Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Kotły na węgiel i drewno

Fot. Viessmann

Wybór kotła na paliwo stałe wymaga dokładnego określenia, czego oczekujemy od instalacji c.o. oraz jakimi paliwami dysponujemy teraz i będziemy dysponować za 5 czy 10 lat. Nie każda konstrukcja kotła może sprostać naszym oczekiwaniom, zapewnić komfort obsługi, a jednocześnie niskie koszty eksploatacji. Dlatego warto porównać różne konstrukcje urządzeń oraz związane z nimi wymagania dotyczące jakości paliw i uciążliwości obsługi.

Przed decyzją o zakupie
Na rynku dostępne są nowoczesne kotły na paliwa stałe, wyposażone w układy automatyki i sterowania procesem spalania paliwa oraz regulacji temperatury w instalacji c.o. Mogą one pracować ze sprawnością nawet od 80 do ponad 90% i emitują niewiele szkodliwych związków w spalinach. Są estetyczne i nie wymagają codziennego podawania paliwa oraz usuwania popiołu, gdyż są wyposażone w automatyczne podajniki paliwa. Przed wyborem takich kotłów, zwłaszcza spalających kwalifikowane paliwa węglowe, jak np. ekogroszek, warto sprawdzić, jakie są w nich palniki. Czy mogą spalać tylko ekogroszek, czy też nowe rodzaje paliw kwalifikowanych (Czytaj więcej na ten temat). Jest to o tyle ważne, że od paru lat na rynku ciągle brakuje ekogroszku. Kopalnie zaczęły produkować nowe paliwa dla kotłów z automatycznym podawaniem paliwa, ale starsze konstrukcje palników nie radzą sobie z nimi. Dlatego przed wyborem kotła na paliwa stałe (węgiel, drewno czy pelety) warto dokładnie przeanalizować, czego oczekujemy od kotła.

Jakie paliwo?
Paliwa stałe mają bardzo dużą rozpiętość wartości opałowej nawet w swoich grupach. Różnice mogą dochodzić nawet do 50%. Ma to swoje odbicie również w cenach. Kierowanie się przy wyborze kotła tylko tym, że akurat teraz jest dostępne tanie paliwo może sprawić nam przykrą niespodziankę. Jeśli na przykład w swoich obliczeniach będziemy brali pod uwagę ceny węgla u obwoźnych, okazyjnych sprzedawców i wybierzemy do tego jakiś zwykły tani kocioł, to może się okazać, że węgiel może i jest tani, ale słabo się pali, gdyż zawiera np. za dużo kamienia. Spalimy go więc nawet dwa razy więcej i będziemy dokładać do kotła co 2–3 godziny oraz wynosić góry popiołu. Czy rzeczywiście będzie to tańsze rozwiązanie?
Także w przypadku kotłów na drewno jakość paliwa i konstrukcja kotła mają duże znaczenie. Jeśli będziemy spalać dobre, suche drewno w niezbyt dobrym kotle wielopaliwowym, to spalimy go nawet dwukrotnie więcej niż w kotle o specjalnej konstrukcji do spalania drewna kawałkowego. Także drewno jest drewnu nierówne. Jeśli nie zgromadzimy w porę zapasu suchego drewna na cały sezon, to nawet mając najlepszy kocioł, możemy go zużyć 30–50% więcej z tego tylko powodu, że jest mokre.
Wysokie ceny kwalifikowanych paliw węglowych i peletów oraz brykietu odstraszyły wielu inwestorów od kupna kotłów z automatycznym podawaniem paliwa czy do zgazowania drewna na rzecz prostszych konstrukcji kotłów wielopaliwowych, w których można spalać tańszy węgiel, a nawet odpady drewniane i śmieci. Czy rzeczywiście dokonali oni dobrego wyboru?


Co oferuje rynek?
Zanim wybierzemy kocioł, warto poznać ich szeroką ofertę rynkową. Kotły można dzielić według różnych kryteriów. Wyróżnia się kotły węglowe, na miał, groszek, drewno, zrębki, pelety, słomę, a nawet zboże. Różnią się one stopniem automatyzacji spalania − proste konstrukcje z ręcznym zasypem paliwa wymagają częstej obsługi (co parę godzin) i mają proste, mechaniczne regulacje spalania. Użytkownik sam musi reagować na zmiany temperatury i dokładać paliwa lub spowalniać spalanie. Są też kotły z automatycznym zapłonem i podawaniem paliwa oraz pełną regulacją procesu spalania, która zależy m.in. od temperatury w pomieszczeniach.
Fot. W. Joniec  Fot. W. Joniec 
Brykiety  Węgiel 
Fot. W. Joniec  Fot. W. Joniec 
Pelety  Zrębki 
Wśród kotłów można wyróżnić konstrukcje ze spalaniem górnym, ze spalaniem dolnym, kotły nadmuchowe (z wentylatorem) oraz kotły z palnikiem retortowym i nadmuchowym.
W kotłach ze spalaniem górnym paliwo dokłada się do komory spalania od góry, a powietrze dopływa jak w tradycyjnym piecu. Spalanie reguluje się ilością dokładanego paliwa i dopływem powietrza do paleniska, co nie jest precyzyjne i wymaga częstego dokładania paliwa (co kilka godzin). Tego typu kotły przeznaczone są do spalania węgla i koksu, a drewno może być traktowane tylko jako paliwo zastępcze.
W kotłach ze spalaniem dolnym paliwo nie spala się od razu w całej objętości i dzięki temu stałopalność wynosi 12–18 godzin. Paliwo lepiej się dopala, a konstrukcja wymusza dłuższy obieg spalin, co wpływa na wyższą sprawność urządzenia.
W kotłach z wentylatorem powietrze do spalania dostarcza wentylator nadmuchowy lub wyciągowy, który może być różnie sterowany. Spalaniem może zarządzać mikroprocesor, na podstawie temperatury wody w kotle i w ogrzewanych pomieszczeniach. Może on też sterować pracą pomp obiegowych w instalacji c.o. oraz pompą w instalacji zasilającej zasobnik c.w.u. Kotły nadmuchowe mają duże komory zasypowe, a stałopalność wynosi powyżej jednej doby. Przystosowane są do spalania miału węglowego, węgla oraz drewna.
Kotły z automatycznym podawaniem paliwa spalają rozdrobnione do standardowej wielkości paliwa: węgiel groszek, pelety, miał, zrębki drewna, zboża i brykiety. Przeważnie są to kotły ze zintegrowanym zasobnikiem, który zasypuje się raz na kilka dni. Z zasobnika paliwo dostarczane jest podajnikiem do palnika. W kotłach stosuje się różne konstrukcje podajników i palników retortowych, zależnie od rodzaju paliwa − inne do miału, inne do ekogroszku, brykietów i peletów oraz nadmuchowe − do spalana zbóż. Kotły te kontrolują ilość podawanego paliwa i spalanie w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania lub przygotowania c.w.u. w szerokim zakresie mocy nominalnej, od 30 do 100%. Jest to możliwe, ponieważ w palniku spala się niewielka ilość paliwa, nie tak jak na ruszcie.
Jaki kocioł wybrać? Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania?

Oferowane są również kotły kombinowane, pracujące w trybie automatycznego podawania kwalifikowanego paliwa oraz wyposażone w tzw. ruszt awaryjny do ręcznego załadunku innych paliw. Jednak spalanie w tym drugim trybie jest mniej efektywne i bardziej uciążliwe. Przy wyborze kotła nie należy więc zakładać, że będzie się z tego sposobu często korzystało, gdyż taka eksploatacja nie różniłaby się niczym od obsługi prostych, niskosprawnych kotłów.
Na rynku dostępne są także kotły wielopaliwowe, w których można spalać drewno na zasadzie zgazowania generatorowego, które mają także palniki na pelety, gaz ziemny lub olej. Tego typu kotły umożliwiają używanie paliwa w zależności od wbudowanego palnika. Kocioł jest skonstruowany jako korpus z trzema komorami umieszczonymi nad sobą. Dwie górne komory służą do gazowania drewna, a trzecia (najniższa) ma palnik. Praca takich kotłów jest sterowana automatycznie.
Kotły zgazowujące drewno osiągają wysoką sprawność – nawet 90%, o ile podawane jest dobrze wysuszone paliwo, po co najmniej roku lub dwóch latach sezonowania. Tak wysoka sprawność przekłada się na umiarkowane koszty eksploatacji. Kotły te wymagają załadunku paliwa raz na kilkanaście godzin.
 

 

EKSPERT POLECA KOTŁY


 

GT KW 15 kW
- kocioł z górnym spalaniem
SAS ECO
kocioł z automatycznym spalaniem i rusztem wodnym
Kocioł na paliwa stałe z podajnikiem typ SKAM-P

więcej kotłów Galmet tutaj >>>

więcej kotłów SAS tutaj >>>

 

 

 

 

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

4
pawelkonicki / 12-11-2014, 16:22
Jeżeli ktoś chciałby kupić węgiel wysokokaloryczny z małą zawartością siarki na czym każdemu z nas zależy to ja np. zamawiam u smarttrans.net.pl, fajna, rzetelna firma. Mam dostawę gratis i nawet mogę go wziąć na raty.
Marek / 06-12-2017, 13:24
W poszukiwaniu nowoczesnych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń sprawdź ofertę na https://mora.com.pl/235-kotly-na-drewno To sprawdzone i skuteczne rozwiązania, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Warto zainwestować w jakość, niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania.
jarekw / 15-11-2018, 16:35

Jestem bardzo zadowolony z defro moja praca wymaga że czasem żona zostaje na kilka dni sama w domu obawiałem się tego, mam go już cztery lata i nigdy nie było żadnego problemu przepraszam raz chodziło o zmianę temperatury jeszcze której korekty musiała wykonac moja zona która jest słaba w jakakolwiek technice lecz panowie z defro znajdziecie kontakt na stronie. poprowadzili ją jak za rączkę i sama zmieniła parametry naprawdę polecam jest to defro komfort eko 12kw. Teraz przymierzamy się do kominku i już wybraliśmy czekamy na instalację Jarek

Franek / 10-04-2019, 18:58
W dobre rozwiązania grzewcze można zaopatrzyć się w firmie 499. Mogłem liczyć na fachowe doradztwo i zakupiłem sprzęt wysokiej jakości w dobrej cenie. Warto skorzystać z ich oferty.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

ThermaSmart PRO do ochrony instalacji

Dzięki bliskiej współpracy z partnerami firmy Thermaflex opracowano kompletne rozwiązanie izolacyjne dla instalacji grzewczych, chłodniczych i sanitarnych. ThermaSmart PRO wyróżniają wysoka jakość,...

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Waldi91  | 
02-07-2020, 09:37
 | 
1
KamilKap  | 
02-07-2020, 09:21
 | 
1
patryk854  | 
29-06-2020, 19:22
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl