Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Zaprawy do cienkich spoin

Murowanie ściany na cienką spoinę
Murowanie ściany na cienką spoinę
Fot. Silka-Ytong

Już od kilkunastu lat stosuje się techniki łączenia wymiarowych elementów murowych (cegieł, pustaków i bloczków) na zaprawy cienkospoinowe, zwane inaczej klejowymi. Są uniwersalne, bo można je stosować zarówno do ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Podstawowymi składnikami takich zapraw są: sucha mieszanka cementu, porowate dodatki mineralne (wypełniacze, np. granulki styropianu, perlitu itp.), piasek drobnoziarnisty i dodatki uszlachetniające. Ich charakter określa wielkość kruszywa, którego średnica ziarna nie może przekraczać 2 mm. Do tej grupy materiałów wiążących należą też zaprawy ciepłochronne przeznaczone przede wszystkim do murowania ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub pustaków wypełnionych materiałem izolacyjnym. Ich wyróżnikiem jest współczynnik przenikania ciepła λ zbliżony do współczynnika zastosowanych materiałów konstrukcyjnych ściany (około 0,3 W/m²•K), co powoduje że w ścianie nie tworzą się mostki termiczne (nie przemarza). Zaprawy te stosuje się zwykle w temperaturach od +5 do +25 ºC.


Polecamy:

Ten typ zapraw można wytwarzać:
  • fabrycznie (ich składniki są zestawiane i wymieszane u producenta); stanowią je gotowe zaprawy suche (w warunkach budowy wymagające jedynie dodania wody zarobowej); gotowe zaprawy mokre (dostarczane w hobokach jako pasty), a także półgotowe (składniki w całości mogą być przygotowane fabrycznie, dostarczane na miejsce budowy, mieszane i kondy-cjonowane zgodnie ze wskazówkami producenta bądź przygotowywane częściowo i w takiej formie dostarczane na plac budowy, gdzie mieszane są z pozostałymi składnikami),
  • na placu budowy (mieszając poszczególne składniki). Ze względu na niemożność utrzymania rygorystycznych parametrów fizykochemicznych tak przygotowywane zaprawy nie zawsze są jednak uznawane za zaprawy cienkospoinowe (nie zawsze bowiem zachowują dobrą jakość). Ich mankamentem jest też czasochłonność przygotowania.
Gotowe do użycia zaprawy powinny mieć dobrą urabialność, jednorodną konsystencję, dobrą przyczepność do podłoża, a po związaniu i stwardnieniu - wymaganą wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie. Można nimi łączyć poszczególne pasy elementów murowych (za wyjątkiem pasa łączącego pierwszą warstwę elementów układanych bezpośrednio na ścianie fundamentowej bądź płycie stropowej. Zaprawy tam stosowane powinny charakteryzować się nieco innymi parametrami. Przed położeniem zaprawy ścianę fundamentową należy zabezpieczyć przeciwwilgociową poziomą izolacją (warstwą papy izolacyjnej, folii itp.).

>>> Przegląd: Kleje do płytek

Przed nałożeniem zaprawy na powierzchnię elementów drobno wymiarowych (pustaków, bloczków czy cegieł) należy oczyścić ich płaszczyzny z pyłu i drobnych okruchów, a następnie łączone powierzchnie obficie zwilżyć wodą (np. pędzlem ławkowcem). Ta czynność zatrzymuje proces odciągania wody z zaprawy i zapewnia prawidłowe wiązanie. Ściany podłużne i poprzeczne powinny być wznoszone równocześnie i odpowiednio przewiązane, zgodnie z założeniami projektowymi i zasadami sztuki budowlanej. W trakcie budowy, przed zadaszeniem, gotowe wymurowane fragmenty ściany powinno się zakrywać folią w celu ochrony przed opadami. Należy też pamiętać o przestrzeganiu prawidłowego wiązania nakładanych kolejno warstw bloczków z zachowaniem zasady mijania spoin pionowych w kolejnych warstwach muru (o minimum 6 cm) i dokładnym docinaniu bloczków na żądany wymiar piłą ręczną lub elektryczną. Ważne jest też zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie w czasie pracy jednakowej grubości spoin nie przekraczających wartości technologicznych zaleceń. Grubsze warstwy powodują większe zużycie zaprawy, co znacząco podraża koszt inwestycji.

Dopuszczone do stosowania zaprawy powinny mieć certyfikaty lub deklaracje zgodności z Polską Normą albo z aprobatą techniczną i wymagane atesty higieniczne. Rynek zapraw do cienkich zapraw rozwija się dynamicznie.
Rynek zapraw do cienkich spoin rozwija się dynamicznie. Na stronie 49 Eksperta Budowlanego 2/2007 znajdą Państwo przegląd produktów tego typu.
Zwykła zaprawa murarska Zaprawa cienkospoinowa
Do jej przygotowania potrzebny jest piasek, cement, wapno i woda. Tylko zachowanie odpowiednich proporcji wszystkich tych składników gwarantuje należytą wytrzymałość zaprawy. Jest to gotowa, paczkowana sucha mieszanka, łatwa do przygotowania (wymaga jedynie wymieszania z wodą w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta).
Dzięki jednorodnej konsystencji utrzymuje właściwe proporcje (co nie zawsze zachowują zaprawy wykonane na budowie) i gwarantuje stabilność parametrów po utwardzeniu.
Bardzo wygodna w sytuacjach, gdy potrzebne są niewielkie porcje zaprawy.
Murowanie ściany na tradycyjną gruba spoinę powoduje, że w miejscach spoin mogą tworzyć się mostki termiczne. Przystosowana do murowania ścian na cienkie spoiny. Wyklucza powstawanie mostków termicznych.
Nakłądanie za pomocą kielni często powoduje spadanie jej nadmiaru, a przez to większe zużycie. Nakładanie specjalną ząbkowaną kielnią lub dozownikiem, co ułatwia rozprowadzanie zaprawy, zmniejsza jej zużycie, pozwala uzyskiwać jednakową grubość warstw i przyspiesza tempo prac. Wydajna.
Czas przygotowania 1 tony zaprawy: ok. 3,3 rbg. Czas przygotowania 1 tony zaprawy: ok. 1rbg*.
Średnie zużycie na 1 m² muru grubości 24 cm: ok. 24 kg. Średnie zużycie na 1 m² muru grubości 24 cm, przy 1mm grubości spoiny: ok. 1,5 kg*.
* dane dla klejowej zaprawy murarskiej SOLBET
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Nowy wkrętak akumulatorowy ze sprzęgłem mechanicznym

Bosch Go to uniwersalny wkrętak akumulatorowy idealny dla profesjonalistów wykonujących bardzo precyzyjne prace. Dzięki możliwości regulacji momentu obrotowego poprzez zastosowanie sprzęgła...

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
karolina57  | 
09-07-2020, 13:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl