EkspertBudowlany.pl

Jak oszczędzić na rachunkach za prąd?

strefaenergii.com | 2021-10-13

Inwestycja w fotowoltaikę znana jest w Polsce już dobrych kilka lat. Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu lub na gruncie ma służyć przez długie lata, pomagając zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Biorąc pod uwagę zmiany w rozliczeniu prosumentów, które mogą nastąpić w nowym roku oraz podwyżki cen prądu, warto zastanowić się nad tą inwestycją już dzisiaj.

treść sponsorowana

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o prawie energetycznym. Proponowane zmiany będą bezpośrednio wpływać na rozliczenie energii z instalacji fotowoltaicznej, a przez to wydłuży się czas zwrotu z tej inwestycji. Jednak według projektu nowelizacji prosumenci, którzy do końca tego roku czyli do 31.12.2021 r., zamontują i uruchomią przydomową instalację fotowoltaiczną lub już ją posiadają, będą mogli rozliczać się na starych zasadach przez kolejne 15 lat, dzięki czemu inwestycja w fotowoltaikę na pewno się zwróci.

Obecne zasady polegają na tym, że nadwyżki prądu zmagazynowanego u dystrybutora będzie można odebrać bezpłatnie. W przypadku instalacji do 10 kWp, można odebrać 80%, natomiast przy instalacji większej niż 10 kWp można odebrać 70% energii zmagazynowanej w poprzednim roku. Dowiedz się więcej >>

Po ilu latach zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Zgodnie z rozliczeniem prosumentów, które obowiązuje teraz, na szybkość zwrotu inwestycji wpływa wiele czynników. Między innymi liczba zainstalowanych paneli fotowoltaicznych musi być dobrana optymalnie pod względem zużycia energii i przyszłych potrzeb takiego domu. W Strefie Energii przyjmuje się, że potrzeba 5–10 lat, aby ulokowany w fotowoltaikę kapitał całkowicie się zwrócił.

Najczęściej jednak inwestycja zwraca się już w ciągu 5 lat. Jeżeli weźmiemy pod uwagę żywotność paneli fotowoltaicznych, która wynosi ok. 30 lat, możemy otrzymać w ten sposób aż 25 lat czystego zysku. Eksperci w temacie pozyskiwania energii słonecznej są zgodni – każdy kolejny rok działania własnej elektrowni słonecznej oznacza czysty zysk. Należy mieć na uwadze fakt, że im szybciej zdecydujemy się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, tym szybciej i więcej zaoszczędzimy. Z uwagi na rosnące ceny oraz inflację, trzymanie pieniędzy jest znacznie mniej opłacalne niż inwestycje.

Składowe ceny instalacji

Kiedy instalacja jest za droga bądź wyjątkowo tania? Przy jakich kwotach powinna zaświecić się czerwona lampka? Przykładowo 7000 zł za kW, o ile panel nie jest ze srebra najwyższej klasy, to po prostu bardzo wysoka cena. Z drugiej strony, koszt 3500 zł za kilowat też powinna nas zastanowić, ponieważ to bardzo niska cena.

Prawdopodobnie wtedy instalacja będzie bez serwisu, sprzęt może być ze skróconą gwarancją albo, co najgorsze, wiele kwestii bezpieczeństwa przy instalacji zostanie zaniedbanych. Warto zwrócić uwagę, że to inwestycja na długie lata, gdzie ogromną rolę odgrywa jakość wykonania i jakość komponentów, a co za tym idzie bezpieczeństwo całej instalacji. Sprawdź >>

Dobry audyt, czyli jak odpowiednio dobrać instalację fotowoltaiczną

Po pierwsze, należy unikać wycen instalacji przez internet i telefon. Bez audytu na miejscu trudno jest dobrze dobrać elementy składowe instalacji, dlatego w Strefie Energii dbamy o każdy aspekt inwestycji i cenę instalacji podajemy po szczegółowym zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami.

Aby dobrze dobrać instalację, doradca musi skupić się na wysokości rachunku, potrzebach, jakie w najbliższym czasie mogą zmienić rachunki za prąd, np. montaż klimatyzacji. Dodatkowo umiejscowienie takiej instalacji jest bardzo ważne, bo jak wiadomo instalacja skierowana na południe, południowy zachód czy południowy wschód to jedyne dobre rozwiązania, które zapewnią odpowiednią wydajność instalacji. Sprawdzony sprzęt i wysokiej jakości komponenty to kolejny ważny aspekt dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej.

Jak sprawdzić wiarygodność firmy instalującej fotowoltaikę?

Przede wszystkim warto sprawdzić firmę w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, gdzie znajdują się informacje na temat doświadczenia firmy, czyli od kiedy działa na rynku.

Kiedy wpiszesz NIP albo nazwę firmy np. Strefa Energii, to znajdziesz pełną historię działalności i ważne informację potwierdzajace autentyczność firmy. Warto też zapytać doradcę na spotkaniu o ilość zamontowanych instalacji oraz w miarę możliwości porozmawiać z klientem tej firmy. Można też sprawdzić recenzje klientów na Facebooku, gdzie osoby podpisują się swoim imieniem i nazwiskiem i łatwo można sprawdzić, kim jest osoba wystawiająca ocenę.

Zasoby i specjaliści na każdym etapie inwestycji

Własne ekipy instalatorskie oraz odpowiednie uprawnienia, które posiadają, dają pewność, że firma od początku do końca odpowiednio zadba o instalację fotowoltaiczną. Wtedy też bierze za to pełną odpowiedzialność i swoim doświadczeniem oraz umiejętnościami gwarantuje sprawny i bezpieczny montaż.

Dodatkowo ważne jest własne zaplecze magazynowe, które daje dużą pewność w czasie załamania łańcucha dostaw danych komponentów instalacji. Europejscy dystrybutorzy to pewność podzespołów oraz współpraca z czołowymi producentami sprzętu.  Warto wspomnieć o przepisach, które weszły we wrześniu zeszłego roku i wprowadzają zabezpieczenia przeciwpożarowe przy instalacjach od 6,5 kWp. To dodatkowy obowiązek, za który finalnie odpowiada odbiorca końcowy instalacji, dlatego warto mieć pewność, że firma montująca zadba o takie zabezpieczenia w ramach całej usługi.

Jak wybrać firmę, która zainstaluje fotowoltaikę?

  • Najważniejsze jest doświadczenie firmy, wszelkie normy, które posiada, certyfikaty i autoryzacje.
  • Zaplecze magazynowe oraz specjaliści na każdym etapie inwestycji. Począwszy od pomocy w formalnościach, dotacjach, po sprawdzone ekipy montujące oraz serwis.

To jest pewność, bezpieczeństwo i spokój, czyli wartości nadrzędne takiej inwestycji!

Inwerter, czyli serce instalacji

Przechodząc do serca naszej instalacji – inwertera, zwanego popularnie falownikiem, należy pamiętać, że powinien zostać przewymiarowany. To znaczy, że wartość mocy wszystkich modułów powinna być większa od mocy inwertera. W taki oto sposób falownik jest odpowiednio obciążony, co gwarantuje odpowiednią sprawność jego pracy.

Niedowymiarowanie niesie za sobą obniżenie sprawności o kilka, a nawet kilkanaście procent. Jeśli posiadamy urządzenie przewymiarowane, możemy wymienić falownik na większy bądź dołożyć drugi. Następną kwestią jest ilość posiadanych przez falownik łańcuchów. W większości standardowych urządzeń posiadamy dwa obwody, do których możemy podpiąć moduły usytuowane w jednym kierunku świata, pod jednym kątem. Pamiętać należy również o parametrach prądowo-napięciowych. Tutaj pojawiają się kwestie ilości modułów na poszczególnych obwodach.

Inwerter czy mikroinwerter – co wybrać?

Jednym z kryteriów, jakimi kierujemy się przy wyborze fotowoltaiki dla swojego domu lub firmy, jest cena. Im większą moc będzie miał inwerter, tym jego cena w stosunku do jednostki mocy będzie niższa.

Po przeliczeniu różnych opcji może się okazać, że mikrofalownik będzie zupełnie niekorzystną opcją dla instalacji fotowoltaicznej. Właścicielom standardowego dachu, na którym nie występuje zacienienie i możliwy jest łatwy montaż, zalecane są tradycyjne inwertery.

W odwrotnym przypadku mikroinwertery mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Pomyśleć o nim powinni także właściciele planujący montaż małej instalacji o małej mocy.

Mikroinwertery – wady i zalety

Choć mikroinwertery nie cieszą się wielką popularnością, posiadają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość montażu nawet pojedynczego panelu fotowoltaicznego. Nie występuje tu minimalna moc zastosowanej instalacji, która ma miejsce w przypadku tradycyjnych inwerterów. Mikrofalowniki umożliwiają też łatwiejsze zwiększenie mocy danej instalacji. Ponadto każdy mikrofalownik posiada własny MPP-tracker, umożliwiający instalację na nietypowych dachach, na których nie byłby możliwy montaż zwykłych inwerterów.

Panele fotowoltaiczne full black a tradycyjne

W kontekście paneli fotowoltaicznych często pojawia się kwestia estetyki. Zdawać by się mogło, że wśród wielu decyzji, które musi podjąć inwestor, jest to temat błahy, jednak jego popularność wskazuje, że wiele osób traktuje go poważnie. Ciężko się temu dziwić – w końcu instalacja fotowoltaiczna zajmuje sporo miejsca i wpływa na ogólną estetykę budynku, na którym się znajduje.

Panele fotowoltaiczne produkowane współcześnie są coraz bardziej estetyczne, a także nadają domowi nowoczesności. Jednym z modniejszych rozwiązań stały się ostatnio panele Full Black. Panele fotowoltaiczne tradycyjne, czyli w wersji z białą folią, są mniej kosztowne i bardziej wydajne, czyli zwrot z inwestycji nastąpi o wiele szybciej niż w przypadku paneli full black. Panele tych dwóch typów różnią się także ceną. Moduł Full Black jest około 4–8% droższy niż moduł standardowy. Panele fotowoltaiczne Full Black podwyższają więc wartość nieruchomości, jednak musimy liczyć się z dużo większym kosztem. 

Panele fotowoltaiczne typu Full Black – wady i zalety

Podstawowym aspektem, wyróżniającym te panele od paneli tradycyjnych, jest wspomniany już wcześniej wygląd. Ciemna, niemal czarna powierzchnia prezentuje się po prostu lepiej niż tradycyjne panele, podzielone odznaczającą się siatką. W przypadku ciemnych dachów ma to duże znaczenie estetyczne – panele Full Black wyglądają po prostu bardziej nowocześnie i prestiżowo, wtapiają się w tło. Co to oznacza dla przyszłego inwestora? Na panele Full Black coraz częściej patrzy się w kontekście wartości nieruchomości. Zachodnie trendy doskonale to pokazują.

W sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne są stałym elementem zabudowy domu i jego ogólnej estetyki, nowoczesność i elegancja opcji Full Black podnosi wartość nieruchomości. Niestety tego typu panele mają także swoje wady. Moduły fotowoltaiczne nie lubią wysokiej temperatury – w znaczny sposób obniża ona ich wydajność. Stosując więc czarną folię pod ogniwami, automatycznie zmniejszamy wydajność paneli, ponieważ czarna folia dużo szybciej się nagrzewa. Biała folia natomiast dodatkowo odbija część promieniowania słonecznego, dzięki czemu powierzchnia pozostaje mniej nagrzana. Identyczne moduły, tego samego producenta i o tych samych wymiarach, różniące się jedynie kolorem folii – znacznie się więc różnią. Moduły Full Black z czarną folią mają o wiele mniejszą moc jednostkową niż panele tradycyjne – z białą folią.

Aspekty ekologiczne

Strefa Energii to firma, która powstała z pasji, zaangażowania oraz chęci dostarczania nowoczesnych rozwiązań. Istniejemy na rynku odnawialnych źródeł energii od prawie dziesięciu lat i przez ten czas zamontowaliśmy tysiące instalacji fotowoltaicznych. Montaż fotowoltaiki przyczynił się do znacznego obniżenia rachunków naszych Klientów, ale nie tylko. Instalacje o łącznej mocy 35MW przyczyniły się do zmniejszenia emisji CO2 o ponad 32 tysiące ton.

Ochrona środowiska to jeden z głównych powodów powstania firmy Strefa Energii i jeden z filarów działalności. Codziennie dostrzegamy negatywne zmiany zachodzące w środowisku. Widzimy, jak powietrze, którym oddychamy, jest coraz gorszej jakości. Chcemy realnie wpływać na otoczenie, więc oprócz montażu instalacji fotowoltaicznych staramy się brać udział w różnych ekologicznych akcjach oraz prowadzimy kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Thermosilesia ABC wyboru pompy ciepła

ABC wyboru pompy ciepła ABC wyboru pompy ciepła

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje...

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje konsternację wśród klientów. Wyjaśniamy różnice pomiędzy typami urządzeń oraz podpowiadamy, czym się kierować wybierając pompę ciepła do konkretnych warunków.

neonet.pl Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków?

Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków? Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków?

Zastanawiasz się, gdzie kupić najlepsze na rynku produkty AGD i RTV do finalnego wyposażenia domu? Jeśli zakończyłeś już prace wykończeniowe i potrzebujesz tylko lodówki, pralki lub suszarki, koniecznie...

Zastanawiasz się, gdzie kupić najlepsze na rynku produkty AGD i RTV do finalnego wyposażenia domu? Jeśli zakończyłeś już prace wykończeniowe i potrzebujesz tylko lodówki, pralki lub suszarki, koniecznie sprawdź najnowsze promocje w sklepach internetowych. Zbliżający się Czarny Piątek to świetna okazja, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy i kupić topowe produkty w najatrakcyjniejszych cenach!

mdm®NT Sp. z o.o. O czym pamiętać przy termoizolacji?

O czym pamiętać przy termoizolacji? O czym pamiętać przy termoizolacji?

Woda to wróg budynku. Dlatego bronimy przed nią swoje domy coraz szczelniejszymi pokryciami dachowymi i coraz bardziej hydrofobowymi tynkami oraz zaprawami. Niestety uszczelnianie budynków niesie ze sobą...

Woda to wróg budynku. Dlatego bronimy przed nią swoje domy coraz szczelniejszymi pokryciami dachowymi i coraz bardziej hydrofobowymi tynkami oraz zaprawami. Niestety uszczelnianie budynków niesie ze sobą istotne ryzyko – uwięzienia wody wewnątrz budynku. Wody, która, jeśli nie zostanie odprowadzona na zewnątrz, może znacząco obniżyć standard życia mieszkańców, a w ekstremalnych przypadkach zagrozić samemu budynkowi.

Bricoman Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd....

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd. Rosnące ceny energii elektrycznej stanowią jeden z powodów, dla których inwestycja w tego typu technologie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Nowy system rozliczeń instalacji fotowoltaicznych stwarza kolejne możliwości. W jaki sposób właściciel instalacji rozlicza się z nadwyżki produkcji? Czym jest...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

GASPOL S.A. Ogrzewanie gazem płynnym

Ogrzewanie gazem płynnym Ogrzewanie gazem płynnym

Od prawie roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczonej dostępności niektórych źródeł energii oraz rosnących cenach. W wielu...

Od prawie roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczonej dostępności niektórych źródeł energii oraz rosnących cenach. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości w...

AS ENERGY Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt

Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że jako źródło ogrzewania najtańszy jest węgiel, potem gaz, a najdroższy jest prąd. Pojawienie się fotowoltaiki i kryzys energetyczny odwróciły tę zasadę. Dziś to prąd...

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że jako źródło ogrzewania najtańszy jest węgiel, potem gaz, a najdroższy jest prąd. Pojawienie się fotowoltaiki i kryzys energetyczny odwróciły tę zasadę. Dziś to prąd z fotowoltaiki jest najtańszy, a ceny węgla kamiennego biją rekordy.

Uwalls Tapeta na ścianę do kuchni – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Tapeta na ścianę do kuchni – na co zwrócić uwagę przy wyborze? Tapeta na ścianę do kuchni – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Tapety i fototapety są używane do wykończenia różnego rodzaju wnętrz, zarówno w salonach, pokojach dziecięcych, sypialniach, jak i mniej typowych pomieszczeniach – biurach, kuchniach i łazienkach. Z użyciem...

Tapety i fototapety są używane do wykończenia różnego rodzaju wnętrz, zarówno w salonach, pokojach dziecięcych, sypialniach, jak i mniej typowych pomieszczeniach – biurach, kuchniach i łazienkach. Z użyciem nowoczesnych technologii i materiałów stały się na tyle trwałe i odporne na oddziaływania zewnętrzne, że nie boją się już brudu, tłuszczu oraz wody, a także szczotek i detergentów. Takie tapety zachowują nieskazitelny wygląd przez cały okres eksploatacji.

Otovo Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne – co to jest i czy się opłaca?

Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne – co to jest i czy się opłaca? Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne – co to jest i czy się opłaca?

Fotowoltaika to bezpośrednia zamiana światła na energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne (PV) wykonane są z materiałów wykazujących efekt fotowoltaiczny, czyli zdolność do przekształcania światła słonecznego...

Fotowoltaika to bezpośrednia zamiana światła na energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne (PV) wykonane są z materiałów wykazujących efekt fotowoltaiczny, czyli zdolność do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Kiedy ogniwa PV są wystawione na działanie promieni słonecznych, wytwarzają pole elektryczne, które powoduje przepływ elektronów, generując prąd stały (DC). Prąd stały może być następnie przekształcony w prąd zmienny (AC) do zasilania domów i firm.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Pompa ciepła

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.