Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi przpiesami? fot. PAROC Polska
Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków Technicznych 2021 przyniosło nowe wymogi, ale przyczyniło się też do wzrostu efektywności energetycznej nowo powstających obiektów w Polsce. Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi wymaganiami? Jaką dobrać grubość wełny na elewację, a jaką do ocieplenia dachu płaskiego lub skośnego? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania!
Z reguły najwięcej ciepła ucieka z wnętrz budynku dachem i to względem tej konstrukcji nowe Warunki Techniczne przewidują najwyższe wymagania dotyczące termoizolacyjności. Zgodnie z WT2021, współczynnik przenikania ciepła UMAX dla dachów i stropodachów nie powinien przekraczać wartości 0,15 W/m2·K (przed nowelizacją przepisów – 0,18 W/m2·K).
Ogólnie rzecz biorąc, aktualne warunki obowiązują inwestorów budujących nowe domy, aczkolwiek dostosować się do nich muszą również ci, którzy planują adaptację nieocieplonego poddasza w przypadku, gdyby wymagała ona wymiany istniejącej konstrukcji, przebudowy lub nadbudowy, a co za tym idzie – uzyskania pozwolenia na budowę. W takim przypadku zarówno ocieplenie dachu płaskiego, jak i skośnego także musi spełniać obowiązujące normy.
Ocieplenie dachu płaskiego – jaka grubość?
Oczywiście jest to działanie, które wymaga pewnego początkowego nakładu finansowego. Mówimy tu jednak o inwestycji z gatunku tych, które szybko zaczynają się spłacać – zarówno w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, jak i bezcennego komfortu cieplnego oraz lepszej jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Kluczowy jest tutaj dobór odpowiedniego materiału i grubości izolacji termicznej.
Aby uzyskać wymagany wskaźnik U dla ocieplenia dachu płaskiego, możemy zastosować dwuwarstwowy układ sztywnych płyt z wełny kamiennej PAROC ROS o łącznej grubości 250 mm. Aby uzyskać jednak optymalne, uzasadnione ekonomicznie parametry termiczne dla tego typu konstrukcji, zalecamy dołożenie kilku centymetrów ocieplenia. Dwie warstwy płyt dachowych PAROC o grubości 320 mm umożliwią uzyskanie bardzo niskiego współczynnika przenikania ciepła 0,11 W/m2K, co szybko zwróci się w niższych kosztach ogrzewania – podpowiada Łukasz Kondracki, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.
Dachy skośne krokwiowe – jak ocieplić zgodnie z WT 2021?
Dachy skośne, z uwagi na bardziej skomplikowaną konstrukcję oraz zachodzące procesy budowlane, wymagają nieco większej uwagi w kontekście izolacji termicznej. W ich przypadku szczególnie istotny jest etap realizacji, gdzie stosunkowo o ewentualne błędy czy niedociągnięcia. Także i tutaj doskonale sprawdzi się wełna kamienna, tym razem w postaci bardziej elastycznych płyt wypełniających szkielet drewniany, uzupełnionych o płyty wiatrochronne z tego samego materiału.
Przestrzeń pomiędzy krokwiami z powodzeniem ocieplimy ogólnobudowlanymi płytami PAROC Solid, które od szczeliny wentylacyjnej oddzielać będą płyty PAROC WAS 25t pokryte jednostronnie welonem z włókna szklanego. W układzie 200 mm plus 40 mm powinniśmy uzyskać wymagany współczynnik U = 0,15 W/m2·K. Zastosowanie dwóch warstw o łącznej grubości 390 mm pozwoli zaś osiągnąć niezwykle niski wskaźnik 0,10 W/m2·K, idealny dla domu energooszczędnego lub pasywnego – wyjaśnia Łukasz Kondracki.
Izolacja ścian zewnętrznych – fasady otynkowane
Warunki Techniczne 2021 wprowadziły bardziej restrykcyjne zasady również w kontekście ocieplenia ścian zewnętrznych. Współczynnik Umax dla wszelkich pionowych przegród odgradzających pomieszczenia ogrzewane zmalał z wartości 0,23 W/m2·K do 0,20 W/m2·K.
W przypadku fasad ocieplanych metodą lekką mokrą i wykańczanych tynkami cienkowarstwowymi, możemy zastosować klasyczną wełnę elewacyjną o zaburzonym układzie włókien lub płyty lamelowe o układzie prostopadłym do ocieplanej powierzchni. Ta druga opcja będzie dobrym wyborem, jeśli planujemy grubszą warstwę izolacji i chcemy uniknąć stosowania mocowań mechanicznych, zwiększających ryzyko mostków termicznych.
Aby spełnić obowiązujące wymagania dla ścian zewnętrznych z betonu, bloczków betonowych lub cegły ocieplanych metodą ETICS, możemy zastosować standardową wełną fasadową w postaci PAROC Linio Pro o grubości 150 mm. Dwa razy grubsza izolacja pozwoli nam z kolei uzyskać bardzo niski współczynnik U na poziomie 0,11 W/m2·K – wyjaśnia Łukasz Kondracki.
Ocieplenie elewacji wentylowanej – jaka grubość wełny fasadowej?
Coraz powszechniejsze zastosowanie ścian warstwowych z wewnętrzną wentylacją wymaga doboru odpowiednich rozwiązań i materiałów budowlanych, także w kontekście ocieplenia. Ta technologia, oprócz świetnych parametrów termoizolacyjnych umożliwia szeroki wybór konstrukcji nośnych oraz metod wykończenia.
W przypadku elewacji wentylowane opartych na konstrukcji szkieletowych, możemy zastosować układ analogiczny do ocieplenia dachów skośnych – sprężystą wełnę elewacyjną uzupełnioną o sztywne płyty wiatrochronne z wełny pokryte wodoodporną i paroprzepuszczalną powłoką.
Obowiązujące wymagania spełnimy, stosując dwie warstwy płyt PAROC Solid, jedną o grubości 100 mm i drugą o grubości 50 mm w profilach pionowych, w połączeniu z płytą PAROC WAS 25t o grubości 30 mm. Wskaźnik U możemy obniżyć do poziomu nawet 0,12 W/m2·K, stosując analogiczny układ o łącznej grubości 300 mm – tłumaczy Łukasz Kondracki.
Ocieplając murowaną lub ceglaną elewację wentylowaną, również można zastosować metodę dwuwarstwową – główna warstwa termoizolacyjna umieszczana jest wówczas w dodatkowej konstrukcji szkieletowej montowanej od zewnątrz. Dostępne jest jednak nieco prostsze, choć nie mniej skuteczne rozwiązanie. W ofercie producentów wełny fasadowej można znaleźć specjalne płyty do jednowarstwowej izolacji elewacji wentylowanej.
Aby spełnić wymagania izolacyjności dla ścian zewnętrznych, wystarczy jedna warstwa płyt PAROC Cortex One o grubości zaledwie 150 mm. Rozwiązanie pokryte jest wodoodporną, wiatroszczelną i paroprzepuszczalną powłoką z włókna szklanego, która umożliwia bezpieczne i szybkie odparowanie wilgoci z elewacji – podsumowuje ekspert PAROC.