Szyby. Dobre parametry termoizolacyjne gwarantuje zastosowanie dwóch pakietów szyb, między którymi znajduje się przestrzeń wypełniona gazem szlachetnym, najczęściej argonem. Cały pakiet oszklenia ma w takim przypadku grubość 24 mm i oznaczany jest jako 4/16/4 – szyba wewnętrzna grubości 4 mm, przestrzeń wypełniona gazem 16 mm, szyba zewnętrzna 4 mm.
Niezwykle ważne są właściwości szyby wewnętrznej – powinna być pokryta warstwą niskoemisyjną. Są to tlenki metali szlachetnych, które znacznie ograniczają straty energii cieplnej zmagazynowanej na poddaszu. Szyba wewnętrzna może składać się także z dwóch sklejonych ze sobą tafli, między którymi znajduje się folia. W taki właśnie sposób powstaje szkło bezpieczne (kiedy się stłucze nie rozpada się na ostre kawałki), a sama folia poprawia również izolacyjność akustyczną okna i zatrzymuje około 90% promieniowania UV.
Szyby zewnętrzne powinny być wykonane ze szkła hartowanego. Mogą być dodatkowo pokryte np. powłoką samoczyszczącą – zanieczyszczenia gromadzące się na szybie są rozkładane dzięki promieniowaniu UV i dokładnie spłukiwane przez deszcz. Woda na tego typu szybach nie tworzy kropli, a jedynie cienką, jednolitą warstwę, dzięki czemu okno jest zawsze doskonale przejrzyste.
Wentylacja. Zaparowane okna i wilgoć w narożach ścian to znak, że w domu nie działa wentylacja. Problem ten pojawia się często w budynkach nowo zbudowanych lub po wymianie starych, nieszczelnych okien na nowe, które są bardzo szczelne. Wilgotne powietrze nie wydostanie się z domu kominem wentylacyjnym, jeśli świeże nie będzie mogło dostać się do budynku – zakłócony zostaje wtedy ciąg kominowy.
W takiej sytuacji wilgoć wykrapla się na najchłodniejszych powierzchniach wewnątrz domu, a więc w głównie na szybach. Aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza, zarówno okna połaciowe, jak i pionowe wyposaża się w nawiewniki. Najtańsze i najprostsze z nich otwierane są ręcznie – za pomocą suwaka lub pokrętła ustala się wielkość otworu w ościeżnicy. Niestety, najwięcej ciepła ucieka z domu właśnie przez ciągi wentylacji grawitacyjnej, a zimą nawiewniki dostarczają do budynku więcej zimnego powietrza niż wskazują zalecenia.
Prawidłowy przepływ świeżego powietrza i większą oszczędność energii zapewnimy, stosując nawiewniki automatyczne, które reagują na zmiany temperatury i wilgotności na zewnątrz i wewnątrz domu. Żaden nawiewnik w oknie nie rozwiąże problemu, jeśli nie będzie sprawna wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. Ponadto warto pamiętać, że dom trzeba regularnie wietrzyć, nawet w zimie.
Energooszczędność zaawansowana
Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce budownictwo energooszczędne, a nawet pasywne. Zakłada ono kilkukrotnie mniejsze zużycie energii potrzebnej na ogrzewanie (w przypadku budownictwa pasywnego nawet 10 razy mniejsze), przy zupełnie odmiennym podejściu do zasad budowy domu, począwszy od projektu. Pomijając kwestie znacznie bardziej zaawansowanych izolacji termicznych (np. dach – 45 cm wełny mineralnej), w budownictwie takim zakłada się ograniczenie strat energii do minimum wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
W domu pasywnym i energooszczędnym cała wymiana powietrza odbywa się z udziałem wentylacji mechanicznej, wyposażonej w system odzysku ciepła ze zużytego powietrza (rekuperacja). Oczywiste jest więc, że na poddaszu takiego domu nawiewnika w oknie nie otwiera się. Okno połaciowe musi być także bardzo szczelnie połączone z folią paroszczelną połaci dachowej.
Montaż jest więc niezwykle istotny, ale ważna jest też budowa samego okna. Wymagany współczynnik przenikania ciepła dla całego okna energooszczędnego udaje się osiągnąć dzięki szerszej o około 30% ramie, przeszkleniu z trzech, a nie tylko dwóch tafli szkła oraz zabezpieczeniu poczwórnym zestawem uszczelek. Szyby w takim oknie wykonane są ze szkła niskoemisyjnego, a przestrzeń między trzema taflami wypełniona jest kryptonem, który ma lepsze właściwości izolacyjne niż argon.
Dodatkowo wraz z oknami tego typu należy montować rolety zewnętrzne. W zimowy słoneczny dzień przez okno nagrzewać się będą pomieszczenia na poddaszu. W nocy niskoemisyjne szyby ograniczą straty ciepła, a efekt ten spotęgują właśnie rolety, które wówczas zostaną zamknięte – ich sterowanie może odbywać się automatycznie. Choć rozwiązania tego typu przeznaczone są do stosowania w domach zaprojektowanych jako budynki o podwyższonej energooszczędności i w domach pasywnych z wentylacją mechaniczną, to wykorzystanie ich w obiektach zbudowanych w sposób standardowy jest jak najbardziej zalecane.
Warto wiedzieć! |
Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości, 63% badanych Polaków twierdzi, że zwraca uwagę na zastosowane rozwiązania i materiały budowlane gwarantujące efektywną izolację termiczną. |
POLECAMY produkty firm
|
|
---|---|