EkspertBudowlany.pl

Jak uprościć budowę domu za pomocą pianki poliuretanowej?

Jak uprościć budowę domu za pomocą pianki poliuretanowej?
Fot. Honter

Jak uprościć budowę domu za pomocą pianki poliuretanowej?


Fot. Honter

Budując swój pierwszy dom, na każdym etapie - czy to wylewając fundamenty czy ocieplając poddasze - mamy do czynienia z zagadnieniami, o których nie mieliśmy pojęcia wcześniej. Tak właśnie rodzą tzw. się koszty ukryte, czyli przysłowiowe dodatkowe 30%. Oczywiście wszystkich dodatkowych wydatków nie sposób uniknąć, ale pianka natryskowa EXY Spray 09  firmy Honter pozwala je ograniczyć podczas ocieplania domu, np. przy izolacji poddasza użytkowego, a także kilku, które ujawniłyby się dopiero w trakcie eksploatacji budynku.

treść sponsorowana

Właściwości termoizolacyjne

Na wstępie warto zaznaczyć, że pianka poliuretanowa niczym nie ustępuje wełnie mineralnej ani styropianowi pod względem właściwości izolacji termicznej, a nawet w niektórych przypadkach przewyższa te bardziej archaiczne materiały izolacyjne również pod tym względem. Jej lambda wynosi dla systemów otwartokomórkowych EXY Spray 09 λ = 0,0346 W/(m·K), a w systemie zamkniętokomórkowym, oznaczonym liczbą 39 i stosowanym w izolacji innych obszarów konstrukcji domu, osiąga jeszcze lepszy wynik bo λ = 0,0206  W/(m·K). Takie właściwości fizyczne przekładają się na mniejsze zapotrzebowanie na materiał, co z kolei obniża koszty.

Dowiedz się więcej >>

Paroprzepuszczalność

Wracając do problemów i zagadnień konstrukcyjnych podczas budowy, których można uniknąć, należy zacząć od wyjaśnienia, jak zachowuje się pianka otwartokomórkowa w systemie Honter pod wpływem wody. Otóż ten system PUR (czyli pian poliuretanowych) charakteryzuje hydrofobowość, co oznacza, że jeśli wilgoć, najczęściej w postaci pary wodnej, dostanie się do pianki EXY Spray 09, nie pozostanie w jej strukturze. Zostanie przepuszczona, w przypadku ocieplania poddasza w górę (zgodnie z zasadą podciągania kapilarnego i konwekcji ciepła). Co więcej, odbędzie się to w bardzo krótkim czasie, około dwóch dni i bez negatywnych konsekwencji w przeciwieństwie do wełny mineralnej, która nie dość, że schnie długo, to w takiej sytuacji na zawsze utraciłaby właściwości termoizolacyjne ze względu na swoje higroskopijne właściwości.

Dzięki temu, że pianki nie trzeba chronić przed wilgocią, podczas budowy można uniknąć montowania membrany paroizolacyjnej i zastanawiania się również nad jej szczelnością. Co więcej, nietrzymanie wody eliminuje problem pleśni czy też nagromadzenia alergenów. Jedynym przypadkiem, kiedy należy uwzględnić membranę w konstrukcji izolowanej pianą, jest brak rozcięcia w papie na kalenicy dachowej. Należy więc tylko przypilnować także tego, co robi dekarz. 

Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów >>

System amerykański, amerykańska szkoła

Sam pomysł, żeby nakładać piankę poliuretanową przy pomocy natrysku hydrodynamicznego pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, tak samo zresztą jak wszystkie formuły systemów Honter (choć obecnie na nasze lokalne rynki pianka ze względu na wysokie standardy produkcji i obniżone koszty wytwarzana jest w fabryce w Niemczech). Za zastosowaniem tej metody stoi pewna idea dotycząca tego co konstytuuje prawidłową izolację. W Europie kładzie się nacisk na efektywną lambdę, w nieprywatnych inwestycjach jest to znormalizowana konieczność. Z kolei "amerykańska szkoła" stawia na szczelność. I to właśnie zapewnia pianka natryskowa EXY Spray 09 - szczelność, a więc brak przerw w izolacji, nazywanych w branży mostkami termicznymi, czyli miejscami intensywnej utraty ciepła.

Kompletną ciągłość, unikalną dla pian zapewnia właśnie metoda aplikacji, wspomniany natrysk hydrodynamiczny. Żadna inna metoda izolacji nie pozwala wypełnić przestrzeni między krokwiami w stu procentach. Zawsze znajdą się przerwy pomiędzy krokwiami a blokami wełny mineralnej czy styropianu. Natomiast pianka nie tylko spełni ten warunek, ale jeszcze wypełni wszystkie możliwe zakamarki i trudno dostępne powierzchnie. Zarówno ta szczelność jak i fakt, że pianka w przeciwieństwie do wełny nie osiada, a także ze względu na elastyczność i lekkość nie odkleja się i nie odpada od elementów konstrukcji, sprawia, że raz natryśnięta piana, nie wymaga poprawek, za to sama świetnie nadaje się do docieplania istniejącego już budynku. Nie mówiąc już o tym, że brak strat ciepła przez mostki termiczne po raz kolejny zmniejsza zapotrzebowanie na materiał potrzebny do skutecznej izolacji.

Długoletnia trwałość

Oprócz tego, że jak już wspomniano pianka natryskowa nie jest podatna na rozrywanie i odrywanie pod wpływem zawsze pracujących krokwi lub innych elementów konstrukcyjnych, to również same właściwości termoizolacyjne w czasie nie ulegają zmianie. W przypadku pian natryskowych systemu Honter, jako jednego z dwóch systemów dostepnych na rynku europejskim, faktycznie nie jest to pusta deklaracja, ale zostało to potwierdzone badaniami lambdy starzeniowej (lambdy w czasie), czyli poddaniu testom wielu różnych próbek z różnych natrysków w odpowiednich momentach. Pomyślny wynik oznacza, że pianka EXY Spray 09 jest nie tylko praktycznie niezmienna w czasie, ale także świadczy o powtarzalności systemu, a w efekcie zapewnia czterdziestoletnią gwarancję i pozwala uniknąć wymiany izolacji najprawdopodobniej do końca życia.

Szybko i bezboleśnie

Pianka natryskowa nakładana jest przez dwuosobowy zespół natryskiwaczy, więc faktycznie nie da się tego zrobić samemu. Może to niektórych odstraszać, dopóki nie zastanowią się nad oszczędnościami - przede wszystkim oszczędnością czasu. Nie istnieje szybsza metoda izolacji niż natrysk hydrodynamiczny pianą, co więcej, potrzeba do tego tylko dwuosobowego zespołu. Unika się też skomplikowanych obliczeń i planowania, jakich bloków, płyt czy innych fragmentów wełny mineralnej lub stytopianu użyć, jak je zespoić, czy nie zostanie za dużo, czy nie będzie trzeba dokupić. Specjaliści wyszkoleni w specyfice systemów Honter jednego dnia mogą wykonać 300 m2 izolacji, jeżeli zabraknie im materiału, przywiozą więcej surowca, jeżeli powstanie z tego nadmiar, po prostu zabiorą go na następną budowę. Właściciel ocieplonego domu unika wszelkich nadpłat, nie mówiąc już o tym, ile zyskuje czasu.

HONTER Company Polska

Ul. Głogowska 31/33
60-702 Poznań

OBSŁUGA KLIENTA
Tel.: 793 581 581
info@honter.pl
www.honter.pl

Biuro handlowe:
61-441 Poznań
ul. 28 Czerwca 1956 r nr 406

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Emilemil Emilemil, 19.06.2019r., 07:31:24 Autor mógłby się bardziej postarać niż przerobienie innych artykułów pod tą reklamę . Faktem jest, że pianka pur lepiej się nadaje do ocieplenia poddasza niż wełna czy styropian ale tu już trochę przesadzono.
  • Edziu84 Edziu84, 27.06.2019r., 14:57:00 Ciekawy artykuł, wiele z niego wyniosłem i teraz bacznie będę się przyglądał firmie, podczas mojej budowy :)
  • Heniek H Heniek H, 27.04.2020r., 22:19:22 Potwierdzam, ocieplenie dachu pianką idzie błyskawicznie, a wiadomo czas to pieniądz :)
  • Szymon Szymon, 01.05.2020r., 22:21:17 I do tego nie zostają niewykorzystane materiały. Same plusy.
  • elivis elivis, 17.05.2020r., 16:02:54 Do dachu na pewno lepsza niż wełna, ale pozostałe elementy to tylko styropianem i to jakimś porządnym. Niestety wielu producentów zawyża parametry na etykietach, dlatego wybierając styropian niech głównym kryterium wyboru nie będzie cena, a posiadanie rekomendacji Instytutu Techniki Budowlanej

Powiązane

HONTER Company Polska Pianki uszczelniające - podobieństwa i różnice

Pianki uszczelniające - podobieństwa i różnice Pianki uszczelniające - podobieństwa i różnice

Pianki oferowane przez firmę Honter mają znakomite parametry izolacyjne, wysoką trwałość i są przyjazne dla środowiska. Różnią się jednak przeznaczeniem ze względu na odmienną budowę komórkową.

Pianki oferowane przez firmę Honter mają znakomite parametry izolacyjne, wysoką trwałość i są przyjazne dla środowiska. Różnią się jednak przeznaczeniem ze względu na odmienną budowę komórkową.

HONTER Company Polska System pian premium - niezawodna izolacja na lata

System pian premium - niezawodna izolacja na lata System pian premium - niezawodna izolacja na lata

Przy wyborze materiałów do izolacji domu liczą się nie tylko ich parametry termiczne, ale także to, jak długo będą bezawaryjnie służyły. Produktami, które pokonają czas, są pianki izolacyjne oferowane...

Przy wyborze materiałów do izolacji domu liczą się nie tylko ich parametry termiczne, ale także to, jak długo będą bezawaryjnie służyły. Produktami, które pokonają czas, są pianki izolacyjne oferowane przez firmę Honter.

HONTER Company Polska Lambda starzeniowa w izolacji domu pianką - dlaczego należy ją sprawdzać

Lambda starzeniowa w izolacji domu pianką - dlaczego należy ją sprawdzać Lambda starzeniowa w izolacji domu pianką - dlaczego należy ją sprawdzać

Większość osób przy pierwszym podejściu do tematu izolacji - np. pianką natryskową - bierze pod uwagę wartość przenikania ciepła w stosunku do grubości materiału i na tym przeważnie kończy swoją analizę....

Większość osób przy pierwszym podejściu do tematu izolacji - np. pianką natryskową - bierze pod uwagę wartość przenikania ciepła w stosunku do grubości materiału i na tym przeważnie kończy swoją analizę. Nie jest to pozbawione racji, jednak planując inwestycję w dom albo inny rodzaj zabudowy warto pomyśleć o tym, co będzie się z nim działo w trakcie eksploatacji i czy jest to należycie udokumentowane, jak ma to miejsce w przypadku systemu pian premium takiego jak Honter EXY Spray, gdyż każdy rodzaj...

Najnowsze produkty i technologie

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym...

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym dodawanym do zaprawy murarskiej.

Sławomir Gąsiorowski Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej? Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym...

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Wapno - naturalne i zdrowe

Wapno - naturalne i zdrowe Wapno - naturalne i zdrowe

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

mdm®NT Sp. z o.o. Membrany dachowe MDM

Membrany dachowe MDM Membrany dachowe MDM

Membrany dachowe są nowoczesną alternatywą dla pap układanych pod docelowym pokryciem dachu. Są łatwiejsze do ułożenia i lżejsze oraz – w przeciwieństwie do papy – jednocześnie wodoszczelne i paroprzepuszczalne.

Membrany dachowe są nowoczesną alternatywą dla pap układanych pod docelowym pokryciem dachu. Są łatwiejsze do ułożenia i lżejsze oraz – w przeciwieństwie do papy – jednocześnie wodoszczelne i paroprzepuszczalne.

AS ENERGY AS Energy: dystrybutor nowoczesnych rozwiązań dla PV i HVAC

AS Energy: dystrybutor nowoczesnych rozwiązań dla PV i HVAC AS Energy: dystrybutor nowoczesnych rozwiązań dla PV i HVAC

Fotowoltaika to najdynamiczniej rozwijający się sektor OZE w Polsce. Swój rozkwit przeżywa również branża HVAC. Marką specjalizującą się w obu tych obszarach i proponującą jedne z najbardziej nowoczesnych...

Fotowoltaika to najdynamiczniej rozwijający się sektor OZE w Polsce. Swój rozkwit przeżywa również branża HVAC. Marką specjalizującą się w obu tych obszarach i proponującą jedne z najbardziej nowoczesnych i niezawodnych rozwiązań na rynku jest AS Energy. W swoich działaniach łączy troskę o środowisko naturalne z dostarczaniem produktów najwyższej klasy.

Stropy.pl Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność...

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność oraz niezgodność z europejskimi normami (w przypadku stropów Teriva) obecnie klienci poszukują zupełnie innych rozwiązań.

Recticel Izolacje Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Recticel Izolacje Dom energooszczędny w technologii RECTICEL

Dom energooszczędny w technologii RECTICEL Dom energooszczędny w technologii RECTICEL

Budowa domu o niskim zużyciu energii to już nie tylko kwestia mody, ale konieczność zdefiniowana także w wymaganiach Warunków Technicznych.

Budowa domu o niskim zużyciu energii to już nie tylko kwestia mody, ale konieczność zdefiniowana także w wymaganiach Warunków Technicznych.

Recticel Izolacje Gdy ocieplenie ściany lub dachu możliwe jest tylko od środka

Gdy ocieplenie ściany lub dachu możliwe jest tylko od środka Gdy ocieplenie ściany lub dachu możliwe jest tylko od środka

Ściany i dachy wielu starych budynków wymagają ocieplenia, poprawiającego komfort cieplny mieszkańców. Zazwyczaj izolację termiczną układa na zewnętrznej stronie tych przegród, ale zdarza się, że jest...

Ściany i dachy wielu starych budynków wymagają ocieplenia, poprawiającego komfort cieplny mieszkańców. Zazwyczaj izolację termiczną układa na zewnętrznej stronie tych przegród, ale zdarza się, że jest to niemożliwe, np. w obiektach zabytkowych. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest aplikacja materiałów termoizolacyjnych od wewnętrznej strony ścian i dachów. A do tego celu świetnie nadają się płyty termoizolacyjne PIR o nazwie Eurothane® G, belgijskiej firmy RECTICEL.

Recticel Izolacje Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli....

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli. Czasami jednak nie ma możliwości wykonania docieplenia na fasadach, np. na budynkach zabytkowych, na budynkach z utrudnionym dostępem do elewacji czy budynkach usytuowanych w granicy. W wielu takich przypadkach jest jednak możliwe wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz.

Recticel Izolacje Perfekcyjny system termoizolacyjny dachu skośnego

Perfekcyjny system termoizolacyjny dachu skośnego Perfekcyjny system termoizolacyjny dachu skośnego

Dach stanowi największą powierzchnię, przez którą dochodzi do utraty ciepła pochodzącego z ogrzewanego budynku. Izolacja dachu płytami Powerroof/Powerroof® Max gwarantuje wymierną oszczędność energii cieplnej.

Dach stanowi największą powierzchnię, przez którą dochodzi do utraty ciepła pochodzącego z ogrzewanego budynku. Izolacja dachu płytami Powerroof/Powerroof® Max gwarantuje wymierną oszczędność energii cieplnej.

Recticel Izolacje Podłoga, która zatrzyma ciepło

Podłoga, która zatrzyma ciepło Podłoga, która zatrzyma ciepło

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Recticel Izolacje Skuteczna izolacja akustyczna – cichy dom

Skuteczna izolacja akustyczna – cichy dom Skuteczna izolacja akustyczna – cichy dom

Niepożądane dźwięki docierające do mieszkania znacząco obniżają komfort użytkowania. Warto więc je wyeliminować, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest zamontowanie paneli do izolacji akustycznej...

Niepożądane dźwięki docierające do mieszkania znacząco obniżają komfort użytkowania. Warto więc je wyeliminować, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest zamontowanie paneli do izolacji akustycznej Simfofit® firmy Recticel.

Recticel Izolacje Ciepły taras nad pomieszczeniami użytkowymi

Ciepły taras nad pomieszczeniami użytkowymi Ciepły taras nad pomieszczeniami użytkowymi

Taras nad pomieszczeniami użytkowymi pełni funkcję dachu. Musi więc zapewniać im ochronę cieplną oraz zabezpieczać przed przedostawaniem się do nich wody.

Taras nad pomieszczeniami użytkowymi pełni funkcję dachu. Musi więc zapewniać im ochronę cieplną oraz zabezpieczać przed przedostawaniem się do nich wody.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.