EkspertBudowlany.pl

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Daikin Europe NV | 2021-06-08
Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?
Fot. Daikin

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?


Fot. Daikin

Porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, można śmiało stwierdzić, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zarówno dla domów jedno-, jak i wielorodzinnych są pompy ciepła. Gwarantują one bowiem najniższe koszty eksploatacji budynku ze wszystkich dostępnych źródeł ciepła, przy czym można też zamontować fotowoltaiczny system solarny i zapewnić sobie niezależność energetyczną.

treść sponsorowana

Ile to kosztuje?

Dla zobrazowania przyjmijmy, że mówimy o wolno stojącym domu o powierzchni około 150 m2. Wybierając kocioł na ekogroszek lub pelet, zwykle nie wlicza się kosztów wybudowania pomieszczenia kotłowni z kominem systemowym oraz miejsca składowania opału (a jest to średnio 15 m2 i koszt około 27 tys. zł), począwszy od wzniesienia fundamentów i muru, wykonania ocieplenia, wstawienia okna, wykonania wylewek i położenia tynku, a także kosztów wybudowania komina systemowego, obróbek dachowych komina itp. Dodając do tych kosztów cenę kotła, zbiornika c.w.u. oraz niezbędnej automatyki, wydamy około 40 tys. zł. Należy przy tym pamiętać, że przyjęte w 2017 r. rozporządzenie regulujące wymagania dla kotłów na paliwa stałe zezwala na montaż kotłów 5 klasy, co dodatkowo zwiększa koszty inwestycji.

Jeśli natomiast chodzi o koszt całkowity pompy ciepła typu powietrze-woda, to wynosi on około 30-36 tys. zł. Pompa ciepła powietrze-woda i powietrze-powietrze nie wymaga kotłowni, wystarczy jedyne 1,5 m2, aby zamontować urządzenie, np. w pralni.

Kolejny aspekt związany jest z tzw. żywotnością urządzeń. Średni okres użytkowania pompy ciepła wynosi 20-25 lat, natomiast w przypadku kotła stałopalnego jest to 10-15 lat.

Porównując roczne koszty ogrzewania do tradycyjnych źródeł widać, że w przypadku zastosowania ekonomicznych systemów typu pompa ciepła będą one niższe. Ogrzanie budynku o powierzchni 150 m2 przy wykorzystaniu odpowiedniej pompy ciepła to wydatek rzędu około 1800 zł.

Jeśli dodatkowo zainwestujemy w instalację fotowoltaiczną, która zwraca się średnio w ciągu 6-7 lat, stajemy się niezależni energetycznie, a podwyżki cen energii nas nie dotyczą, ponieważ produkujemy ją sami i zużywamy według własnych potrzeb. Nadprodukcję energii elektrycznej możemy oddać do zakładu energetycznego, a w wygodnym dla nas okresie wybrać do 80% z tego, co oddaliśmy. 

Dowiedz się więcej >>

Inwestorzy planujący inwestycję w pompę ciepła mają zazwyczaj wiele pytań. Odpowiadamy na niektóre z nich.

Czy istniejący system grzewczy na paliwo stałe można wymienić na bardziej ekonomiczny i ekologiczny?

Nowoczesne systemy można łatwo zaadaptować do istniejących budynków. Często nie wymaga to wymiany aktualnie posiadanego rozwiązania, np. ogrzewania podłogowego czy grzejników. Przykładowa analiza sytuacji: budynek starszego typu z cegły, z kotłem na ekogroszek, bez specjalnej izolacji był wyposażony w grzejniki żeliwne. Ze względu na istniejące grzejniki należało wybrać pompę, która dostarczy do nich wodę o odpowiednio wysokiej temperaturze (około 65°C). W takich sytuacjach sprawdzi się np. pompa ciepła Daikin Altherma HT.

Po 3 latach od wymiany systemu na nowy, zapytaliśmy właściciela domu o wady i zalety pompy. Oto jego najważniejsze spostrzeżenia:

 • nie ma konieczności kupowania i składowania ekogroszku, co pozwala na oszczędność miejsca,
 • nie trzeba pamiętać, aby dosypywać paliwo do pieca,
 • dzięki odpowiedniemu ustawieniu sterownika, system sam się włącza i ogrzewa mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz spada,
 • wbrew wcześniejszym obawom, grzejniki są ciepłe.

Zdaniem właściciela koszty ogrzewania były na zbliżonym poziomie, jednak dodatkowe korzyści były wystarczające, aby inwestor był zadowolony z zakupu.

Czy można zamontować pompę ciepła w domu ogrzewanym kotłem gazowym?

W przypadku budynków zasilanych gazem, po zainstalowaniu hybrydowej pompy ciepła Daikin (tj. kondensacyjnego kotła gazowego z modułem pompy ciepła), rachunek za ogrzewanie spada o około 33-50% dzięki zastosowanej technologii współpracy dwóch urządzeń. Pompa ciepła dla wyższych temperatur zasilania, w czasie mrozów używa gazu zamiast grzałki elektrycznej. Koszt eksploatacji urządzenia zależy od ceny za jednostkę gazu oraz energii elektrycznej. Dane o cenach wprowadza się do systemu, dzięki czemu urządzenie samo przełącza zasilanie na dane paliwo według bardziej korzystnej taryfy opłat. Jest to idealne rozwiązanie dla budynków średnio ocieplonych, w których temperatura zasilania odbiorników ciepła waha się w przedziale 35-80°C. 

Skonsultuj się z naszymi ekspertami >>

Nowoczesne pompy ciepła - wydajność, niezawodność i atrakcyjny design

W 2018 r. firma Daikin jako pierwszy producent w Europie wprowadziła do sprzedaży pompę ciepła typu powietrze-woda na czynnik chłodniczy R32 - Daikin Altherma 3. Jest to urządzenie przeznaczone do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz grzania ciepłej wody na potrzeby sanitarne. Pompa ciepła Daikin Altherma 3 jest opracowana w technologii Bluevolution, co oznacza, że zastosowano w niej zupełnie nową sprężarkę, o dużej sprawności, produkcji Daikin, oraz czynnik chłodniczy przyszłości, czyli R32. Optymalne połączenie tych dwóch elementów sprawiło, że klasa efektywności sezonowej urządzenia to  aż A+++. Ponadto pompa osiąga współczynnik efektywności dla ogrzewania pomieszczeń COP aż do 5,1 (A7/W35), a współczynnik efektywności dla ciepłej wody użytkowej COP wynosi do 3,3 (EN16147). A to razem gwarantuje niższe rachunki za prąd dla użytkownika. Ponadto urządzenia te wyróżniono europejskim certyfikatem HP Keymark, potwierdzającym jakość pomp ciepła na rynku europejskim.

Pompa ciepła Daikin Altherma 3 korzysta w pełni z powietrza zewnętrznego jako źródła energii odnawialnej. To pierwsza pompa ciepła typu powietrze-woda, która pracuje na czynniku chłodniczym R-32, który cechuje niski współczynnik GWP (Global Warming Potencial), na poziomie 675. Dla porównania bardzo popularny czynnik chłodniczy, stosowany w innych tego typu rozwiązaniach, to R410a i jego współczynnik GWP=2087. Emisja CO2 do atmosfery jest więc w przypadku tej pompy ciepła zminimalizowana.

Urządzenie Daikin Altherma 3 poradzi sobie nawet w ekstremalnych warunkach otoczenia - w trybie ogrzewania pomieszczeń pracuje w zakresie temperatury zewnętrznej od -25 do +35°C, natomiast w trybie chłodzenia w zakresie od +10 do +43°C. Nadaje się zatem zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i grzejników, ponieważ oferuje temperatury wody grzewczej od +25 aż do +65°C.

Pompa ciepła oferowana jest o mocy 4, 6 i 8 kW, co umożliwia dostosowanie jej do różnych rodzajów i powierzchni domów, np. nowo powstających lub istniejących, w których zastosowane były instalacje grzewcze mieszane (podłogówka i grzejniki).

Zaawansowany sterownik z menu w języku polskim, wbudowany w jednostkę wewnętrzną pompy ciepła gwarantuje intuicyjną obsługę urządzenia. W standardzie istnieje możliwość ustawienia trzech różnych sposobów grzania c.w.u. (dogrzew, harmonogram, dogrzew + harmonogram) oraz dwóch różnych trybów sterowania instalacją c.o. (sterowanie temperaturą wody, np. w trybie pogodowym lub sterowanie temperaturą powietrza).

Dodatkowo zapewnia szybką informację o wartościach temperatury w układzie, które widoczne są na głównym ekranie wyświetlacza. Natomiast umieszczony powyżej czujnik Daikin Eye pokazuje status systemu: kolor niebieski oznacza prawidłową pracę urządzenia (świecący - praca, pulsujący - tryb oczekiwania), czerwony zaś nieprawidłową pracę.

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła to element, który może być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu, jak np. pomieszczenie techniczne, gospodarcze, kuchnia czy łazienka. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła Daikin komponuje się z każdym wystrojem pomieszczenia dzięki nowoczesnemu, prostemu designowi, w kolorystyce czarno-białej. Ponadto urządzenie Daikin Altherma 3 zdobyło nagrodę IF design award i Reddot Product Design Award 2018 za innowacyjny projekt. Te nagrody przyznawane są w ramach dwóch najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na świecie.

Kolejną zaletą systemu Daikin Altherma 3 jest możliwość dostosowania się do potrzeb użytkownika pod kątem zajmowanego miejsca i funkcjonalności, ponieważ urządzenia wewnętrzne Daikin Altherma 3 występują w trzech wersjach:

 • wersja stojąca, zintegrowana z zasobnikiem c.w.u ze stali nierdzewnej o pojemności 180 lub 230 l, o powierzchni zabudowy 600x600 mm (maksymalne wymiary 595x625mm),
 • wersja naścienna do zastosowań o ograniczonej przestrzeni montażowej, z możliwością podłączenia zewnętrznego zasobnika c.w.u.,
 • wersja stojąca ECH2O ze zbiornikiem 300 lub 500 l i możliwością higienicznego przygotowania c.w.u.

Pompy ciepła Daikin Altherma objęte są programem opieki serwisowej producenta. W cenie urządzenia Autoryzowany Serwis uruchomia urządzenie, co oznacza przejęcie opieki gwarancyjnej nad sprzętem przez firmę Daikin oraz daje użytkownikowi liczne korzyści:

 • opiekę serwisową z czasem reakcji serwisowej w ciągu 24 godz.,
 • możliwość korzystania ze specjalnej infolinii (czynna 7 dni w tygodniu) do zgłaszania ewentualnych usterek,
 • możliwość wykupienia przedłużonej gwarancji do 5 lat na urządzenia w okresie do 1 roku od uruchomienia,
 • w trakcie 3-letniej gwarancji brak kosztów za wymianę części przez serwis w razie awarii.

Ponadto urządzenie po uruchomieniu zostaje zarejestrowane w internetowym serwisie Stand By Me. Po rejestracji użytkownik może sprawdzić podstawowe dane o swoim urządzeniu (nazwy modeli, numery seryjne, datę zakończenia gwarancji, itp.) oraz wykupić przedłużenie gwarancji.

DAIKIN
ul. Taśmowa 7
02-677 Warszawa
tel.: 22 319 90 00

e-mail: office@daikin.pl
www.daikin.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

 • gość gość, 10.02.2021r., 07:58:39 Pompy ciepła, zakup i montaż dolny śląsk. tel: 791 259 646

Powiązane

Daikin Europe NV Daikin wprowadza na rynek jednostkę klimatyzacyjną Stylish

Daikin wprowadza na rynek jednostkę klimatyzacyjną Stylish Daikin wprowadza na rynek jednostkę klimatyzacyjną Stylish

Daikin Europe N.V. w marcu 2018 r. wprowadził na rynek nowy produkt - Stylish to naścienna jednostka klimatyzacyjna o innowacyjnej konstrukcji, z wieloma praktycznymi funkcjami. Stylish stanowi doskonałe...

Daikin Europe N.V. w marcu 2018 r. wprowadził na rynek nowy produkt - Stylish to naścienna jednostka klimatyzacyjna o innowacyjnej konstrukcji, z wieloma praktycznymi funkcjami. Stylish stanowi doskonałe połączenie nowoczesności i ciekawego wzornictwa. Zgodnie ze swoją nazwą, jednostka wpasowuje się do wnętrza, oferując jednocześnie wysoką jakość i efektywność.

Daikin Europe NV Ogrzewanie ekonomiczne czy wygodne? Sprawdzone czy nowoczesne?

Ogrzewanie ekonomiczne czy wygodne? Sprawdzone czy nowoczesne? Ogrzewanie ekonomiczne czy wygodne? Sprawdzone czy nowoczesne?

Wybór pompy ciepła to decyzja na długie lata, od której zależy nie tylko to, czy dom będzie przyjazny i ciepły, czy woda w kranie będzie miała odpowiednią temperaturę, ale również takie kwestie, jak: odpowiednia...

Wybór pompy ciepła to decyzja na długie lata, od której zależy nie tylko to, czy dom będzie przyjazny i ciepły, czy woda w kranie będzie miała odpowiednią temperaturę, ale również takie kwestie, jak: odpowiednia ilość miejsca na urządzenie, wysokość rachunków za energię, żywotność urządzenia, konieczność jego serwisowania, bezpieczeństwo domowników i gwarancja komfortu.

Daikin Europe NV Designerskie klimatyzatory

Designerskie klimatyzatory Designerskie klimatyzatory

Klimatyzacja w komfortowym domu, mieszkaniu czy apartamencie to absolutna podstawa. Tylko czy styl designersko zaaranżowanych wnętrz muszą psuć mało estetyczne klimatyzatory zainstalowane na ścianach?...

Klimatyzacja w komfortowym domu, mieszkaniu czy apartamencie to absolutna podstawa. Tylko czy styl designersko zaaranżowanych wnętrz muszą psuć mało estetyczne klimatyzatory zainstalowane na ścianach? Niekoniecznie. Firma Daikin proponuje rozwiązania, które potrafią zaskoczyć nie tylko wydajnością, cichą pracą, ale przede wszystkim unikatowym wzornictwem. Mogą być też całkowicie niewidoczne.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury

KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury

Dachówka KAPSTADT to niezmiennie jedna z najchętniej wybieranych płaskich dachówek cementowych na rynku. Na tle konkurencyjnych produktów wyróżnia się nowoczesną formą, doskonałymi parametrami technicznymi...

Dachówka KAPSTADT to niezmiennie jedna z najchętniej wybieranych płaskich dachówek cementowych na rynku. Na tle konkurencyjnych produktów wyróżnia się nowoczesną formą, doskonałymi parametrami technicznymi oraz atrakcyjnym wyglądem. Posiada liczne rozwiązania konstrukcyjne zapewniające znakomite parametry w zakresie trwałości dachu.

Euler Hermes Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok

Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok

Budownictwo w ubiegłym, pandemicznym, roku nie ucierpiało tak bardzo, jak inne sektory gospodarki, na przykład usługi, ale efekty kryzysu dotrą do branży z pewnym opóźnieniem – trudno będzie bowiem zapełnić...

Budownictwo w ubiegłym, pandemicznym, roku nie ucierpiało tak bardzo, jak inne sektory gospodarki, na przykład usługi, ale efekty kryzysu dotrą do branży z pewnym opóźnieniem – trudno będzie bowiem zapełnić portfel zamówień na przyszłe prace. Eksperci Euler Hermes prezentują szanse i zagrożenia w branży budowlanej na najbliższy czas w kontekście jej kondycji finansowej i rozwoju, a także mogących się pojawić nowych wyzwań i możliwości.

Decoroom Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy!

Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy! Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy!

Polacy chętnie kupują małe mieszkania, jednak ich urządzenie często okazuje się nie lada wyzwaniem. Na niewielkim metrażu musimy pomieścić wiele funkcji, pamiętając o zachowaniu estetyki i komforcie użytkowania....

Polacy chętnie kupują małe mieszkania, jednak ich urządzenie często okazuje się nie lada wyzwaniem. Na niewielkim metrażu musimy pomieścić wiele funkcji, pamiętając o zachowaniu estetyki i komforcie użytkowania. Jak zatem funkcjonalnie zaaranżować taką przestrzeń? Eksperci z pracowni Decoroom doradzają.

merXu Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu

Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu

Firma Luxon to szybko rozwijający się producent inteligentnego oświetlenia profesjonalnego. Jej produkty znajdziesz na internetowej platformie sprzedażowej merXu.

Firma Luxon to szybko rozwijający się producent inteligentnego oświetlenia profesjonalnego. Jej produkty znajdziesz na internetowej platformie sprzedażowej merXu.

AS ENERGY Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję...

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję stetoskopu pełni data logger, urządzenie monitorujące pracę falownika.

Cosentino Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral

Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral

Silestone by Cosentino prezentuje Sunlit Days, pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla kolekcję w segmencie konglomeratów kwarcowych i przemysłu kamieniarskiego. Wykonana według...

Silestone by Cosentino prezentuje Sunlit Days, pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla kolekcję w segmencie konglomeratów kwarcowych i przemysłu kamieniarskiego. Wykonana według nowatorskiej technologii HybriQ+ dowodzi zaangażowania marki w zrównoważony rozwój i podkreśla wyjątkową dbałość o środowisko, z której Cosentino słynie od lat. Pięć nowych odcieni ma szansę, by nadać każdemu wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Blachy Pruszyński Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać?

Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać? Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać?

Niezbędnym uzupełnieniem dachu jest orynnowanie. Bardzo często traktowane jest ono po macoszemu. Jednak wybór odpowiednich rynien i rur spustowych należy dobrze przemyśleć (i przeliczyć), ponieważ nie...

Niezbędnym uzupełnieniem dachu jest orynnowanie. Bardzo często traktowane jest ono po macoszemu. Jednak wybór odpowiednich rynien i rur spustowych należy dobrze przemyśleć (i przeliczyć), ponieważ nie tylko muszą pasować do stylu domu, ale – co najważniejsze – efektywnie odprowadzać wodę deszczową i roztopową z dachu.

Sto Sp.z o.o. Zabezpieczenie cokołu

Zabezpieczenie cokołu Zabezpieczenie cokołu

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie...

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie strefy cokołowej. Cokół to fragment ściany fundamentowej wystający powyżej terenu, zwykle ok. 70 cm. Jego zadaniem jest ochrona budynku przed zabrudzeniem, wilgocią i utratą ciepła. Cokół jest zwykle estetycznie odcięty od pozostałej fasady, tworząc niewielki uskok na elewacji. Do izolacji tego elementu...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

CREATON Polska sp. z o.o. Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON

Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON

Dach to jeden z najważniejszych etapów budowy domu – jeden z najdroższych i mających często decydujący wpływ na wygląd całego budynku. Aby ułatwić proces wyboru, zakupu i montażu produktów dachowych, które...

Dach to jeden z najważniejszych etapów budowy domu – jeden z najdroższych i mających często decydujący wpływ na wygląd całego budynku. Aby ułatwić proces wyboru, zakupu i montażu produktów dachowych, które będą najlepiej dopasowane do potrzeb przyszłych inwestorów, CREATON stworzył cykl 5 filmów poradnikowych „Magda i Piotr pod własnym dachem”.

www.eratoenergy.com Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę?

Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę? Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę?

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? W Polsce w błyskawicznym tempie powiększa się ten sektor energetyki. Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” wskazuje, że tempo wzrostu mocy instalacji...

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? W Polsce w błyskawicznym tempie powiększa się ten sektor energetyki. Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” wskazuje, że tempo wzrostu mocy instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju plasuje się na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Panele fotowoltaiczne przestają być zaskakującym widokiem. Z czego to wynika? I jakie korzyści może Ci przynieść instalacja fotowoltaiczna?

Viessmann Pompa ciepła - serce Twojego domu

Pompa ciepła - serce Twojego domu Pompa ciepła - serce Twojego domu

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania, coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania...

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania, coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie pracować niezawodnie przez kilkadziesiąt lat. Nie powinien dziwić więc fakt, że popularność pomp ciepła rośnie z roku na rok.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających

Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających

Wybierając klimatyzator do domu czy biura, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, m.in. sprawność energetyczną, głośność, wygląd i wiele innych. Bardzo ważne są także aspekty prawne dotyczące eksploatacji,...

Wybierając klimatyzator do domu czy biura, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, m.in. sprawność energetyczną, głośność, wygląd i wiele innych. Bardzo ważne są także aspekty prawne dotyczące eksploatacji, które są coraz bardziej restrykcyjne, oraz wymagania serwisowe różnych urządzeń. Warto więc przed ostatecznym wyborem zastanowić się, czy wybrać rozwiązania prostsze, czy zdecydować się na urządzenia nowoczesne, przyszłościowe i spełniające zaostrzające się przepisy unijne.

Daikin Europe NV Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca? Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, można śmiało stwierdzić, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zarówno dla domów jedno-, jak i wielorodzinnych są pompy ciepła....

Porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, można śmiało stwierdzić, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zarówno dla domów jedno-, jak i wielorodzinnych są pompy ciepła. Gwarantują one bowiem najniższe koszty eksploatacji budynku ze wszystkich dostępnych źródeł ciepła, przy czym można też zamontować fotowoltaiczny system solarny i zapewnić sobie niezależność energetyczną.

EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Dobrze nawodniony ogród

Dobrze nawodniony ogród Dobrze nawodniony ogród

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać...

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać ze zbiorników na deszczówkę lub ze studni głębinowej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.