Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Co warto wiedzieć o montażu okien?

Coraz częściej wybieramy okna, które będą spełniały dodatkowe funkcje, np. chroniły przed włamaniem lub utratą ciepła.
Coraz częściej wybieramy okna, które będą spełniały dodatkowe funkcje, np. chroniły przed włamaniem lub utratą ciepła.
Fot. OKNOPLAST

Chociaż montaż okien nie należy do trudnych zadań, to nawet najlepsze okna można źle osadzić. Wówczas stolarka traci swoje właściwości izolacyjne i przestaje chronić nasz dom przed włamaniem. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę podczas mocowania okna?

Odpowiedni montaż okien jest kluczowy, jeśli chcemy aby służyły nam one przez długi czas. To właśnie od prawidłowego zamocowania stolarki zależy, czy skrzydła będą łatwo się otwierały. Złe osadzenie okna może ponadto sprawić, że nawet najwyższe jego parametry nie zostaną zachowane.

Na czym polega montaż okna?
Montaż okna to zamocowanie konstrukcji do ścian budynku  i  dokładne uszczelnienie po obwodzie. Metod osadzenia stolarki jest kilka. Zawsze jednak powinniśmy dostosować ją do rodzaju okien, konstrukcji ściany i materiałów z jakich jest ona wykonana.

 

Przy montażu bardzo ważne jest odpowiednie umiejscowienie okna w grubości muru – tak aby zapewnić jak najmniejsze straty ciepła. Informację na ten temat powinniśmy znaleźć w projekcie wykonawczym. W uproszczeniu można przyjąć, że okna  w ścianach jednowarstwowych wstawia się w połowie grubości, w dwuwarstwowych przy zewnętrznej krawędzi, natomiast w trójwarstwowych na poziomie ocieplenia – mówi Przemysław Serwin, Menadżer ds. Jakości Usług z OKNOPLAST.
Do przykręcenia okna do ściany używa się kotew lub dybli. Kotwy to stalowe płaskowniki montowane do ościeżnicy i muru. Stanowią one stabilne, ale sprężyste mocowanie ramy, dzięki czemu zapobiegają niewielkim odkształceniom spowodowanym przez ruchy konstrukcji. Natomiast dyble to specjalne kołki, którymi przykręca się ościeżnicę bezpośrednio do muru. Taki montaż jest sztywniejszy, dlatego najczęściej w ten sposób montowane są duże okna.

 

Przy doborze łączników uwzględnia się głównie rodzaj muru, rozmiar okien i ruchy w szczelinie między ścianą a oknem. Możemy przyjąć, że oba sposoby mocowania okien są równoważne. Decyzję co do wyboru sposobu mocowania podejmują montażyści bezpośrednio u klienta. Warto pamiętać, że rodzaj łączników zawsze jest odpowiednio dopasowany do rodzaju okna, stabilności podłoża i warunków montażowych indywidualnie ocenianych przez montażystów. Nie należy zatem samodzielnie go zmieniać – mówi Przemysław Serwin.
Montaż okna krok po kroku
Przed umieszczeniem okna w ościeżu należy odpowiednio je przygotować. Powierzchnia muru powinna być oczyszczona, wszelkie luźne kawałki powinny być usunięte. Okno należy ustawić tak, aby dylatacja na górze i po bokach ramy była taka sama. Na dole warto zostawić więcej miejsca, aby można było zamontować podokienniki. Następnie ramę unieruchamia się w ościeżu klinami; po jej unieruchomieniu możemy zamocować ościeżnicę, stosując dyble ościeżnicowe lub kotwy. Gdy ościeżnica jest już przymocowana, możemy przystąpić do izolacji miejsca złączenia okna z murem.

 

Montaż okien nie jest trudny, jednak aby mieć pewność, że został on wykonany prawidłowo najlepiej wezwać ekipę polecaną przez sprzedawcę. Warto pamiętać, że często odpowiedni montaż jest warunkiem skorzystania z gwarancji i powinien być przeprowadzany zawsze ściśle według wskazań producenta – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST.
Montaż okien do zadań specjalnych
Coraz częściej wybieramy okna, które będą spełniały dodatkowe funkcje, np. chroniły przed włamaniem (okna antywłamaniowe) lub utratą ciepła (okna energooszczędne). Warto wiedzieć, że każdy z tych rodzajów wymaga innej metody mocowania. Jeśli zdecydowaliśmy się na okna antywłamaniowe, musimy pamiętać, że należy je zamontować ściśle według rygorystycznych norm i procedur, zgodnie z europejską normą EN-V 1627-30. Wyznacza ona między innymi rozmiar i rodzaj dybli, odległości między nimi oraz głębokość zakotwienia.

 

Odpowiedni montaż okien antywłamaniowych może przeprowadzić jedynie upoważniona do tego wyszkolona ekipa, która wyda nam specjalny certyfikat. Tylko takie okno można nazwać antywłamaniowym. Często myli się dwa pojęcia okno o podwyższonej odporności na włamania i okno antywłamaniowe. Natomiast, aby okno mogło być nazwane antywłamaniowym, musi uzyskać odpowiedni certyfikat oraz zostać zamontowane w określony sposób – mówi Przemysław Serwin.
Okna energooszczędne również wymagają specjalnego montażu, tzw. ciepłego montażu. Przed przystąpieniem do ciepłego montażu konieczne jest odpowiednie przygotowanie ościeży przez jej wyrównanie. Montaż taki odbywa się przy użyciu specjalnych folii, dzięki którym poprawiamy izolacyjność połączenia okna ze ścianą.

 

Jak prawidłowo zamontować okno? Błędy montażu okien
Izolacja metodą ciepłego montażu zapobiega powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc przez które ucieka ciepło. Dzięki temu również para wodna z ciepłych pomieszczeń nie przedostaje się do miejsca połączenia ramy z murem i nie skrapla – to pozwala uniknąć zawilgocenia i pleśni. Przy tej metodzie układa się trzy warstwy izolacji, a każda z nich ma inne właściwości. Warstwa zewnętrzna – paroprzepuszczalna zabezpiecza izolację przed czynnikami atmosferycznymi, szczególnie wilgocią i wiatrem. Warstwa środkowa, znajdująca się między ścianą a ościeżnicą, układana jest z materiału termoizolacyjnego – najczęściej pianki poliuretanowej. Trzecia warstwa, wewnętrzna, jest układana z folii paroszczelnej i chroni piankę przed zawilgoceniem.
Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.

 

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Płytki ceramiczne czy gres - co wybrać?

Z pozoru dwa materiały są do siebie podobne, ale problem tkwi w szczegółach i to właśnie one...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » OC kontraktowa i OC deliktowa - dlaczego warto?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Roboty budowlane muszą być wykonywane według zapisów w dokumentacji... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Oblicz grubość izolacji – szybko i łatwo »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Do obliczenia grubości izolacji niezbędne jest zdefiniowanie lub ustalenie temperatur...czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Okna i drzwi

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

malo22  | 
23-01-2020, 13:02
 | 
1
Kruk50  | 
23-01-2020, 08:56
 | 
1
isocert  | 
22-01-2020, 12:53
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl