EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak zmniejszyć zużycie energii

| 2007-04-23

Szybkie wdrożenie do polskiego ustawodawstwa Dyrektywy EPBD (w sprawie charakterystyki energetycznej budynków) spowoduje ograniczenie zużycia energii w gospodarstwach domowych, co jest szczególnie ważne przy stale rosnących cenach jej nośników i możliwościach ograniczenia ich dostępności.

Stan polskich budynków

W Polsce jest prawie 12 mln budynków (w tym ponad 6 mln wielorodzinnych). Wiele z nich (około 6,5 mln) powstało przed 1966 rokiem, są zwykle źle zaizolowane, a roczne zużycie energii na ogrzanie metra kwadratowego powierzchni każdego z nich przekracza nawet 300 kWh. Dla porównania – nowoczesne technologicznie budynki mieszkalne, wznoszone po 2000 roku, zużywają mniej niż 80 kWh/m.kw. rocznie. To pokazuje skalę problemu, przed jakim stoimy i wielowymiarowość działań wynikających z wdrożenia w Polsce dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej budynku.Każdy z nas powinien wiedzieć – a potwierdzają to szczegółowe badania – iż w Polsce około 40% energii zużywają budynki (mieszkalne, biurowe, magazynowe i użyteczności publicznej), w tym 80% stanowią koszty ogrzewania. Polska jest w niechlubnej czołówce krajów UE o najwyższym udziale procentowym ogrzewania w wydatkach gospodarstw domowych.Dlatego certyfikacja energetyczna budynków wskaże przede wszystkim powody wysokich opłat za nośniki energii. Skutkiem uchwalenia ustawy oraz kontroli urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych, w zakresie efektywności energetycznej, będzie zmniejszenie zużycia energii, a w skali makro – stopniowe uniezależnianie się Polski od dostaw surowców energetycznych. Dodatkowo, wskutek mniejszego zapotrzebowania na nośniki energii, obniży się również poziom emisji gazów cieplarnianych.

Dyrektywa EPBD

Polska jest sygnatariuszem protokołu z Kioto i ma obowiązek przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Dlaczego polski parlament powinien jak najszybciej uchwalić ustawę pozwalającą wdrożyć Dyrektywę EPBD dotyczącą efektywności energetycznej budynku? Po pierwsze, dyrektywa EPBD jest odpowiedzią Europy na globalne zapotrzebowanie na wspólne działania ekologiczne. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych jest wyrazem przeciwdziałania zmianom klimatycznym i wypełnieniem zapisów protokołu z Kioto. Po drugie, Polska jako członek Unii Europejskiej – na mocy art. 226 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską – ma obowiązek wdrożyć Dyrektywę EPBD. Po trzecie, Dyrektywa EPBD przyznaje obywatelom krajów członkowskich UE określone prawa. Jeżeli ustawa wdrażająca dyrektywę nie zostanie uchwalona przez narodowy parlament w przewidzianym terminie, mogą oni wystąpić przeciwko swojemu państwu do sądu krajowego o odszkodowanie. Po czwarte, zgodnie z zasadami panującymi w Unii Europejskiej, za rozwój mieszkalnictwa i jego finansowanie odpowiadają kraje członkowskie, więc unijne fundusze pomocowe nie mogą być przeznaczane na ten cel. Wdrożenie Dyrektywy EPBD może jednak wspomóc starania rządu polskiego o pozyskanie finansowego wsparcia ze środków Unii na poprawę standardu energetycznego istniejących i nowo budowanych budynków. Po piąte, wdrożenie ustawy EPBD oznacza, w dłuższej perspektywie, stopniowe zmniejszanie zużycia energii i zanieczyszczenia środowiska. Po szóste, spowoduje to zmniejszenie zużycia energii w pojedynczych gospodarstwach domowych i – po siódme – zmniejszy uzależnienie naszego kraju od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych. Po ósme, w wymiarze pojedynczego domu (mieszkania), wdrożenie Dyrektywy EPBD doprowadzi do zmniejszenia obciążeń opłatami za energię cieplną i elektryczną. Po dziewiąte, wdrożenie Dyrektywy EPBD to również stopniowa poprawa stanu technicznego istniejących budynków mieszkalnych. Wreszcie po dziesiąte, w wyniku podniesienia standardu izolacyjności i ogrzewania, poprawi się mikroklimat wewnątrz domu (mieszkania), a tym samym również zdrowie jego mieszkańców. W praktyce chodzi o uchwalenie takiego prawa, które w niedalekiej przyszłości spowoduje stałą redukcję zapotrzebowania na energię. Oczywiście, gospodarka rynkowa zmienia świadomość inwestorów i wymusza na nich takie działania, które pozwalają zminimalizować sezonowe koszty ogrzania metra kwadratowego domu. Jednak z powodu opóźnień w rozwoju polskiego budownictwa, a przede wszystkim bagażu starych, źle izolowanych i ogrzewanych mieszkań, które dostaliśmy w spadku po gospodarce socjalistycznej, konieczne jest wprowadzenie instrumentów łagodnego wymuszania na właścicielach domów i mieszkań zachowań prooszczędnościowych. Jednym z elementów takiej perswazji jest przygotowana właśnie ustawa.

Podejście innych Państw

Najdalej w realizacji Dyrektywy 2002/91/WE posunęli się Niemcy, którzy założyli obniżenie zużycia energii w nowych budynkach o 30% (i sukcesywne doprowadzenie do podobnego stanu istniejących zasobów budowlanych). W trwających w ubiegłym roku rozmowach koalicyjnych, przed utworzeniem rządu Angeli Merkel, jednym z tematów uzgodnień były (ostatecznie zapisane w umowie koalicyjnej) zobowiązania zwiększenia o 1,5 mld euro rocznie wydatków na wsparcie inwestycji przyczyniających się do redukcji zużycia energii w budynkach. Z kolei na Ukrainie, Prezydent Juszczenko powołał w grudniu ubiegłego roku Narodową Agencję ds. Oszczędności Energii, z budżetem rocznym 500 mln hrywien na finansowanie technologii wspomagających oszczędzanie energii.

Wyliczenia KBiN

Według wyliczeń KBiN, w Polsce straty z tytułu źle zaizolowanych budynków wynoszą prawie 45 000 MJ rocznie, a dla porównania w Niemczech tylko 18 000 MJ rocznie. Szybkie rozpoczęcie prac nad implementacją dyrektywy, zapewnienie powszechności zarówno w dostępnie do certyfikacji, jak i jej wykonywania oraz przekazanie wszystkich kompetencji w zakresie wdrożenia oraz nadzoru nad systemem Ministerstwu Budownictwa zagwarantuje czytelność, stabilność, niezależność, powszechność, jakość oraz zgodność z prawem Systemu Oceny Energetycznej Budynków.Opracowano na podstawie materiałów Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.

Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę? »

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Audyty energetyczne

Audyty energetyczne Audyty energetyczne

Audyty energetyczne są niezbędnym przygotowaniem do przedsięwzięć, które zmniejszają zużycie energii. W książce omówiono przepisy, wymagania i zasady sporządzania audytów, a także audyty różnego typu –...

Audyty energetyczne są niezbędnym przygotowaniem do przedsięwzięć, które zmniejszają zużycie energii. W książce omówiono przepisy, wymagania i zasady sporządzania audytów, a także audyty różnego typu – audyty energetyczne budynków, źródeł ciepła i sieci cieplnych, audyty remontowe, audyty efektywności energetycznej kilku rodzajów i audyty przedsiębiorstw.

Redakcja Producenci osłon przeciwsłonecznych łączą siły

Producenci osłon przeciwsłonecznych łączą siły Producenci osłon przeciwsłonecznych łączą siły

Z inicjatywy trzech działających na polskim rynku firm – dwóch producentów tkanin technicznych Serge Ferrari i Dickson-Constant oraz Somfy Polska, jednego z liderów automatyki mieszkaniowej i budynkowej...

Z inicjatywy trzech działających na polskim rynku firm – dwóch producentów tkanin technicznych Serge Ferrari i Dickson-Constant oraz Somfy Polska, jednego z liderów automatyki mieszkaniowej i budynkowej – powstała nowa organizacja branżowa – Polska Rada Osłon Przeciwsłonecznych. Inauguracyjne spotkanie jej członków odbyło się 1 marca w Warszawie. Do PROP akces zgłosiło 12 firm.

Redakcja news Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

Redakcja news Kompletne rozwiązanie szczelnej obudowy z płyt warstwowych

Kompletne rozwiązanie szczelnej obudowy z płyt warstwowych Kompletne rozwiązanie szczelnej obudowy z płyt warstwowych

Firma Ruukki wprowadza nowe rozwiązanie w postaci Pakietu Ruukki® Energy, który zapewnia oszczędności energii i redukuje emisję dwutlenku węgla. System ten pozwala obniżyć rachunki za energię oraz zmniejszyć...

Firma Ruukki wprowadza nowe rozwiązanie w postaci Pakietu Ruukki® Energy, który zapewnia oszczędności energii i redukuje emisję dwutlenku węgla. System ten pozwala obniżyć rachunki za energię oraz zmniejszyć ślad węglowy generowanego w cyklu życia budynku właścicielom obiektów przemysłowych i komercyjnych. W porównaniu do standardowych produktów, rozwiązanie przynosi oszczędności kosztów energii na poziomie 30%.

Redakcja news Inteligentny system wentylacji – Lindab DCV ONE

Inteligentny system wentylacji – Lindab DCV ONE Inteligentny system wentylacji – Lindab DCV ONE

Współczesne budynki wymagają nowoczesnych rozwiązań w zakresie energooszczędności i niskiego zużycia energii. Z myślą o tych wymaganiach Lindab wprowadził do swojej oferty najbardziej inteligentny system...

Współczesne budynki wymagają nowoczesnych rozwiązań w zakresie energooszczędności i niskiego zużycia energii. Z myślą o tych wymaganiach Lindab wprowadził do swojej oferty najbardziej inteligentny system wentylacji o nazwie Lindab DCV ONE.

Redakcja news Zielona odbudowa zaczyna się w naszych domach – VI edycja Barometru zdrowych domów

Zielona odbudowa zaczyna się w naszych domach – VI edycja Barometru zdrowych domów Zielona odbudowa zaczyna się w naszych domach – VI edycja Barometru zdrowych domów

VI edycja „Barometru zdrowych domów” pokazuje, że zdrowy dom jest bardzo ważnym aspektem w życiu Polaków i zyskuje na znaczeniu, jako siła napędowa remontów oraz inwestycji w nowe miejsce zamieszkania....

VI edycja „Barometru zdrowych domów” pokazuje, że zdrowy dom jest bardzo ważnym aspektem w życiu Polaków i zyskuje na znaczeniu, jako siła napędowa remontów oraz inwestycji w nowe miejsce zamieszkania. Zdrowie i komfort życia rodziny są dla 75 proc. badanych najważniejszym czynnikiem decydującym o podjęciu prac remontowych. Kluczowe cechy zdrowego domu, jak jakość powietrza i ilość światła dziennego, to dla ponad 80 proc. Polaków ważne aspekty brane pod uwagę przy poszukiwaniu nowego lokum. Wnioski...

Redakcja Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu? Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje...

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu? Oto kilka cennych informacji od Tomasza Kurka, eksperta z firmy Nabilaton.

Redakcja news Midea wyróżniona przez UNIDO za wkład w ochronę środowiska

Midea wyróżniona przez UNIDO za wkład w ochronę środowiska Midea wyróżniona przez UNIDO za wkład w ochronę środowiska

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) wyróżniła lidera i pioniera w uzdatnianiu powietrza – markę Midea za projekt zmniejszający zniszczenie warstwy ozonowej oraz emisję dwutlenku...

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) wyróżniła lidera i pioniera w uzdatnianiu powietrza – markę Midea za projekt zmniejszający zniszczenie warstwy ozonowej oraz emisję dwutlenku węgla.

Redakcja Cieplej i oszczędniej

Cieplej i oszczędniej Cieplej i oszczędniej

Od początku 2021 r. każdy nowy budynek mieszkalny musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale także wyposażony w urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie...

Od początku 2021 r. każdy nowy budynek mieszkalny musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale także wyposażony w urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie współczynników przenikania ciepła oznaczają wzrost komfortu cieplnego i większe oszczędności energii.

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje…

Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje… Energooszczędne budynki – idea, projektowanie, materiały, technologie, instalacje…

Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.

Podpowiadamy, jak zbudować energooszczędny dom, począwszy od projektu, usytuowania budynku na działce, aż po dobór materiałów i technologii oraz wykonawstwo.

Ekspert Budowlany 1/2019

Ekspert Budowlany 1/2019 Ekspert Budowlany 1/2019

W styczniowo-lutowym numerze magazynu Ekspert Budowlany przedstawiamy m.in. nowe trendy w aranżacji łazienek. Radzimy też, jak ograniczyć zużycie energii, a także jak prawidłowo montować okna i drzwi.

W styczniowo-lutowym numerze magazynu Ekspert Budowlany przedstawiamy m.in. nowe trendy w aranżacji łazienek. Radzimy też, jak ograniczyć zużycie energii, a także jak prawidłowo montować okna i drzwi.

Szczelny, bezpieczny i trwały dach – poradnik

Szczelny, bezpieczny i trwały dach – poradnik Szczelny, bezpieczny i trwały dach – poradnik

Bezpieczny i trwały dach zależy od wielu czynników: odpowiedniego doboru i dobrej jakości materiałów pokryciowych, prawidłowej izolacji, a przed wszystkim od starannego, zgodnego ze sztuką budowlaną, wykonania...

Bezpieczny i trwały dach zależy od wielu czynników: odpowiedniego doboru i dobrej jakości materiałów pokryciowych, prawidłowej izolacji, a przed wszystkim od starannego, zgodnego ze sztuką budowlaną, wykonania poszczególnych warstw dachu. Przy doborze materiałów warto korzystać z produktów sprawdzonych, oferowanych przez renomowanych producentów, którzy proponują nie tylko konkretne materiały, ale służą także fachową wiedzą i doradztwem technicznym, co w przypadku budowy dachu jest bardzo istotne.

Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik

Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik Sposoby na energooszczędny i zdrowy dom – poradnik

Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają,...

Polacy, budując swoje domy lub kupując mieszkania, coraz częściej zwracają uwagę na energooszczędność i ekologię, dlatego świadomie wybierają rozwiązania, które pomagają ograniczyć zużycie energii i sprawiają, że dom staje się ciepły, zdrowy oraz niedrogi w eksploatacji. Dotyczy to oczywiście nowych inwestycji, ale problemem pozostają budynki wniesione kilkadziesiąt lat temu, z których znaczna część jest źle zaizolowana, ma przestarzałe instalacje grzewcze, a także słabą wentylację, która niejednokrotnie...

Redakcja news Nowoczesna chemia budowlana przyjazna dla środowiska

Nowoczesna chemia budowlana przyjazna dla środowiska Nowoczesna chemia budowlana przyjazna dla środowiska

Grupa Selena – producent i dystrybutor chemii budowlanej oraz właściciel marki TYTAN – od kilku lat wprowadza na rynek nowoczesne rozwiązania chemii budowlanej, które zmniejszają emisję CO2, zapewniają...

Grupa Selena – producent i dystrybutor chemii budowlanej oraz właściciel marki TYTAN – od kilku lat wprowadza na rynek nowoczesne rozwiązania chemii budowlanej, które zmniejszają emisję CO2, zapewniają wyższą izolację ciepła i spełniają wymagania polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Wykorzystanie tych produktów redukuje poziom hałasu oraz chroni przed wysoką lub niską temperaturą w budynku, co podwyższa komfort mieszkających lub pracujących w nim osób. Przy okazji Dnia Ziemi (obchodzonego 22...

Joanna Ryńska Energooszczędne ogrzewanie domów

Energooszczędne ogrzewanie domów Energooszczędne ogrzewanie domów

W instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania,...

W instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania, doboru, wykonawstwa i użytkowania instalacja może być bowiem oparta także na grzejnikach niskotemperaturowych. W instalacjach grzewczych niskotemperaturowych coraz ważniejsze miejsce zajmują również klimakonwektory.

Ogrodnik Tablet i smartfon w ogrodzie i w domu

Tablet i smartfon w ogrodzie i w domu Tablet i smartfon w ogrodzie i w domu

Ogród nie kojarzy się nam z tabletem czy smartfonem jako narzędziami pracy. Nasze skojarzenia ogrodowe są bliższe motyce lub łopacie. A jednak. W dzisiejszych czasach mając tablet lub smartfon mamy do...

Ogród nie kojarzy się nam z tabletem czy smartfonem jako narzędziami pracy. Nasze skojarzenia ogrodowe są bliższe motyce lub łopacie. A jednak. W dzisiejszych czasach mając tablet lub smartfon mamy do wyboru całą gamę aplikacji użytecznych w naszym ogrodzie i domu.

Redakcja news Nowe wytyczne unijne - co się zmieni w branży budowlanej

Nowe wytyczne unijne - co się zmieni w branży budowlanej Nowe wytyczne unijne - co się zmieni w branży budowlanej

Do 10 marca 2020 r. Polska jest zobo­wiązana do wprowadzenia zaleceń znowelizowanej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budyn­ków (EPBD), której celem jest dekarbonizacja zasobów budowlanych...

Do 10 marca 2020 r. Polska jest zobo­wiązana do wprowadzenia zaleceń znowelizowanej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budyn­ków (EPBD), której celem jest dekarbonizacja zasobów budowlanych do roku 2050. Komisja Europejska wska­zuje kierunki, jakie powinny realizować krajowe polityki - pozostaje jednak pytanie jakie mechanizmy zadziałają w Polsce. Eksperci przekonują, że aby osiągnąć cel, konieczne jest zwiększenie skali termomodernizacji z około 1 proc. do co najmniej 3 proc. A do...

Redakcja news Budownictwo modułowe w standardzie pasywnym

Budownictwo modułowe w standardzie pasywnym Budownictwo modułowe w standardzie pasywnym

O kompleksowym podejściu do nowoczesnego budownictwa modułowego w standardzie pasywnym, spełniającym wymogi standardu Multi Comfort rozmawiano 22 stycznia br. w Warszawie podczas briefingu prasowego i...

O kompleksowym podejściu do nowoczesnego budownictwa modułowego w standardzie pasywnym, spełniającym wymogi standardu Multi Comfort rozmawiano 22 stycznia br. w Warszawie podczas briefingu prasowego i debaty polsko-duńskiej z udziałem ekspertów Multi Comfort Saint-Gobain, BJERG Arkitektur, NILAN i ELMOT.

mgr inż. Damian Czernik Ile kosztuje ogrzewanie domu wybudowanego według standardów WT 2017 i WT 2021?

Ile kosztuje ogrzewanie domu wybudowanego według standardów WT 2017 i WT 2021? Ile kosztuje ogrzewanie domu wybudowanego według standardów WT 2017 i WT 2021?

Na etapie projektowania domu jednorodzinnego inwestorzy podejmują decyzję o wyborze najkorzystniejszego systemu grzewczego. Najczęściej branym pod uwagę kryterium są w tym przypadku koszty eksploatacyjne...

Na etapie projektowania domu jednorodzinnego inwestorzy podejmują decyzję o wyborze najkorzystniejszego systemu grzewczego. Najczęściej branym pod uwagę kryterium są w tym przypadku koszty eksploatacyjne systemu, które zależą m.in. od sezonowego zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Aby jednak osiągnąć niskie zużycie energii, warto rozważyć możliwość zaprojektowania przegród w standardzie wyższym niż wymagany. Decyzję taką może poprzedzić analiza kosztów ogrzewania, która unaoczni inwestorowi...

Redakcja Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Jakie są korzyści z termomodernizacji? Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a...

Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a zwłaszcza domy jednorodzinne. Skutecznym sposobem walki z tym zjawiskiem jest kompleksowa termomodernizacja budynków.

Joanna Ryńska Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Rekuperacja w domu jednorodzinnym Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Przybywa inwestorów, którzy budując lub remontując dom, świadomie stawiają na wyposażenie go w technologie instalacyjne, koncentrując się na komforcie i oszczędności energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem...

Przybywa inwestorów, którzy budując lub remontując dom, świadomie stawiają na wyposażenie go w technologie instalacyjne, koncentrując się na komforcie i oszczędności energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem energii (rekuperacją) jest jedną z technologii łączącą obie te zalety.

Redakcja Zdrowy dom w pięciu krokach

Zdrowy dom w pięciu krokach Zdrowy dom w pięciu krokach

Już wkrótce, 1 października, będziemy obchodzić Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Wśród kluczowych wyzwań związanych z naszymi domami są te dotyczące dobrych warunków panujących we wnętrzach, które wpływają...

Już wkrótce, 1 października, będziemy obchodzić Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Wśród kluczowych wyzwań związanych z naszymi domami są te dotyczące dobrych warunków panujących we wnętrzach, które wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i energię życiową. Jak wynika z raportu "Barometr zdrowych domów" przeprowadzonego na zlecenie Grupy VELUX, droga do zdrowego domu wymaga działań, które można ująć w 5 krokach.

Redakcja Midea Blanc - nowa seria klimatyzatorów

Midea Blanc - nowa seria klimatyzatorów Midea Blanc - nowa seria klimatyzatorów

Seria klimatyzatorów BLANC to najnowsze w ofercie Midea urządzenia ścienne o wydajności chłodniczej od 2,6 do 7 kW. Sprawdzą się w mieszkaniach, domach i biurach.

Seria klimatyzatorów BLANC to najnowsze w ofercie Midea urządzenia ścienne o wydajności chłodniczej od 2,6 do 7 kW. Sprawdzą się w mieszkaniach, domach i biurach.

Redakcja Dlaczego warto budować z betonu komórkowego?

Dlaczego warto budować z betonu komórkowego? Dlaczego warto budować z betonu komórkowego?

Beton komórkowy jest materiałem ekologicznym zarówno w produkcji, jak i użytkowaniu. Produkowany jest surowców występujących w naturze: wody, piasku i wapienia, czyli tego, co nas otacza. Nie każdy też...

Beton komórkowy jest materiałem ekologicznym zarówno w produkcji, jak i użytkowaniu. Produkowany jest surowców występujących w naturze: wody, piasku i wapienia, czyli tego, co nas otacza. Nie każdy też wie, że jest to materiał ścienny do produkcji którego zużywa się najmniej energii. Beton komórkowy to materiał, który znakomicie łączy ze sobą dwie przeciwstawne cechy fizyczne, czyli bardzo dobrą izolacyjność cieplną oraz wytrzymałość na ściskanie.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISHOME SP Z O.O. Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISHOME SP Z O.O. Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISHOME SP Z O.O. Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.