EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak wybudować samowystarczalny dom?

Stilo Energy | 2019-04-01
Jak wybudować samowystarczalny dom?
Fot. Stilo Energy

Jak wybudować samowystarczalny dom?


Fot. Stilo Energy

"Dom samowystarczalny" to pojęcie bardzo ogólne. Fraza ta może dotyczyć także budynku w pełni niezależnego od systemu, który stoi gdzieś na odludziu, a jednak kumuluje w sobie wszelkie współczesne wygody, jednak bez stałej ingerencji z zewnątrz. Czy to możliwe? Dom samowystarczalny może funkcjonować również w częściowej niezależności, na poziomie energetycznym. Wszystko to zależy od lokalizacji i jej uwarunkowań, ale także naszych potrzeb i pomysłów.

treść sponsorowana

Czego potrzebujemy do wygodnego życia?

Źródło czystej wody pitnej

Wszyscy wiemy, że woda jest niezbędna do życia. Noszenie baniaków z lokalnego supermarketu dobre jest sezonowo, ale na pewno nie na stałe. Lepsza byłaby studnia z czystą wodą, nadającą się do picia. Dodatkowo, do pompowania wody potrzebny będzie prąd.

Kanalizacja

Dziś istnieją proste rozwiązania - przydomowe, ekologiczne oczyszczalnie ścieków. Trzeba spełnić kilka warunków, ale projekt jest dofinansowywany, więc duża część kosztów nie będzie po naszej stronie. Do prawidłowego funkcjonowania takiej oczyszczalni potrzebny będzie prąd.

Ogrzewanie

Przynajmniej połowa roku w Polsce jest dość chłodna, więc bez źródła ciepła nie da się obejść. Możemy stosować różne rozwiązania, jednak zanim pomyślimy o kominku, weźmy pod uwagę najpierw rekuperację w domu oraz odpowiednią izolację ścian. W najgorszym wypadku możemy zastosować ogrzewanie elektryczne, choć będzie to mało opłacalne, gdy energię będziemy nabywać prosto z elektrowni.

Prąd

Prąd jest nieodzownym elementem naszej rzeczywistości. Nawet najbardziej zagorzali ekolodzy wolą mieć u siebie gniazdka z 230 V. Funkcjonowanie przy lampach naftowych i radiu na baterie może być ciekawe, ale tylko jako przygoda wakacyjna. Przy dzisiejszym tempie życia trzeba mieć kontakt ze światem (telefony komórkowe), dostęp do rozrywek, a przede wszystkim możliwość korzystania z kuchenki, pralki czy lodówki.

Czy nam się to podoba, czy nie, jesteśmy więc uzależnieni od prądu. Jeśli nie wierzycie, zróbcie test i wyłączcie korki na kilka dni. Lodówka się rozmrozi, telefon rozładuje, a zakład energetyczny zacznie wysyłać do nas swoich pracowników.

Aspekt ekonomiczny i ekologiczny

Skoro zatem prąd jest nam niezbędny do życia, musimy przemyśleć wszystkie najważniejsze aspekty z nim związane.

Po pierwsze ekonomia. Coraz częściej słyszymy o rosnących cenach prądu. Czy jest sposób na to, by odciąć się od tych zależności? Czy możemy być samowystarczalni energetycznie?

Po drugie: ekologia. Ciągłe podwyżki cen prądu to zaledwie jedna strona medalu. Latem nie myślimy tak często o…smogu, którego skutki odczuwamy zimą. Osoby starsze, chore lub najmłodsze narażone są podwójnie.

Odnawialne źródła energii

Coraz częściej odpowiedzią na powyższe wątpliwości są odnawialne źródła energii. Słońce, wiatr, energia pozyskiwana z ruchu wody lub źródła geotermalne. Odnawialne źródła energii  się nie zużywają. Tradycyjne materiały, takie jak ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny, nie odnawiają się. Dodatkowym plusem pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest znikoma inwazyjność owego procesu. Możemy w ten sposób sami ograniczyć smog.

Więcej o OZE można przeczytać tutaj >> 

Dom samowystarczalny, czyli zeroenergetyczny, będzie więc wytwarzać samodzielnie energię na własny użytek, właśnie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Panele fotowoltaiczne, czyli energia ze słońca

Najbardziej korzystnym, praktycznym i nowoczesnym pomysłem na wykorzystanie energii naturalnej jest montaż paneli fotowoltaicznych. Są one coraz bardziej popularne. Można dostrzec je na dachach niektórych nowoczesnych domów lub na nasłonecznionych częściach działek. Przy pomocy odpowiedniej konfiguracji owych instalacji i wykorzystaniu falownika (inwertera) zamieniamy prąd stały na zamienny, czyli identyczny jak ten występujący w naszych gniazdkach - 230/400 V, 50 Hz.

Co więcej, jeśli zdecydujemy się na bycie producentem prądu elektrycznego dla siebie, możemy liczyć na programy dofinansowujące całe przedsięwzięcie. Jeśli zaś wyprodukujemy za dużo prądu, nadwyżkę możemy odsprzedać.

W ten sposób tworzymy dom samowystarczalny energetycznie, a dodatkowo ekologiczny. Energia ze słońca zamieniana jest na prąd - czy można być bardziej niezależnym? Oferta rynkowa w zakresie fotowoltaiki jest bogata, a jedną z najciekawszych i najbardziej sprawdzonych propozycji można znaleźć w ofercie Stilo Energy.

Stilo Energy

Świemirowska 3
81-877 Sopot

Działamy w całej Polsce

799 399 898

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.