Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Wentylacja kuchni

Kuchnia bez okna zewnętrznego, z kuchenką gazową, musi być wentylowana w sposób mechaniczny.
Kuchnia bez okna zewnętrznego, z kuchenką gazową, musi być wentylowana w sposób mechaniczny.
Fot. M. Stankiewicz

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Dobra wentylacja pozwala skutecznie je usuwać, a także zapobiegać ich rozprzestrzenianiu do pozostałych pomieszczeń. Ponadto przez kuchnię usuwana jest część zanieczyszczeń z pozostałych pomieszczeń mieszkania, gdyż naturalny przepływ powietrza przez mieszkanie odbywa się od pokoi w kierunku kanałów wywiewnych, a te lokalizowane są między innymi w kuchni.

W zależności od wyposażenia kuchni, przez kanały wywiewne należy usuwać:

  • w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową – 70 m3/h
  • w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną – 30 m3/h w mieszkaniu do 3 osób, 50 m3/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób
  • w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną – 50 m3/h.

Aby to osiągnąć, należy zadbać o dopływ powietrza do mieszkania. Gdy w kuchni jest okno i kuchenka gazowa, powietrze można doprowadzić pośrednio przez pokoje lub bezpośrednio przez nawiewnik w oknie kuchennym. Jeśli powietrze jest doprowadzane pośrednio, należy zadbać, aby drzwi pomiędzy kuchnią a pozostałymi pomieszczeniami nie były całkowicie szczelne.

Kuchnia bez okna zewnętrznego, z kuchenką gazową, musi być wentylowana w sposób mechaniczny.

Funkcję tę powinna pełnić mechaniczna wentylacja wywiewna lub nawiewno-wywiewna.

Kuchnia z kuchenką elektryczną może być wentylowana zarówno w sposób naturalny, jak i mechaniczny,

przy zapewnieniu właściwego doprowadzenia powietrza zewnętrznego.

Stosowanie okapów kuchennych

Ich zadaniem jest usuwanie zapachów znad kuchenki podczas gotowania. Rzadko jednak są stosowane poprawnie, czyli bez szkodliwego wpływu na działanie systemu wentylacji. Z reguły okapy są podłączane szczelnie do jedynej kratki wyciągowej znajdującej się w kuchni. To błąd, ponieważ w ten sposób blokuje się naturalny przepływ powietrza do kanału wywiewnego. Wentylacja przestaje więc działać. Powietrze jest usuwane jedynie w czasie, gdy wyciąg jest włączony.

>>> Modne okapy kuchenne

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
alfa12 / 05-02-2014, 13:52

Warto też zapoznać się z informacjami na temat dobrej wentylacji . Można na niej znaleźć wiele praktycznych informacji dotyczących konkretnych systemów jak i znaczenia samej wentylacji.

Grzegorz / 01-05-2014, 06:54
Ocena:
1. Brak informacji o kotłach z komorą zamkniętą spalania (nie spala on powietrza z pomieszczenia)
2. Brak informacji o możliwości doprowadzenia wlotu powietrza w okolice pieca / kuchenki węglowej lub gazowej, aby nie chłodzić całych pomieszczeń (jest to tanie i skuteczne rozwiązanie)
3. Brak informacji o
a) hałasie instalacji wentylacyjnej (mechanicznej) (nie powinien o przekraczać 45 dB )
b) koszcie energii pracy instalacji (nie pownośmy płacić na prąd więcej niż 5 zł)
c) algorytmie pracy (przy zastosowaniu czujników i sterownika ) instalacji aby nadmiernie nie wychładzać pomieszczeń (szybka, okresowa wymiana powietrza gdy jest potrzebna )
4. Brak informacji o potrzebie wstępnego ogrzania powietrza wlotowego, aby np. nie wpływało do pokoju powietrze o temp. minus 30 stopni (prowadzenia kanału wlotowego w ziemi aby w zimę lekko nagrzać to powietrze, zaś w lato schłodzić, ew. zastosowanie nagrzewnic lub chłodnic aktywnych, ew. rekuperacja. inne kombinacje tych rozwiązań)
5. Brak wzmianki o wymianie energii między ciepłym powietrzem zużytym, wydalanymi a czystym (często) zimnym powietrzem wlotowym (np. rekuperator)
6. Brak wzmianki o separacji „powietrznej” strefy kuchenki, aby minimalizować lub wykluczyć przedostawanie się „zapachów” do pomieszczeń. Jest to możliwe przez zastosowanie rozwiązań podobnych do kurtyny powietrznej (szczelinowe wloty powietrza w blacie kuchenki, wylot w dużym okapie).

7. Brak wzmianki o sprzęcie do realizacji w/w funkcji (gdzie kupić czujniki, sterowniki kanały, wentylatory kanałowe, wloty szczelinowe, kratki aktywne, wyloty, ciche wentylatory, ew. tłumiki hałasu ). Część sprzętu jest dostępna, zaś jest duży problem z kratami aktywnymi (zamykanie kanału gdy nie pracuje wentylator i wylotami szczelinowymi (zabudowanymi bezpośrednio w blacie przy kuchence ).

Niestety zawsze – przy standardowych wentylacjach – czujemy w całym mieszkaniu/domu gdy smażona jest ryba, gotowana kapusta kiszona lub przygotowywany jest inny posiłek na ciepło. Niby w tym nic złego, zapach jest zwiastunem dobrego obiadu lub bigosu i nie ma co z tym zapachami walczyć. Z drugiej strony nadmiar zapachów może przeszkadzać. Na pewno nie jest on pożądany jest rozważymy fakt, iż zapachy te wchodzą na stałe w meble, wykładziny i ubrania. Po paru latach w połączeniu z wilgocią powoduje poczucie nieświeżości i silnego dyskomfortu. Nasze mieszkanie po prostu śmierdzi i nie wiele możemy zdziałać. Możemy się zastanowić czy mongolska jurta jest tu punktem odniesienia.
Jest pewien rozdźwięk w tej branży (wentylacja i może ogólnie automatyka). Jeśli chodzi o przemysł to jest dobrze lub bardzo dobrze w zakresie wentylacji lub automatyki. Fatalnie zaś wygląda sytuacja gdy chodzi na nasze domy czy mieszkania. Doznajemy (projektanci i producenci rozwiązań) jakby amnezji, nie umiemy przenieść wzorów z przemysłu (w pomniejszonej skali) do domów i mieszkań. Fizyka/chemia gazów jest taka sama w zakładach pracy jak i w domach, nasze zamysły tak samo odczuwają zapachy w zakładach jak i w mieszkaniach.
Będąc kilka razy na targach w Poznaniu, trafiłem na wystawy związane z wentylacją, oferta dla przemysłu była pełna, zaś w zakresie mieszkań / domów ograniczała się do kratek wlotowych. Nieco światlejsze firmy oferowały kanały i wentylatory. Jest to stanowczo za mało aby realizować założenia o taniej i skutecznej wentylacji w domach / mieszkaniach.
Wynikiem tego jest to że ograniczamy się i unikamy sporządzania wielu potraw o intensywnym zapachu. Czasami przyczyną jest to, że nie mamy w mieszkaniu nic z zakresu wentylacji (nawet okapu) lub uważamy że jest ona droga i nie inwestujemy. Przypomniał mi się pewien artykuł i jakiegoś pisma dotyczącego domów lub wyposażenia wnętrz, gdzie było podane ile pieniędzy wydał taki a taki pan na dom. Pokazano tam też kuchnię marzeń i wszystko wyglądało fajnie. Zastanawiająca była zaś wzmianka, że ten pan nie jada w domu lecz na mieście. Nie używa on kuchni, gdyż nie lubi zapachów w całym domu.
Mimo że nie było ograniczeń finansowych, mimo że wynajęci byli fachowcy to nie dali rady, właściciel domu nie korzystał z kuchni marzeń.
Klient wentylacji domów/mieszkań jest drobnym odbiorcą w porównaniu z przemysłem, trzeba się sporo nachodzić aby tu uzyskać poziom sprzedaży. Należy jednak pamiętać że mimo że jest to drobny klient to jest jego 1000 razy więcej niż klientów przemysłowych. Może warto by temu klientowi się lepiej przyjrzeć.
Globalo / 31-01-2017, 14:08

Wszystko się zgadza

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!

Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości..

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Łazienka w industrialnym stylu - jak wygląda?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

ruseph  | 
24-02-2020, 13:43
 | 
1
ruseph  | 
24-02-2020, 13:36
 | 
1
ruseph  | 
24-02-2020, 12:57
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl