EkspertBudowlany.pl

Jak oszczędzić na rachunkach za prąd?

strefaenergii.com | 2021-10-13

Inwestycja w fotowoltaikę znana jest w Polsce już dobrych kilka lat. Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu lub na gruncie ma służyć przez długie lata, pomagając zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Biorąc pod uwagę zmiany w rozliczeniu prosumentów, które mogą nastąpić w nowym roku oraz podwyżki cen prądu, warto zastanowić się nad tą inwestycją już dzisiaj.

treść sponsorowana

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o prawie energetycznym. Proponowane zmiany będą bezpośrednio wpływać na rozliczenie energii z instalacji fotowoltaicznej, a przez to wydłuży się czas zwrotu z tej inwestycji. Jednak według projektu nowelizacji prosumenci, którzy do końca tego roku czyli do 31.12.2021 r., zamontują i uruchomią przydomową instalację fotowoltaiczną lub już ją posiadają, będą mogli rozliczać się na starych zasadach przez kolejne 15 lat, dzięki czemu inwestycja w fotowoltaikę na pewno się zwróci.

Obecne zasady polegają na tym, że nadwyżki prądu zmagazynowanego u dystrybutora będzie można odebrać bezpłatnie. W przypadku instalacji do 10 kWp, można odebrać 80%, natomiast przy instalacji większej niż 10 kWp można odebrać 70% energii zmagazynowanej w poprzednim roku. Dowiedz się więcej >>

Po ilu latach zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Zgodnie z rozliczeniem prosumentów, które obowiązuje teraz, na szybkość zwrotu inwestycji wpływa wiele czynników. Między innymi liczba zainstalowanych paneli fotowoltaicznych musi być dobrana optymalnie pod względem zużycia energii i przyszłych potrzeb takiego domu. W Strefie Energii przyjmuje się, że potrzeba 5–10 lat, aby ulokowany w fotowoltaikę kapitał całkowicie się zwrócił.

Najczęściej jednak inwestycja zwraca się już w ciągu 5 lat. Jeżeli weźmiemy pod uwagę żywotność paneli fotowoltaicznych, która wynosi ok. 30 lat, możemy otrzymać w ten sposób aż 25 lat czystego zysku. Eksperci w temacie pozyskiwania energii słonecznej są zgodni – każdy kolejny rok działania własnej elektrowni słonecznej oznacza czysty zysk. Należy mieć na uwadze fakt, że im szybciej zdecydujemy się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, tym szybciej i więcej zaoszczędzimy. Z uwagi na rosnące ceny oraz inflację, trzymanie pieniędzy jest znacznie mniej opłacalne niż inwestycje.

Składowe ceny instalacji

Kiedy instalacja jest za droga bądź wyjątkowo tania? Przy jakich kwotach powinna zaświecić się czerwona lampka? Przykładowo 7000 zł za kW, o ile panel nie jest ze srebra najwyższej klasy, to po prostu bardzo wysoka cena. Z drugiej strony, koszt 3500 zł za kilowat też powinna nas zastanowić, ponieważ to bardzo niska cena.

Prawdopodobnie wtedy instalacja będzie bez serwisu, sprzęt może być ze skróconą gwarancją albo, co najgorsze, wiele kwestii bezpieczeństwa przy instalacji zostanie zaniedbanych. Warto zwrócić uwagę, że to inwestycja na długie lata, gdzie ogromną rolę odgrywa jakość wykonania i jakość komponentów, a co za tym idzie bezpieczeństwo całej instalacji. Sprawdź >>

Dobry audyt, czyli jak odpowiednio dobrać instalację fotowoltaiczną

Po pierwsze, należy unikać wycen instalacji przez internet i telefon. Bez audytu na miejscu trudno jest dobrze dobrać elementy składowe instalacji, dlatego w Strefie Energii dbamy o każdy aspekt inwestycji i cenę instalacji podajemy po szczegółowym zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami.

Aby dobrze dobrać instalację, doradca musi skupić się na wysokości rachunku, potrzebach, jakie w najbliższym czasie mogą zmienić rachunki za prąd, np. montaż klimatyzacji. Dodatkowo umiejscowienie takiej instalacji jest bardzo ważne, bo jak wiadomo instalacja skierowana na południe, południowy zachód czy południowy wschód to jedyne dobre rozwiązania, które zapewnią odpowiednią wydajność instalacji. Sprawdzony sprzęt i wysokiej jakości komponenty to kolejny ważny aspekt dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej.

Jak sprawdzić wiarygodność firmy instalującej fotowoltaikę?

Przede wszystkim warto sprawdzić firmę w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, gdzie znajdują się informacje na temat doświadczenia firmy, czyli od kiedy działa na rynku.

Kiedy wpiszesz NIP albo nazwę firmy np. Strefa Energii, to znajdziesz pełną historię działalności i ważne informację potwierdzajace autentyczność firmy. Warto też zapytać doradcę na spotkaniu o ilość zamontowanych instalacji oraz w miarę możliwości porozmawiać z klientem tej firmy. Można też sprawdzić recenzje klientów na Facebooku, gdzie osoby podpisują się swoim imieniem i nazwiskiem i łatwo można sprawdzić, kim jest osoba wystawiająca ocenę.

Zasoby i specjaliści na każdym etapie inwestycji

Własne ekipy instalatorskie oraz odpowiednie uprawnienia, które posiadają, dają pewność, że firma od początku do końca odpowiednio zadba o instalację fotowoltaiczną. Wtedy też bierze za to pełną odpowiedzialność i swoim doświadczeniem oraz umiejętnościami gwarantuje sprawny i bezpieczny montaż.

Dodatkowo ważne jest własne zaplecze magazynowe, które daje dużą pewność w czasie załamania łańcucha dostaw danych komponentów instalacji. Europejscy dystrybutorzy to pewność podzespołów oraz współpraca z czołowymi producentami sprzętu.  Warto wspomnieć o przepisach, które weszły we wrześniu zeszłego roku i wprowadzają zabezpieczenia przeciwpożarowe przy instalacjach od 6,5 kWp. To dodatkowy obowiązek, za który finalnie odpowiada odbiorca końcowy instalacji, dlatego warto mieć pewność, że firma montująca zadba o takie zabezpieczenia w ramach całej usługi.

Jak wybrać firmę, która zainstaluje fotowoltaikę?

  • Najważniejsze jest doświadczenie firmy, wszelkie normy, które posiada, certyfikaty i autoryzacje.
  • Zaplecze magazynowe oraz specjaliści na każdym etapie inwestycji. Począwszy od pomocy w formalnościach, dotacjach, po sprawdzone ekipy montujące oraz serwis.

To jest pewność, bezpieczeństwo i spokój, czyli wartości nadrzędne takiej inwestycji!

Inwerter, czyli serce instalacji

Przechodząc do serca naszej instalacji – inwertera, zwanego popularnie falownikiem, należy pamiętać, że powinien zostać przewymiarowany. To znaczy, że wartość mocy wszystkich modułów powinna być większa od mocy inwertera. W taki oto sposób falownik jest odpowiednio obciążony, co gwarantuje odpowiednią sprawność jego pracy.

Niedowymiarowanie niesie za sobą obniżenie sprawności o kilka, a nawet kilkanaście procent. Jeśli posiadamy urządzenie przewymiarowane, możemy wymienić falownik na większy bądź dołożyć drugi. Następną kwestią jest ilość posiadanych przez falownik łańcuchów. W większości standardowych urządzeń posiadamy dwa obwody, do których możemy podpiąć moduły usytuowane w jednym kierunku świata, pod jednym kątem. Pamiętać należy również o parametrach prądowo-napięciowych. Tutaj pojawiają się kwestie ilości modułów na poszczególnych obwodach.

Inwerter czy mikroinwerter – co wybrać?

Jednym z kryteriów, jakimi kierujemy się przy wyborze fotowoltaiki dla swojego domu lub firmy, jest cena. Im większą moc będzie miał inwerter, tym jego cena w stosunku do jednostki mocy będzie niższa.

Po przeliczeniu różnych opcji może się okazać, że mikrofalownik będzie zupełnie niekorzystną opcją dla instalacji fotowoltaicznej. Właścicielom standardowego dachu, na którym nie występuje zacienienie i możliwy jest łatwy montaż, zalecane są tradycyjne inwertery.

W odwrotnym przypadku mikroinwertery mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Pomyśleć o nim powinni także właściciele planujący montaż małej instalacji o małej mocy.

Mikroinwertery – wady i zalety

Choć mikroinwertery nie cieszą się wielką popularnością, posiadają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość montażu nawet pojedynczego panelu fotowoltaicznego. Nie występuje tu minimalna moc zastosowanej instalacji, która ma miejsce w przypadku tradycyjnych inwerterów. Mikrofalowniki umożliwiają też łatwiejsze zwiększenie mocy danej instalacji. Ponadto każdy mikrofalownik posiada własny MPP-tracker, umożliwiający instalację na nietypowych dachach, na których nie byłby możliwy montaż zwykłych inwerterów.

Panele fotowoltaiczne full black a tradycyjne

W kontekście paneli fotowoltaicznych często pojawia się kwestia estetyki. Zdawać by się mogło, że wśród wielu decyzji, które musi podjąć inwestor, jest to temat błahy, jednak jego popularność wskazuje, że wiele osób traktuje go poważnie. Ciężko się temu dziwić – w końcu instalacja fotowoltaiczna zajmuje sporo miejsca i wpływa na ogólną estetykę budynku, na którym się znajduje.

Panele fotowoltaiczne produkowane współcześnie są coraz bardziej estetyczne, a także nadają domowi nowoczesności. Jednym z modniejszych rozwiązań stały się ostatnio panele Full Black. Panele fotowoltaiczne tradycyjne, czyli w wersji z białą folią, są mniej kosztowne i bardziej wydajne, czyli zwrot z inwestycji nastąpi o wiele szybciej niż w przypadku paneli full black. Panele tych dwóch typów różnią się także ceną. Moduł Full Black jest około 4–8% droższy niż moduł standardowy. Panele fotowoltaiczne Full Black podwyższają więc wartość nieruchomości, jednak musimy liczyć się z dużo większym kosztem. 

Panele fotowoltaiczne typu Full Black – wady i zalety

Podstawowym aspektem, wyróżniającym te panele od paneli tradycyjnych, jest wspomniany już wcześniej wygląd. Ciemna, niemal czarna powierzchnia prezentuje się po prostu lepiej niż tradycyjne panele, podzielone odznaczającą się siatką. W przypadku ciemnych dachów ma to duże znaczenie estetyczne – panele Full Black wyglądają po prostu bardziej nowocześnie i prestiżowo, wtapiają się w tło. Co to oznacza dla przyszłego inwestora? Na panele Full Black coraz częściej patrzy się w kontekście wartości nieruchomości. Zachodnie trendy doskonale to pokazują.

W sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne są stałym elementem zabudowy domu i jego ogólnej estetyki, nowoczesność i elegancja opcji Full Black podnosi wartość nieruchomości. Niestety tego typu panele mają także swoje wady. Moduły fotowoltaiczne nie lubią wysokiej temperatury – w znaczny sposób obniża ona ich wydajność. Stosując więc czarną folię pod ogniwami, automatycznie zmniejszamy wydajność paneli, ponieważ czarna folia dużo szybciej się nagrzewa. Biała folia natomiast dodatkowo odbija część promieniowania słonecznego, dzięki czemu powierzchnia pozostaje mniej nagrzana. Identyczne moduły, tego samego producenta i o tych samych wymiarach, różniące się jedynie kolorem folii – znacznie się więc różnią. Moduły Full Black z czarną folią mają o wiele mniejszą moc jednostkową niż panele tradycyjne – z białą folią.

Aspekty ekologiczne

Strefa Energii to firma, która powstała z pasji, zaangażowania oraz chęci dostarczania nowoczesnych rozwiązań. Istniejemy na rynku odnawialnych źródeł energii od prawie dziesięciu lat i przez ten czas zamontowaliśmy tysiące instalacji fotowoltaicznych. Montaż fotowoltaiki przyczynił się do znacznego obniżenia rachunków naszych Klientów, ale nie tylko. Instalacje o łącznej mocy 35MW przyczyniły się do zmniejszenia emisji CO2 o ponad 32 tysiące ton.

Ochrona środowiska to jeden z głównych powodów powstania firmy Strefa Energii i jeden z filarów działalności. Codziennie dostrzegamy negatywne zmiany zachodzące w środowisku. Widzimy, jak powietrze, którym oddychamy, jest coraz gorszej jakości. Chcemy realnie wpływać na otoczenie, więc oprócz montażu instalacji fotowoltaicznych staramy się brać udział w różnych ekologicznych akcjach oraz prowadzimy kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Jak pomagać razem z Ceresitem?

Jak pomagać razem z Ceresitem?  Jak pomagać razem z Ceresitem?

Najmodniejsze jesienne trendy w dekoracji sypialni

Najmodniejsze jesienne trendy w dekoracji sypialni Najmodniejsze jesienne trendy w dekoracji sypialni

Chroń swój taras także latem

Chroń swój taras także latem Chroń swój taras także latem

Wysokogatunkowe i niezawodne armatury

Wysokogatunkowe i niezawodne armatury Wysokogatunkowe i niezawodne armatury

Wydajne ogrzewanie = Oszczędzanie

Wydajne ogrzewanie = Oszczędzanie Wydajne ogrzewanie = Oszczędzanie

Sprawdź czego szukają kupujący

Sprawdź czego szukają kupujący Sprawdź czego szukają kupujący

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu stropu prefabrykowanego?

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu stropu prefabrykowanego? Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu stropu prefabrykowanego?

Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Klimat i ciepło w pomieszczeniach

Klimat i ciepło w pomieszczeniach Klimat i ciepło w pomieszczeniach

Środki ochrony indywidualnej – bezpieczeństwo podczas pracy na budowie

Środki ochrony indywidualnej – bezpieczeństwo podczas pracy na budowie Środki ochrony indywidualnej – bezpieczeństwo podczas pracy na budowie

Dlaczego warto zbudować sieć LPG? »

Dlaczego warto zbudować sieć LPG? » Dlaczego warto zbudować sieć LPG? »

Termoizolacja dachów płaskich

Termoizolacja dachów płaskich Termoizolacja dachów płaskich

Podsufitka dachowa z PVC

Podsufitka dachowa z PVC Podsufitka dachowa z PVC

Jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Jak dobrze wykorzystać deszczówkę? Jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021 Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Redakcja Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne? Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Jak dbać o czystość urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych?

Jak dbać o czystość urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych? Jak dbać o czystość urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych?

Redakcja Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi? Izolacja akustyczna – jak zaizolować dom zgodnie z wymaganiami prawnymi?

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się...

Osiągnięcie komfortu akustycznego mieszkania czy domu jednorodzinnego jest możliwe, jeśli przestrzega się wymagań prawnych. Można tak zaprojektować i wykonać izolację akustyczną budynku, by odciąć się od hałasu lub ograniczyć jego oddziaływanie. Ale także w procesie budowy, nie trzymając się ściśle przepisów, można wiele zepsuć. Dlatego warto poznać, choćby w zarysie, jakie są te wymagania i gdzie je możemy znaleźć. Łatwiej nam będzie sprawdzić, czy projektant czegoś nie pominął, deweloper nie poszedł...

Najnowsze produkty i technologie

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

strefaenergii.com Jak oszczędzić na rachunkach za prąd?

Jak oszczędzić na rachunkach za prąd? Jak oszczędzić na rachunkach za prąd?

Inwestycja w fotowoltaikę znana jest w Polsce już dobrych kilka lat. Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu lub na gruncie ma służyć przez długie lata, pomagając zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za...

Inwestycja w fotowoltaikę znana jest w Polsce już dobrych kilka lat. Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu lub na gruncie ma służyć przez długie lata, pomagając zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Biorąc pod uwagę zmiany w rozliczeniu prosumentów, które mogą nastąpić w nowym roku oraz podwyżki cen prądu, warto zastanowić się nad tą inwestycją już dzisiaj.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

OKPOL Sp.z o.o. Urządzasz poddasze? Sprawdź, jakie okna wybrać

Urządzasz poddasze? Sprawdź, jakie okna wybrać Urządzasz poddasze? Sprawdź, jakie okna wybrać

Sekret udanego poddasza tkwi nie tylko w eleganckiej podłodze, stylowych meblach czy dekoracyjnym wykończeniu odkrytych belek. Aby cieszyć się wymarzoną aranżacją, niezbędna jest solidna stolarka, która...

Sekret udanego poddasza tkwi nie tylko w eleganckiej podłodze, stylowych meblach czy dekoracyjnym wykończeniu odkrytych belek. Aby cieszyć się wymarzoną aranżacją, niezbędna jest solidna stolarka, która zapewni wnętrzu odpowiednią ilość światła oraz komfort przebywania na ostatniej kondygnacji. Jakie rozwiązania w dziedzinie okien dachowych oferuje dziś rynek?

17bankow.com Mieszkanie dla młodych – jak zdobyć kredyt?

Mieszkanie dla młodych – jak zdobyć kredyt? Mieszkanie dla młodych – jak zdobyć kredyt?

Osoby, które dopiero ukończyły 18. rok życia, nie zawsze mogą starać się o kredyt. Większość instytucji finansowych dopuszcza udzielenie pożyczki dopiero osobom, które ukończyły 21. rok życia. Skąd taka...

Osoby, które dopiero ukończyły 18. rok życia, nie zawsze mogą starać się o kredyt. Większość instytucji finansowych dopuszcza udzielenie pożyczki dopiero osobom, które ukończyły 21. rok życia. Skąd taka decyzja instytucji finansowych? Kiedy warto starać się o kredyt w młodym wieku?

EXTRADOM Domy parterowe

Domy parterowe Domy parterowe

Coraz częściej domy parterowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ale dużo osób zapomina, że podczas budowy bardzo ważna jest opłata adiacencka. Czym jest i czy jest ona obowiązkowa do zapłaty? O tym...

Coraz częściej domy parterowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ale dużo osób zapomina, że podczas budowy bardzo ważna jest opłata adiacencka. Czym jest i czy jest ona obowiązkowa do zapłaty? O tym szerzej w dalszej części tekstu.

Bosch Wiertarko-wkrętarka GSR 18V-150 C – gdy liczą się siła i kontrola

Wiertarko-wkrętarka GSR 18V-150 C – gdy liczą się siła i kontrola Wiertarko-wkrętarka GSR 18V-150 C – gdy liczą się siła i kontrola

Na każdym placu budowy, a także w skrzynce każdego dekarza, powinny się znaleźć specjalistyczne narzędzia ułatwiające i przyspieszające prace budowlane czy wykończeniowe. Profesjonalni wykonawcy docenią...

Na każdym placu budowy, a także w skrzynce każdego dekarza, powinny się znaleźć specjalistyczne narzędzia ułatwiające i przyspieszające prace budowlane czy wykończeniowe. Profesjonalni wykonawcy docenią właściwości niezawodnej i wytrzymałej wiertarko-wkrętarki akumulatorowej.

mlamp.pl Nowoczesne lampy sufitowe – oświetlenie LED do domu z niskim sufitem

Nowoczesne lampy sufitowe – oświetlenie LED do domu z niskim sufitem Nowoczesne lampy sufitowe – oświetlenie LED do domu z niskim sufitem

Oświetlenie mieszkań i domów z niskim lub obniżonym sufitem może stanowić nie lada wyzwanie aranżacyjne. Zawieszenie odpowiedniej lampy może okazać się nieco utrudnione, gdyż nie każdy żyrandol znajdzie...

Oświetlenie mieszkań i domów z niskim lub obniżonym sufitem może stanowić nie lada wyzwanie aranżacyjne. Zawieszenie odpowiedniej lampy może okazać się nieco utrudnione, gdyż nie każdy żyrandol znajdzie tam dla siebie miejsc. Dlatego przygotowaliśmy kilka propozycji na uzupełnienie wystroju wnętrza o nowoczesne lampy sufitowe, które mają dwa zadania – optycznie powiększyć Twoje cztery ściany oraz stanowić wyjątkową ozdobę całego pomieszczenia.

Bygg Reis Deg Zaproszenie: seminarium i business mixer – 21 października 2021 r. w Lillestrøm

Zaproszenie: seminarium i business mixer – 21 października 2021 r. w Lillestrøm Zaproszenie: seminarium i business mixer – 21 października 2021 r. w Lillestrøm

Potrzebujesz technologii lub partnera do realizacji projektu z sektora budowlanego powiązanego z ekologią i innowacyjnością? Nawiąż współpracę z norweską firmą poprzez udział w spotkaniach typu business...

Potrzebujesz technologii lub partnera do realizacji projektu z sektora budowlanego powiązanego z ekologią i innowacyjnością? Nawiąż współpracę z norweską firmą poprzez udział w spotkaniach typu business mixer i seminarium, które odbędą się 21 października 2021 r. w Lillestrøm (Norwegia), w godzinach 9:00–17:00.

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

FERRO Spółka Akcyjna Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko...

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko można dbać na różne sposoby. Segregacja odpadów, ograniczenie zużycia wody czy choćby używanie biodegradowalnych toreb zakupowych sporej części społeczeństwa weszło już w nawyk.

KFA Armatura Grzejnik aluminiowy czy stalowy – który z nich wybrać?

Grzejnik aluminiowy czy stalowy – który z nich wybrać? Grzejnik aluminiowy czy stalowy – który z nich wybrać?

Dylemat, towarzyszący zakupowi odpowiedniego grzejnika do domu czy mieszkania, często nurtuje i wywołuje liczne dyskusje. I choć zagadnienie to wydaje się stosunkowo trudne do rozwiązania, odpowiedź wcale...

Dylemat, towarzyszący zakupowi odpowiedniego grzejnika do domu czy mieszkania, często nurtuje i wywołuje liczne dyskusje. I choć zagadnienie to wydaje się stosunkowo trudne do rozwiązania, odpowiedź wcale nie jest aż tak skomplikowana. Wystarczy poznać zalety grzejników aluminiowych, by bez wątpliwości móc zdecydować, jaki produkt wybrać.

URSA Polska Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Czym najlepiej ocieplić poddasze? Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

SCHELL Polska Baterie umywalkowe MODUS E – wszechstronne rozwiązanie sanitarne

Baterie umywalkowe MODUS E – wszechstronne rozwiązanie sanitarne Baterie umywalkowe MODUS E – wszechstronne rozwiązanie sanitarne

Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesne toalety publiczne bez baterii sterowanych na podczerwień. Rosnące zainteresowanie tego typu rozwiązaniami spowodowało potrzebę stworzenia wszechstronnej armatury...

Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesne toalety publiczne bez baterii sterowanych na podczerwień. Rosnące zainteresowanie tego typu rozwiązaniami spowodowało potrzebę stworzenia wszechstronnej armatury przeznaczonej do tego typu obiektów. Musi ona łączyć w sobie funkcjonalność i łatwość montażu z wysoką odpornością na uszkodzenia oraz niezawodnością działania, a ponadto powinna cechować się oszczędnością i przystępną ceną. Wszystkie oczekiwania projektantów, instalatorów i inwestorów spełnia armatura...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.