1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................
Produkty

Okna

Okna

DRUTEX
 

Dobierz okno
Okna pionowe i dachowe, okna energooszczędne

Okna - tak okna pionowe, jak i okna dachowe - pełnią funkcję nie tylko estetyczną. Wbudowane w ścianę, stają się jej fragmentem i wraz z nią chronią wnętrze domu przed zimnem, deszczem i hałasem. Muszą więc być szczelne, ale jednocześnie zapewniać dopływ świeżego powietrza do wnętrza. Wybierając okna, trzeba zatem uwzględniać zarówno ich wygląd, jak i parametry techniczne: izolacyjność termiczną i akustyczną oraz współczynnik infiltracji powietrza.

Ze względu na sposób otwierania, okna dzieli się na:
  • rozwieralne – otwierają się tylko w płaszczyźnie pionowej,
  • uchylne – skrzydło odchyla się w płaszczyźnie poziomej, co umożliwiają zawiasy przymocowane do dolnej krawędzi ramy,
  • rozwieralno-uchylne – można je otwierać na dwa sposoby,
  • obrotowe – obracają się na osi, w poziomie lub pionie; najczęściej stosuje się je jako okna połaciowe.

Dostępne są również okna przesuwne, które jeżdżą po specjalnej szynie, umieszczonej u dołu okna. Najczęściej wykorzystuje się je jako drzwi balkonowe, ponieważ po otwarciu nie zabierają miejsca wewnątrz pomieszczenia.
Dość popularne ostatnio są okna stałe, nieotwieralne. W takich oknach nie montuje się okuć, dzięki czemu są one tańsze (nawet do 40%). Zapewniają też więcej światła we wnętrzu, ponieważ powierzchnia przeszklenia jest większa. Stosuje się je tam, gdzie nie ma potrzeby otwierania okien i jest do nich swobodny dostęp z zewnątrz.

Okna dzieli się też na jedno- lub dwuskrzydłowe a ze względu na konstrukcję, okna dzieli się na:

  • jednoramowe – rama wraz z osadzonymi w niej dwoma szybami tworzy jedną całość (takich okien nie rozkręca się),
  • zespolone – z dwoma oddzielnie szklonymi skrzydłami, połączonymi śrubami lub specjalnymi zamkami (do mycia trzeba je rozkręcać),
  • skrzynkowe – tworzą je cztery skrzydła, oszklone pojedynczymi szybami. Jedna para otwiera się do wnętrza, a druga na zewnątrz domu. Stosuje się je głównie w obiektach zabytkowych, gdzie konserwator nie wyraża zgody na montaż jednoramowych czy zespolonych.

Obecnie produkowane okna różnią się głównie materiałem, z jakiego wykonane są ościeżnice i ramy (drewno, PVC, aluminium).
Okno pionowe SOFTLINE-68

Okno pionowe SOFTLINE-68

Okno drewniane marki DRUTEX
Okno pionowe IGLO 5

Okno pionowe IGLO 5

Okno z PVC marki DRUTEX
Okno pionowe IGLO ENERGY

Okno pionowe IGLO ENERGY

Okno z PVC marki DRUTEX
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl