Dach płaski bez błędów

Dach płaski bez błędów
Dach płaski bez błędów

Dachy płaskie to co raz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne pojawiające się w naszym krajobrazie. Ta na pierwszy rzut oka prosta konstrukcja wymaga wiedzy i doświadczenia, ponieważ na dachach płaskich często popełnianych jest kilka klasycznych błędów, które są wynikiem nie tylko złych założeń projektowych, ale również nieprawidłowo przeprowadzonych prac wykonawczych i błędnych decyzji inwestorskich. Jak zatem stworzyć wymarzony, trwały i praktyczny dach płaski? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Na początek – dobry projekt

Etap projektowania dachu płaskiego wymaga uwzględnienia wielu istotnych elementów i kwestii. Pierwszą z nich są spadki. Woda na dachu płaskim nie może zalegać. Aby sprawnie odprowadzić ją z połaci dachu, należy wykonać na nim odpowiedni system spadków, które poprowadzą wodę w kierunku wpustów dachowych. Do wyboru mamy m.in spadki betonowe czy lekkie i łatwe w montażu spadki styropianowe. Aby system spadkowy działał tak jak należy, musi zostać odpowiednio zaprojektowany tak, aby w żadnym z miejsc na dachu nie tworzyły się zastoiny wodne.

Styropianowe spadki na dach płaski Suez Izolacje Budowlane >>

Oprócz spadków, kolejnym elementem dobrze zaprojektowanego i bezawaryjnie działającego dachu płaskiego jest hydroizolacja oraz system odprowadzenia wody. Pod pojęciem hydroizolacji dachu płaskiego rozumieć należy całą gamę materiałów – od różnorodnych produktów papowych po materiały rolowane z tworzyw sztucznych (papy termozgrzewalne, folie PVC, membrany EPDM, folie TPO i FPO). Dobór hydroizolacji uzależniony jest od układu warstw i systemu, w jakim dach ma być wykonany. Zastosowanie odpowiednio dobranych materiałów pozwoli uniknąć w przyszłości kłopotów w eksploatacji oraz kosztownych napraw. Z hydroizolacją i jej projektowaniem w przypadku dachu płaskiego wiąże się także konieczność uwzględniania jej na ścianach przylegających do dachu i attykach. Brak hydroizolacji lub nieumiejętne jej wykonanie w tych newralgicznych miejscach to częsty błąd projektowy, który skutkować może powstawaniem nieszczelności.

Oprócz odpowiedniej hydroizolacji, na dachu płaskim bardzo ważne jest odwodnienie. Wodę z połaci dachu płaskiego odprowadza się za pomocą wpustów dachowych i rzygaczy. Ich rodzaj, rozkład i ilość musi być odpowiednio dopasowane do rozmiarów, kształtu, układu warstw i rodzaju pokrycia dachu – również do spadków. Przy projektowaniu odwodnienia dachu płaskiego nie można zapomnieć o przelewach awaryjnych, które montuje się w attykach. Służą one do odprowadzenia wody w sytuacji, kiedy wpusty czy rzygacze są niedrożne. Mówiąc o wpustach i wpisywaniu ich w projekt, ważny jest kontakt architekta z producentem lub dystrybutorem danego produktu, którzy dysponują wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi konkretnego produktu.

Wpusty i akcesoria dachowe TOPWET - zobacz >>

Na etapie projektowania dachu płaskiego istotne są również detale wykonawcze, które przez wielu architektów są traktowane dość pobłażliwie. Im lepiej i dokładniej detale są rozrysowane i opisane w planie, tym mniej problemów przy jego realizacji będą mieli wykonawcy.

Wpusty SUEZ

Wykonujemy dach płaski – jak ustrzec się błędów na tym etapie?

Podstawowym błędem, który pojawia się w momencie rozpoczęcia prac wykonawczych, jest nieprzestrzeganie porządku technologicznego przewidzianego dla poszczególnych warstw dachu płaskiego. Pod tym pojęciem rozumieć należy różnorakie kwestie – od stosowania materiałów nie do końca nadających się na dach płaski, np. zastosowanie folii jako paroizolacji, po niedokładność np. przy zgrzewaniu papy.  

Błędy wykonawcze nie zawsze są konsekwencją błędów projektowych.

Wykonawcy często po macoszemu traktują wiele kwestii – w tym obróbki detali np. kominów czy attyki. Te miejsca wymagają szczególnej uwagi, ponieważ ich wykonanie w znacznym stopniu decyduje o szczelności połaci dachowej. Brak precyzji w ich wykonaniu może skutkować poważnymi problemami, usterkami, a co za tym idzie kosztownymi dla inwestora naprawami.

Jeśli chodzi o odwodnienie dachu płaskiego i montaż wpustów, ważne jest czytanie instrukcji montażu dołączonej zazwyczaj do każdego produktu. Niepoprawny montaż np. nasady i wpustu, brak odpowiedniego zaniżenia wpustu względem powierzchni dachu, to tylko niektóre z najczęściej popełnianych błędów na dachach płaskich. Sposób zamontowania elementu odwodnienia ma ogromny wpływ na jakość odwodnienia i użytkowanie dachu.

SUEZ - projektowanie dachów płaskich

Rola inwestora

Rola inwestora w całym procesie projektowania i wykonywania dachu płaskiego jest bardzo ważna. Przede wszystkim musi on ocenić inwestycję w długofalowej perspektywie i zastanowić się nad późniejszym sposobem użytkowania tej powierzchni. Jeżeli ma w planach np. montaż kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych, to powinien o tym fakcie poinformować projektanta, który uwzględni to w konkretnych rozwiązaniach materiałowych i technologicznych projektu tak, aby później nie było trzeba niepotrzebnie ingerować w już istniejące warstwy dachu.

W rękach inwestora leży zatem bardzo dużo. Szukając odstępstw od projektu, stawiając na tańsze materiały, powierzając prace „fachowcom” z ulicy, często szuka oszczędności na poszczególnych etapach prac. Na konsekwencje tego rodzaju decyzji i pozornych oszczędności nie trzeba długo czekać.

Warto zatem powierzyć wykonanie dachu płaskiego firmie z ugruntowaną pozycją, która zajmie się tematem profesjonalnie i kompleksowo. Najważniejsze dla układu dachowego jest jego ostateczne funkcjonowanie, a w konsekwencji szczelność i trwałość na wiele lat.

Suez izolacje Budowlane – z nami unikniesz błędów! >>

Suez izolacje Budowlane – oferujemy  kompleksowe i sprawdzone rozwiązania na dachy płaskie.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

  • dobieramy materiały zgodnie z zaplanowanym układem warstw
  • określamy minimalne parametry, jakimi powinny się cechować produkty wybrane na poszczególne warstwy dachu
  • obliczamy zapotrzebowanie materiałowe na konkretną inwestycję
  • dostarczamy komplet materiałów
  • nadzorujemy wykonywanie dachu płaskiego
  • wykonujemy dachy płaskie

Jeżeli chcesz uniknąć błędów i szukasz sprawdzonego rozwiązania dla Twojego dachu płaskiego połączonego z prawidłowym wykonaniem – skontaktuj się z nami. Zapewniamy kompleksową usługę wykonania Twojego dachu płaskiego podpartą wieloletnim doświadczeniem i wiedzą wykonawczą.

kontakt

Suez

 

 

SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.
ul. Langiewicza 18
35-021 Rzeszów
tel./faks: +48 17 85 30 205

e-mail:

www: suez.com.pl

(Suez izolacje Budowlane, suez, dachy płaskie, wpusty dachowe, wykonanie dachu płaskiego, błędy w dachach płaskich)

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego powinieneś zamontować te czujniki?

Przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń domowych pod kątem występowania... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Chcesz uzyskać bezpłatną wycenę stropu?

Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad technologią wykonania stropu...

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Jak zabezpieczyć dach płaski przed wodą?
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Systemowe podejście do hydroizolacji i odwodnienia dachów płaskich... czytaj dalej»

Porównanie twardości podłóg drewnianych »

Jeśli chcesz wiedzieć na czym stoisz to powinieneś wiedzieć, że fornirowana podłoga drewniana...

Czytaj dalej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Jak czyścić basen stelażowy – zobacz najlepsze metody » Na czym dokładnie polega udrażnianie rur?
Dobry basen stelażowy będzie służył Ci przez lata, jeśli będziesz odpowiednio o niego dbać... czytaj dalej » Niestety, awarie mogą zdarzyć się zawsze. Ich pojawieniu się każdorazowo towarzyszy napięcie i stres... czytaj dalej »

Sprawdzone chwytaki do prac brukarskich »

Chwytaki brukarskie to nieocenione wsparcie podczas wyjmowania, układania i transportowania kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników oraz...

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Forum

seren  | 
07-08-2020, 13:02
 | 
2
Radson  | 
07-08-2020, 12:07
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl