Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Okna dachowe a energooszczędność

Fot. Roto

Wszystkie okna znacznie osłabiają izolacyjność akustyczną i termiczną ściany czy dachu, w których są zamontowane. Obecnie, gdy ceny energii rosną bardzo szybko, coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania energooszczędne.

Szyby. Dobre parametry termoizolacyjne gwarantuje zastosowanie dwóch pakietów szyb, między którymi znajduje się przestrzeń wypełniona gazem szlachetnym, najczęściej argonem. Cały pakiet oszklenia ma w takim przypadku grubość 24 mm i oznaczany jest jako 4/16/4 – szyba wewnętrzna grubości 4 mm, przestrzeń wypełniona gazem 16 mm, szyba zewnętrzna 4 mm.

Niezwykle ważne są właściwości szyby wewnętrznej – powinna być pokryta warstwą niskoemisyjną. Są to tlenki metali szlachetnych, które znacznie ograniczają straty energii cieplnej zmagazynowanej na poddaszu. Szyba wewnętrzna może składać się także z dwóch sklejonych ze sobą tafli, między którymi znajduje się folia. W taki właśnie sposób powstaje szkło bezpieczne (kiedy się stłucze nie rozpada się na ostre kawałki), a sama folia poprawia również izolacyjność akustyczną okna i zatrzymuje około 90% promieniowania UV.

Szyby zewnętrzne powinny być wykonane ze szkła hartowanego. Mogą być dodatkowo pokryte np. powłoką samoczyszczącą – zanieczyszczenia gromadzące się na szybie są rozkładane dzięki promieniowaniu UV i dokładnie spłukiwane przez deszcz. Woda na tego typu szybach nie tworzy kropli, a jedynie cienką, jednolitą warstwę, dzięki czemu okno jest zawsze doskonale przejrzyste.

Wentylacja. Zaparowane okna i wilgoć w narożach ścian to znak, że w domu nie działa wentylacja. Problem ten pojawia się często w budynkach nowo zbudowanych lub po wymianie starych, nieszczelnych okien na nowe, które są bardzo szczelne. Wilgotne powietrze nie wydostanie się z domu kominem wentylacyjnym, jeśli świeże nie będzie mogło dostać się do budynku – zakłócony zostaje wtedy ciąg kominowy.

W takiej sytuacji wilgoć wykrapla się na najchłodniejszych powierzchniach wewnątrz domu, a więc w głównie na szybach. Aby zapewnić  prawidłowy obieg powietrza, zarówno okna połaciowe, jak i pionowe wyposaża się w nawiewniki. Najtańsze i najprostsze z nich otwierane są ręcznie – za pomocą suwaka lub pokrętła ustala się wielkość otworu w ościeżnicy. Niestety, najwięcej ciepła ucieka z domu właśnie przez ciągi wentylacji grawitacyjnej, a zimą nawiewniki dostarczają do budynku więcej zimnego powietrza niż wskazują zalecenia.

 

Prawidłowy przepływ świeżego powietrza i większą oszczędność energii zapewnimy, stosując nawiewniki automatyczne, które reagują na zmiany temperatury i wilgotności na zewnątrz i wewnątrz domu. Żaden nawiewnik w oknie nie rozwiąże problemu, jeśli nie będzie sprawna wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. Ponadto warto pamiętać, że dom trzeba regularnie wietrzyć, nawet w zimie.

 

Energooszczędność zaawansowana
Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce budownictwo energooszczędne, a nawet pasywne. Zakłada ono kilkukrotnie mniejsze zużycie energii potrzebnej na ogrzewanie (w przypadku budownictwa pasywnego nawet 10 razy mniejsze), przy zupełnie odmiennym podejściu do zasad budowy domu, począwszy od projektu. Pomijając kwestie znacznie bardziej zaawansowanych izolacji termicznych (np. dach – 45 cm wełny mineralnej), w budownictwie takim zakłada się ograniczenie strat energii do minimum wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.

W domu pasywnym i energooszczędnym cała wymiana powietrza odbywa się z udziałem wentylacji mechanicznej, wyposażonej w system odzysku ciepła ze zużytego powietrza (rekuperacja). Oczywiste jest więc, że na poddaszu takiego domu nawiewnika w oknie nie otwiera się. Okno połaciowe musi być także bardzo szczelnie połączone z folią paroszczelną połaci dachowej.

Montaż jest więc niezwykle istotny, ale ważna jest też budowa samego okna. Wymagany współczynnik przenikania ciepła dla całego okna energooszczędnego udaje się osiągnąć dzięki szerszej o około 30% ramie, przeszkleniu z trzech, a nie tylko dwóch tafli szkła oraz zabezpieczeniu poczwórnym zestawem uszczelek. Szyby w takim oknie wykonane są ze szkła niskoemisyjnego, a przestrzeń między trzema taflami wypełniona jest kryptonem, który ma lepsze właściwości izolacyjne niż argon.

Dodatkowo wraz z oknami tego typu należy montować rolety zewnętrzne. W zimowy słoneczny dzień przez okno nagrzewać się będą pomieszczenia na poddaszu. W nocy niskoemisyjne szyby ograniczą straty ciepła, a efekt ten spotęgują właśnie rolety, które wówczas zostaną zamknięte – ich sterowanie może odbywać się automatycznie. Choć rozwiązania tego typu przeznaczone są do stosowania w domach zaprojektowanych jako budynki o podwyższonej energooszczędności i w domach pasywnych z wentylacją mechaniczną, to wykorzystanie ich w obiektach zbudowanych w sposób standardowy jest jak najbardziej zalecane.

Warto wiedzieć! 

Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości, 63% badanych Polaków twierdzi, że zwraca uwagę na zastosowane rozwiązania i materiały budowlane gwarantujące efektywną izolację termiczną.
Za najskuteczniejszą metodę efektywnego oszczędzania energii ankietowani uznali dobrą izolację termiczną ścian (73%) i dachów (63%) oraz zastosowanie energooszczędnych okien (42%).
Badanie przeprowadzone zostało w czerwcu 2010 r. przez IQS Group na zlecenie Schöck Polska 

 

POLECAMY produkty firm
 

 

 

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Okna i drzwi

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Dager  | 
11-07-2020, 13:07
 | 
1
sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl