Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak komfortowo ogrzać łazienkę?

Fot. Vasco

Łazienka służy nam już nie tylko do utrzymania codziennej higieny. Powinna również zapewniać poczucie komfortu i umożliwić zrelaksowanie się. Musi więc być nie tylko ładnie i modnie wyposażona, ale też mieć skuteczną wentylację i komfortowe ogrzewanie. Możemy to osiągnąć w każdej łazience – zarówno w dużym, przestronnym salonie kąpielowym, jak i w małym, kameralnym pomieszczeniu.

Grzejnik
Ciepło w łazience zapewniają grzejniki łazienkowe, które pełnią również funkcję dekoracyjną. Do ogrzewania łazienek najczęściej stosowane są grzejniki drabinkowe. Producenci oferują nie tylko proste, lakierowane na biało drabinki, ale też piękne grzejniki dekoracyjne w różnych kolorach i kształtach, pełniące te same funkcje co typowe drabinki. Grzejniki łazienkowe można wykorzystać np. jako ściankę działową (rozwiązanie polecane do łazienek o większej powierzchni). Wówczas grzejnik nie jest montowany do ściany, ale stoi na podłodze i oddziela części łazienki, wydzielając w niej różne strefy, np. kąpielową i relaksacyjną. W dużej łazience z oknem, w której grzejnik jest podstawowym źródłem ciepła, powinien być on umieszczony pod oknem, tak aby nie powstały w pomieszczeniu strefy chłodu.

 

Grzejnik i wodne ogrzewanie podłogowe
Obecnie standardem w łazience staje się jednak połączenie dwóch systemów ogrzewania – drabinkowych lub dekoracyjnych grzejników wodnych c.o. oraz ogrzewania płaszczyznowego, czyli podłogowego – wodnego lub elektrycznego. Grzejniki łazienkowe i wodne ogrzewanie podłogowe są przeważnie zasilane z instalacji centralnego ogrzewania. Jednak przez sporą część roku instalacja ta nie pracuje. Co więc w takiej sytuacji zrobić, żeby w łazience zawsze było ciepło? Jak to osiągnąć w czasie, gdy nie działa jeszcze centralne ogrzewanie? Jest kilka sposobów na uzyskiwanie komfortowej temperatury w łazience niezależnie od działania głównego systemu ogrzewania.
Najprostsza metoda to wybór grzejnika łazienkowego z grzałką elektryczną. Zastosowanie grzałki w grzejniku podłączonym do instalacji c.o. wymaga zamontowania na wejściu zaworu zamykającego oraz trójnika. Są jednak pewne ograniczenia stosowania takich grzejników. Po pierwsze, nie mogą one być montowane nad wanną, a gniazdo, do którego będzie podłączona grzałka elektryczna, musi mieć uziemienie i być oddalone o minimum 60 cm od źródła wody (wanny, umywalki, prysznica). Zasilanie gniazd wtyczkowych w łazience powinno mieć wyodrębniony obwód w instalacji elektrycznej. W czasie, gdy nie działa centralne ogrzewanie, a jest używane zasilanie elektryczne, należy pamiętać o zamknięciu zaworu na wejściu wody do grzejnika. W przeciwnym przypadku woda ogrzewana w grzejniku ucieknie do instalacji c.o. w mieszkaniu lub budynku. Nie wolno jednak podczas pracy grzałki elektrycznej zamykać zaworu na wyjściu wody z grzejnika ze względu na wzrost objętości wody pod wpływem temperatury. Moc grzałki powinna być niższa od mocy grzejnika o kilka procent, aby zagwarantować właściwą pracę elementu grzejnego. Grzejnik łazienkowy z grzałką może być też używany jako grzejnik elektryczny nie podłączony do instalacji c.o. Wówczas jest on napełniany specjalnym płynem lub olejem.

Grzejnik i elektryczne ogrzewanie podłogowe
Innym sposobem na uzyskanie całorocznego komfortu cieplnego w łazience jest zastosowanie w podłogowego ogrzewania elektrycznego. Elektryczne ogrzewanie podłogowe zapewnia efekt ciepłej podłogi, który jest bardzo pożądany w łazience. Dodatkowym atutem jest fakt, że możemy używać tego ogrzewania w wybranym przez nas czasie. Sterownik może włączać ogrzewanie np. tylko rano i wieczorem. W pozostałym czasie ogrzewanie nie działa, a my nie zużywamy niepotrzebnie energii. Pracę ogrzewania reguluje termostat, który zapewnia osiągnięcie zadanej temperatury i nie dopuszcza do przegrzania, czyli do niepotrzebnego zużycia energii.

Do wyboru są elektryczne kable grzejne i maty grzejne. Kable mają moc od 10 do 20 W/mb i trzeba je układać w pętle, w zależności od mocy, jaką chcemy uzyskać z danej powierzchni. Kable mają grubość 3–7 mm. Z kolei maty mają grubość kabla od 2,5 do 5 mm i jest on przymocowany do elastycznej siatki. Koniec kabla grzejnego maty zakończony jest przyłączem zasilającym (tzw. zimnym), który łączy się z instalacją zasilającą. Maty grzejne dostępne są na rynku w formie gotowych do ułożenia zestawów, o różnej mocy. Do łazienek przeznaczone są te w zakresie mocy 100–160 W/m2. Producenci oferują maty grzejne jednostronnie i dwustronnie zasilane. Maty jednostronnie zasilane, dzięki swojej budowie, są prostsze w układaniu i montażu. Natomiast maty dwustronnie zasilane są cieńsze. Maty mają postać zwojów szerokości od 30 do 50 cm (węższe łatwiej ułożyć w małych łazienkach). Długość maty dobiera się odpowiednio do powierzchni grzejnej podłogi, a moc maty – w zależności od tego, czy będzie to ogrzewanie podstawowe łazienki, czy tylko wspomagające. Przyjmuje się, że optymalna moc dla małych i średnich łazienek, w których instalacja elektryczna wspomaga system ogrzewania lub ma za zadanie zapewnienie komfortu cieplnego poza sezonem grzewczym, powinna wynosić 100 W/m2. Mata ma bowiem za zadanie zapewnić ciepłą podłogę, a powietrze w łazience ma być podgrzane zaledwie o kilka stopni.

Maty oferowane są również w zestawach gotowych do samodzielnego zainstalowania. Niewielka grubość maty umożliwia wykonanie instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego w miejscach, w których do tej pory nie było to możliwe. Maty są więc idealną propozycją dla osób remontujących łazienki. Postępując zgodnie ze szczegółową instrukcją, każdy glazurnik może ułożyć taką instalację bez większych problemów. Jednak podłączenie do sieci elektrycznej powinien wykonać elektryk, a instalacja powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Koszt wykonania elektrycznego ogrzewania podłogowego w łazience nie jest wysoki, a koszty eksploatacyjne można kontrolować i optymalizować dzięki sterownikom. Pożądana temperatura podłogi w łazience z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym wynosi 29–30°C (nie powinna przekraczać 34–35ºC). Wyższa temperatura jest uciążliwa dla użytkowników i pociąga za sobą niepotrzebne zużycie energii. Chcąc uzyskać komfortową temperaturę o konkretnej porze lub godzinie, ogrzewanie podłogowe musi zacząć działać z określonym wyprzedzeniem, gdyż ma ono pewną bezwładność. Między innymi z tego powodu montuje się sterowniki. Na przykład regulator z programatorem dobowym i tygodniowym pozwoli na samoczynne załączenie systemu i uzyskanie efektu ciepłej podłogi tylko w czasie ściśle określonym (np. tylko rano i wieczorem na czas kąpieli). Regulator sterujący pracą instalacji w łazience powinien mieć też czujnik podłogowy – pozwala on na utrzymanie pożądanej temperatury podłogi i unikanie jej przegrzania. Ze względów bezpieczeństwa regulator należy umieścić na zewnątrz – na ścianie przy wejściu do łazienki. Są także regulatory o stopniu ochrony przeciwporażeniowej umożliwiającym ich montaż w łazienkach.
{lofimg src="/images/editor/stories/foty-rotator/Purmo_ogrzewanie-lazienki.jpg" mce_src="/images/editor/stories/foty-rotator/Purmo_ogrzewanie-lazienki.jpg"}
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Horkruks / 10-08-2015, 21:48
W ostateczności, jeśli mamy już pełną instalację i jest problem z łazienką (a zwiększenie izolacji nic nie dało), można pokusić się o jakiś gazowy ogrzewacz wnętrza (mora, atmos itd.). Dla rozwiązań okazyjnych tak będzie najbardziej ekonomicznie.
Kasia z Arbiton / 30-04-2019, 17:33
Dobrym rozwiązaniem na ogrzanie lub dogrzanie łazienki jest tzw. podłogówka. Najefektywniej takie ogrzewanie podłogowe działa pod panelami winylowymi. Bardzo dobrze przewodzą ciepło, dzięki czemu ogrzewanie jest skuteczne i oszczędne. Panele winylowe są wodoodporne, ciepłe w dotyku i bardzo naturalnie się prezentują. Są również wytrzymałe, antypoślizgowe i antystatyczne. Dużym atutem takiego rozwiązania jest również długa gwarancja (w Arbiton aż do 20 lat). Można kłaść je w mokrej strefie tj. łazienkach, wc i kuchniach.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Szybkie obróbki trudnych miejsc. Uszczelnienia » Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Wykonywanie obróbek w miejscach trudno dostępnych lub przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Fachowcy wybierają ten tynk! Dlaczego?

Za jego pomocą można wykonać szeroki zakres prac remontowych bez potrzeby kupowania innych materiałów. czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

mark1mark5  | 
23-09-2019, 09:31
 | 
1
mark1mark5  | 
23-09-2019, 09:30
 | 
1
blair2019  | 
20-09-2019, 15:17
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl