1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................
Produkty

Klimatyzacja i wentylacja

wentylacja klimatyzacja
 

Klimatyzatory

Do wyboru są urządzenia pełniące różne funkcje. Można je podzielić na: chłodzące, wykorzystywane jedynie w okresach wysokich temperatur latem, i chłodząco-grzewcze, które mogą służyć do całorocznego utrzymywania temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Klimatyzatory mają szerokie możliwości regulacji temperatur, nawet z dokładnością do 0,5°C, lecz sterowanie wilgotnością powietrza jest w ich przypadku bardzo ograniczone.

Powszechnie stosowane są obecnie klimatyzatory typu split (wyposażone w oddzielne jednostki - wewnętrzną i zewnętrzną) i multisplit (systemy składające się z jednej jednostki zewnętrznej i przynajmniej dwóch wewnętrznych).

W przypadku multisplitów dla poszczególnych jednostek wewnętrznych można określać różną temperaturę powietrza, ale w podstawowych konfiguracjach wszystkie jednostki wewnętrzne muszą pracować w jednym trybie - grzania lub chłodzenia.

Jednoczesne grzanie i chłodzenie wydzielonych jednostek wewnętrznych w obiektach z wieloma pomieszczeniami może być realizowane przez systemy wyposażone w pompy ciepła i odpowiednią regulację oraz sterowanie. W tym przypadku możliwe jest "przenoszenie" ciepła z pomieszczeń chłodzonych do tych, które trzeba ogrzewać. Taki system umożliwia znaczne oszczędności energii.

Stosowane są też klimatyzatory przystosowane do poboru powietrza z zewnątrz, w celu wspomagania wentylacji. Z kolei klimatyzatory inwerterowe dają możliwość płynnej regulacji zasilania urządzenia, a tym samym jego mocy. Mogą pracować np. z 50-proc. wydajnością, co pozwala zredukować zużycie energii elektrycznej. To rozwiązanie umożliwia płynną i dokładną kontrolę temperatury.

Dlatego tak istotne jest, by wybór klimatyzatora poprzedzało rozpoznanie potrzeb i możliwości finansowych inwestora oraz typu budynku i warunków w nim panujących.

Zobacz przegląd urządzeń do klimatyzacji

Centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne
Sposób na dobrą jakość powietrza

W budynkach biurowych czy użyteczności publicznej wentylacja mechaniczna jest praktycznie standardem, również w budynkach mieszkalnych zaczynają gościć małe centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła.

Centrale wentylacyjne oraz wentylacyjno-klimatyzacyjne są urządzeniami, których głównym zadaniem jest dystrybucja i wstępna obróbka świeżego powietrza. Elementem realizującym tę funkcję są wentylatory, które są także głównym źródłem kosztów pracy całego systemu.

Nowoczesne centrale muszą być zatem wyposażone w wentylatory o jak najbardziej energooszczędnych silnikach, a ich praca powinna być regulowana w możliwie najszerszym zakresie. Przykładem jest zastosowanie wentylatora z otwartym wirnikiem z możliwością pomiaru natężenia strumienia powietrza w czterech punktach, dzięki czemu praca urządzenia jest na bieżąco kontrolowana, obniżając zużycie energii elektrycznej.

Centrala wentylacyjna do uzdatniania powietrza realizuje kilka procesów, co wymaga jej odpowiedniego wyposażenia. W nowoczesnych jednostkach dokłada się starań, żeby działanie tych urządzeń możliwie ograniczyć, by nie były one kolejnym źródłem zużycia energii. Dlatego ważną funkcję pełni automatyka, która spina system czujników i urządzeń wykonawczych w jeden sprawnie działający system wentylacji.

Nowe sterowniki mają możliwość wyboru kilku protokołów komunikacyjnych, za pomocą których system realizuje aktualne zadania przygotowania powietrza do określonych parametrów, ale także udostępnia użytkownikowi cenne informacje, pozwalając mu być na bieżąco z działaniem systemu. Wbudowany serwer sieci Web umożliwia kontrolę i monitoring działania centrali poprzez stronę www, dzięki czemu użytkownik ma pełniejszy i wygodniejszy wgląd do tych informacji niż przez ekran sterownika. Nowe centrale można wpinać także w BMS, co szczególnie w przypadku dużych obiektów znacznie ułatwia kontrolę nad wentylacją, również zdalną dzięki komunikatom GSM.

Nowe jednostki wentylacyjne są coraz bardziej efektywne i energooszczędne, przez co z powodzeniem mogą działać w budynkach o wysokich wymaganiach.
Jednostka naścienna Perfera FTXTM-M

Jednostka naścienna Perfera FTXTM-M

Jednostka naścienna Perfera FTXTM-M, sprawdź parametry
Okrągła kaseta przepływowa FCAG-A

Okrągła kaseta przepływowa FCAG-A

Okrągła kaseta przepływowa FCAG-A
Jednostka kanałowa FDXM-F3

Jednostka kanałowa FDXM-F3

Jednostka kanałowa FDXM-F3, sprawdź parametry
Klimatyzator Daikin Emura FTXJ-MS

Klimatyzator Daikin Emura FTXJ-MS

Klimatyzator Daikin Emura FTXJ-MS, sprawdź parametry
Renewz środek do czyszczenia skraplaczy

Renewz środek do czyszczenia skraplaczy

Renewz środek do czyszczenia skraplaczy
Liquid Descalit środek do usuwania kamienia

Liquid Descalit środek do usuwania kamienia

Liquid Descalit środek do usuwania kamienia
Foam-a-Coil środek do czyszczenia parowników i skraplaczy

Foam-a-Coil środek do czyszczenia parowników i skraplaczy

Foam-a-Coil środek do czyszczenia parowników i skraplaczy
Con-Coil środek do czyszczenia skraplaczy

Con-Coil środek do czyszczenia skraplaczy

Con-Coil środek do czyszczenia skraplaczy

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl