1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................
Produkty

Rynny stalowe i tytanowo-cynkowe

Rynny stalowe i tytanowo-cynkowe


 

Zadaniem systemów rynnowych jest całkowite odprowadzenie wody deszczowej z połaci dachowych i ochrona ścian domu przed zawilgoceniem. Ich skuteczność zależy nie tylko od jakości produktu, ale także od prawidłowego montażu.

Systemy rynnowe produkowane są z różnych materiałów, różniących się między sobą właściwościami, a co za tym idzie również skutecznością, trwałością i sposobem eksploatacji. Systemy różnią się ponadto kształtem, kolorem, a także ceną. Decydując się na określony system orynnowania, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został on wykonany; od jego jakości bowiem w dużym stopniu zależy wytrzymałość całego systemu.

Rynny metalowe (stalowe, cynkowe, ocynkowane)

Inwestor może wybrać rynny np. miedziane – bardzo trwałe i estetyczne, wykonane ze stopu miedzi, który pod wpływem warunków atmosferycznych pokrywa się patyną. Orynnowanie z miedzi najlepiej montować na dachach pokrytych blachą miedzianą lub dachówką ceramiczną.

Rynny wykonane z tytan-cynku są również bardzo trwałe i efektowne, nie wymagają żadnego zabezpieczenia ani konserwacji, z biegiem lat pokrywają się szlachetną patyną (mogą być też patynowane fabrycznie).

Rynny produkuje się też z aluminium; dostępne są w wielu kolorach, np.: miedzianym, czerwonym i szarym.

Wszystkie rynny z tej grupy są odporne na warunki atmosferyczne, agresywne środowisko i nie wymagają konserwacji. Różnią się natomiast między sobą trwałością, łatwością montażu, wytrzymałością na duże obciążenia, odpornością na korozję i działanie promieni UV.

Wybór rynien

Wybierając system orynnowania, należy dopasować go do wybranego przez nas pokrycia dachowego. Dotyczy to nie tylko koloru, ale przede wszystkim żywotności materiałów. Warto również zwrócić uwagę na łatwość jego montażu, mniejsze jest wówczas ryzyko popełnienia błędów, które mogą ujawnić się w trakcie eksploatacji.

Nowoczesne systemy rynnowe są bardzo szczelne, dzięki idealnemu dopasowaniu poszczególnych elementów, a ich zainstalowanie na dachu nie jest zbyt kłopotliwe. Poszczególne elementy systemu orynnowania mogą być łączone na zatrzaski, za pomocą uszczelek wykonanych ze specjalnego tworzywa EPDM lub klejone – dotyczy to systemów z PVC, systemy miedziane i tytan-cynkowe zaś są lutowane, natomiast z blachy stalowej powlekanej – łączone za pomocą specjalnych klamer z uszczelką na zatrzask.

Renomowani producenci systemów rynnowych oprócz rynien oferują również praktyczne dodatki, poprawiające funkcjonowanie systemu rynnowego oraz umożliwiające dopasowanie go do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wśród elementów uzupełniających są miedzy innymi: kran do deszczówki, wyłapywacz deszczówki, czyszczak, siatki zabezpieczające przed zanieczyszczeniem rynny, trójniki. Oferowane są także klapy odpływowe, osłony przeciwbryzgowe do narożników i rynien, a także kwietniki mocowane do rur spustowych lub ustawiane na ziemi przy wylocie rury spustowej, aby zamaskować połączenie rury spustowej z kanalizacją deszczową.

Sortuj wg:
Porównaj
Produkt

System BEZOKAPOWY Galeco

 • materiał: System BEZOKAPOWY to optymalne połączenie trzech rodzajów materiałów Galeco:
  • LUXOCYNK - oprócz tradycyjnej powłoki cynkowej, pokryty jest powłoką polimerową oraz chromem tworząc stałą, solidną i zwartą powłokę, chroniącą stal przed korozją, a sam cynk przed patynowaniem.
  • PVC-U - najbardziej ekonomiczny materiał w ofercie Galeco, gwarantujący jednocześnie wysoką jakośćużytkowania na lata.
  • STAL - materiał najwyższej jakości. Rdzeń stalowy pokryty ocynkiem i powłoką polimerową gwarantuje trwałość na lata.
 • kształt: rynna o prostokątnym profilu
 • wymiary rynien: śr. rynny: 125 mm
GALECO Sp. z o.o.

System rynnowy Lindab Rainline

 • materiał: taśma stalowa, dwustronnie powlekana powłoką Elite (HBP - utwardzany poliester)
 • kształt: okrągłe, półokrągłe i kwadratowe
 • wymiary rynien:
  • półokragłe (średnica / długość) - 100 / 3000; 4000 mm, 125/ 3000; 4000 mm, 150/ 3000; 4000 mm, 190/ 3000; 4000 mm
  • kwadratowe - 136/ 3000; 4000 mm
Lindab

System rynnowy Rheinzink prePATINA blaugrau

 • materiał: wysokiej jakości szaroniebieska blacha Rheinzink prePATINA blaugrau będąca stopem cynku (Zn) - o stopniu czystości 99,995% z domieszką miedzi (Cu), tytanu (Ti) i aluminium (Al) - stanowiących razem 0,005%
  równomiernie wstępnie patynowana w naturalnym szaroniebieskim odcieniu
 • kształt: rynny (półokrągłe, prostokątne), rury spustowe (okrągłe, kwadratowe)
 • wymiary rynien: śr.: 80, 105, 127, 153, 192 i 250 mm, dł.: do 3 m
RHEINZINK Polska Sp. z o.o.

System rynnowy Rheinzink prePATINA schiefergrau

 • materiał: wysokiej jakości grafitowa blacha Rheinzink prePATINA schiefergrau będąca stopem cynku (Zn) - o stopniu czystości 99,995% z domieszką miedzi (Cu), tytanu (Ti) i aluminium (Al) - stanowiących razem 0,005%
  blacha równomiernie wstępnie patynowana w naturalnym grafitowym odcieniu
 • kształt: rynny (półokrągłe, prostokątne), rury spustowe (okrągłe, kwadratowe)
 • wymiary rynien: śr.: 80, 105, 127, 153, 192 i 250 mm, dł.: do 3 m
RHEINZINK Polska Sp. z o.o.

System rynnowy RHEINZINK prePATINA walzblank

 • materiał: wysokiej jakości blacha gołowalcowana RHEINZINK prePATINA walzblank będącej stopem cynku (Zn) - o stopniu czystości 99,995% z domieszką miedzi (Cu), tytanu (Ti) i aluminium (Al) - stanowiących razem 0,005%
  wystawiona na działanie warunków atmosferycznych pokryje się naturalną patyną, odpowiednią do warunków panujących w otoczeniu budynku
 • kształt: rynny (półokrągłe, prostokątne), rury spustowe (okrągłe, kwadratowe)
 • wymiary rynien: śr.: 80, 105, 127, 153, 192 i 250 mm, dł.: do 3 m
RHEINZINK Polska Sp. z o.o.

System rynnowy LUXOCYNK

 • materiał: rdzeń z blachy stalowej obustronnie cynkowany, pokryty powłoką polimerową
 • kształt: półokrągły (kontynentalny z charakterystycznym wewnętrznym wywinięciem krawędzi)
 • wymiary rynien: śr. rynny: 135 mm, 150 mm; dł.: 3, 4 mb
GALECO Sp. z o.o.

System rynnowy STAL

 • materiał: blacha stalowa/powlekana
 • kształt: półokrągła (głęboka), wywinięcie wewnętrzne – do środka – zapobiega wychlapywaniu się wody przy intensywnych, gwałtownych opadach i dodatkowo zwiększa przekrój użyteczny rynny
 • wymiary rynien: śr. rynny: 120mm, 135mm, 150mm; dł.: 3, 4 mb
GALECO Sp. z o.o.

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl