EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody

Domowe zestawy hydroforowe

Waldemar Joniec | 2017-08-18
Przykład systemu pomp do podnoszenia ciśnienia wodyFot. Hydro-Vacuum

Przykład systemu pomp do podnoszenia ciśnienia wody
Fot. Hydro-Vacuum

Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz większego znaczenia nabiera energoefektywność systemów i instalacji wodociągowych. Oszczędność energii to nie tylko dobrze dobrane przewody i armatura, ale również optymalny dobór i prawidłowa eksploatacja pomp.

Zobacz także

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

ECO Comfort Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze? Pompa ciepła c.w.u. – jak działa, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy...

Jaki powinien być nowoczesny dom? Współcześni inwestorzy stawiają nie tylko na przestrzeń, mnogość przeszkleń i innowacyjne rozwiązania dotyczące umeblowania domu. Szczególny akcent kładzie się na systemy grzewcze: zwłaszcza ekologiczne i wydajne w przeciwieństwie do nieefektywnych kotłów. Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań służących zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest instalacja pompy ciepła. Kompleksowy system oparty na działaniu powietrznej...

Technika Wody Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów Zmiękczacze wody – dom bez kamienia, dom bez problemów

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie...

Twarda woda stanowi wyzwanie dla większości gospodarstw domowych w Polsce, prowadząc do poważnych konsekwencji dla sprzętu AGD, instalacji c.o. oraz zdrowia skóry i włosów. Dodatkowo, wpływa negatywnie na smak herbaty i kawy, sprawia trudności w praniu ubrań oraz powoduje uciążliwe do usunięcia żółtawe naloty na armaturze, wannie czy na szybie prysznicowej.

Do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach stosuje się układy hydroforowo-pompowe i zestawy hydroforowe. Każda z tych technologii ma swoje atuty i ograniczenia stosowania.

Zaletą układu hydroforowego jest m.in. to, że zbiornik hydroforowy może magazynować wodę, utrzymuje i wyrównuje ciśnienie w instalacji oraz ogranicza skutki uderzeń hydraulicznych.

Z kolei zalety zestawów hydroforowych to - obok przetłaczania wody i kompensacji strat hydraulicznych w sieci wodociągowej, podnoszenia i wyrównania ciśnienia - także mała ilość miejsca na montaż i tym samym brak konieczności wydzielenia lub budowy pomieszczenia na hydrofor, co znacznie obniża koszy inwestycyjne. Postęp w budowie pomp i nowe funkcje elektroniki sprawiają, że zestawy hydroforowe są coraz częściej stosowane.

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia wody oraz podwyższania i utrzymywania jej ciśnienia m.in.:

  • w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej,
  • w stacjach uzdatniania wody,
  • w pompowniach osiedlowych, centralnych i sieciowych,
  • w systemach przeciwpożarowych,
  • do zraszania ogrodów i podlewania szklarni,
  • do tłoczenia wody w rzemiośle i rolnictwie,
  • w myjniach i pralniach
  • oraz w przemysłowych instalacjach wodnych.

Producenci oferują także zestawy hydroforowe o specjalnych parametrach umożliwiających ich zastosowanie do innych mediów niż woda i specyficznych warunków pracy, np. wysokich temperatur lub dużej gęstości medium - do obiegów umiarkowanie agresywnych cieczy czy glikolu.

Budowa

urzadzenia i systemy do cisnienia wody rys1

Rys. 1. Przykład wykonania konstrukcyjnego zestawu hydroforowego. Oznaczenia: 1 - agregat OPA/OPB/ OPE, 2 - kolektor napływowy, 3 - kolektor tłoczny, 4 - rama zestawu, 5 - rama szafy, 6 - wibroizolator, 7 - zawór kulowy, 8 - zawór zwrotny, 9 - sterowanie, 10 - przetwornik ciśnienia, 11 -manometr, 12 - zbiornik ciśnieniowy

Oferowane na rynku zestawy hydroforowe to kompletne, w pełni zautomatyzowane urządzenia niewymagające stałej obsługi, zapewniające nieprzerwane dostawy wody przy stałym ciśnieniu.

Ich zaletą jest nie tylko zapewnianie odpowiednich ilości wody w sieciach i instalacjach o wymaganym ciśnieniu, ale również zmniejszanie zużycia energii elektrycznej i oszczędna gospodarka wodą.

Ułatwiają również sterowanie i monitorowanie sieci wodociągowej w celu zapewnienia odpowiednich parametrów jej zasilania, z uwzględnieniem rozbiorów m.in. na cele bytowe oraz przeciwpożarowe. Z tych powodów w zakładach wodociągowych, stacjach uzdatniania i hydroforniach coraz częściej zastępują one stare pompy.

Zestawy hydroforowe o wysokich wydajnościach to pompownie wody, stanowiące nawet samodzielne obiekty infrastruktury technicznej zaopatrzenia w wodę miast i dużych osiedli.

Typowy zestaw hydroforowy składa się z układu pompowego z kolektorami i armatury, zamontowanych na ramie podstawowej, oraz ze zbiornika ciśnieniowego, a także układu sterowania i zabezpieczeń (rys. 1).

Zestaw pompowy to układ jednej lub kilku połączonych pomp, w zależności od wymagań instalacji lub sieci. W dużych zestawach jedna z pomp jest najczęściej pompą rezerwową.

Rozbudowane zestawy mają kolektor tłoczny i ssawny ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej z przyłączeniami do poszczególnych pomp zakończonymi kołnierzami lub zawory kulowe z króćcami gwintowanymi. W skład zestawu wchodzą także zawory zwrotne oraz czujniki ciśnienia (ssawny i tłoczny) zabezpieczające przed suchobiegiem.

Pompy

Standardowo pompy podłączane są równolegle. Stosowane są pompy samozasysające, ssąco-tłoczące, głębinowe, poziome i pionowe: jedno- i wielostopniowe. Wśród producentów zestawów są firmy, które montują pompy własnej produkcji, a także kompletujące zestawy pomp i elementów renomowanych producentów.

Pompy zamontowane są na ramie, która wyposażona jest w elementy eliminujące przenoszenie drgań na podłoże (wibroizolator). Oferowane są w różnych wykonaniach, w tym w wersji ze stali nierdzewnej odpornej na korozję. Stal nierdzewna ułatwia utrzymanie pomp w czystości. W celu zapewnienia wysokiego poziomu czystości wody i zapobiegania zaleganiu wody w pompach stosuje się specjalne systemy hydrauliki.

Na rynku są też zestawy hydroforowe z pompami bezdławnicowymi do zaopatrzenia w wodę i podwyższania ciśnienia w dużych budynkach. Pompy bezdławnicowe w porównaniu z tradycyjnymi wysokociśnieniowymi pompami wirnikowymi są znacznie cichsze - emisja hałasu na poziomie ok. 40 dB(A), pracują zatem praktycznie bezgłośnie. To ważna cecha w przypadku montażu zestawów m.in. w takich budynkach, jak szpitale, hotele czy domy opieki społecznej.

Sterowanie i zabezpieczenia

Najistotniejszym elementem zestawu jest oprócz pomp układ sterowania i zabezpieczeń. Zestawy mogą mieć różne technologie sterowania pompami w zależności od potrzeb. Zestawy jednopompowe nie wymagają rozbudowanego układu sterowania, w domach jednorodzinnych wystarczy jedynie sterowanie wyłącznikiem ciśnieniowym.

Także proste układy sterowania kaskadowego w układach wielopompowych wykorzystują wyłączniki ciśnieniowe ustawiane fabrycznie, z możliwością regulacji do danych wymagań. Sterowanie to polega na włączaniu i wyłączaniu kolejnych pomp w zależności od zapotrzebowania na wodę. Gdy ciśnienie po stronie tłocznej zestawu hydroforowego obniży się poniżej określonej przez użytkownika wartości, włącza się kolejna pompa.

Kiedy ciśnienie przekroczy zadaną wartość, wyłączy się jedna z pomp. Powinna się włączać ta pompa, która pracowała najkrócej, a wyłączać pracująca najdłużej - zapewnia to równomierne zużycie silników pomp. W tym rodzaju sterowania w chwili włączania i wyłączania pompy występują "skoki" ciśnienia.

Rozbudowane układy wykorzystują przetwornice częstotliwości i sterowniki mikroprocesorowe, co umożliwia pełną i płynną kontrolę parametrów pracy układu i utrzymywanie dokładnej wartości ciśnienia, niweluje uderzenia hydrauliczne i pozwala na uzyskanie oszczędności energii elektrycznej oraz zmniejszanie awaryjności samego układu i sieci przesyłowej.

urzadzenia i systemy do cisnienia wody rys2

Rys. 2. Płynna praca zestawu hydroforowego - elektroniczne pompy wirowe z przetwornicą częstotliwości zapewniają stabilizację ciśnienia ±0,1 bara przy zmieniających się rozbiorach wody i osiągają wysoką sprawność

Sterowanie przetwornicą częstotliwości zalecane jest w razie konieczności stabilnego utrzymywania stałej wartości ciśnienia oraz dużych wahań w rozbiorze wody. Automatyka umożliwia przerywanie pracy systemu, gdy osiągane są niepożądane parametry, co zapobiega zjawisku częstego włączania się pomp lub pracy przy minimalnych obrotach. Układ automatycznie optymalizuje liczbę cykli włączeń, dzięki czemu silniki nie ulegają przyspieszonym awariom (rys. 2).

Liczba funkcji i możliwości układów sterowania i zabezpieczeń stale rośnie i warto przy doborze zwracać na nie szczególną uwagę. Przykładowo energooszczędne silniki najnowszej generacji z regulacją za pomocą przetwornicy częstotliwości umożliwiają precyzyjne sterowanie prędkością obrotową pomp i tym samym pompa zużywa tylko tyle energii, ile faktycznie potrzeba do przetłoczenia wody do zadanego ciśnienia.

Rozwiązanie takie skraca czas pracy z maksymalną prędkością obrotową do 20%. A jeżeli w zestawie jest kilka pomp i pracują one naprzemiennie, to czas pracy z maksymalną prędkością jest znikomy - ma to wpływ na ich żywotność, koszty serwisu, obsługi technicznej, a także koszty energii (można je zredukować nawet o 50%).

Stosuje się też takie rozwiązania, w których każda pompa ma swój przetwornik ciśnienia i może przejąć kontrolę nad sterowaniem całym zestawem. Zestaw będzie kontynuował pracę jako zestaw podnoszenia ciśnienia nawet wtedy, gdy jedna z pomp znajdzie się w stanie zakłócenia.

Standardowym rozwiązaniem jest możliwość przejścia na ręczny tryb pracy w przypadku awarii sterowania. Z kolei w razie awarii przemiennika częstotliwości system sterowania powinien automatycznie przechodzić w tryb pracy kaskadowej.

Układy automatycznego sterowania pozwalają na zadawanie i odczyt parametrów hydraulicznych i energetycznych bezpośrednio na szafie sterującej lub za pomocą zdalnej komunikacji.

Coraz więcej dużych zestawów ma opcję komunikacji z nadrzędnymi systemami sterowniczymi w hydroforniach i z automatyką budynków. Stosowane w zestawach układy elektroniczne i czujniki dostarczają wiele informacji, w tym komunikaty robocze np. o aktualnym ciśnieniu, zakłóceniach oraz braku wody itd. Dostępne mogą być także informacje istotne dla serwisu, jak np. zapamiętanie wszystkich zmian stanu pracy zestawu z podaniem dokładnego czasu zdarzenia oraz czasu pracy poszczególnych pomp.

Zestawy mogą się komunikować z nadrzędnymi systemami sterowniczymi za pośrednictwem systemów Modbus, LON i Profibus, a także modemów GSM i GPRS. Sterowniki zestawów mogą być też wyposażone w system zdalnego zarządzania do rejestrowania i monitorowania pracy zestawu przez sieć komórkową, za pośrednictwem komputera, tabletu czy telefonu.

Zbiornik

W zestawach hydroforowych nie stosuje się dużych zbiorników wodno-powietrznych, ale znacznie mniejsze stalowe zbiorniki wyposażone w elastyczną przeponę kauczukową oddzielającą część wodną od powietrznej. Ich pojemność jest niewielka, a zakres ciśnień nominalnych to 1–2,5 MPa. Pojemność i liczba zbiorników dostosowana jest do parametrów zestawu. Montowane są one na kolektorze tłocznym zestawu hydroforowego. Oferowane są także zestawy bez zbiornika.

Domowe zestawy hydroforowe

Podłączane są do instalacji wodociągowej, w której nie można zapewnić wody o optymalnym ciśnieniu we wszystkich punktach poboru. Montuje się je również w instalacjach indywidualnych ujęć wody. Występują także w wersjach z pompami głębinowymi. Ich dodatkową zaletą w porównaniu z tradycyjnymi pompami ze zbiornikiem hydroforowym jest znacznie cichsza praca oraz mniejsze gabaryty (kompaktowa budowa), umożliwiające efektywniejsze wykorzystanie posiadanej powierzchni. Wiele z nich to urządzenia typu "plug and pump" - są gotowe do pracy po podłączeniu.

Stosuje się w nich indywidualne nastawy ciśnienia i proste narzędzia do jego zmiany. Mają zabezpieczenie przed suchobiegiem, mogą być też wyposażone w automatyczne sterowanie z układem zabezpieczającym przeciwko skokom ciśnienia. Jednak gros zestawów hydroforowych dla domów jednorodzinnych to układy o stałych obrotach pompy. Są już też dostępne zestawy z przetwornicami częstotliwości, dzięki którym prędkość obrotowa pompy dopasowuje się aktualnego przepływu i gwarantuje stałe ciśnienie oraz niskie zużycie energii.

Wykorzystywane są też kompaktowe elektroniczne przetworniki ciśnienia z czujnikiem temperatury, który współpracuje z czujnikiem przepływu (obydwa znajdują się na tłoczeniu pompy) i wysyła odpowiednie sygnały do układu elektronicznego w celu zapewnienia właściwego sterowania systemem.

Małe zestawy wyposaża się już też w wyświetlacze LCD o wysokiej rozdzielczości, które można obracać dla ułatwienia odczytu. Intuicyjny interfejs pozwala na dostęp do wszystkich informacji i dostosowanie głównych ustawień do konkretnego zastosowania. Ma to istotne znaczenie dla komfortu obsługi, tak samo jak kompaktowa i estetyczna obudowa z możliwością wyboru przez użytkownika pozycji montażu zestawu - poziomo lub pionowo - oraz lokalizacji złączy (dolne, boczne).

Dobra obudowa kompaktowa to przynajmniej o 30% mniejsze gabaryty zestawu, co jest sporym atutem w małych pomieszczeniach. Kolejny aspekt to dobre wyciszenie - zależne od zastosowanych pomp i wibroizolatorów w obudowie. Stosuje się też ochronę przed zamarzaniem zapobiegającą tworzeniu się wewnątrz lodu.

Dobór urządzeń

Niektóre firmy do doboru zestawów oferują programy doboru. Np. w programie Wilo-Select trzeba wprowadzić wymagane parametry konieczne do doboru (m.in. wydajność, ciśnienie na wejściu i wyjściu, straty po stronie ssącej i tłoczącej, wysokość geometryczna, rodzaj przetłaczanego medium, temperatura) i dokonać wyboru odpowiedniego urządzenia w zależności od liczby i rodzaju pomp oraz sterowania.

Program ten ma szerokie możliwości eksportu danych w różnych formatach, a zakładka w CADProfi daje możliwość zamieszczenia danych w programie do projektowania. O wyborze konkretnego rozwiązania decyduje też rachunek ekonomiczny. Zaletą zestawów hydroforowych jest wysoki stopień ich indywidualizacji - wielu producentów podejmuje się zaprojektowania i wykonania zestawu na specjalne zamówienie klienta.

W przypadku zestawów hydroforowych współpracujących z siecią wodociągową ułatwieniem jest coraz częstsza praktyka publikowania przez zakłady wodociągowe dokładnych wymagań dla hydroforni, zestawów hydroforowych, armatury, sterowania i zasilania, koniecznych przy odbiorze.

Do prawidłowego doboru zestawu niezbędna jest znajomość m.in.:

  • maksymalnego zapotrzebowania na wodę zasilanego obiektu lub systemu,
  • minimalnej wysokości podnoszenia, minimalnego ciśnienia na wyjściu,
  • minimalnego ciśnienia na wejściu, informacji o źródle zasilania,
  • dodatkowych wymagań dotyczących układu sterowania.
urzadzenia i systemy do cisnienia wody rys3

Rys. 3. Charakterystyka zbiorcza zestawów hydroforowych

Dobór umożliwiają też specjalne karty doboru (rys. 3). Znając wartość zapotrzebowania na wodę w obiekcie Qmaks (równą wydajności projektowanego zestawu Qp), minimalną wymaganą wysokość ciśnienia wody na wyjściu z hydroforni Hmin oraz dane charakteryzujące źródło zasilania obiektu w wodę, można wyznaczyć wymaganą wysokość podnoszenia Hp zestawu hydroforowego.

Wartości Hp i Qp określają wymagany punkt pracy zestawu hydroforowego - można go dobrać za pomocą charakterystyk przepływu zamieszczanych w katalogach (rys. 3). Punkt pracy zestawu (Qp, Hp) powinien znajdować się bezpośrednio na lub nieco poniżej charakterystyki przepływu wybranego zestawu i nie w jej stromej części. Różnica Dh pomiędzy wartością Hp a wartością H0 (wysokość podnoszenia pompy podstawowej przy zerowej wydajności) powinna się mieścić w przedziale 10-20 m. Zalecany jest dobór zestawu o większej liczbie pomp ze względu na oszczędności energii w trakcie eksploatacji, ale warto też brać pod uwagę różnice w cenach obu rozwiązań. Kolejne kryterium wyboru to hałas zestawu i wymagania danego budynku. Znaczenie mają też wymiary i możliwość transportu na miejsce montażu.

Przy doborze należy uwzględnić, że inny jest tryb wyznaczania minimalnej wymaganej wysokości podnoszenia dla zestawu bezpośrednio podłączonego do sieci, a inny w przypadku podłączenia do zbiornika wyrównawczego.

Z kolei w ujęciach indywidualnych do czerpania wód podziemnych głębinowych (> 10 m) zaleca się układ z pompą głębinową zatapialną. Jej wysokość podnoszenia Hp to całkowita wysokość tłoczenia liczona od poziomu zwierciadła dynamicznego w studni. Do studni głębinowych oferowane są zestawy bądź pakiety ze zbiornikami przeponowymi i układem sterowania zapewniające stabilne ciśnienie i płynną pracę pompy sterowaną ciśnieniem po stronie tłocznej.

W tradycyjnych ujęciach indywidualnych jeśli zwierciadło wody jest na głębokości 7-8 m od pompy, zaleca się zestawy z pompą wirową samozasysającą. W takich ujęciach wysokość podnoszenia pompy Hp jest sumą jej wysokości ssania i wysokości po stronie tłoczenia w instalacji. Warto zwracać uwagę na maksymalną dopuszczalną wysokość ssania pompy, gdyż jej przekroczenie w przewodzie ssawnym może powodować zjawisko kawitacji i tym samym trwałe uszkodzenia.

Opracowano na podstawie materiałów producentów

Artykuł pochodzi z czasopisma Rynek Instalacyjny

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Aquapol Skuteczne osuszanie murów - jak chronić budynki przed wilgocią?

Skuteczne osuszanie murów - jak chronić budynki przed wilgocią? Skuteczne osuszanie murów - jak chronić budynki przed wilgocią?

Nieprawidłowo zaprojektowana lub niewłaściwie przeprowadzona hydroizolacja budynku może powodować zawilgocenie zastosowanych przy budowie materiałów budowlanych, a w konsekwencji destrukcyjny wpływ na...

Nieprawidłowo zaprojektowana lub niewłaściwie przeprowadzona hydroizolacja budynku może powodować zawilgocenie zastosowanych przy budowie materiałów budowlanych, a w konsekwencji destrukcyjny wpływ na elementy konstrukcji budynku. Prace naprawcze, uszczelniające lub wymiana izolacji są często skomplikowane i kosztowne, zwłaszcza w starszych budynkach. Bezinwazyjny system osuszania murów Aquapol skutecznie ochroni obiekt przed szkodliwymi skutkami procesu kapilarnego podciągania wody.

Redakcja Co warto wiedzieć o magnezie?

Co warto wiedzieć o magnezie? Co warto wiedzieć o magnezie?

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie...

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie objawy powinny budzić nasz niepokój?

Redakcja Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą

Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą Fakty i mity na temat filtrów z odwróconą osmozą

Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy...

Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy więc sprawdzić, które z nich są prawdziwe.

Redakcja 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody 7 prostych zasad na ograniczenie zużycia wody

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35...

Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35 proc. na mycie, a kolejne 30 proc. na spłukiwanie toalet. Warto więc i tu szukać oszczędności.

Redakcja Jak walczyć z twardą wodą?

Jak walczyć z twardą wodą? Jak walczyć z twardą wodą?

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas...

Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas gdy za większość problemów z wodą odpowiedzialna jest działalność człowieka i jego ingerencja w naturalne środowisko, przyczyna nadmiernej twardości wody jest pochodzenia naturalnego. Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy w stanie się z nią uporać.

Waldemar Joniec Przepływowe podgrzewacze wody

Przepływowe podgrzewacze wody Przepływowe podgrzewacze wody

Przepływowe podgrzewacze wody często są jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Wybór podgrzewacza zależy od zapotrzebowania na ciepłą wodę, dostępności i kosztów nośnika energii potrzebnej do jego zasilania.

Przepływowe podgrzewacze wody często są jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Wybór podgrzewacza zależy od zapotrzebowania na ciepłą wodę, dostępności i kosztów nośnika energii potrzebnej do jego zasilania.

Redakcja Do czego służy perlator?

Do czego służy perlator? Do czego służy perlator?

Wodooczędna końcówka na kran, nazywana perlatorem, to najprostsza i najbardziej podstawowa forma oszczędzania wody. Zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach napowietrza wodę i dzięki temu...

Wodooczędna końcówka na kran, nazywana perlatorem, to najprostsza i najbardziej podstawowa forma oszczędzania wody. Zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach napowietrza wodę i dzięki temu ogranicza jej zużycie nawet o kilkadziesiąt procent.

Redakcja Jak wypompowywać wodę z piwnicy i garażu podziemnego?

Jak wypompowywać wodę z piwnicy i garażu podziemnego? Jak wypompowywać wodę z piwnicy i garażu podziemnego?

Woda w pomieszczeniach stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale i dla stanu bezpieczeństwa budynków. Warto poznać kilka praktycznych zasad radzenia sobie z taką sytuacją, by uniknąć niebezpiecznych...

Woda w pomieszczeniach stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale i dla stanu bezpieczeństwa budynków. Warto poznać kilka praktycznych zasad radzenia sobie z taką sytuacją, by uniknąć niebezpiecznych komplikacji i sprawnie osuszyć teren.

Redakcja Jak wybrać baterię zlewozmywakową?

Jak wybrać baterię zlewozmywakową? Jak wybrać baterię zlewozmywakową?

Oferta baterii kuchennych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy dla nas model.

Oferta baterii kuchennych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy dla nas model.

Waldemar Joniec Materiały do instalacji wodnej

Materiały do instalacji wodnej Materiały do instalacji wodnej

Producenci oferują kompletne systemy instalacyjne dostosowane m.in. do wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania. Obejmują one m.in.: rury, złączki i technikę montażu. Pojęcie systemy instalacyjne...

Producenci oferują kompletne systemy instalacyjne dostosowane m.in. do wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania. Obejmują one m.in.: rury, złączki i technikę montażu. Pojęcie systemy instalacyjne jest używane w zasadzie tylko do instalacji z tworzyw sztucznych i miedzi. Jednak materiałem wykorzystywanym w instalacjach jest również stal.

Małgorzata Dobrowolska Nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu Nawadnianie ogrodu

Nowoczesny system podlewania ma na celu nie tylko utrzymanie roślin w dobrej kondycji, ale również oszczędność naszego czasu, a przede wszystkim obniżenie kosztów utrzymania ogrodu.

Nowoczesny system podlewania ma na celu nie tylko utrzymanie roślin w dobrej kondycji, ale również oszczędność naszego czasu, a przede wszystkim obniżenie kosztów utrzymania ogrodu.

Redakcja Wodomierze

Wodomierze Wodomierze

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia...

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia między dostawcą wody a jej odbiorcą - właścicielem nieruchomości oraz rozliczenia w budynkach wielorodzinnych, tak aby dany użytkownik płacił tylko za wodę przez siebie zużytą.

Redakcja Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków? Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty...

Każda instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków musi być dobrana indywidualnie. Najlepiej, jeśli dobór, montaż oraz przeprowadzenie całej procedury zlecimy doświadczonej firmie. Oferowane są różne warianty oczyszczalni, a zastosowane w nich technologie muszą uwzględniać m.in. liczbę mieszkańców, ilość dostarczanych ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu.

Redakcja Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja? Po co inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków i ile kosztuje taka inwestycja?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem wypiera z zastosowania zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba.

Waldemar Joniec Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej...

Przy wyborze rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba uwzględnić m.in. liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Dlatego zadanie to najlepiej powierzyć doświadczonej firmie, która zajmie się również przeprowadzeniem całej procedury zgłoszenia budowy oczyszczalni i jej montażem.

Waldemar Joniec Odprowadzanie ścieków

Odprowadzanie ścieków Odprowadzanie ścieków

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia.

Redakcja Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania...

Ekologiczne szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej Polaków. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z nich wymaga stosowania odpowiednich środków czystości.

Redakcja Jak ograniczyć zużycie wody?

Jak ograniczyć zużycie wody? Jak ograniczyć zużycie wody?

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.

Redakcja Jak Polacy korzystają z wody?

Jak Polacy korzystają z wody? Jak Polacy korzystają z wody?

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld...

Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38 proc. mieszka w Afryce, a 3 proc. w Europie. Organizacja ocenia, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30 proc.

Waldemar Joniec Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody

Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody Czym podgrzać wodę - gazowe przepływowe podgrzewacze wody

Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania...

Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania w ciepłą wodę, od wielkości zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz rodzaju i wielkości pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany.

EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych

Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych Pompy zatapialne EBARA przeznaczone do przepompowni przydomowych

mgr inż. Karol Kuczyński Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania

Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania Systemy przeciwoblodzeniowe. Możliwości sterowania

Stosowanie elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych pozwala uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania. Ogranicza się także występowanie uszkodzeń nawierzchni...

Stosowanie elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych pozwala uniknąć rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól oraz ręcznego odśnieżania. Ogranicza się także występowanie uszkodzeń nawierzchni i budynków spowodowane przez zamarzającą wodę. Zmniejsza się ponadto prawdopodobieństwo wypadków w wyniku poślizg­nięcia się ludzi na lodzie znajdującym się na nawierzchni. Dodatkowo zapobiega się niekontrolowanym upadkom nawisów śnieżnych z dachów i rynien.

Redakcja Jaki wodomierz wybrać?

Jaki wodomierz wybrać? Jaki wodomierz wybrać?

O wyborze wodomierza w pierwszej kolejności decyduje jego przeznaczenie.

O wyborze wodomierza w pierwszej kolejności decyduje jego przeznaczenie.

Redakcja Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków? Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze,...

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze, a zarazem najbardziej ekonomiczne i ekologiczne są nowoczesne, przydomowe oczyszczalnie ścieków o charakterze biologicznym.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.