EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Aranżacja nawierzchni w ogrodzie

Redakcja | 2007-08-05

Ładna nawierzchnia jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Starannie zaprojektowana, nie tylko ułatwi poruszanie się po nim, ale też podkreśli jego styl i charakter.

Zaplanowanie nawierzchni na przydomowej posesji to często nie lada problem. Wymarzony efekt trudno jest osiągnąć, bo przestrzeń powinna być jednocześnie funkcjonalna, łatwa w pielęgnacji i estetyczna. Ładnie urządzona działka będzie przecież służyć przez wiele lat. Planując aranżację ogrodu, należy pamiętać, że rozplanowanie przestrzeni i wybór nawierzchni zależą przede wszystkim od przeznaczenia działki.

Projekt i przygotowanie gruntu

Przed przystąpieniem do robót budowlanych, konieczne jest wykonanie projektu lub planu przydomowego podjazdu i ścieżek ogrodowych. Warto skorzystać z porady fachowca, który pomoże znaleźć odpowiedź na kilka ważnych pytań: jak dużą powierzchnię będzie miała nawierzchnia, jak dużym obciążeniom będzie poddawana, jak zamierzamy ją odwodnić oraz jaki wzór i kolorystyka nawierzchni będą pasowały do domu i jego otoczenia?

Przed przystąpieniem do układania nawierzchni należy odpowiednio przygotować grunt: oczyścić go, usunąć zalęgające w nim korzenie i rośliny, położyć podbudowę ze żwiru, grysu lub żużlu wielkopiecowego oraz podsypkę z drobnego piasku. Dopiero na właściwie przygotowanym gruncie można układać kostkę, pamiętając o odpowiednim systemie nawadniania i wyprofilowania nawierzchni. Dlatego warto skorzystać z usług renomowanych producentów, którzy, oprócz wysokiej jakości nawierzchni, oferują bezpłatny projekt architekta, doradztwo i wykonanie.

Podjazd i parking

Jednym z najważniejszych elementów przydomowej posesji jest podjazd oraz przestrzeń przeznaczona na parkowanie samochodu. Na początku planowania nawierzchni należy więc wyodrębnić miejsce parkingowe bądź drogę dojazdową do garażu. Zakładając, że bramy garażowe mają standardową szerokość 2,4 m, na podjazd należy wygrodzić ścieżkę szerokości około 3 m, aby móc bez problemu dojechać do garażu. Jeśli jednak garaż jest daleko od bramy wjazdowej, warto pomyśleć o dodatkowej przestrzeni do zawracania samochodu.

Standardowa ilość miejsca, jaką powinniśmy zostawić na zaparkowanie jednego samochodu to 2,5×5 m. Jeśli samochodów jest więcej lub przewidujemy parking dla gości to szerokość wolnej przestrzeni powinna zostać powiększona o 2,5–3 m na każdy dodatkowy samochód.

Po wyznaczeniu podjazdu i miejsca parkingowego, kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej nawierzchni. Im podłoże jest intensywniej eksploatowane, tym grubsza powinna być jego nawierzchnia. Dlatego na podjeździe i parkingu powinno się układać kostkę grubości co najmniej 6 cm (pod pojazdy osobowe), do 10 cm (pod pojazdy ciężarowe). Na chodniki dla pieszych wystarczy kostka grubości 4 cm.

Dróżki, ścieżki i alejki

Po wytyczeniu miejsc parkingowych, następnym krokiem w aranżacji posesji jest zaplanowanie ścieżek w ogrodzie. Przydomowe alejki nie tylko ułatwiają komunikację w obrębie ogrodu, ale dzięki ciekawej kolorystyce nawierzchni podkreślają też styl i charakter przestrzeni wokół domu. Aby ścieżki były funkcjonalne, powinniśmy pomyśleć zarówno o alejkach od frontu, jak i tych z tyłu domu, prowadzących do części wypoczynkowej.

Różne kolory ścieżek i alejek

Standardowa szerokość ścieżki to 93 cm. Podobnie jak w przypadku podjazdów, tak i w kwestii ogrodowych alejek, obowiązują pewne ogólne zasady. Przede wszystkim powinno się dobierać do nich kostkę odpowiedniej grubości. Najlepiej sprawdza się bruk grubości 6 cm. Należy pamiętać, że im węższy element nawierzchni, tym drobniejsza powinna być kostka. Unikniemy wtedy kłopotliwego docinania jej brzegów. Starannie wytyczone ogrodowe ścieżki pełnią nie tylko funkcję praktyczną, są także elementem dekoracyjnym. Szczególnie efektownie wyglądają kręte, wijące się alejki, które nikną w zakątkach ogrodu. Przy wyborze takiego typu ścieżki warto skorzystać z elementów wykończeniowych – palisad i krawężników.

Czas na chwilę relaksu, czyli taras w ogrodzie

Projektując przydomową posesję, należy wyodrębnić miejsce na odpoczynek. Wielkość tej strefy zależy wyłącznie od preferencji właściciela i przeznaczenia działki, ale nie powinna mieć mniej niż 3–4 m średnicy. Należy także pomyśleć o doprowadzeniu do niej ścieżki. Aby przestrzeń wypoczynkowa była funkcjonalna, wymaga specjalnej nawierzchni. Na dużych powierzchniach w ogrodzie efektownie wyglądają płyty z kamienia naturalnego, które poza walorami estetycznymi są także wytrzymałe i mało podatne na zabrudzenia. Na tarasy pod altanami świetnie nadaje się także kostka brukowa, najlepiej bezfazowa. Starannie ułożone elementy przylegają do siebie i tworzą praktycznie jednorodną powierzchnię o niewielkich fugach. Kostki mają jeszcze jedną ważną zaletę – nie wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Szlachetna natura

Planując nawierzchnię wokół domu, właściciele ogrodów coraz częściej decydują się na wykorzystywanie szlachetnych kostek brukowych, przy produkcji których używane są naturalne kruszywa, jak marmur, porfir, bazalt czy granit. Szlachetne kostki brukowe są nie tylko atrakcyjne wizualnie i pozwalają na wykreowanie w ogrodzie różnych kompozycji, ale także wyjątkowo trwałe. Kiedy decydujemy się na wybór nawierzchni do ogrodu, ważny jest rodzaj i faktura wybranych materiałów oraz styl, w którym chcemy zaaranżować otoczenie. Jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji małejarchitektury jest odwołanie się do prostoty i szlachetności natury. Taki efekt można uzyskać, wybierając nawierzchnie o fakturze przypominającej kamień i stonowane barwy piaskowca, granitu czy wapiennych skał. W ogrodach o prostej stylistyce efektownie wyglądają również układy płyt łączone ze szlachetną kostką brukową.

Płyty kamienne oraz kostki o naturalnej fakturze bardzo dobrze komponują się z elewacjami domów wykonanymi z czerwonej cegły, cegły klinkierowej i innych kolorowych materiałów. Ich stonowane barwy dobrze podkreślą kolorystykę domu oraz roślinności.

Nawierzchnia w harmonii z otoczeniem

W aranżacji nawierzchni coraz częściej dopasowuje się rozkład ścieżek i usytuowanie tarasu do charakteru otoczenia – rzeźby terenu, roślinności, bryły budynku. Wciąż modne pozostają układy nawierzchni wykorzystujące rysunek koła, mniej jednak eksponowanego niż dotychczas. Koło staje się teraz integralnym elementem większej całości, np. punktem centralnym dla ścieżek rozchodzących się po ogrodzie. Fakturę i kolor kostki można harmonijnie dopasować do wszelkich naturalnych elementów ogrodu, a bogactwo form pozwala na ułożenie funkcjonalnych nawierzchni dowolnego kształtu i rozmiaru, w zależności od ich przeznaczenia. Idealnym materiałem, który pozwoli na ułożenie krętych i wijących się ścieżek, są np. kostki o trapezowym kształcie.

Polecamy:

Komentarze

  • Doris Doris, 11.04.2016r., 17:36:31 piękna sprawa! ja jestem narazie na etapie ocieplania domku, więc na kostkę muszę jeszcze poczekać

Powiązane

Jadwiga Litke Ładny ogród nie musi być drogi

Ładny ogród nie musi być drogi Ładny ogród nie musi być drogi

Piękny i spełniający nasze oczekiwania ogród wcale nie musi zrujnować nas finansowo. Można bowiem kupić tańsze rośliny, ale równie efektowne jak te modne i drogie, a przy urządzaniu ogrodu racjonalnie...

Piękny i spełniający nasze oczekiwania ogród wcale nie musi zrujnować nas finansowo. Można bowiem kupić tańsze rośliny, ale równie efektowne jak te modne i drogie, a przy urządzaniu ogrodu racjonalnie wykorzystać jego naturalne ukształtowanie i materiały z rozbiórki. Podpowiadamy, na czym możemy zaoszczędzić, a na czym raczej nie warto.

Katarzyna Zaręba Ogród, który sam się podlewa

Ogród, który sam się podlewa Ogród, który sam się podlewa

Właściciele ogrodów często nie wiedzą, ile wody potrzebują ich trawniki i rośliny ogrodowe lub nie mają czasu, aby je odpowiednio i regularnie nawadniać. Z pomocą przychodzą im automatyczne systemy nawadniania,...

Właściciele ogrodów często nie wiedzą, ile wody potrzebują ich trawniki i rośliny ogrodowe lub nie mają czasu, aby je odpowiednio i regularnie nawadniać. Z pomocą przychodzą im automatyczne systemy nawadniania, które można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Redakcja Elektryczny wycinak do chwastów

Elektryczny wycinak do chwastów Elektryczny wycinak do chwastów

Nowy elektryczny wycinak do chwastów Weedbuster z serii Skil Urban Series ułatwia usuwanie chwastów ze ścieżek i podjazdów.

Nowy elektryczny wycinak do chwastów Weedbuster z serii Skil Urban Series ułatwia usuwanie chwastów ze ścieżek i podjazdów.

Jadwiga Litke Jak założyć trawnik?

Jak założyć trawnik? Jak założyć trawnik?

Jeśli chcemy, żeby trawnik w naszym ogrodzie pięknie się prezentował, musimy się napracować przy jego zakładaniu i późniejszej pielęgnacji. Jednak efekty naszej pracy zrekompensują nasz wysiłek i poświęcony...

Jeśli chcemy, żeby trawnik w naszym ogrodzie pięknie się prezentował, musimy się napracować przy jego zakładaniu i późniejszej pielęgnacji. Jednak efekty naszej pracy zrekompensują nasz wysiłek i poświęcony czas.

Krystyna Stankiewicz Ogród w pojemnikach

Ogród w pojemnikach Ogród w pojemnikach

Uprawa roślin w pojemnikach umożliwia częste zmiany dekoracji ogrodu oraz pozwala wprowadzić zieleń do miejsc pozbawionych roślinności.

Uprawa roślin w pojemnikach umożliwia częste zmiany dekoracji ogrodu oraz pozwala wprowadzić zieleń do miejsc pozbawionych roślinności.

Krystyna Stankiewicz Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem

Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem

Umiejętnie wkomponowane w przestrzeń ogrodu, mogą być głównym jego akcentem, przyciągającym wzrok atrakcyjną formą i barwą okrywających je roślin. Wymagają jednak solidnej konstrukcji i starannej pielęgnacji...

Umiejętnie wkomponowane w przestrzeń ogrodu, mogą być głównym jego akcentem, przyciągającym wzrok atrakcyjną formą i barwą okrywających je roślin. Wymagają jednak solidnej konstrukcji i starannej pielęgnacji zdobiących je pnączy.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Jak wybrać generator prądu?

Jak wybrać generator prądu? Jak wybrać generator prądu?

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity...

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity brak prądu. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, letniskowego lub działki, musimy się liczyć z całkowitym brakiem zasilania. Warto więc przemyśleć zakup niewielkiego generatora prądu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie urządzenie i jak zadbać o jego kondycję, aby bezawaryjnie...

Jadwiga Litke Rabata z trawami

Rabata z trawami Rabata z trawami

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwo się adaptują w niegościnnych warunkach, doskonale znoszą suszę, szybko się regenerują. Sponiewierane silnym wiatrem i deszczem natychmiast...

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwo się adaptują w niegościnnych warunkach, doskonale znoszą suszę, szybko się regenerują. Sponiewierane silnym wiatrem i deszczem natychmiast wracają do pozycji pionowej. Piękne i pełne wdzięku pasują do ogrodu w każdym stylu.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Zadbaj o swoją kosiarkę

Zadbaj o swoją kosiarkę Zadbaj o swoją kosiarkę

Kosiarka do trawy to bardzo ważne urządzenie dla wszystkich właścicieli przydomowych ogrodów. Warto więc przed zakupem dobrze zastanowić się nad jej wyborem, a także należycie o nią dbać, aby jak najlepiej...

Kosiarka do trawy to bardzo ważne urządzenie dla wszystkich właścicieli przydomowych ogrodów. Warto więc przed zakupem dobrze zastanowić się nad jej wyborem, a także należycie o nią dbać, aby jak najlepiej funkcjonowała i jak najdłużej nam służyła. Wiele czynności konserwacyjnych możemy wykonać sami.

Redakcja Jak prawidłowo kosić trawę?

Jak prawidłowo kosić trawę? Jak prawidłowo kosić trawę?

Koszenie trawy wydaje się być łatwą czynnością, jednak jeśli chcemy, żeby nasz trawnik pięknie się prezentował, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Koszenie trawy wydaje się być łatwą czynnością, jednak jeśli chcemy, żeby nasz trawnik pięknie się prezentował, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Redakcja Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji

Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji

Ogrzewany ogród zimowy pozwala stworzyć przestrzeń mieszkalną, którą możemy się cieszyć przez cały rok. Decydując się na taką inwestycję, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na właściwości termoizolacyjne...

Ogrzewany ogród zimowy pozwala stworzyć przestrzeń mieszkalną, którą możemy się cieszyć przez cały rok. Decydując się na taką inwestycję, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na właściwości termoizolacyjne konstrukcji nośnej i wkładów szybowych.

Redakcja Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy - montaż krok po kroku Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy....

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy. Podpowiadamy, jak go wykonać.

Jadwiga Litke Cięcie krzewów ozdobnych – praktyczne porady

Cięcie krzewów ozdobnych – praktyczne porady Cięcie krzewów ozdobnych – praktyczne porady

Cięcie krzewów jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wpływa na lepszy wzrost, kwitnienie, owocowanie, poprawia walory zdobnicze rośliny, pozwala także utrzymać je w odpowiedniej kondycji....

Cięcie krzewów jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wpływa na lepszy wzrost, kwitnienie, owocowanie, poprawia walory zdobnicze rośliny, pozwala także utrzymać je w odpowiedniej kondycji. Podpowiadamy, kiedy i jak wykonywać ten zabieg u różnych gatunków roślin.

Katarzyna Pruchniewicz Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze

Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze

W naszej strefie klimatycznej drzewa liściaste przez większą część roku są pozbawione liści, czyli zazwyczaj najciekawszego elementu dekoracyjnego. Aby przydomowy ogród był ozdobą i wizytówką właścicieli...

W naszej strefie klimatycznej drzewa liściaste przez większą część roku są pozbawione liści, czyli zazwyczaj najciekawszego elementu dekoracyjnego. Aby przydomowy ogród był ozdobą i wizytówką właścicieli przez cały rok, warto sadzić w nim rośliny, które oprócz liści mają jeszcze inne elementy dekoracyjne. Takim elementem może być np. kora drzew o ciekawej barwie i fakturze.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Krystyna Stankiewicz Jak zabezpieczyć drewno przed zimą?

Jak zabezpieczyć drewno przed zimą? Jak zabezpieczyć drewno przed zimą?

Po letnich opadach i upałach drewniane tarasy, płoty, pergole i meble ogrodowe zazwyczaj wymagają konserwacji. Prac tych lepiej nie odkładać na wiosnę, bo zimowe warunki pogodowe mogą potęgować i przyspieszać...

Po letnich opadach i upałach drewniane tarasy, płoty, pergole i meble ogrodowe zazwyczaj wymagają konserwacji. Prac tych lepiej nie odkładać na wiosnę, bo zimowe warunki pogodowe mogą potęgować i przyspieszać proces korozji drewna.

REGULUS®-system Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce...

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce domu, w którym przyjmuje się gości, oddaje lekturze czy pije poranną kawę. Ogród zimowy to spójna koncepcja architektoniczna, pełniąca wielorakie funkcje. Charakterystyczną cechą ogrodu zimowego, uprawniającą do takiego właśnie nomenklaturowego odróżnienia od reszty domu, są jego ściany a najczęściej...

Krystyna Stankiewicz Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie w dobrym stylu Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie łupane GORC Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego,...

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego, stanowiącego wykończenie otoczenia i dopełniającego aranżację działki.

Joanna Korpysz-Drzazga Wygodny podjazd

Wygodny podjazd Wygodny podjazd

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest...

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest kostka brukowa.

Redakcja Budowa grilla krok po kroku

Budowa grilla krok po kroku Budowa grilla krok po kroku

Letnie miesiące to szczyt sezonu grillowego. Swobodna atmosfera wspólnego biesiadowania na świeżym powietrzu zachęcają do zapraszania gości i przyjmowania zaproszeń od innych. Jeśli chcemy zachwycić naszych...

Letnie miesiące to szczyt sezonu grillowego. Swobodna atmosfera wspólnego biesiadowania na świeżym powietrzu zachęcają do zapraszania gości i przyjmowania zaproszeń od innych. Jeśli chcemy zachwycić naszych gości pięknym, funkcjonalnym, murowanym grillem z cegieł, warto zastanowić się nad jego budową.

Redakcja Betonowy podjazd

Betonowy podjazd Betonowy podjazd

Betonowy podjazd kojarzy się zwykle z szarą, brzydką i popękaną nawierzchnią. Nic bardziej mylnego. Dobrze wykonany, jest trwały, na życzenie inwestora może być barwiony, a nawet fakturowany we wzorki.

Betonowy podjazd kojarzy się zwykle z szarą, brzydką i popękaną nawierzchnią. Nic bardziej mylnego. Dobrze wykonany, jest trwały, na życzenie inwestora może być barwiony, a nawet fakturowany we wzorki.

Jadwiga Litke Przesadzanie starych drzew

Przesadzanie starych drzew Przesadzanie starych drzew

Nawet starsze drzewa i krzewy ozdobne można przesadzać. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować i wybrać właściwą porę roku.

Nawet starsze drzewa i krzewy ozdobne można przesadzać. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować i wybrać właściwą porę roku.

Małgorzata Dobrowolska Nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu Nawadnianie ogrodu

Nowoczesny system podlewania ma na celu nie tylko utrzymanie roślin w dobrej kondycji, ale również oszczędność naszego czasu, a przede wszystkim obniżenie kosztów utrzymania ogrodu.

Nowoczesny system podlewania ma na celu nie tylko utrzymanie roślin w dobrej kondycji, ale również oszczędność naszego czasu, a przede wszystkim obniżenie kosztów utrzymania ogrodu.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.