EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Skuteczne izolacje akustyczne ścian i podłóg

EPUFLOOR SP. Z O. O. | 2014-09-23
Skuteczne izolacje akustyczne ścian i podłóg
Fot. Cichy Dom Krzysztof Guzow

Skuteczne izolacje akustyczne ścian i podłóg


Fot. Cichy Dom Krzysztof Guzow

Dokuczają Ci uciążliwe odgłosy zza ściany? Słyszysz dokładnie co i kiedy robią sąsiedzi z góry? Coś łomocze w piwnicy, albo tupanie w Twój sufit nie pozwala Ci spać? Pomyśl o skutecznej izolacji akustycznej w swoim mieszkaniu.

treść sponsorowana

Co to właściwie jest izolacja akustyczna? Powszechnie używane słowo „akustyka” potocznie określa dwa stany związane z obecnością dźwięków w naszym domu lub mieszkaniu. Pierwsze znaczenie to Ilość i jakość dźwięków odbijających się od gładkich powierzchni, gdy jest ich za dużo słuchanie muzyki, czy komunikowanie się jest utrudnione.

Drugie znaczenie to izolacyjność akustyczna, czyli stopień odcięcia od hałasów zewnętrznych, a także ilość dźwięku, który „wypuszczamy” z naszego domu. Niniejszy artykuł traktuje wyłącznie o zwiększaniu izolacyjności akustycznej, czyli co zrobić, żebyśmy my niczego z zewnątrz nie słyszeli, a nie żeby na zewnątrz nie słyszeli nas.

Przy okazji remontu, czy też budowy domu, warto zadbać o podniesienie komfortu akustycznego poprzez zwiększenie izolacyjności akustycznej ścian, sufitów i podłóg. Dobry materiał izolacyjny to połowa sukcesu, właściwe wykonanie gwarantuje, że izolacja akustyczna będzie działać skutecznie.

Uciążliwy hałas w postaci drgań roznosi się dwiema drogami: po konstrukcji budynku i w powietrzu. Poniżej przedstawione są sposoby na odizolowanie się od hałasu z użyciem skutecznych rozwiązań włoskiej firmy ISOLGOMMA.

Hałas powodowany drganiami i uderzeniami w podłogę

Ten hałas jest wywołany najczęściej przez wibrujące urządzenie sztywno umocowane do konstrukcji budynku, np.  pompę lub wentylator, lub przez kroki i uderzenia w podłogę.

Aby zabezpieczyć się przed hałasem pochodzącym od kroków, lub innych drgań, czy uderzeń w podłogę, wystarczy zastosować elastyczną warstwę w konstrukcji podłogi, która odizoluje wibracje od konstrukcji budynku. Takie rozwiązanie techniczne nazywa się podłogą pływającą, a materiały do jej konstrukcji to maty akustyczne.

Schemat podłogi pływającej przedstawia rys 1. Niezwykle ważne jest staranne, ciągłe ułożenie izolacji oraz zastosowanie izolacji obwiedniowej (również poprzez wywinięcie maty na ściany). Tylko wtedy wylewka będzie elastycznie odizolowana od stropu i od ścian po obwodzie. Najlepsze produkty do uzyskania efektywnej podłogi pływającej, a przy tym  o bardzo małej grubości to ISOLGOMMA Roll, ISOLGOMMA Grei oraz ISOLGOMMA Upgrei.

Podłoga pływająca Podłoga pływająca z ogrzewaniem

Poniżej zestawienie właściwości akustycznych tych materiałów. UWAGA! Decybele są w skali logarytmicznej, nie można ich dodawać tak, jak zwykłych liczb. Przyjęto, że wartość ok. 6 decybeli to dwukrotnie większe odczuwalne natężenie dźwięku.

Nazwa rozwiązania ISOLGOMMA

Grubość [mm]

Kolor

Zakres obciążeń [kg/m2]

Sztywność dynamiczna [MN/m3]

Wskaźnik zmniejszenia poziomu dźwięków uderzeniowych(*) [dB]

Roll 5

5

Niebieski

300 - 2000

29

18

Roll 7

7

Niebieski

300 – 2000

20

21

Roll 10

10

Niebieski

300 – 2000

18

23

Grei 5

5

Szary

200 - 3000

15

23

Grei 8

8

Szary

200 – 3000

12

23

Upgrei

8

Zielony

200 – 3000

9

26

(*) – wskaźnik zmniejszenia poziomu dźwięków uderzeniowych otrzymany w teście laboratoryjnym wykonanym wg normy EN ISO 10140.

Do wykonania efektywnej podłogi pływającej należy używać materiałów o jak najniższej sztywności dynamicznej. Materiały z gumy recyglingowanej oferują świetne parametry akustyczne (niska sztywność dynamiczna, wysokie delta Lw) przy niskiej cenie.

Przy wyborze materiału należy zwrócić uwagę na jego trwałość i rzeczywiste parametry akustyczne. W sklepach są dostępne materiały, które producenci opatrują przymiotnikiem „akustyczny”, tymczasem, jak w przypadku materiałów spienianych, np.  pianek polietylenowych, niska cena doskonale odzwierciedla ich niskie właściwości akustyczne i trwałość.

Sposób wykonania podłogi pływającej pokazuje poniższy film:

Izolacja akustyczna podłóg drewnianych, izolacja akustyczna podłóg ceramicznych i kamiennych.

Gdy nie ma możliwości wykonania podłogi pływającej, np. gdy skuwanie istniejącej wylewki nie wchodzi w rachubę  warto zastosować maty akustycznej dedykowanej pod warstwy wykończeniowe podłogi, np.  ISOLGOMMA Sylwood ze sprasowanych granulek gumy z i korka pod podłogi z parkietu i paneli oraz ISOLGOMMA Sylcer ze sprasowanych granulek gumowych pod kafle i płyty kamienne.

Izolację akustyczną wykonuje się poprzez ciągłe ułożenie maty akustycznej na wylewce (na sucho, lub na klej) i montaż warstwy wykończeniowej bezpośrednio na niej.

Podłogi drewniane można montować na sucho na macie ISOLGOMMA Sylwood. Kafelki i płyty kamienne można kleić bezpośrednio do maty ISOLGOMMA Sylcer przy pomocy dedykowanej chemii. Nie można zapomnieć o izolacji obwodowej.

Rysunek tego typu izolacji akustycznej jest przedstawiony poniżej.

rys2 sylcer

Sylcer

Przykładowe wykonanie izolacji akustycznej warstwy wykończeniowej podłogi można obejrzeć tutaj:

Tradycyjnie stosowana pod panele pianka polietylenowa (w postaci zielonkawej, leciutkiej maty) nie spełnia żadnych funkcji akustycznych, co więcej, jest bardzo wrażliwa na obciążenie, które powoduje, że po pewnym czasie użytkowania zostaje całkowicie sprasowana.

Hałas przenoszony drogą powietrzną

Hałas powodowany dźwiękami powietrznymi to nic innego jak głośna muzyka zza ściany, głośne rozmowy słyszane przez ścianę, lub strop. Sposobem na jego obniżenie jest zwiększanie izolacyjności przegrody (ściany lub stropu) poprzez użycie odpowiednich materiałów wbudowanych lub dobudowanych do ściany, podłogi czy sufitu. Najlepsze efekty daje zastosowanie paneli akustycznych o strukturze warstwowej, gdzie jedna z warstw jest warstwą izolującą, a druga warstwą pochłaniającą drgania. Do pierwszej grupy należą materiały o dużej gęstości, większej niż 700 kg/m3, np. płyty z granulatu gumowego i grubości min 2 cm. Reprezentantami drugiej grupy są wszelkiego rodzaju wełny i włókniny, w tym wełna poliestrowa.

Wełna poliestrowa a wełna mineralna. Wady wełny mineralnej.

Tradycyjnie stosowana wełna mineralna ma sporo wad, jeśli chodzi o zastosowanie w akustyce pomieszczeń mieszkalnych. Po pierwsze, wełna mineralna jest drażniąca – nie da się jej zamontować bez stosownych środków ochrony osobistej jak okulary i rękawice, a jej pyły długo będą unosiły się w mieszkaniu po zakończeniu prac. Ponadto wełna mineralna osiada, czyli nie jest w stanie w dłuższym okresie czasu tworzyć szczelnej warstwy, a więc z czasem pogarszają się jej właściwości jako izolacji akustycznej.

Wełna poliestrowa, przy dobrych parametrach akustycznych jest wolna od powyższych wad.

Zwiększanie izolacyjności akustycznej ścian istniejących

Częstym problemem jest niewystarczająca izolacyjność ścian w mieszkaniach.  Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest dobudowanie warstwy zwiększającej izolacyjność akustyczną istniejącej ściany.

Lepsza izolacja akustyczna ściany lekkiej (na stelażu) jest możliwa do uzyskania, dzięki zastosowaniu jako wypełnienia takiej ścianki, paneli z granuli gumowych w połączeniu z wełną poliestrową.

Na zdjęciach poniżej pokazano rozwiązanie z zastosowaniem izolacji akustycznych Isolgomma wykonane przez ekipę firmy „Cichy Dom” – Krzysztof Guzow wyspecjalizowaną w tego typu pracach.

Innym bardzo efektywnym rozwiązaniem są gotowe okładziny akustyczne do ścian otynkowanych ISOLGOMMA Rewall. Okładzina ma strukturę warstwową i składa się z wełny poliestrowej, panelu z granulatu gumowego oraz płyty GK o podwyższonej gęstości. Całość ma grubość 4 cm. Ten panel wystarczy przykleić, lub przykołkować (uwaga: tylko kołkami z tworzywa sztucznego) do ściany lub sufitu, wykończyć dodatkową warstwą płyt GK i gotowe. Z pewnością łatwo, szybko i kosztem małej straty powierzchni pokoju da się uzyskać zadowalające rezultaty.

Tym z Państwa, którzy wyjątkowo cenią sobie komfort akustyczny należy zaproponować zbudowanie ścianki na stelażu z wypełnieniem panelami trójwarstwowymi ISOLGOMMA Trywall. W zależności od konfiguracji pustek powietrznych można uzyskać izolacyjność od 54 do 60 dB.

Przy montażu akustycznej ścianki lekkiej na stelażu  zawsze należy zwrócić uwagę na staranność wykonania oraz elastyczne zdylatowanie profili konstrukcji ścianki od drgań pochodzących z sufitu, podłogi i ścian, do których będzie mocowana. Można to uzyskać poprzez posadowienie ścianki na elastycznej taśmie dylatacyjnej wykonanej z granulatu gumowego ISOLGOMMA Stywall, a także oklejenie samoprzylepną taśmą Stywall powierzchni profili stykających się ze ścianami i sufitem.

Taśma samoprzylepna ISOLGOMMA Stywall także świetnie nadaję się do wyeliminowania brzęczeń, które mogą pojawić się pomiędzy warstwami ścianki: np. pomiędzy płytą GK a profilem, czy pomiędzy dwiema płytami GK.

Przykładowy montaż ścianki lekkiej na stelażu pokazują te filmy:

Podsumowując, komfort akustyczny w dzisiejszym świecie staję się coraz bardziej pożądany. Nowoczesne budownictwo, oraz normy, nie nadążają za światem i nie zapewniają oczekiwanej ciszy w mieszkaniach  domach. Dzięki materiałom i izolacjom akustycznym marki ISOLGOMMA można samemu łatwo obniżyć poziom hałasu, a tym samym poprawić jakość swojego życia. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto wybrać właściwy materiał i starannie go zamontować, żeby móc cieszyć się ciszą. Isolgomma rekomenduje firmę „Cichy Dom”- Krzysztof Guzow jako doświadczonego doradcę oraz instalatora.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą wiedzą na temat izolacji akustycznych.

e-mail: [email protected]

EPUFLOOR SP. Z O. O.
ul. Piramowicza 11/13
90-254 Łódź
Tel. 42 678 7045
Fax. 42 678 7964
Tel. kom. 505 247 397
[email protected]
www.epufloor.com

Komentarze

  • Julia Julia, 25.04.2016r., 12:34:48 czy takie izolacje są drogie? planuję zaopatrzyć w takie rozwiazanie pokój mojego dziecka (cwiczy tam grę na skrzypcach)
  • tomek tomek, 27.04.2016r., 09:36:03 u mnie w bloku też by się przydały izolacje akustyczne - slyszę jak sąsiadka wzdycha!
  • Antek Antek, 15.05.2017r., 14:42:02 Mam izolację na podłodze, pod panelami i jest OK
  • Aldona Aldona, 15.05.2017r., 14:42:56 Mnie również interesuje koszt takiego rozwiązania
  • artur artur, 03.01.2018r., 00:51:28 Cena pewnie kosmiczna ok. 400pln/m2 czy wiecej? Naklejając korek 10mm i plyte kart-gips12,5 do ktorej montujemy druga plyte kart-gips 12,5 stosujac m-system w odleglosci 20mm-pusta przestrzen 20mm miedzy plytami bym zostawil w ten sposob moja scianka z 2plyt i pustej przestrzeni ma 55mm i jako wykonczenie jeszcze raz korek 8mm jako panele to 63mm lub przed panelami plyta z korka 5mm. To jest racjonalne rozwiazanie za ok. 200zl/m3. Teraz dwa nierracjonalne ale skuteczne. 1. Plyta z ołowiu o grubości 5mm+folia akustyczna pod spod . Jezeli wszystkie łaczenia miedzy płytami z ołowiu sa szczelne i bez strat tłumienia to gwarantuję że to jest skuteczna metoda i można z powodzeniem stosować w beznadziejnych przypadkach nie tracąc przy tym przestrzeni. 2.Ten sposób zamierzam zrealizować u siebie w mieszkaniu. Szukamy okien z demontażu najlepiej balkonowe/tarasowe. Okna muszą być szybą zespoloną najlepiej 2komorową lub więcej. Czyli jest 1sza szyba-pusta przestrzen-2szyba. Jest sporo ogloszen takich okien zdemontazu Ja znalazłem takie w rozmiarze 100x160cm poniżej 100zl. Szyby przyklejamy do sciany zostawiajc male szczeliny miedzy nimi na otwory montazowr plyty kart-gips. Bardzo wazne aby te szczeliny byly bardzo dobrze zaizolowane bo nie bedzie efektu. Zastosuje lepik, korek i olowiane cienkie paski.pysta przestrzen miedzy szyba a plyta karton-gips wypelne pianka pur refabrykowana o gestosci 150-200kg/m3. Czyli bedzie tak. 1.folia akustyczna 2.szyba zespolona 2komorowa 16-20mm 3 pianka pur 10mm 4 plyta karton-gips 12,5mm. Myslę, że to bedzie skuteczna izolacja dzieki szybie zespolonej w dodatku zajmie tylko 40mm a całkowity koszt wyciszenia sciany 2,5×3m nie przekroczy 1000zł.
  • bart bart, 14.02.2018r., 15:41:35 Ceny materiałów już od trzydziestu kilku złotych za metr kw na podłogi. Ściany nieco drożej. Zapraszamy do kontaktu: [email protected]
  • szikata szikata, 29.12.2018r., 13:58:59 Siostra ostatnio się wyceniała z podobną technologią i wychodziło po 90 zł za m2 ściany. Kosmos. Trzeba było od razu murować ścianę z dobrego akustycznie materiału - choćby pustaka Porotherm 11,5 cm jako działówki.
  • bodek bodek, 26.04.2019r., 17:13:37 Proponuję podejść do tematu kompleksowo i budować domy w wysokim standardzie izolacyjności akustycznej. A tu często muruje się z niskiej klasy betonu komórkowego i potem trzeba to wygłuszać, co jest kłopotliwe i kosztowne. Ściany trzeba murować z porządnego akustycznie materiału - przykładowo Porothermu 11,5 cm (prawie 50 db izolacyjności aku).
  • szonik szonik, 30.05.2019r., 23:25:05 Z własnego doświadczenia wiem jak ciężko jest skuteczni wyciszyć pomieszczenie... Materiały izolacyjne są drogie, a i tak niespecjalnie robią robotę. Trzeba to przewidzieć na etapie budowy i nie robić ścian działowych np. z betonu komórkowego tylko z solidnego i ciężkiego Porothermu. Ze stropami tak samo.
  • gupiczek gupiczek, 30.06.2019r., 23:22:55 Mam ściany działowe z pustaków ceramicznych Porotherm 11,5 cm i szczerze mówiąc nie ma u mnie tematu poprawy izolacyjności akustycznej ścian. Najwięcej dźwięków ucieka otworami okiennymi i drzwiowymi. Pomiędzy pokojami praktycznie nic nie słychać.
  • Jacek119 Jacek119, 27.03.2020r., 03:33:46 dobre wyciszenie to podstawa zwłaszcza w budownictwie wielolokalowym

Powiązane

Rewall 40mm

Rewall 40mm Rewall 40mm

Rewall 40mm

Rewall 40mm

Mustwall M 20mm

Mustwall M 20mm Mustwall M 20mm

Mustwall M 20mm

Mustwall M 20mm

Fybro 30mm

Fybro 30mm Fybro 30mm

Fybro 30mm

Fybro 30mm

Stywall

Stywall Stywall

Stywall

Stywall

Isolgomma Grei 8mm

Isolgomma Grei 8mm Isolgomma Grei 8mm

Isolgomma Grei 8mm

Isolgomma Grei 8mm

Epufon 730/15

Epufon 730/15 Epufon 730/15

Epufon 730/15

Epufon 730/15

Isolgomma Sylcer 3mm

Isolgomma Sylcer 3mm Isolgomma Sylcer 3mm

Isolgomma Sylcer 3mm

Isolgomma Sylcer 3mm

Mustwall 33B

Mustwall 33B Mustwall 33B

Mustwall 33B

Mustwall 33B

Isolgomma Highmat

Isolgomma Highmat Isolgomma Highmat

Isolgomma Highmat

Isolgomma Highmat

Trywall 48mm

Trywall 48mm Trywall 48mm

Trywall 48mm

Trywall 48mm

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.