EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi przpiesami? fot. PAROC Polska

Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi przpiesami? fot. PAROC Polska

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków Technicznych 2021 przyniosło nowe wymogi, ale przyczyniło się też do wzrostu efektywności energetycznej nowo powstających obiektów w Polsce. Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi wymaganiami? Jaką dobrać grubość wełny na elewację, a jaką do ocieplenia dachu płaskiego lub skośnego? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania!

treść sponsorowana

Z reguły najwięcej ciepła ucieka z wnętrz budynku dachem i to względem tej konstrukcji nowe Warunki Techniczne przewidują najwyższe wymagania dotyczące termoizolacyjności. Zgodnie z WT2021, współczynnik przenikania ciepła UMAX dla dachów i stropodachów nie powinien przekraczać wartości 0,15 W/m2·K (przed nowelizacją przepisów – 0,18 W/m2·K).

Ogólnie rzecz biorąc, aktualne warunki obowiązują inwestorów budujących nowe domy, aczkolwiek dostosować się do nich muszą również ci, którzy planują adaptację nieocieplonego poddasza w przypadku, gdyby wymagała ona wymiany istniejącej konstrukcji, przebudowy lub nadbudowy, a co za tym idzie – uzyskania pozwolenia na budowę. W takim przypadku zarówno ocieplenie dachu płaskiego, jak i skośnego także musi spełniać obowiązujące normy.

Ocieplenie dachu płaskiego – jaka grubość?

Oczywiście jest to działanie, które wymaga pewnego początkowego nakładu finansowego. Mówimy tu jednak o inwestycji z gatunku tych, które szybko zaczynają się spłacać – zarówno w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, jak i bezcennego komfortu cieplnego oraz lepszej jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Kluczowy jest tutaj dobór odpowiedniego materiału i grubości izolacji termicznej.

Aby uzyskać wymagany wskaźnik U dla ocieplenia dachu płaskiego, możemy zastosować dwuwarstwowy układ sztywnych płyt z wełny kamiennej PAROC ROS o łącznej grubości 250 mm. Aby uzyskać jednak optymalne, uzasadnione ekonomicznie parametry termiczne dla tego typu konstrukcji, zalecamy dołożenie kilku centymetrów ocieplenia. Dwie warstwy płyt dachowych PAROC o grubości 320 mm umożliwią uzyskanie bardzo niskiego współczynnika przenikania ciepła 0,11 W/m2K, co szybko zwróci się w niższych kosztach ogrzewania – podpowiada Łukasz Kondracki, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska. 

Dachy skośne krokwiowe – jak ocieplić zgodnie z WT 2021?

Dachy skośne, z uwagi na bardziej skomplikowaną konstrukcję oraz zachodzące procesy budowlane, wymagają nieco większej uwagi w kontekście izolacji termicznej. W ich przypadku szczególnie istotny jest etap realizacji, gdzie stosunkowo o ewentualne błędy czy niedociągnięcia. Także i tutaj doskonale sprawdzi się wełna kamienna, tym razem w postaci bardziej elastycznych płyt wypełniających szkielet drewniany, uzupełnionych o płyty wiatrochronne z tego samego materiału.

Przestrzeń pomiędzy krokwiami z powodzeniem ocieplimy ogólnobudowlanymi płytami PAROC Solid, które od szczeliny wentylacyjnej oddzielać będą płyty PAROC WAS 25t pokryte jednostronnie welonem z włókna szklanego. W układzie 200 mm plus 40 mm powinniśmy uzyskać wymagany współczynnik U = 0,15 W/m2·K. Zastosowanie dwóch warstw o łącznej grubości 390 mm pozwoli zaś osiągnąć niezwykle niski wskaźnik 0,10 W/m2·K, idealny dla domu energooszczędnego lub pasywnego – wyjaśnia Łukasz Kondracki.

Izolacja ścian zewnętrznych – fasady otynkowane

Warunki Techniczne 2021 wprowadziły bardziej restrykcyjne zasady również w kontekście ocieplenia ścian zewnętrznych. Współczynnik Umax dla wszelkich pionowych przegród odgradzających pomieszczenia ogrzewane zmalał z wartości 0,23 W/m2·K do 0,20 W/m2·K.

W przypadku fasad ocieplanych metodą lekką mokrą i wykańczanych tynkami cienkowarstwowymi, możemy zastosować klasyczną wełnę elewacyjną o zaburzonym układzie włókien lub płyty lamelowe o układzie prostopadłym do ocieplanej powierzchni. Ta druga opcja będzie dobrym wyborem, jeśli planujemy grubszą warstwę izolacji i chcemy uniknąć stosowania mocowań mechanicznych, zwiększających ryzyko mostków termicznych.

Aby spełnić obowiązujące wymagania dla ścian zewnętrznych z betonu, bloczków betonowych lub cegły ocieplanych metodą ETICS, możemy zastosować standardową wełną fasadową w postaci PAROC Linio Pro o grubości 150 mm. Dwa razy grubsza izolacja pozwoli nam z kolei uzyskać bardzo niski współczynnik U na poziomie 0,11 W/m2·K – wyjaśnia Łukasz Kondracki.

Ocieplenie elewacji wentylowanej – jaka grubość wełny fasadowej?

Coraz powszechniejsze zastosowanie ścian warstwowych z wewnętrzną wentylacją wymaga doboru odpowiednich rozwiązań i materiałów budowlanych, także w kontekście ocieplenia. Ta technologia, oprócz świetnych parametrów termoizolacyjnych umożliwia szeroki wybór konstrukcji nośnych oraz metod wykończenia.

W przypadku elewacji wentylowane opartych na konstrukcji szkieletowych, możemy zastosować układ analogiczny do ocieplenia dachów skośnych – sprężystą wełnę elewacyjną uzupełnioną o sztywne płyty wiatrochronne z wełny pokryte wodoodporną i paroprzepuszczalną powłoką.

Obowiązujące wymagania spełnimy, stosując dwie warstwy płyt PAROC Solid, jedną o grubości 100 mm i drugą o grubości 50 mm w profilach pionowych, w połączeniu z płytą PAROC WAS 25t o grubości 30 mm. Wskaźnik U możemy obniżyć do poziomu nawet 0,12 W/m2·K, stosując analogiczny układ o łącznej grubości 300 mm – tłumaczy Łukasz Kondracki.

Ocieplając murowaną lub ceglaną elewację wentylowaną, również można zastosować metodę dwuwarstwową – główna warstwa termoizolacyjna umieszczana jest wówczas w dodatkowej konstrukcji szkieletowej montowanej od zewnątrz. Dostępne jest jednak nieco prostsze, choć nie mniej skuteczne rozwiązanie. W ofercie producentów wełny fasadowej można znaleźć specjalne płyty do jednowarstwowej izolacji elewacji wentylowanej.

Aby spełnić wymagania izolacyjności dla ścian zewnętrznych, wystarczy jedna warstwa płyt PAROC Cortex One o grubości zaledwie 150 mm. Rozwiązanie pokryte jest wodoodporną, wiatroszczelną i paroprzepuszczalną powłoką z włókna szklanego, która umożliwia bezpieczne i szybkie odparowanie wilgoci z elewacji – podsumowuje ekspert PAROC.

Komentarze

Powiązane

Owens Corning PAROC Polska Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie!

Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie! Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie!

Stało się. Decyzja o montażu fotowoltaiki została już podjęta, a teraz pozostało określić wszystkie szczegóły instalacji i ocieplenia dachu. Jakie parametry powinna spełniać izolacja dachu płaskiego, na...

Stało się. Decyzja o montażu fotowoltaiki została już podjęta, a teraz pozostało określić wszystkie szczegóły instalacji i ocieplenia dachu. Jakie parametry powinna spełniać izolacja dachu płaskiego, na którym spoczną panele fotowoltaiczne? Jak dobrze wybrać ocieplenie dachu płaskiego i o jakich ryzykach trzeba pamiętać?

Wybrane dla Ciebie

CREATON Polska sp. z o.o. Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej? Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać...

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać oraz umożliwienie przepływu powietrza spod połaci dachu na zewnątrz. Inwestorzy najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest wspomniana wentylacja, dlatego nie przykładają dużej wagi do doboru taśm podgąsiorowych, nie wspominając już o tym, że część z nich nawet nie wie o istnieniu takich...

CREATON Polska sp. z o.o. Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci...

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci zachwycającego, niepowtarzalnego arcydzieła. Daje praktycznie nieograniczone możliwości kreacji, dzięki którym dach staje się wyjątkową i niebanalną ozdobą budynku.

Energooszczędna termoizolacja - inwestuj teraz, oszczędzaj w przyszłości »

Energooszczędna termoizolacja - inwestuj teraz, oszczędzaj w przyszłości » Energooszczędna termoizolacja - inwestuj teraz, oszczędzaj w przyszłości »

Najnowsze produkty i technologie

EcoComfort Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale...

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale także przygotują ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), a latem posłużą do chłodzenia budynku.

Blachy Pruszyński Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową? Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

bankier.pl Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną? Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem...

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem atrakcyjnej oferty kredytu hipotecznego. Od czego zacząć poszukiwania? Na co zwracać przede wszystkim uwagę?

FAKRO Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować? Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się...

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku domów i mieszkań ze strychem. Poznaj właściwości i zalety schodów strychowych drewnianych i metalowych.

LEROY MERLIN Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko...

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko przydatne, ale również wytrzymałe akcesorium, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

myloview.pl 5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze

5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze 5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze

Każdy z nas pragnie, aby jego domowe wnętrze wydawało się przestronniejsze i jaśniejsze. Często jednak ograniczenia metrażowe stawiają przed nami wyzwanie. Na szczęście, istnieją proste i skuteczne sposoby,...

Każdy z nas pragnie, aby jego domowe wnętrze wydawało się przestronniejsze i jaśniejsze. Często jednak ograniczenia metrażowe stawiają przed nami wyzwanie. Na szczęście, istnieją proste i skuteczne sposoby, dzięki którym możemy optycznie powiększyć przestrzeń. W tym artykule przedstawiamy 5 skutecznych zabiegów, które sprawią, że Twoje wnętrze będzie wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości. Niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest Twoje mieszkanie, te metody będą pasować do każdego wnętrza.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.