Blogi // Zrób to sama

Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Akcesoria i materiały do decoupage'u

Akcesoria i materiały do decoupage'u

 Atma  /  21-12-2011  /  8
Sztuka zdobienia

Zaczynając przygodę z decoupage, musimy zaopatrzyć się w różne niezbędne materiały. Do tego celu można wykorzystać gotowe zestawy startowe lub spróbować stworzyć swój własny decoupage΄owy „must have” . Nie jest to łatwe ze względu na koszty, ale również ze względu na ogromny wybór potrzebnych materiałów i narzędzi. Mam nadzieję, że nasz poradnik pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze.

WYCINANIE

Dobre narzędzia do wycinania stanowią podstawę w decoupage΄u. Jak sama nazwa wskazuje DECOUPAGE oznacza przecież WYCINANIE. Jest to bardzo ważne, gdy mamy do czynienia z drobnymi, szczegółowymi wzorami i nie chcielibyśmy przy nich stracić cierpliwości. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne nożyki i nożyczki.

Wycinanie jest moim zdaniem najbardziej pracochłonną czynnością w dekorowaniu tą techniką. Warto jednak poświęcić tutaj więcej czasu i dokładnie wyciąć potrzebne motywy, będą one wówczas bardziej przypominały namalowane wzory. Do wycinania serwetek na pewno potrzebne są nożyczki z krótkimi, cienkimi ostrzami. Idealnie do precyzyjnego wycinania elementów z papieru lub serwetek nadają się nożyczki o wygiętym ostrzu i wygodnym uchwycie.

DecoupageDo wycinania motywów papierowych bardzo pomocny jest nożyk z obrotowym ostrzem. Przydatny jest on szczególnie do wycinania drobnych elementów wewnątrz motywu, trudno dostępnych dla nożyczek. Należy pamiętać, aby ostrze nożyka było zawsze bardzo ostre, inaczej poszarpie nam ono papier. Wycinanie za pomocą nożyka należy wyćwiczyć, ponieważ nie jest to całkiem proste zadanie. Szybko przekonacie się jednak, że jest ono bardzo przydatne, a czasami wręcz nieodzowne podczas wycinania niektórych skomplikowanych motywów, dlatego warto zaopatrzyć się w nożyk, a także matę samoregenerującą.

Pamiętajmy, że drobne elementy motywów, np. kończyny owadów, często łatwiej jest domalować cieniutkim pędzelkiem po przyklejeniu motywu, niż wycinać.

 

DecoupagePODKŁADY GRUNTUJĄCE – PRIMERY
Aby nasza praca miała dobrą jakość i trwałość, przed jej rozpoczęciem musimy odpowiednio przygotować powierzchnię: wygładzić, odtłuścić oraz zwiększyć przyczepność. Do tego celu służą tzw. podkłady gruntujące – primery. 

Decoupage

Na rynku jest wiele primerów zarówno do powierzchni porowatych, jaki i do powierzchni gładkich. Dostępne są też primery przeznaczone do konkretnego materiału, np. szkła, metalu, drewna. Z primerów do powierzchni gładkich mogę polecić primer biały KEP01G Stamperii oraz primer transparentny (przezroczysty) KEPO2M Stamperii. Primery mają gęstą konsystencję i najlepiej nakładać je dość szerokim, lekko sztywnym pędzlem lub pędzlem z gąbki. Do powierzchni porowatych, jak dla mnie najlepszy jest uniwersalny grunt Maimeri Gesso Start - biały primer, który nadaje się także do szkła i ceramiki. Primer ten należy nakładać płaskim, syntetycznym pędzlem w rozmiarze proporcjonalnym do gruntowanej powierzchni.Decoupage

W sklepach z artykułami budowlanymi można kupić Flügger Interior Fix Primer – biało pigmentowany grunt akrylowy do twardej i gładkiej powierzchni. Nadaje się on do każdej powierzchni, można nim pokryć nawet przedmioty wcześniej lakierowane, bez zdzierania lakierowanej powłoki. Należy pamiętać o tym, aby wszelkie prace przy użyciu primerów wykonywać w dobrze wietrzonym pomieszczeniu. Zagruntowane, schnące przedmioty należy  ustawić tak, aby nie mogły dosięgnąć ich dzieci. 

FARBY
FluggerDo decoupage΄u używa się farb akrylowych. Są praktycznie bez zapachu i szybko schną. Można nimi malować każdą powierzchnię, poza tym kolory bardzo dobrze się ze sobą mieszają. Jasnej farby będziemy potrzebowali sporo, ponieważ przydaje się do wszystkiego. Zwłaszcza na początku, kiedy dopiero poznajemy różne tajniki (np. jak przykleić serwetkę na ciemne tło tak, aby tło nie przebijało). Ale również później dobra jasna farba to podstawa wszelakich prac i punkt wyjściowy – przyklejamy na nią motyw, przecieramy, cieniujemy, patynujemy. Kupowanie drogich malarskich farb akrylowych zupełnie mija się z celem, gdy naprzeciw wychodzą nam markety budowlane. W marketach z asortymentem budowlano-wnętrzarskim ,np. Castorama czy Leroy Merlin, możemy kupić farbę DuluxDULUX – PASTELOWA ORCHIDEA DO METALU I DREWNA. Farba ta jest oferowana w pojemności 0,5 l. Kolor ten świetnie się nadaje do wszelkich prac decoupage΄owych. Bardzo jasny, a jednak nie biały, świetnie współgra z pozostałymi kolorami, jakie tylko przewidzimy na pracy. Jesto to kolor używany powszechnie w deocupage΄owym świecie. Dla tych, którzy mają w swojej miejscowości sklep firmowy firmy Flügger, polecam kolor EGG SHELL – matowy. Jest on nieco jaśniejszy niż Pastelowa Orchidea Dulux, ale na pracach prezentuje się bardzo przyjemnie. W wersji do drewna i metalu wysycha na niezwykle gładką w dotyku warstwę. Warta polecenia jest też wodorozcieńczalna emalia akrylowa ogólnego stosowania WEGALUX, w kolorze kremowym, białym lub piasku Sahary (dostępna jest cała gama innych kolorów). Jednak ze względu na  łatwość otwierania i zamykania wiaderka zdecydowanym faworytem jest Flügger. Plastikowe opakowanie można wielokrotnie otwierać i zamykać, co nie jest takie oczywiste w przypadku metalowej puszki Dulux. W sklepach firmowych Flügger można również wybierać spośród szerokiej gamy kolorów. Farby występują w wersji matowej i błyszczącej. Ponadto potrzebne będą miseczki o różnych rozmiarach. Będziesz nich przechowywać i mieszać klej lub farby. Przydadzą się też szklane słoiczki do przechowania szczególnie interesujących barwników, które uda ci się uzyskać i których nie wykorzystasz natychmiast. Do przygody z shabby chic – przecieranymi krawędziami – zaopatrzmy się również w farbę akrylową ciemny brąz, także z marketów budowlanych. Pamiętajmy również o zwykłej białej świecy, bez której prace shabby chic nie mogą się obejść.

PRZYKLEJANIE MOTYWÓW – KLEJE
DecoupageKlej Decoupagepowinien być przede wszystkim gęsty i szybkoschnący.  Do naklejania motywów używa się przede wszystkim specjalnych klejów do papieru, np.  firmy Stamperia,  Nerchau, Rayher. Można też użyć białka jajka kurzego lub rozcieńczonego w odpowiednich proporcjach wikolu. Obok prezentuję sondę (zamieszczoną na stronie asket.blox.pl)  na temat najczęściej używanych klejów. Osobom, które zaczynają swoją przygodę z decoupage, polecam jednak naukę klejenia przy użyciu profesjonalnych preparatów. 

Moim faworytem w tej kategorii jest bardzo wygodny, uniwersalny preparat do decoupage 3 w 1, czyli podkład, klej i lakier MODGE PODGE firmy HERITAGE. Klej na bazie wody, szybkoschnący, przezroczysty po wyschnięciu idealny do stosowania na wszystkich powierzchniach: surowym drewnie, plastiku, szkle, płytkach kaflowych, kartonie, ceramice, styropianie.  

MEDIA   
DecoupageSą to preparaty, które po dodaniu do innych modyfikują ich właściwości. Medium opóźniające spowalnia wysychanie farb akrylowych. Medium wiążące tworzy kremową pastę do rozsmarowywania łopatką. Dodając medium perłowe do farby akrylowej, uzyskasz imitację masy perłowej. Aby uzyskać efekt piasku, do farby akrylowej wystarczy dodać medium o nazwie struktura piasku. Jeszcze inne medium umożliwia naprasowanie papierowej serwetki żelazkiem. Jeśli zaczynamy cieniowania, to bez medium się nie obejdziemy. Farby wysychają bardzo szybko i nie damy rady rozprowadzać farb i tworzyć ładnych przejść bez medium opóźniającego wysychanie. Doskonale sprawdza się Blending Gel firmy Stamperia. Jest to medium w żelu świetnie sprawdzające przy cieniowaniu, jak również podmalowywaniu tła czy cieniowaniu brzegów. Sprzedawane w małym opakowaniu starcza na długo, tym bardziej, że potrzebujemy zaledwie małej kropelki, aby uzyskać oczekiwany efekt.

LAKIERY
DecoupageDo trwałego wykończenia naszej pracy używamy najczęściej bezbarwnych lakierów na bazie wody, tj. akrylowych, żelowych  lub w sprayu. Polecam wcześniej wymieniony preparat MODGE PODGE lub sprawdzone lakiery akrylowe do drewna Flügger. Lakiery występują w trzech wersjach wykończenia: 20 (półmat/mat), 50 (satyna), 70 (błysk). Polecam zakupić 20 i 70,  na podstawie tych lakierów odkryjemy zalety matowego i błyszczącego wykończenia. Lakier 70 przy kilku warstwach daje ślicznie błyszczące wykończenie. Lakiery są dostępne w opakowaniach 0,35 oraz 0,75 l.  Lakiery na bazie wody nie zabezpieczają, niestety, przed czynnikami atmosferycznymi. Aby uniknąć błędów, wystarczy pamiętać, że lakiery na bazie wody są niezbędne na etapie tzw. zatapiania decoupage'u, a po przyklejeniu wycinanki nanosi się kilka warstw lakieru: od trzech w wypadku cienkiego papieru, do piętnastu, jeśli jest gruby. Należy go nakładać tak, aby wyeliminować „próg" powstały między papierem a powierzchnią, do której został przyklejony. Lakiery syntetyczne lub wykończeniowe – płynne, w żelu, nabłyszczające lub matowe – nakładamy na koniec pracy co najmniej w dwóch warstwach. Każdą warstwę delikatnie szlifujemy papierem ściernym. Zmywamy je syntetycznym rozpuszczalni­kiem lub terpentyną. Należy pamiętać, że lakier syntetyczny potrzebuje 15 dni na całkowite wyschnięcie, np.  HERITAGE POLYURETHANE HARD VARNISH.

SZLIFOWANIE i ZABEZPIECZANIE
Ważnym etapem wykańczania prac jest oczywiście szlifowanie. W tym celu warto zaopatrzyć się w papier ścierny, który jest niezbędny do uzyskania perfekcyjnego decoupage'u. Oznaczany jest numerami wskazującymi na grubość ziarna. Do szlifowania przedmiotów z szorstkiego drewna użyj grubszego papieru, odpowiedniego do twardości drewna i przedmiotu. Papier do szlifowania warstw lakieru trzeba dobierać bardzo uważnie. Po naklejeniu wycinanki i nałożeniu kilku warstw lakieru wodnego, użyj ziarnistego papieru nr 250-300, nawilżając go mydłem w płynie, jeśli jest wodoszczelny. Po przeszlifowaniu każdych dwóch warstw zmień papier na drobniejszy, aż dojdziesz do numeru 1200. Pamiętaj o ścieraniu zawsze w tym samym kierunku, żeby uniknąć zarysowań. Bardzo pomocnymi i  praktycznymi narzędziami służącymi do szlifowania są gąbki ścierne, które z jednej strony pokryte są warstwą ścierną, a z drugiej pozostają miękką gąbką. Dzięki temu możemy łatwo usunąć pył z polerowanej powierzchni. 

Cennym zakupem będzie również taśma malarska, którą zabezpieczymy te fragmenty pracy, które chcemy pomalować innym kolorem.

EFEKT POSTARZENIA
Do tego celu świetnie nadaje się zwykła świeca stearynowa. Wystarczy natrzeć nią najczęściej używane części dekorowanego przedmiotu „surowego” lub pokrytego farbą akrylową, a następnie pomalować farbą akrylową o kontrastującym odcieniu, a po wyschnięciu wypolerować papierem ściernym jedynie części pokryte wcześniej świecą.

Kiedy uda się już nam zgromadzić wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, możemy spokojnie zaczynać tworzyć i przekonać się czy decoupage będzie pasją naszego życia, czy jedynie jednorazową przygodą.

Wkrótce przewodnik po specjalistycznych preparatach wykorzystywanych w decoupage.

Materiały wykorzystane w artykule pochodzą ze stron:
www.decoupage24.pl
blog.decoupage-garden.com
pasjadecoupage.pl
www.tarnowskiegory.net.pl/blogs

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

7
Pasja Decoupage / 06-10-2012, 21:35

Dziękujemy za zamieszczenie linka do PasjaDecoupage.pl. Artykuł całkiem niezły.

ania / 16-06-2014, 09:26
A czy słyszeliście o sklepie Later w Lublinie? Ponoć mają bardzo dobrze wyposażony ten sklep, jest w czym wybierać.
kaktusowa / 08-07-2014, 08:56

ja jestem wielka fanka decoupagu. Wkrecilam sie w to totalnie w zeszlym roku:) ja najczesciej zamawiam rzeczy z craftart.Sa naprawde dobrze wyposazeni

monka3 / 28-04-2015, 14:40
hej, myślę o rozpoczęciu swoje przygody z decoupagem, przeglądam właśnie sklepy, ten sklep later wydaje się być fajny:)dzięki dziewczyny, może któraś się wypowie jak wam idzie wasza praca?
drobak22 / 09-02-2016, 12:08
Artyści handmade poszukiwani!
Nowo powstały sklep internetowy z ofertą handmade - Prestige-Design poszukuje do współpracy zdolnych rękodzielników! Portal obejmie swym zasięgiem całą Skandynawię. Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie zgłoszenia z krótkim opisem swojej działalności oraz co najmniej trzema zdjęciami prezentującymi wykonane przez siebie prace na adres: d.robak@prestige-design.pl. Dołącz do grupy naszych artystów i wypromuj swoje dzieła w prestiżowym sklepie internetowym!
Megan / 01-08-2017, 17:17

Moja mama jest zapaloną fanką decoupage i czego tylko się złapie, od razu przerabia. U niej w domu nie ma chyba niczego, co nie przeszło takiej przemiany.

Gabryś / 19-04-2018, 14:32
Super artykuł ;)
Ja też zajmuję się dekupażem. Tą techniką można stworzyć niepowtarzalne dzieła!
Zaopatruję się w sklepie dreweks.eu. Mają tam wszystko, czego potrzeba - począwszy od wielu rodzajów pudełek i pojemniczków z drewna, skończywszy na serwetkach i pędzlach.
Polecam i pozdrawiam wszystkich dekupowiczów ;)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak niebezpieczna może być woda w kranie?

Problem dotyczy zwłaszcza części systemów rur wielowarstwowych (złączki zaprasowywane i skręcane) oraz polipropylenowych (złączki z gwintami). czytaj dalej »


Materiały do łatwego i szybkiego montażu dachu » Jaką farbę położyć w kuchni, a jaką w łazience?
Zapewnij szczelność i wysoką termoizolacyjność złącza na dachu... czytaj dalej » Zobacz, czym pokryć ściany w pomieszczeniach mieszkalnych. Czym charakteryzują się farby stosowane w kuchni? czytaj dalej »

 


Nowoczesne rozwiązania wnętrzarskie i ogrodowe.
Pobierz bezpłatny e-book »

Jakie zastosowanie może mieć mikrocement? Stań się architektem swojego otoczenia i wykorzystaj go w aranżacji swojego mieszkania lub domu. czytaj dalej »


4 sposoby na modną kuchnię z okapem do zabudowy » Prosty przepis na porządek w szafkach kuchennych »

Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne kuchnie z równą linią szafek. Sprzymierzeńcem takich rozwiązań są okapy do zabudowy...czytaj dalej » Ten problem znają wszyscy posiadacze tradycyjnych szafek z drzwiczkami. Dotarcie do produktów ulokowanych w głębi oznacza...czytaj dalej »

 


Jak szybko i tanio budować?

Jak szybko i tanio budować? Jaki materiał budowlany wybrać dla fabryki czy magazynu? Co zrobić, żeby pogoda nie zatrzymała budowy? To ważne pytania, na które jest... czytaj dalej »


Jak działa klimatyzator z czujnikiem matrycowym? Skąd rosnąca popularność blachy trapezowej?
Po określeniu bieżącej temperatury w pomieszczeniu, czujnik matrycowy rozprowadza powietrze równomiernie, po czym przekierowuje przepływ do stref, które potrzebują chłodzenia lub grzania. czytaj dalej » Spośród wszystkich czynników, które mają wpływ na wybór pokrycia dachowego, najbardziej istotną rolę odgrywają cena, a także trwałość. czytaj dalej »

 


Czego użyć, by zapewnić szczelność pokrycia dachowego?

W przypadku dachu skośnego niezwykle ważne jest stosowanie materiałów energooszczędnych, wiatroszczelnych i odpornych na rozerwania. czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Autor bloga
 Atma
Atma

Forum

makowe  | 
23-05-2018, 14:28
 | 
1
milenkazobel  | 
21-05-2018, 09:05
 | 
2
Parapet  | 
17-05-2018, 16:30
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
127
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
120
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
105
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
89
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl