1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................
Produkty

Systemy rynnowe

rynny

Systemy rynnowe
Dobre na deszcz

Zadaniem systemów rynnowych jest całkowite odprowadzenie wody deszczowej z połaci dachowych i ochrona ścian domu przed zawilgoceniem. Ich skuteczność zależy nie tylko od jakości produktu, ale także od prawidłowego montażu.

Systemy rynnowe produkowane są z różnych materiałów, różniących się między sobą właściwościami, a co za tym idzie również skutecznością, trwałością i sposobem eksploatacji. Systemy różnią się ponadto kształtem, kolorem, a także ceną. Decydując się na określony system orynnowania, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został on wykonany; od jego jakości bowiem w dużym stopniu zależy wytrzymałość całego systemu.

Rynny metalowe (stalowe, cynkowe, ocynkowane)

Inwestor może wybrać rynny np. miedziane – bardzo trwałe i estetyczne, wykonane ze stopu miedzi, który pod wpływem warunków atmosferycznych pokrywa się patyną. Orynnowanie z miedzi najlepiej montować na dachach pokrytych blachą miedzianą lub dachówką ceramiczną.

Rynny wykonane z tytan-cynku są również bardzo trwałe i efektowne, nie wymagają żadnego zabezpieczenia ani konserwacji, z biegiem lat pokrywają się szlachetną patyną (mogą być też patynowane fabrycznie).

Rynny produkuje się też z aluminium; dostępne są w wielu kolorach, np.: miedzianym, czerwonym i szarym.

Wszystkie rynny z tej grupy są odporne na warunki atmosferyczne, agresywne środowisko i nie wymagają konserwacji. Różnią się natomiast między sobą trwałością, łatwością montażu, wytrzymałością na duże obciążenia, odpornością na korozję i działanie promieni UV.

Rynny z tworzyw sztucznych

Popularne wśród inwestorów są też rynny wykonane z PVC – wysokoudarowego (odpornego na uderzenia) nieplastyfikowanego, barwionego w masie, polichlorku winylu. Rynny te nie wymagają konserwacji, są łatwe w montażu i lekkie. Są odporne na działanie czynników chemicznych, promieni ultrafioletowych oraz zmiany temperatury (choć przy dużych różnicach temperatur mogą się nieznacznie odkształcać). Producenci oferują je w wielu kolorach, z których najbardziej popularne są: biały, brązowy, czarny, zielony i szary.

Wybór rynien

Wybierając system orynnowania, należy dopasować go do wybranego przez nas pokrycia dachowego. Dotyczy to nie tylko koloru, ale przede wszystkim żywotności materiałów. Warto również zwrócić uwagę na łatwość jego montażu, mniejsze jest wówczas ryzyko popełnienia błędów, które mogą ujawnić się w trakcie eksploatacji.

Nowoczesne systemy rynnowe są bardzo szczelne, dzięki idealnemu dopasowaniu poszczególnych elementów, a ich zainstalowanie na dachu nie jest zbyt kłopotliwe. Poszczególne elementy systemu orynnowania mogą być łączone na zatrzaski, za pomocą uszczelek wykonanych ze specjalnego tworzywa EPDM lub klejone – dotyczy to systemów z PVC, systemy miedziane i tytan-cynkowe zaś są lutowane, natomiast z blachy stalowej powlekanej – łączone za pomocą specjalnych klamer z uszczelką na zatrzask.

Renomowani producenci systemów rynnowych oprócz rynien oferują również praktyczne dodatki, poprawiające funkcjonowanie systemu rynnowego oraz umożliwiające dopasowanie go do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wśród elementów uzupełniających są miedzy innymi: kran do deszczówki, wyłapywacz deszczówki, czyszczak, siatki zabezpieczające przed zanieczyszczeniem rynny, trójniki. Oferowane są także klapy odpływowe, osłony przeciwbryzgowe do narożników i rynien, a także kwietniki mocowane do rur spustowych lub ustawiane na ziemi przy wylocie rury spustowej, aby zamaskować połączenie rury spustowej z kanalizacją deszczową.

System rynnowy Lindab Rainline

System rynnowy Lindab Rainline

Lindab Rainline - system rynnowy z taśmy stalowej, dwustronnie powlekanej powłoką Elite (HBP - utwardzany poliester)
System rynnowy Rheinzink prePATINA schiefergrau

System rynnowy Rheinzink prePATINA schiefergrau

System rynnowy marki Rheinzink
Lindab Rainline Square

Lindab Rainline Square

Lindab Rainline Square
System rynnowy Rainline matowy

System rynnowy Rainline matowy

System rynnowy Rainline matowy
System rynnowy Rainline

System rynnowy Rainline

System rynnowy Rainline

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl