EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia

Magdalena Hajduk | 2017-10-02
Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia
Fot. www.freeimages.com

Sposób użytkowania obiektu - jaka zmiana wymaga zgłoszenia


Fot. www.freeimages.com

Pewien właściciel domu jednorodzinnego postanowił urządzić w swojej piwnicy pub. Zarejestrował działalność, uzyskał stosowne koncesje, zburzył ścianki działowe, przebudował instalacje i wstawił meble. Nie zrobił jednak ważnej rzeczy - przed przystąpieniem do prac nie zgłosił staroście zamiaru zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. W jakich sytuacjach jest to konieczne?

Zobacz także

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

Aneta Mościcka Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2% Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za...

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za granicą wyklucza możliwość skorzystania z rządowego programu, jak również czy można wziąć kredyt 2% na zakup udziału w nieruchomości.

Aneta Mościcka Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy? Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy,...

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy, rozbudowy, nadbudowy budynku albo wykonania robót budowlanych, które wymagają pozwolenia na budowę lub dotyczą zmiany zagospodarowania terenu na okres dłuższy niż 1 rok.

Zgodnie z przepisem art. 71 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym, lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. Co należy rozumieć przez przywołaną normę? 

Rozstrzygnięcie, czy planowana zmiana sposobu użytkowania obiektu lub jego części podlega obowiązkowi zgłoszenia, zależy od ustalenia, czy oraz ewentualnie w jakim stopniu podjęcie lub zaniechanie w obiekcie budowlanym, lub jego części działalności związanej z jego użytkowaniem wpłynie na zmianę wymogów stawianych obiektowi. Powyższe będzie się przejawiało przykładowo [1] w zmianie wymogów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego (gdy inwestycja wymusza potrzebę zmienionej funkcji pomieszczeń do wymagań przepisów przeciwpożarowych), bezpieczeństwa pracy (gdy inwestycja wymaga zastosowania odpowiednich przepisów kodeksu pracy w odniesieniu do warunków stworzonych nowych miejsc pracy w obiekcie), w zakresie warunków sanitarno-higienicznych (gdy inwestycja wymaga dostosowania instalacji i dostaw mediów technicznych do potrzeb zmienionej funkcji obiektu lub jego części), a także wpływu na wielkość lub układ obciążeń (gdy nowa funkcja obiektu lub jego części wywołuje inne niż dotychczasowe obciążenia na konstrukcje obiektu). Wymagania podlegające obowiązkowi zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu zostały określone w art. 5 Prawa budowlanego.

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części powinna być poprzedzona zgłoszeniem takiej zmiany (art. 71 ust. 4 Prawa budowlanego). W tym zakresie organem właściwym jest organ administracji architektoniczno-budowlanej, którym w pierwszej instancji jest starosta, w stosunku zaś do obiektów budowlanych określonych w art. 82 ust. 3 Prawa budowlanego - wojewoda.

Zgłoszenie inicjuje postępowanie, w którym analizuje się materiały przedłożone przez inwestora. Pozytywne rozstrzygnięcie w tym zakresie stanowi milcząca akceptacja właściwego organu administracji publicznej. Co ciekawe, do dnia wejścia w życie nowelizacji Prawa budowlanego z dnia 16 kwietnia 2004 r. zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymagała uzyskania decyzji administracyjnej w tym zakresie. Uproszczenie procedury zaowocowało wprowadzeniem przez ustawodawcę obowiązku złożenia zgłoszenia w miejsce uprzednio wymaganej decyzji administracyjnej.

Zgłoszenie zamiaru zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części musi nastąpić przed faktycznym dokonaniem rzeczonej zmiany - w przeciwnym wypadku działanie inwestora może być uznane za samowolę budowlaną. Samowolna zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części zagrożona jest karą grzywny, a konsekwencją może być nakaz przywrócenia przez właściwy organ nadzoru budowlanego poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części [2]. Możliwa jest jednak następcza legalizacja zmiany sposobu użytkowania, w razie spełnienia wymogów ustawowych. Należy jednak podkreślić, że tryb legalizacji nie znajdzie zastosowania w przypadku dokonania zmiany sposobu użytkowania obiektu pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej.

Analizowany przepis nie wymienia wszystkich przypadków, które zostały zakwalifikowane jako zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu lub jego części wymagającej zgłoszenia [3] należy rozumieć nie tylko przeznaczenie obiektu do innego rodzaju użytkowania, lecz także zintensyfikowanie dotychczasowego sposobu użytkowania obiektu, jeżeli wywołuje to skutki określone w art. 71 Prawa budowlanego.

Właściwy organ jest zobowiązany wnieść sprzeciw w terminie 30 dni od dokonania zgłoszenia, jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części oznacza m.in. konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, naruszenie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub innych aktów prawa miejscowego bądź decyzji o warunkach zabudowy, możliwość spowodowania niedopuszczalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa ludzi, mienia, zagrożenie środowiska, zwiększenie uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Przyjmuje się, że powyższe wyliczenie nie ma charakteru zamkniętego i organ architektoniczno-budowlany w każdej sytuacji podejrzenia naruszenia przez inwestora obowiązujących przepisów powinien zgłosić sprzeciw - dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy pojawiają się dowody świadczące o dokonanej jeszcze przed zgłoszeniem zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części [4].

Warto wskazać, że w drodze nowelizacji z dnia 16 grudnia 2016 r. został dodany przepis (art. 71 ust. 4c Prawa budowlanego), mocą którego organ administracji architektoniczno-budowlanej ma prawo z urzędu, przed upływem terminu do wniesienia sprzeciwu, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. W takiej sytuacji inwestor uzyskuje możliwość natychmiastowego podjęcia się realizacji inwestycji, bowiem w momencie wydania wspomnianego zaświadczenia organ w istocie zrzeka się prawa do wniesienia sprzeciwu.

Jakie przypadki zmian sposobu użytkowania obiektu w praktyce nasuwały najwięcej wątpliwości co do obowiązku realizacji wymogów ustawy? Naczelny Sąd Administracyjny [5] w jednym z orzeczeń udzielił odpowiedzi negatywnej co do obowiązku dokonania wymaganego zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu, polegającej na rozpoczęciu prowadzenia działalności wychowawczej w obiekcie. W innym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi [6] uznał, że zmianą, o jakiej mowa w ustawie, jest natomiast zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego z mieszkalnego na mieszkalno-inwentarski, w którym hodowane są zwierzęta, ponieważ wpływa to na wykonywanie prawa własności przez właścicieli nieruchomości sąsiednich, powodując konieczność znoszenia uciążliwości związanych z prowadzeniem tego typu działalności.

[1] por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 grudnia 2010 r., sygn. akt II OSK 1918/09, Lex nr 746848.
[2] K. Małysa-Sulińska, Administracyjnoprawne aspekty inwestycji budowlanych, Warszawa 2012, s. 273.
[3] por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 czerwca 2005 r., sygn. akt VII SA/Wa 476/05, Lex nr 179074.
[4] por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 31 marca 2009 r., sygn. akt II SA/Lu 67/09, Lex nr 543778.
[5] por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 maja 2011 r., sygn. akt II OSK 785/10, Lex nr 945942.
[6] wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 24 kwietnia 2013 r., sygn. akt II SA/Łd 126/13, Lex nr 1326031.

Magdalena Hajduk, aplikant adwokacki
Ślązak Zapór i Wspólnicy, Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Marzena Marzena, 22.03.2018r., 10:04:08 No tak prawo budowlane przede wszystkim, i przeglądy okresowe, prosto skorzystać z oferty lodz.przeglady-budowlane24.pl, można negocjować .

Powiązane

Redakcja Wytyczenie budynku na działce

Wytyczenie budynku na działce Wytyczenie budynku na działce

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie....

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie. Powierzamy ją geodecie z uprawnieniami. Dobrze przeprowadzone wytyczenie ułatwi pracę kierownikowi budowy i ekipie wykonawczej, czyli w praktyce sprawi, że roboty będą przebiegały szybko i zgodnie z planem.

dr Agnieszka Grabowska-Toś Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?

Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach? Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?

Zmiany w przepisach budowlanych, które weszły w życie w styczniu 2018 roku, przyniosły kilka poprawek w zakresie wymaganej odległości budynku od granicy działki.

Zmiany w przepisach budowlanych, które weszły w życie w styczniu 2018 roku, przyniosły kilka poprawek w zakresie wymaganej odległości budynku od granicy działki.

Redakcja Czy wiesz, co to wykusz, lukarna i ryzalit?

Czy wiesz, co to wykusz, lukarna i ryzalit? Czy wiesz, co to wykusz, lukarna i ryzalit?

Projekty nowoczesnych domów bardzo często charakteryzują się prostą i oszczędną w formie bryłą, pozbawioną zbędnych detali. Ale nie wszystkie domy są budowane w taki sam sposób. Warto dowiedzieć się więcej...

Projekty nowoczesnych domów bardzo często charakteryzują się prostą i oszczędną w formie bryłą, pozbawioną zbędnych detali. Ale nie wszystkie domy są budowane w taki sam sposób. Warto dowiedzieć się więcej na temat elementów urozmaicających wygląd domu, takich jak wykusz, lukarna czy ryzalit, aby wiedzieć, czy warto je zastosować w swoim domu.

Redakcja Budowa domku letniskowego a prawo budowlane

Budowa domku letniskowego a prawo budowlane Budowa domku letniskowego a prawo budowlane

Budowa domku letniskowego różni się od budowy domu jednorodzinnego na działce budowlanej. Dlatego jeszcze przed znalezieniem odpowiedniej działki rekreacyjnej warto sprawdzić wszystkie kwestie formalne.

Budowa domku letniskowego różni się od budowy domu jednorodzinnego na działce budowlanej. Dlatego jeszcze przed znalezieniem odpowiedniej działki rekreacyjnej warto sprawdzić wszystkie kwestie formalne.

Magdalena Hajduk Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę? Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić...

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku. Od czego ją zacząć i jakie zgody należy uzyskać?

Magdalena Hajduk Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym

Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym

Dziennik budowy stanowi nieodłączną część inwestycji budowlanych. Jego rola często jest jednak marginalizowana, co należy uznać za tendencję zupełnie nieuzasadnioną. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych...

Dziennik budowy stanowi nieodłączną część inwestycji budowlanych. Jego rola często jest jednak marginalizowana, co należy uznać za tendencję zupełnie nieuzasadnioną. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych dziennik budowy jest bowiem głównym i zasadniczym materiałem dowodowym, który pozwala zbadać przesłanki do ewentualnego stwierdzenia wygaśnięcia pozwolenia na budowę. Jakie znaczenie praktyczne ma zatem dziennik budowy, a jaką moc dowodową może uzyskać w ewentualnym postępowaniu sądowym...

Redakcja Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę,...

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę, oraz o czym należy pamiętać przy zlecaniu kolejnych prac.

Przemysław Gogojewicz Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę?

Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę? Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę?

Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje...

Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje ona o kwalifikacji obiektu.

Przemysław Gogojewicz Samowola budowlana a dziedziczenie

Samowola budowlana a dziedziczenie Samowola budowlana a dziedziczenie

W przypadku samowoli budowlanej nie ma znaczenia fakt, że samowoli dokonał spadkodawca, ponieważ prawa i obowiązki spadkodawcy przeszły na nowego właściciela budynku, który nabył go w drodze dziedziczenia.

W przypadku samowoli budowlanej nie ma znaczenia fakt, że samowoli dokonał spadkodawca, ponieważ prawa i obowiązki spadkodawcy przeszły na nowego właściciela budynku, który nabył go w drodze dziedziczenia.

Przemysław Gogojewicz Wymagania dotyczące formy i zakresu projektu budowlanego

Wymagania dotyczące formy i zakresu projektu budowlanego Wymagania dotyczące formy i zakresu projektu budowlanego

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wynikająca ze zmiany ustawy Prawo budowlane, ma uprościć i skrócić procedury budowlane.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wynikająca ze zmiany ustawy Prawo budowlane, ma uprościć i skrócić procedury budowlane.

Krystyna Stankiewicz Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę

Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę

Wprowadziło je rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r., zmieniające wcześniej obowiązujące dokumenty przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę i...

Wprowadziło je rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r., zmieniające wcześniej obowiązujące dokumenty przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę i rozbiórkę.

Krystyna Stankiewicz Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Problem ten szczegółowo wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który opublikował na swojej stronie internetowej interpretację prawną przepisów Prawa budowlanego, dotyczących budowy obiektów letniskowych.

Redakcja Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę? Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy? Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i...

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i styl różnią się w zależności od lokalnych przepisów i preferencji właściciela. Ogrodzenie pełni funkcję estetyczną oraz zabezpiecza działkę przed dostępem nieupoważnionych osób.

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r.

Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r. Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r.

Wraz z początkiem roku powinna wejść w życie zmieniona ustawa Prawo budowlane (w trakcie pisania tego artykułu wciąż nie ma nowelizacji tej ustawy). Proponowane zmiany w Prawie budowlanym zostały ujęte...

Wraz z początkiem roku powinna wejść w życie zmieniona ustawa Prawo budowlane (w trakcie pisania tego artykułu wciąż nie ma nowelizacji tej ustawy). Proponowane zmiany w Prawie budowlanym zostały ujęte w projekcie z dnia 3 października 2022 r. Jest ich sporo, dlatego warto przyjrzeć się tym najważniejszym i odnotować również mniej istotne.

Aneta Mościcka Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Pilkington Polska Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła....

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła. Podwójna komora okna także wpływa na obniżenie współczynnika przepuszczalności światła. Tymczasem ciepłe pomieszczenia wcale nie muszą być ciemne. Wystarczy zastosować odpowiednie szkło.

Redakcja Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności...

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej. Również stosowane rozwiązania i materiały budowlane zmieniają się na energooszczędne. Jednym z nich jest technologia szkieletowa drewniana.

Przemysław Gogojewicz Przyłącza gazowe w praktyce

Przyłącza gazowe w praktyce Przyłącza gazowe w praktyce

Przyłącza gazowe występują zasadniczo wzdłuż dróg, a także pod drogami. Zatem sieci gazowe są elementem infrastruktury technicznej, mającej swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Przyłącza gazowe występują zasadniczo wzdłuż dróg, a także pod drogami. Zatem sieci gazowe są elementem infrastruktury technicznej, mającej swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Redakcja news Jakie domy chcą budować Polacy?

Jakie domy chcą budować Polacy? Jakie domy chcą budować Polacy?

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory...

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory i decyzje Polaków mają czynniki takie, jak miejsce zamieszkania badanych lub metraż wybranego projektu?

Redakcja news Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

mgr inż. Maciej Rokiel Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka? Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych....

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych. Ponadto prace budowlane muszą być prowadzone w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, charakteryzować się wysoką jakością oraz gwarantować długotrwałą eksploatację.

Redakcja news Uprawnienia budowlane 2021

Uprawnienia budowlane 2021 Uprawnienia budowlane 2021

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych,...

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych, których znajomość wymagana jest na egzaminie.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.