EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym

Magdalena Hajduk | 2017-11-20
Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnymFot. www.freeimages.com

Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym
Fot. www.freeimages.com

Dziennik budowy stanowi nieodłączną część inwestycji budowlanych. Jego rola często jest jednak marginalizowana, co należy uznać za tendencję zupełnie nieuzasadnioną. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych dziennik budowy jest bowiem głównym i zasadniczym materiałem dowodowym, który pozwala zbadać przesłanki do ewentualnego stwierdzenia wygaśnięcia pozwolenia na budowę. Jakie znaczenie praktyczne ma zatem dziennik budowy, a jaką moc dowodową może uzyskać w ewentualnym postępowaniu sądowym bądź sądowo-administracyjnym?

Zobacz także

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

Aneta Mościcka Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2% Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za...

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za granicą wyklucza możliwość skorzystania z rządowego programu, jak również czy można wziąć kredyt 2% na zakup udziału w nieruchomości.

Aneta Mościcka Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy? Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy,...

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy, rozbudowy, nadbudowy budynku albo wykonania robót budowlanych, które wymagają pozwolenia na budowę lub dotyczą zmiany zagospodarowania terenu na okres dłuższy niż 1 rok.

Przepisy prawa nie wprowadzają precyzyjnego katalogu inwestycji, w których należy obligatoryjnie prowadzić dziennik budowy. Można to jednak pośrednio wywnioskować z przepisu art. 42 ustawy Prawo budowlane (dalej jako pr. bud.), który wskazuje, że obowiązkiem kierownika budowy jest prowadzenie dziennika budowy. Stąd wynikać zatem może reguła, zgodnie z którą dokument ten musi być prowadzony dla obiektu budowlanego w razie realizacji inwestycji na podstawie pozwolenia na budowę lub w sytuacji wykonywania robót budowlanych na podstawie zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr.bud.

Organem właściwym do wydania dziennika budowy jest organ administracji architektoniczno-budowlanej, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, bądź wobec którego dokonano wymaganego zgłoszenia. Zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (DzU 2002.108.953 z późn. zm., dalej jako r.d.b.), dziennik budowy powinien być wydany w terminie 3 dni od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się wykonalna, albo od dnia, w którym inwestor nabył prawo do wykonywania robót budowlanych na podstawie zgłoszenia. Na poszczególne strony dziennika budowy organ wydający dziennik nanosi pieczęcie. 

Wpisów w dzienniku budowy dokonuje się w sposób trwały i czytelny na oryginałach i kopiach stron, zamieszczając je w porządku chronologicznym, w sposób uniemożliwiający dokonanie późniejszych uzupełnień. Osobami uprawnionymi do dokonywania wpisów w dzienniku budowy są: właściciel, inwestor, projektant, kierownik budowy oraz robót budowlanych, inspektor nadzoru inwestorskiego, osoby odpowiedzialne za czynności geodezyjne na terenie budowy oraz pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie - w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.

W razie stwierdzenia przez kierownika budowy, iż roboty budowlane wykonywane są niezgodnie z projektem, zgodnie z art. 22 pkt 5 pr.bud. powinien on dokonać odpowiedniego wpisu do dziennika budowy, dotyczącego wstrzymania wykonywania tych robót. Powyższe stanowi jeden z ustawowych obowiązków kierownika budowy, który dodatkowo wymaga zawiadomienia inwestora.

Kierownik budowy, na podstawie § 11 r.d.b., jest również odpowiedzialny za właściwe prowadzenie dziennika budowy, jego stan oraz odpowiednie przechowywanie go na terenie budowy, jak też przechowywanie go w sposób zapobiegający jego uszkodzeniu, kradzieży lub zniszczeniu. Ponadto odpowiada za udostępnianie dziennika budowy wyłącznie osobom upoważnionym. Dziennik budowy znajduje się na stałe na terenie budowy lub rozbiórki.

Jak wskazuje przepis art. 45 pr.bud., dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót. Należy więc unikać jakichkolwiek przekreśleń, wykreśleń, dopisków lub innych działań mogących podważyć autentyczność wpisów.

W wyżej przywołanej normie prawnej ustawodawca użył sformułowania urzędowy dokument, który to zwrot stał się przedmiotem licznych analiz sądów powszechnych, administracyjnych, jak i Sądu Najwyższego.

Zarówno w prawie administracyjnym, cywilnym, jak i karnym, dokument urzędowy stanowi bowiem silny środek dowodowy. Przykładowo z mocy przepisu art. 244 kodeksu postępowania cywilnego (dalej jako k.p.c.) dokument urzędowy korzysta z domniemania prawdziwości (autentyczności) oraz domniemania zgodności z prawdą tego, co zostało w nim urzędowo zaświadczone. Są to domniemania prawne. Powyższe domniemania mogą być obalone poprzez zaprzeczenie prawdziwości dokumentu lub przez udowodnienie, że oświadczenie organu zawarte w danym dokumencie urzędowym, wystawionym przez ten organ, jest niezgodne z prawdą. Z podobnego domniemania korzystają również dokumenty urzędowe w rozumieniu prawa administracyjnego (por. art. 76 kodeksu postępowania administracyjnego, dalej jako k.p.a.).

W orzecznictwie sądowym spotkać można dookreślenie zakresu użytego przez ustawodawcę w przepisie art. 45 pr.bud. pojęcia dokumentu urzędowego. Wiodąca linia argumentacyjna nie utożsamia dokumentu urzędowego w rozumieniu art. 45 pr. bud. z dokumentem urzędowym w rozumieniu innych ustaw (w tym k.p.c. i k.p.a.). Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 lutego 2015 r. uznał bowiem, że dziennik budowy pozbawiony jest cech dokumentu urzędowego, nie tylko w rozumieniu art. 244 k.p.c. czy art. 76 § 1 k.p.a., ale także jako posiadającego moc takiego dokumentu.

Wpisów w nim dokonują co do zasady podmioty, które nie wykonują zadań z zakresu administracji publicznej. Wpisy pracowników organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie również nie mogą być traktowane jako dokument urzędowy1.

W wyroku z dnia 16 listopada 2016 r. Sąd Najwyższy stwierdził natomiast wprost, iż dziennik budowy stanowi dokument prywatny w rozumieniu art. 245 k.p.c., a zatem stanowiący wyłącznie dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie2. Dokumenty prywatne, w przeciwieństwie do dokumentów urzędowych, nie korzystają z domniemania zgodności z prawdą oświadczeń w nich zawartych. Przyjmuje się, że każda osoba mająca w tym interes prawny może stwierdzić i dowodzić, że treść złożonych w dokumencie prywatnym oświadczeń nie odpowiada stanowi rzeczywistemu3. Z tej przyczyny wykształcenie linii orzeczniczej, zgodnie z którą dziennik budowy, wbrew sformułowaniu użytemu w art. 45 pr.bud, nie stanowi dokumentu urzędowego w znaczeniu procesowym, wpłynęło na osłabienie jego mocy jako środka dowodowego.

Jakie mogą być konsekwencje wadliwego prowadzenia dziennika budowy? W skrajnych przypadkach, można zakwalifikować jako naruszenie ustaleń i warunków określonych w decyzji o pozwoleniu na budowę lub zatwierdzonym projekcie budowlanym. Wówczas powstaje ryzyko wydania przez organ nadzoru budowlanego, na podstawie art. 50 pr.bud., postanowienia o wstrzymaniu budowy. Ponadto kierownik budowy może ponieść odpowiedzialność cywilną wobec inwestora z powodu nienależytego wykonania obowiązków właściwego zorganizowania budowy i kierowania nią, bowiem to na kierowniku budowy ciąży ustawowy obowiązek prowadzenia dziennika budowy (art. 42 ust. 2 pkt 1 pr.bud.). Należy zatem raz jeszcze podkreślić, iż dziennik budowy odgrywa bardzo ważną rolę podczas realizacji każdej inwestycji budowlanej, niezależnie od tego, z jakiej konstrukcji dowodowej będzie korzystał w toku ewentualnego procesu sądowego.

1 wyrok Sądu Najwyższego z dnia  18 lutego 2015  r., sygn. akt I CSK 107/14, LEX nr 1677052.
2 wyrok Sądu Najwyższego z dnia  16 listopada 2016  r., sygn. akt I CSK 795/15,  LEX nr 2153425.
3 por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 kwietnia 1982 r., sygn. akt III CRN 65/82, LEX nr 8414.

Magdalena Hajduk
Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Budowa domku letniskowego a prawo budowlane

Budowa domku letniskowego a prawo budowlane Budowa domku letniskowego a prawo budowlane

Budowa domku letniskowego różni się od budowy domu jednorodzinnego na działce budowlanej. Dlatego jeszcze przed znalezieniem odpowiedniej działki rekreacyjnej warto sprawdzić wszystkie kwestie formalne.

Budowa domku letniskowego różni się od budowy domu jednorodzinnego na działce budowlanej. Dlatego jeszcze przed znalezieniem odpowiedniej działki rekreacyjnej warto sprawdzić wszystkie kwestie formalne.

Magdalena Hajduk Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę? Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić...

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku. Od czego ją zacząć i jakie zgody należy uzyskać?

Magdalena Hajduk Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia

Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia

Pewien właściciel domu jednorodzinnego postanowił urządzić w swojej piwnicy pub. Zarejestrował działalność, uzyskał stosowne koncesje, zburzył ścianki działowe, przebudował instalacje i wstawił meble....

Pewien właściciel domu jednorodzinnego postanowił urządzić w swojej piwnicy pub. Zarejestrował działalność, uzyskał stosowne koncesje, zburzył ścianki działowe, przebudował instalacje i wstawił meble. Nie zrobił jednak ważnej rzeczy - przed przystąpieniem do prac nie zgłosił staroście zamiaru zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. W jakich sytuacjach jest to konieczne?

Redakcja Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę,...

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę, oraz o czym należy pamiętać przy zlecaniu kolejnych prac.

Przemysław Gogojewicz Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę?

Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę? Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę?

Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje...

Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje ona o kwalifikacji obiektu.

Przemysław Gogojewicz Samowola budowlana a dziedziczenie

Samowola budowlana a dziedziczenie Samowola budowlana a dziedziczenie

W przypadku samowoli budowlanej nie ma znaczenia fakt, że samowoli dokonał spadkodawca, ponieważ prawa i obowiązki spadkodawcy przeszły na nowego właściciela budynku, który nabył go w drodze dziedziczenia.

W przypadku samowoli budowlanej nie ma znaczenia fakt, że samowoli dokonał spadkodawca, ponieważ prawa i obowiązki spadkodawcy przeszły na nowego właściciela budynku, który nabył go w drodze dziedziczenia.

Przemysław Gogojewicz Wymagania dotyczące formy i zakresu projektu budowlanego

Wymagania dotyczące formy i zakresu projektu budowlanego Wymagania dotyczące formy i zakresu projektu budowlanego

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wynikająca ze zmiany ustawy Prawo budowlane, ma uprościć i skrócić procedury budowlane.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wynikająca ze zmiany ustawy Prawo budowlane, ma uprościć i skrócić procedury budowlane.

Krystyna Stankiewicz Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę

Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę

Wprowadziło je rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r., zmieniające wcześniej obowiązujące dokumenty przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę i...

Wprowadziło je rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r., zmieniające wcześniej obowiązujące dokumenty przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę.

Krystyna Stankiewicz Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Redakcja Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę? Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r.

Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r. Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r.

Wraz z początkiem roku powinna wejść w życie zmieniona ustawa Prawo budowlane (w trakcie pisania tego artykułu wciąż nie ma nowelizacji tej ustawy). Proponowane zmiany w Prawie budowlanym zostały ujęte...

Wraz z początkiem roku powinna wejść w życie zmieniona ustawa Prawo budowlane (w trakcie pisania tego artykułu wciąż nie ma nowelizacji tej ustawy). Proponowane zmiany w Prawie budowlanym zostały ujęte w projekcie z dnia 3 października 2022 r. Jest ich sporo, dlatego warto przyjrzeć się tym najważniejszym i odnotować również mniej istotne.

Redakcja Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu? Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia...

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia do odpowiednich instytucji określonych dokumentów. Dopełnienie formalności przebiegnie sprawnie, jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o potrzebne dokumenty.

Agata Borys Pierwsze kroki na budowie

Pierwsze kroki na budowie Pierwsze kroki na budowie

Aby mógł powstać dom, inwestor musi znaleźć odpowiednią działkę, wybrać projekt, zatrudnić wykonawcę, kierownika budowy oraz kupić materiały. Są to sprawy oczywiste. Jednak poza tymi podstawowymi elementami...

Aby mógł powstać dom, inwestor musi znaleźć odpowiednią działkę, wybrać projekt, zatrudnić wykonawcę, kierownika budowy oraz kupić materiały. Są to sprawy oczywiste. Jednak poza tymi podstawowymi elementami są jeszcze inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ mają one duży wpływ na realizację planu pt. „Budowa domu”.

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy? Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i...

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i styl różnią się w zależności od lokalnych przepisów i preferencji właściciela. Ogrodzenie pełni funkcję estetyczną oraz zabezpiecza działkę przed dostępem nieupoważnionych osób.

Aneta Mościcka Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Pilkington Polska Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła....

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła. Podwójna komora okna także wpływa na obniżenie współczynnika przepuszczalności światła. Tymczasem ciepłe pomieszczenia wcale nie muszą być ciemne. Wystarczy zastosować odpowiednie szkło.

Redakcja Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności...

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej. Również stosowane rozwiązania i materiały budowlane zmieniają się na energooszczędne. Jednym z nich jest technologia szkieletowa drewniana.

Przemysław Gogojewicz Przyłącza gazowe w praktyce

Przyłącza gazowe w praktyce Przyłącza gazowe w praktyce

Przyłącza gazowe występują zasadniczo wzdłuż dróg, a także pod drogami. Zatem sieci gazowe są elementem infrastruktury technicznej, mającej swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Przyłącza gazowe występują zasadniczo wzdłuż dróg, a także pod drogami. Zatem sieci gazowe są elementem infrastruktury technicznej, mającej swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Redakcja news Jakie domy chcą budować Polacy?

Jakie domy chcą budować Polacy? Jakie domy chcą budować Polacy?

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory...

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory i decyzje Polaków mają czynniki takie, jak miejsce zamieszkania badanych lub metraż wybranego projektu?

Redakcja news Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

mgr inż. Maciej Rokiel Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka? Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych....

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych. Ponadto prace budowlane muszą być prowadzone w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, charakteryzować się wysoką jakością oraz gwarantować długotrwałą eksploatację.

Redakcja news Uprawnienia budowlane 2021

Uprawnienia budowlane 2021 Uprawnienia budowlane 2021

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych,...

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych, których znajomość wymagana jest na egzaminie.

Aneta Mościcka Zmiany w Prawie budowlanym

Zmiany w Prawie budowlanym Zmiany w Prawie budowlanym

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu...

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu na budowę – przewiduje nowelizacja Prawa budowlanego, która weszła w życie. Chodzi o nowelizację Prawa budowlanego z 13 lutego 2020 r. (DzU., poz. 471), której większość przepisów weszła w życie 19 września 2020 r.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

KRISPOL Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta? Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można...

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można uprościć, jednym z takich rozwiązań jest wybór kompletu stolarki okienno-drzwiowej od jednego producenta. Sprawdź, dlaczego warto.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.