Montaż stelaża podtynkowego – jak uniknąć błędów?

Montaż stelaża podtynkowego – jak uniknąć błędów?
Montaż stelaża podtynkowego – jak uniknąć błędów?
Fot. KOŁO

Stelaże podtynkowe stały się już standardem w projektach nowoczesnych łazienek. To nie tylko wygodny system spłukiwania, ukrywający całą instalację kanalizacyjną i ułatwiający sprzątanie. To także ważny element dekoracyjny, dodający wnętrzu wizualnej lekkości. Jego montaż, wbrew pozorom, nie jest trudnym zadaniem. Jak uniknąć błędów podczas instalacji stelaża podtynkowego?

Stelaż pozwala na wygodne zawieszenie miski wc lub bidetu, ukrywając jednocześnie rury i wszystkie elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Schowanie spłuczki „w ścianie” świetnie sprawdza się zarówno w małych, jak i w dużych wnętrzach. Wizualnie porządkuje pomieszczenie i dodaje mu lekkości. To dobry wybór szczególnie do łazienek o niewielkim metrażu, gdzie podwieszana miska wc lub bidet optycznie zwiększają powierzchnię podłogi.

Pamiętajmy, że wybór stelaża wc zamiast kompaktu ma też dużą praktyczną zaletę. Mniej elementów „na wierzchu” to też znacznie mniej sprzątania. Zabudowa pozwala uniknąć tworzenia trudno dostępnych zakamarków wokół instalacji, w których gromadzą się zanieczyszczenia.

Podstawowe zasady montażu stelaży

Sama konstrukcja stelaża jest taka sama, niezależnie od producenta. Różnią się materiałami, wymiarami i sposobem wykończenia. Zasady montażu także są podobne, można go przymocować do każdego rodzaju ściany. Trzeba pamiętać jednak o podstawowym rozróżnieniu. Do ścian murowanych należy zamontować stelaż do zabudowy ciężkiej, natomiast do ścian gipsowo-kartonowych przeznaczone są stelaże do instalacji lekkiej.

Najczęściej stelaż montowany jest przed ścianą. Wówczas konstrukcja musi być stabilnie do niej przymocowana, a następnie zabudowana płytami gipsowo-kartonowymi. To powszechnie stosowane rozwiązanie, wygodne i niewymagające kucia ścian. Montując stelaże do zabudowy lekkiej uzyskujemy dodatkowe półki i atrakcyjną wizualnie przestrzeń, w którą można wkomponować szafki lub dekoracje. 

Decydując się na lekką zabudowę stelaża, należy stosować płyty gipsowo-kartonowe o grubości 12,5 mm i układać je w dwóch warstwach w taki sposób, by zabudowa uzyskała odpowiednią sztywność, a glazura nie popękała pod naciskiem ceramiki. Kluczowym aspektem jest montaż zestawu na odpowiedniej wysokości, by móc wygodnie korzystać z miski lub bidetu. W ofercie producentów wyposażenia są modele o różnej szerokości i głębokości – np. stelaż podtynkowy KOŁO dostępny jest w wariantach pasujących zarówno do małych łazienek, jak i do dużych salonów kąpielowych. Wersje Slim o głębokości ok. 10–15 cm pozwalają wpasować stelaż nawet w przestrzeń o niewielkich wymiarach i dodatkowo zaoszczędzić miejsce.

Stelaż podtynkowe w łazience

Jak prawidłowo ustawić wysokość stelaża podtynkowego?

Standardowo stelaż należy zamontować w taki sposób, aby górna krawędź ceramiki (miski wc lub bidetu) mierzona od gotowej posadzki była na wysokości około 40 cm. Dla wyższych osób można podnieść ją o około 5 cm. Pamiętajmy, że na rynku dostępne są modele z możliwością regulacji wysokości przyłączy niezależnie od zamontowanej ramy. Daje to pewną swobodę przy instalacji całości.

W większości modeli na ramie konstrukcji zaznaczony jest punkt określający 1 m wysokości od przyszłej posadzki. Trzeba jednak pamiętać, że to odległość mierzona od gotowej posadzki, a nie od poziomu wylewki. Należy zatem dodać około 1,5 cm – to grubość warstwy płytek z klejem. Niestety wiele osób bez doświadczenia błąd ten zauważa dopiero przy montażu miski.

Właściwe przymocowanie stelaża do ściany i osadzenie na posadzce jest istotne dla stabilności i wytrzymałości całej konstrukcji. Po obudowaniu stelaża płytami i ułożeniu płytek obciążenie powinno przenosić się przede wszystkim na podłoże.

W pierwszej kolejności należy ustalić odpowiednio wysokość stelaża za pomocą wysuwanych nóg i wypoziomować. Dystans od ściany można wyregulować na śrubach montażowych. Stelaż montuje się śrubami z kołkami rozporowymi do ściany, podobnie przykręca się do posadzki przez ułożeniem płytek. Zamocowany stelaż obudowuje się płytą gipsowo-kartonową. Wybierzmy tę wodoodporną (zieloną) o grubości najlepiej 18 mm.

Jaki przycisk spłukujący do stelaża podtynkowego?

Wybierając przycisk do wc sprawdźmy, czy pasuje do stelaża. Najlepiej skomponować zestaw (stelaż, miska i przycisk) spośród produktów tego samego producenta, z tej samej serii. Mamy wówczas pewność nie tylko kompatybilności poszczególnych elementów, ale także spójnego wzornictwa. Jeszcze łatwiej jest kupić gotowy skompletowany zestaw.

Jak wybrać przycisk do stelaża? Poza dopasowaniem systemu instalacji nie ma tu innych obostrzeń. Wybór zależy od stylu łazienki, osobistych upodobań oraz względów środowiskowych. Są bowiem na rynku przyciski, w których sami regulujemy ilość zużywanej wody, co ma realne przełożenie na wysokość rachunków za media.

Do wyboru mamy przyciski: jedno- i dwufunkcyjne, bezdotykowe, plastikowe, szklane, podświetlane, z czujnikami ruchu, z podświetlanymi modułami ściennymi, z miejscem na odświeżacz lub filtr powietrza czy kostkę do wc. Wybór jest duży, z łatwością dobierzemy model najlepiej wpisujący się w stylistykę łazienki.

Popularnym rozwiązaniem są przyciski dwufunkcyjne. Na panelu widoczne są dwa guziki, umożliwiające spłukiwanie toalety różnymi objętościami wody w zależności od potrzeb. Zwykle są to przyciski 3/6 litrów lub mniejsze spłuczki o pojemnościach 2 i 4 litry. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na realne oszczędności w zużyciu wody.

Najczęściej popełniane błędy przy montażu stelaża podtynkowego

O problemie z instalacją podtynkową możemy niestety dowiedzieć się dopiero po pewnym czasie od pojawienia się przecieku lub awarii. Często wymaga on skucia przynajmniej części płytek i rozebrania instalacji. Zdarzają się też sytuacje, kiedy woda wyciekała ze spłuczki już od pewnego czasu, powodując silne zawilgotnienie otaczających ścian. A to już oznacza suszenie ścian i remont nie tylko łazienki, ale często także sąsiadujących pomieszczeń.

Decydując się na zabudowany stelaż podtynkowy, miejmy na uwadze, że to instalacja przynajmniej na kilka lub kilkanaście lat. Dlatego postawmy na bezawaryjne modele od sprawdzonych producentów. Znacznie zmniejsza to ryzyko przeciekania i nieszczelności zabudowy. Warto zainwestować w stabilny stelaż, wytrzymałe i szczelne elementy systemu spłukującego. Zadbajmy o sprawny i dobrze wykonany przycisk spłukujący. Jego naprawa lub wymiana nie wymagają zwykle rozbierania konstrukcji, jednak pamiętajmy, że to najbardziej intensywnie eksploatowany element zestawu. Dlatego warto zainwestować w taki o długiej żywotności.

Stelaże podtynkowe

Prawidłowo zamontowany stelaż pozwala na lata bezawaryjnej pracy, nawet przy intensywnym korzystaniu na co dzień. Jakie błędy mogą pojawić się na etapie instalacji? Na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać?

  • Błędne pomiary przed montażem mogą skutkować zamontowaniem miski WC na złej wysokości. Może to powodować, że elementy instalacji nie pasują do siebie, a nawet po korekcie – w przyszłości zwiększają ryzyko przecieków.
  • Błędne pomiary i kalibracja odcinków rur (głównie odpływowych) może skutkować gromadzeniem się wody w zamkniętej przestrzeni za stelażem. Często nie widać tego problemu, woda gromadzi się i wsiąka w ściany i posadzkę. Dlatego jeszcze na etapie montażu należy dokładnie dopasować wszystkie elementy instalacji i stelażu.
  • Brak lub zbyt mały spadek przy podłączaniu odpływu kanalizacyjnego wc. By zapewnić drożność systemu odpływowego, należy pamiętać, że początek i koniec odpływu powinny różnić się wysokością o co najmniej 2%. Pilnujmy, by rury kanalizacyjne nie były zbyt długie, miały odpowiednio dużą średnicę i by zachować spadek pozwalający na swobodny odpływ nieczystości.
  • Nieprecyzyjna regulacja zaworu podającego wodę do spłuczki lub zaworu spustowego – może skutkować kłopotami z prawidłowym działaniem spłuczki oraz „cieknięciem” wody między spłukiwaniami.
  • Złe zamocowanie ramy stelażu do ściany i posadzki. Niestabilny stelaż może utrudniać obudowanie go potem płytkami oraz powodować przeciążenie i pękanie glazury po powieszeniu miski ustępowej.
  • Pokrycie stelaża jedną (lub zbyt cienką) warstwą płyty gipsowo-kartonowej zwiększa ryzyko „rozchwiania” całej konstrukcji, pękania płytek oraz głośnej pracy całego zestawu.
  • Niedokładne dopasowanie przycisku spłukującego – może on nie działać prawidłowo oraz wpływać na późniejszą pracę zaworów dozujących i podających wodę.
  • Niedopasowanie miski do stelaża. Dobierając poszczególne elementy zestawu zwróćmy przede wszystkim uwagę na ich pełną kompatybilność w zakresie instalacji dopływowej, odpływowej i zawieszenia (rozstaw śrub itd.). Praktyka pokazuje, że zdecydowanie bezpieczniej jest dobrać elementy pochodzącej z tej samej linii produktowej lub kupić gotowy skompletowany zestaw.

Samodzielny montaż stelaża podtynkowego nie jest trudnym zadaniem, jeśli pamiętamy o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim wybierajmy zestawy od sprawdzonych producentów, z wysokiej jakości trwałych materiałów o precyzyjnym wykończeniu. Z drugiej strony – pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu miejsca pod montaż zestawu, stabilnej konstrukcji i pełnym dopasowaniu do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

KOŁO

KOŁO Geberit Sp. z o.o.
ul. Postępu 1
02-676 Warszawa
Tel.: 22 376 01 02
Fax: 22 843 47 65

[koło, stelaże podtynkowe, aranżacja łazienki, łazienka]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

OlekW  | 
08-07-2020, 15:04
 | 
1
Archeion  | 
08-07-2020, 14:30
 | 
1
OlekW  | 
08-07-2020, 11:03
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl