EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak wykorzystać wodę deszczową w domu – elementy instalacji

Mariusz Piasny | 2022-11-29
Jak wykorzystać wodę deszczową w domu? fot. MPI Systemy dla Środowiska

Jak wykorzystać wodę deszczową w domu? fot. MPI Systemy dla Środowiska

Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów, jak: spłukiwanie WC, pranie, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, podlewanie zieleni oraz mycie samochodów i urządzeń. Jednak, aby zrealizować te cele, woda musi zostać wypompowana ze zbiornika podziemnego i pod ciśnieniem wprowadzona do instalacji wewnętrznej. Dlatego budynek musi mieć zaprojektowaną, a następnie wykonaną, tzw. instalację dualną.

Jest to instalacja, która będzie doprowadzać wodę na te przybory, które w założeniu mają pracować na wodzie deszczowej. A więc do spłuczek i pisuarów w WC, pralni, kotłowni itp. Na przybory na zewnątrz budynku poprowadzona musi być osobna instalacja rurowa. Na baterie w łazience i kuchni oraz wszędzie tam, gdzie potrzeba jest woda pitna, doprowadzana będzie tylko i wyłącznie uzdatniona woda wodociągowa. Równocześnie przybory instalacji dualnej należy czytelnie oznakować, informując, iż woda z nich płynąca jest wodą deszczową niezdatną do picia.

Budynki mieszkalne

W budynkach mieszkalnych jednorodzinnych woda podawana na przybory może być w sposób dwojaki: za pomocą centrali deszczowej zainstalowanej w budynku (kotłownie, garaż, pomieszczenie techniczne) lub za pomocą pompy ciśnieniowej zanurzonej w zbiorniku i urządzenia do automatycznego dopełniania zbiornika podziemnego wodą wodociągową w przypadku braku deszczówki.

Centrala deszczowa

Kompletna centrala deszczowa składa się z konsoli, do której zamocowana jest wielostopniowa, samozasysająca pompa odśrodkowa wraz z łącznikiem przepływowo-ciśnieniowym, zbiornika pośredniego z przerwą powietrzną (zgodnie z PN-EN 1717 TYP AB). W skład urządzenia wchodzą również: zawór trójdrogowy, pływakowy zawór napełniający, elementy tłumiące drgania pompy oraz zbiornik podręczny, sterownik elektroniczny, wyłącznik pływakowy z 20 m kablem oraz pokrywa.

Wielostopniowa pompa odśrodkowa zapewnia cichą pracę oraz szybki i bezproblemowy rozruch systemu. Łącznik przepływowo-ciśnieniowy zabezpiecza pompę przed suchobiegiem oraz pozwala na jej wyłączenie w przypadku osiągnięcia określonego ciśnienia w instalacji.

W przypadku braku wody deszczowej w zbiorniku, centrala umożliwia automatyczne wykorzystanie wody wodociągowej. Jest to możliwe poprzez zawór trójdrogowy sterowany za pomocą wyłącznika pływakowego znajdującego się w zbiorniku wody deszczowej. Woda z sieci dostarczana jest do podręcznego zbiornika przez zawór pływakowy zgodnie z PN-EN 1717.

System wyposażony jest w ochronę przed stagnacją wody. Zawartość zbiornika podręcznego wymieniana jest co 10 dni w przypadku, gdy nie była ona w tym czasie pobierana. Parametry pomp zainstalowanych w centrali to: maks. wydatek 6 m3/h, maksymalne ciśnienie pracy 4,8 bara, maks. moc pompy 1200 W. Zaletą tego rozwiązania jest lokalizacja pompy oraz akcesoriów elektrycznych i mechanicznych w budynku, co bardzo ułatwia ewentualne przeglądy i serwisowanie urządzeń.

W sytuacji, gdy odległość pomiędzy lokalizacją centrali a zbiornikiem podziemnym jest spora (powyżej 15 m) wskazane jest zlokalizowanie w zbiorniku pływającej lub stojącej pompy zasilającej. Ma ona na celu ograniczenie strat ciśnienia występujących na ssaniu pompy zlokalizowanej w centrali deszczowej.

Pompa ciśnieniowa z systemem do awaryjnego uzupełniania zbiornika

W przypadku zestawu pompy ciśnieniowej automatycznej umieszczonej w zbiorniku, w sytuacji otwarcia przyboru, pompa zaczyna podawać wodę do instalacji. W momencie osiągnięcia poziomu minimalnego w zbiorniku, zestaw napełniający umieszczony w budynku, składający się z zaworu elektromagnetycznego połączonego z czujnikiem poziomu lub wyłącznikiem pływakowym oraz lejka, dostarcza wodę wodociągową do zbiornika.

W takim przypadku pompa korzysta z wody znajdującej się w zbiorniku, która przez większość czasu jest wodą deszczową, ale okresowo też wodociągową. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dostarczania wody na przybory pod określonym ciśnieniem nawet w przypadku oddalonego od budynku lub głęboko posadowionego zbiornika wody deszczowej.

Parametry pomp zainstalowanych w zbiorniku to: maks. wydatek 5,5 m3/h, maksymalne ciśnienie pracy 5 barów, maks. moc pompy 900 W.

Ważne dla użytkowników

Systemy gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej zdobywają w Polsce coraz liczniejsze rzesze użytkowników. Dobrze dobrany, zaprojektowany i wykonany system daje wymierne oszczędności i pozwala znacząco uniezależnić się od dostawców wody i odbiorców ścieków.

Odpowiednio dobrany i zainstalowany układ filtracyjny w system gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej może służyć lata i przynosić wiele korzyści jej użytkownikom. Jednak aby system pracował bez zastrzeżeń, a woda miała odpowiednią jakość, trzeba konserwować i czyścić wszystkie jego elementy, a szczególnie filtry. W przypadku stosowania pomp służących do wprowadzenia wody deszczowej na instalacje, kluczowe jest odpowiednie ich dobranie, aby parametry wydatku i ciśnienia były odpowiednie do zapotrzebowania.

Dlatego dobór systemu pompowego zawsze lepiej pozostawić specjalistom, którzy przy użyciu odpowiednio do tego przygotowanych programów dobiorą jedno lub kilka alternatywnych urządzeń. Tylko wtedy będzie pewne, iż zraszacze podleją trawnik tak, jak tego chcemy, a ilość wody dopływającej do spłuczek nie będzie powodowała dyskomfortu mieszkańców lub użytkowników toalet. Ważne jest też zastosowanie takiego systemu dopełniania instalacji wodą wodociągową, aby nawet przy bardzo długim okresie suchym instalacja pracowała bez zakłóceń.

Dowiedz się więcej o wwykorzystaniu deszczówki w domu i ogrodzie >>>

Źródło: MPI Systemy dla Środowiska

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • MAriusz MAriusz, 21.05.2021r., 19:55:43 Najlepiej zwrócić się do fachowców. Sąsiadka poleciła mi Dom i Woda i ja też mogę ich polecić z czystym sumieniem. Kompleksowa obsługa, wysokiej jakości sprzęt, no i fachowa pomoc, to zdecydowanie jest na plus dla nich. Jestem bardzo zadowolony nie tylko ze zbiornika, ale także z podejścia do klienta.
  • Janusz Janusz, 18.06.2021r., 07:04:19 Tak jest, mi też sąsiadka poleciła pare beczek z wodą i działa super. Kapac sie można i z plastikowego kanisterka 20L,nagrzewamy wode słoncem w lecie albo dolewamy goracą wode w zimie, przygotowujemy stanowisko prysznicowe i mamy prawie darmowy prysznic. 20 L można sie wykąpać. Wypróbowane podczas wyłączenia łazienki w czasie remontu. Można zastosowac w domku na działce albo w starych domach bez bieżącej wody.
  • Greggu Greggu, 22.08.2021r., 23:03:57 Na pewno warto wykorzystać do podlewania terenów zielonych wokół nieruchomości
  • Karfol87 Karfol87, 13.09.2021r., 21:43:58 Też warto do mycia np budynku, samochodów, jako woda użytkowa

Powiązane

Ogrodnik Deszczówka, jakie to proste

Deszczówka, jakie to proste Deszczówka, jakie to proste

Podlewanie ogrodu to nie tylko konieczność ale i ostatnio spory wydatek finansowy. Postanowiłem trochę pooszczędzać i zaprząc naturę do podlewania ogrodu.

Podlewanie ogrodu to nie tylko konieczność ale i ostatnio spory wydatek finansowy. Postanowiłem trochę pooszczędzać i zaprząc naturę do podlewania ogrodu.

Ogrodnik Podlewanie ogrodu deszczówką

Podlewanie ogrodu deszczówką Podlewanie ogrodu deszczówką

Podlewanie ogrodu i warzywniaka to nie tylko praca, ale i dość duże zużycie wody. Skąd ją wziąć? Najprościej z kranu, ale można też z innego źródła.

Podlewanie ogrodu i warzywniaka to nie tylko praca, ale i dość duże zużycie wody. Skąd ją wziąć? Najprościej z kranu, ale można też z innego źródła.

Krystyna Stankiewicz Woda na wagę złota

Woda na wagę złota Woda na wagę złota

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Mariusz Piasny Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby

Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby

Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których...

Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których praca sterowana jest sterownikiem elektronicznym. Można do tego wykorzystać wodę deszczową.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Mariusz Piasny Jak zgromadzić i wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Jak zgromadzić i wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie? Jak zgromadzić i wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu - H2O - czystą substancją, bez której życie na ziemi nie byłoby możliwe. Jest bezcennym zasobem, koniecznym do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy...

Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu - H2O - czystą substancją, bez której życie na ziemi nie byłoby możliwe. Jest bezcennym zasobem, koniecznym do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy go chronić i umiejętnie wykorzystywać. Rodzi się zatem pytanie, czy gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie to konieczność czy jedynie zachcianka?

Marta Stankiewicz Jak zagospodarować wodę deszczową

Jak zagospodarować wodę deszczową Jak zagospodarować wodę deszczową

Instalacje przydomowe pozwalają na zagospodarowanie deszczówki spływającej systemami rynnowymi z powierzchni dachu

Instalacje przydomowe pozwalają na zagospodarowanie deszczówki spływającej systemami rynnowymi z powierzchni dachu

Redakcja Jak ograniczyć zużycie wody?

Jak ograniczyć zużycie wody? Jak ograniczyć zużycie wody?

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.

mgr inż. Anna Pińkowska Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Jak dobierać rośliny do ogrodu? Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Podpowiadamy, jak stworzyć ogród dopasowany do zmieniających się warunków środowiska, np. silnego nasłonecznienia, niedoborów wody, i dostosowany do tempa życia zapracowanego człowieka, który pragnie,...

Podpowiadamy, jak stworzyć ogród dopasowany do zmieniających się warunków środowiska, np. silnego nasłonecznienia, niedoborów wody, i dostosowany do tempa życia zapracowanego człowieka, który pragnie, aby jego ogród zachwycał przez cały rok, a nakład pracy był jak najmniejszy.

Retencja wody w ogrodzie

Retencja wody w ogrodzie Retencja wody w ogrodzie

Retencja wody w ogrodzie to ważny temat, który dotyczy sposobu, w jaki woda jest zatrzymywana i przechowywana w glebie, w celu zapewnienia optymalnych warunków wzrostu dla roślin. Retencja wody jest szczególnie...

Retencja wody w ogrodzie to ważny temat, który dotyczy sposobu, w jaki woda jest zatrzymywana i przechowywana w glebie, w celu zapewnienia optymalnych warunków wzrostu dla roślin. Retencja wody jest szczególnie istotna w okresach suszy, gdy ilość woda jest ograniczona, a rośliny potrzebują dodatkowego nawadniania.

Magdalena Ćwikła Podlewanie roślin w ogrodzie

Podlewanie roślin w ogrodzie Podlewanie roślin w ogrodzie

W jaki sposób nawadniać ogród, aby racjonalnie gospodarować wodą, rośliny były dobrze podlane, a praca nie zajmowała zbyt wiele czasu? Przecież w sezonie ogród trzeba podlewać codziennie.

W jaki sposób nawadniać ogród, aby racjonalnie gospodarować wodą, rośliny były dobrze podlane, a praca nie zajmowała zbyt wiele czasu? Przecież w sezonie ogród trzeba podlewać codziennie.

Redakcja Czysta woda, bezpieczna kąpiel

Czysta woda, bezpieczna kąpiel Czysta woda, bezpieczna kąpiel

Woda dostarczana wodociągami do budynków mieszkalnych musi spełniać określone wymagania. Czy fakt, że odpowiada ustalonym normom wystarczy, abyśmy mogli się czuć bezpiecznie pod prysznicem? Okazuje się,...

Woda dostarczana wodociągami do budynków mieszkalnych musi spełniać określone wymagania. Czy fakt, że odpowiada ustalonym normom wystarczy, abyśmy mogli się czuć bezpiecznie pod prysznicem? Okazuje się, że woda znajdująca się wewnątrz rurociągów może ulec wtórnemu zanieczyszczeniu. W rozwiązaniu tego problemu pomoże marka Geberit.

Ogrodnik Zbiornik na deszczówkę jako kwietnik

Zbiornik na deszczówkę jako kwietnik Zbiornik na deszczówkę jako kwietnik

W ogrodzie zawsze się znajdzie nowe miejsce na posadzenie paru kwiatków. Tym razem to miejsce znalazło się na pokrywie zbiornika na deszczówkę.

W ogrodzie zawsze się znajdzie nowe miejsce na posadzenie paru kwiatków. Tym razem to miejsce znalazło się na pokrywie zbiornika na deszczówkę.

Ogrodnik Podlewanie dla zapominalskich

Podlewanie dla zapominalskich Podlewanie dla zapominalskich

Co zrobić gdy codzienne podlewanie roślin to często jedna wielka czarna dziura w pamięci. Warto wtedy pomyśleć jak je zautomatyzować. Jeden z prostych sposobów przedstawiam poniżej.

Co zrobić gdy codzienne podlewanie roślin to często jedna wielka czarna dziura w pamięci. Warto wtedy pomyśleć jak je zautomatyzować. Jeden z prostych sposobów przedstawiam poniżej.

Ogrodnik Linia kroplująca ze starego węża

Linia kroplująca ze starego węża Linia kroplująca ze starego węża

Lenistwo ponoć nie popłaca ale na pewno jest motorem postępu. Co zrobić kiedy nie chce się non stop biegać z wężem ogrodowym?

Lenistwo ponoć nie popłaca ale na pewno jest motorem postępu. Co zrobić kiedy nie chce się non stop biegać z wężem ogrodowym?

Ogrodnik deszczówka = darmowe podlewanie

deszczówka = darmowe podlewanie deszczówka = darmowe podlewanie

W zeszłym roku zamontowaliśmy w ogrodzie prosty system odbioru deszczówki z rynny. Miał jedną wadę: pojemność zbiornika wynosi tylko 360l. W tym roku przyszedł czas na powiększenie pojemności magazynowanej...

W zeszłym roku zamontowaliśmy w ogrodzie prosty system odbioru deszczówki z rynny. Miał jedną wadę: pojemność zbiornika wynosi tylko 360l. W tym roku przyszedł czas na powiększenie pojemności magazynowanej deszczówki.

Ogrodnik Deszcz w ogrodzie czyli jak nie stracić ani kropli

Deszcz w ogrodzie czyli jak nie stracić ani kropli Deszcz w ogrodzie czyli jak nie stracić ani kropli

Mój zbiornik deszczówki przeszedł dziś generalną próbę. Wystarczyła deszczowa noc i poranek, i zbiornik o pojemności 360l zapełnił się po brzegi.

Mój zbiornik deszczówki przeszedł dziś generalną próbę. Wystarczyła deszczowa noc i poranek, i zbiornik o pojemności 360l zapełnił się po brzegi.

Ogrodnik Podlewanie ogrodu... to się nigdy nie kończy :))

Podlewanie ogrodu... to się nigdy nie kończy :)) Podlewanie ogrodu... to się nigdy nie kończy :))

Podlewanie ogrodu można przyrównać tylko do jednej z prac Heralkesa, wysprzątania stajni Augiasza. Jedno i drugie nigdy się nie kończy. Można sobie jednak z tym poradzić.

Podlewanie ogrodu można przyrównać tylko do jednej z prac Heralkesa, wysprzątania stajni Augiasza. Jedno i drugie nigdy się nie kończy. Można sobie jednak z tym poradzić.

Ogrodnik Woda = Zielony Ogród

Woda = Zielony Ogród Woda = Zielony Ogród

Właśnie za oknem leje jak z cebra. Dobrze dla roślin w ogrodzie i dla mnie. Roślinki zostaną podlane, a ja nie muszę ich dziś podlewać. Jednak nie co dzień pada, a i zapowiadają upalny czerwiec. Znaczy...

Właśnie za oknem leje jak z cebra. Dobrze dla roślin w ogrodzie i dla mnie. Roślinki zostaną podlane, a ja nie muszę ich dziś podlewać. Jednak nie co dzień pada, a i zapowiadają upalny czerwiec. Znaczy to tylko jedno: regularne podlewanie ogrodu jeżeli ma on nie zamienić się w pustynię.

Redakcja news Oszczędne i bardziej wydajne nawadnianie - nowa generacja dysz

Oszczędne i bardziej wydajne nawadnianie - nowa generacja dysz Oszczędne i bardziej wydajne nawadnianie - nowa generacja dysz

Linia dysz rotacyjnych R-VAN marki Tanake została zaprojektowana z myślą o lepszej dystrybucji wody przy zachowaniu szybkości i łatwości instalacji oraz konserwacji. Dysze R-VAN umożliwiają ręczną regulację...

Linia dysz rotacyjnych R-VAN marki Tanake została zaprojektowana z myślą o lepszej dystrybucji wody przy zachowaniu szybkości i łatwości instalacji oraz konserwacji. Dysze R-VAN umożliwiają ręczną regulację kąta i promienia bez użycia narzędzi, ręczne opłukiwanie z zanieczyszczeń dzięki pociągnięciu za dyszę, upraszczają także czas instalacji oraz konserwacji.

Redakcja Ogród dla leniwych lub zapracowanych

Ogród dla leniwych lub zapracowanych Ogród dla leniwych lub zapracowanych

Każdy właściciel nawet najmniejszego skrawka ziemi marzy o ogrodzie doskonałym; pięknym, wygodnym, pełnym bujnej roślinności, pięknie kwitnących kwiatów i pachnących ziół. Każdy też ma inną wizję idealnego...

Każdy właściciel nawet najmniejszego skrawka ziemi marzy o ogrodzie doskonałym; pięknym, wygodnym, pełnym bujnej roślinności, pięknie kwitnących kwiatów i pachnących ziół. Każdy też ma inną wizję idealnego ogrodu, jednak wszyscy wiemy, jak dużo pracy i wysiłku potrzeba, aby cieszyć się perfekcyjnym ogrodem. Na szczęście są gatunki roślin nie wymagające intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z pomocą zapracowanym właścicielom ogrodów przychodzą też nowoczesne rozwiązania i urządzenia ułatwiające prace...

Redakcja Jak zaplanować system automatycznego nawadniania?

Jak zaplanować system automatycznego nawadniania? Jak zaplanować system automatycznego nawadniania?

Szczególnie ważną rolę w pielęgnacji ogrodu odgrywa odpowiednie nawadnianie roślin. Idealnym rozwiązaniem jest automatyczny system nawadniania. Jednak jeżeli źle zaplanujemy system, może być on bardzo...

Szczególnie ważną rolę w pielęgnacji ogrodu odgrywa odpowiednie nawadnianie roślin. Idealnym rozwiązaniem jest automatyczny system nawadniania. Jednak jeżeli źle zaplanujemy system, może być on bardzo nieskuteczny i przysporzy nam więcej szkód niż wygody. Dlatego warto skorzystać z aplikacji, która pomoże profesjonalnie zaprojektować system nawadniania.

Redakcja Jak zabezpieczyć system nawadniania przed zimą

Jak zabezpieczyć system nawadniania przed zimą Jak zabezpieczyć system nawadniania przed zimą

Po przeprowadzeniu jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, warto również zabezpieczyć przed zimą automatyczny system nawadniania. Jeżeli zrobimy to zbyt późno, może on pod wpływem mrozu ulec zniszczeniu,...

Po przeprowadzeniu jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, warto również zabezpieczyć przed zimą automatyczny system nawadniania. Jeżeli zrobimy to zbyt późno, może on pod wpływem mrozu ulec zniszczeniu, a to narazi nas na dodatkowe koszty. Radzimy, w jaki sposób zabezpieczyć system, aby wiosną znów mógł nawadniać nasz ogród.

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.