznicowej wymaga wyboru odpowiedniego parawanu. Standardowo na rynku dostępne są parawany w zakresie szerokości od około 60 do 180 cm, o wysokości z przedziału 140–200 cm. Pasują do zdecydowanej większości prostokątnych wanien dostępnych na rynku. Problem z dobraniem parawanu może pojawić się, gdy planujemy postawić ściankę na wannie asymetrycznej lub półokrągłej. Praktyka pokazuje, że w takich przypadkach lepiej zamówić produkt na wymiar.

Biorąc pod uwagę wielkość wanny, swobodę wejścia do niej i przestrzeń wokół, wybierzmy parawan najlepiej wpisujący się w nasze potrzeby. Mamy do wyboru:

 • Parawan jednoskrzydłowy – pojedynczy panel ze szkła przymocowany do ściany przy pomocy metalowego profilu. Można zamontować go na stałe, choć to rzadko stosowane rozwiązanie. Częściej funkcjonuje jako wahadłowe skrzydło otwierane w obie strony, dzięki czemu nie ma problemu z wchodzeniem i wychodzeniem z pod prysznica. Pojedynczy parawan nawannowy polecany jest szczególnie do krótkich wanien, a najczęściej wybierane modele to zwykle te o szerokości około 90–100 cm.
 • Parawan dwuczęściowy – system składający się z dwóch elementów: mocowanej na stałe ścianki prysznicowej i otwieranych drzwi. Ten rodzaj zabudowy pozwala stworzyć funkcjonalną kabinę prysznicową od ściany do ściany. To dobre rozwiązanie dla większych prostokątnych wanien. Parawan dwuczęściowy skutecznie chroni wnętrze łazienki przed zachlapaniem, jednak zwykle pomniejsza przestrzeń optycznie. Dlatego jeśli decydujemy się na tę opcję w niewielkiej łazience, warto wybrać przezroczyste szkło z minimalną liczbą połączeń i profili. Minusem dwuczęściowej zwartej zabudowy jest ograniczona cyrkulacja powietrza. Trzeba pilnować, by często wietrzyć łazienkę, co pozwoli uniknąć gromadzenia nadmiernej wilgoci pod prysznicem. Nie zamontujemy także tam suszarki pod sufitem. Technicznie jest to możliwe, jednak czas schnięcia prania jest bardzo długi.
 • Parawan nawannowy składany – rama konstrukcji jest podobna do zabudowy dwuczęściowej. Elementami osłaniającymi są zazwyczaj 2 lub 3 panele przesuwane na prowadnicach. Liczba paneli i ich szerokość zależą od szerokości wanny. Choć to rozwiązanie podobne do parawanu dwuczęściowego, to pod kilkoma względami bardziej ergonomiczne. Przede wszystkim nie ma potrzeby wygospodarowania przestrzeni na swobodne otwarcie drzwi prysznicowych. A to duża zaleta szczególnie przy małych łazienkach i wnętrzach o nietypowym układzie. Nie ma tu także problemu z cyrkulacją powietrza. System może być na stałe „otwarty”, gdy nie bierzemy prysznica.
 • Parawan nawannowy harmonijkowy – składający się z przynajmniej dwóch połączonych ze sobą paneli. Może pokrywać tylko część lub całą długość wanny. Decydując się na tę opcję, należy najpierw sprawdzić, w którą stronę składają się skrzydła parawanu i czy układ łazienki pozwala na swobodne ich złożenie.
 • Kabina nawannowa z drzwiami – bardziej rozbudowana wersja parawanu obejmująca pełną zabudowę. W efekcie powstaje w pełni funkcjonalna kabina, która zamiast na brodziku, montowana jest na wannie. 

Podczas projektowania łazienki warto sprawdzić dostępne na rynku opcje. Większość producentów proponuje w ofercie pojedyncze moduły, które w zależności od potrzeb można złożyć w funkcjonalną całość, np. parawany nawannowe Koło dają szeroki wybór ścianek, drzwi i składanych parawanów w najczęściej wybieranych rozmiarach.  

Wanna z parawanem

Montaż wanny krok po kroku

Parawany nawannowe najwygodniej montuje się na prostokątnych wannach o regularnych wymiarach. Kompozycyjnie i funkcjonalnie najlepiej systemy parawanów współgrają z wannami do zabudowy montowanymi we wnękach lub na całą szerokość łazienki.

Samodzielny montaż wanny w łazience nie jest trudny, zwykle wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta. Konkretne modele mogą nieco różnić się sposobem montażu, jednak przy montażu każdej wanny obowiązują uniwersalne zasady:

 • Wannę do zabudowy należy odwrócić do góry dnem i w miejscach wyznaczonych przez producenta przykręcić stelaż z nóżkami. Na tym etapie należy też zamocować zatrzaski do panelu zabudowy.
 • Obudowę dostawiamy do ściany i sprawdzamy poziom, na którym jest jej górna krawędź. To jednocześnie wysokość, na jakiej powinna znaleźć się dolna krawędź obrzeża wanny.
 • Ustawiamy wannę na nóżkach przy ścianie. Regulujemy wysokość, aby osiągnąć zaznaczony wcześniej poziom. Jednocześnie sprawdzamy długą poziomicą, czy wanna stoi prosto.
 • Zaznaczamy na ścianie wysokość, na której kończy się górna krawędź obudowy wanny. Po przyłożeniu zaczepu, na tej linii wyznaczamy punkty, gdzie należy wywiercić dziury na kołki mocujące.
 • Wkrętami mocujemy uchwyty, które zamocują wannę do ścian.
 • Teraz warto zamocować zestaw korka z przelewem, a korpus systemu podłożyć pod otwór odpływowy. Postępując zgodnie z instrukcją producenta mocujemy korek do wanny.
 • Teraz należy dostawić wannę do ściany i zamocować ją na uchwytach.
 • W kolejnym kroku należy zająć się podłączeniem instalacji odpływowej i montażem baterii. Po napełnieniu wanny wodą należy założyć i zamocować obudowę, a połączenia wanny ze ścianą uszczelnić silikonem sanitarnym.

Jak zamontować parawan do wanny?

Po zamontowaniu wanny i wyschnięciu uszczelniaczy możemy przystąpić do mocowania parawanu nawannowego. W zależności od wybranego modelu, instrukcja montażu może się nieco różnić. Najczęściej parawany montuje się na profilach montowanych na śrubach i wkrętach, dostępne są też systemy wymagające jedynie klejenia do ścian.

Jeszcze przez montażem warto przymierzyć parawan do miejsca instalacji. Zwróćmy uwagę, że powinien dokładnie przylegać do ściany, a poniżej paneli powinna być minimalna przestrzeń pozwalająca na sprawne otwieranie i zamykanie skrzydła, jednak bez możliwości przelewania się wody. Nie ma tego problemu w przypadku systemów przesuwanych najczęściej opartych także na dolnym profilu.

Montaż rozpoczynamy od profilu mocującego. Przyłóżmy go do ściany i zaznaczmy miejsca, gdy będziemy go przykręcać. Teraz należy wywiercić otwory i włożyć kołki. Profil przykręcamy do ściany i wsuwamy w niego parawan. Dokręcamy go za pomocą wkrętów w uchwytach mocujących. Na tym etapie należy wyregulować dokładne położenie parawanu względem krawędzi wanny. Warto zostawić kilka milimetrów szczeliny między dolną krawędzią parawanu a kołnierzem wanny. Po zamocowaniu wszystkich elementów parawanu należy uszczelnić miejsca styku profilu ze ścianą za pomocą silikonu sanitarnego.

Te same zasady montażu parawanu na wannie będą obowiązywać dla modeli łamanych i wahadłowych. Przy parawanach dwuczęściowych pamiętajmy, aby dobrze zamocować i uszczelnić ściankę mocowaną na stałe, a potem dokładnie wyregulować zawieszenie drzwi na zawiasach, by szczelnie się zamykały. Z kolei w systemach przesuwnych na początkowym etapie montuje się także profile poziome. Niezależnie od modelu, podczas montażu warto postępować zgodnie z instrukcją producenta parawanu.

KOŁO

KOŁO Geberit Sp. z o.o.
ul. Postępu 1
02-676 Warszawa
Tel.: 22 376 01 02
Fax: 22 843 47 65

[aranżacja łazienki, łazienka, koło, wanna, parawan nawannowy, montaż wanny]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Nowy wkrętak akumulatorowy ze sprzęgłem mechanicznym

Bosch Go to uniwersalny wkrętak akumulatorowy idealny dla profesjonalistów wykonujących bardzo precyzyjne prace. Dzięki możliwości regulacji momentu obrotowego poprzez zastosowanie sprzęgła...

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
karolina57  | 
09-07-2020, 13:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl