EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacja fotowoltaiczna – pewna inwestycja

ROKA spółka z o.o. | 2023-04-25
Panele fotowoltaiczne pozwalają wytwarzać prąd na własne potrzeby

Panele fotowoltaiczne pozwalają wytwarzać prąd na własne potrzeby

W czasach kryzysu energetycznego, rosnących cen prądu oraz niepewności związanej z sytuacją na świecie, istnieje jedna pewna inwestycja, która może zabezpieczyć każdego właściciela domu przed utratą oszczędności w wyniku rosnącej inflacji i coraz wyższych rachunków za energię. Właściciele domów mogą dziś liczyć na dotację i preferencyjne formy sprzedaży prądu, ulgi podatkowe, a to sprawia, iż inwestycja w fotowoltaikę jest nie tylko proekologiczna, ale również bardzo opłacalna dla każdego, kto może przeznaczyć skrawek dachu na potrzeby wytwarzania własnego prądu.

treść sponsorowana

Wybór instalatora fotowoltaicznego to bardzo trudny proces dla włascicieli domów nieposiadających wiedzy technicznej i elektrycznej. Może się wydawać, że istnieje tylko jeden rodzaj technologii fotowoltaicznej, a klienci, wybierając instalatora fotowoltaicznego, zazwyczaj przy wyborze kierują się kryterium ceny. Jest to bardzo duży błąd, zważywszy na ryzyko, jakie niesie za sobą taka inwestycja. Głównym kryterium, na które trzeba zwrócić uwagę instalując fotowoltaikę na naszym dachu, powinna być jakość, gwarancja, bezpieczeństwo oraz technologia inwerterowa.

Istnieją dwie technologie inwerterowe dostępne na rynku – technologia wysokonapięciowa i niskonapięciowa. Z pozoru obie wyglądają identycznie na dachu, jednak to co je odróżnia od siebie, znajduje się pod spodem paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika wysokonapięciowa opiera się na połączeniach szergowych, montowana jest na świecie od lat, głównie na farmach fotowoltaicznych i instalacjach komercyjnych. Charakterystycznym elementem, który jest zawsze obecny w tego rodzaju instalacjach, jest falownik centralny, zbierający prąd ze wszystkich paneli na dachu w jeden centralny punkt. Napięcie prądu stałego wynosi tu nawet 1000 V. Tak wysokie napięcie znajduje się na wszystkich komponenetach instalacji fotowoltaicznej. Instalacje te zwyczajowo powinny podlegać corocznym przeglądom technicznym, aby prawidłowo funkcjonować i nie spowodować pożaru. Dowiedz się więcej >>

Druga opcja to niskonapięciowa technologia połączeń równoległych, która opanowała rynek francuski, niderlandzki a przede wszystkim amerykański i australijski. Ten rodzaj fotowoltaiki nie posiada falownika centralnego, a jedynie mikrofalownik pod każdym panelem. Tego typu rozwiązanie sprawia, że niebezpieczny prąd stały operuje w zakresie jedynie 50 V, a to sprawia że instalacja fotowoltaiczna nie wymaga serwisowania oraz nie jest w stanie spowodować pożaru, a starzeje się dużo wolniej niż instalacje wysokonapięciowe.   

Jak obie technologie mają się do opłacalności inwestycji? Czy można jednoznacznie stwierdzić, że jedna jest bardziej ekonomicznie korzystniejsza od drugiej? Każdy inwestor musi to ocenić według własnych zasad logiki. Fakty są następujące – klasyczne instalacje wysokonapięciowe oparte na falowniku centralnym są zbudowane na połączeniach szeregowych, co oznacza że napięcie każdego panelu fotowoltaicznego w szeregu jest sumowane, aby docelowo osiągnąć ok. 600V–1000 V DC. Jest to bardzo wysokie i niebezpieczne napięcie, które powoduje wzrost temperatury komponenetów i degradację przewodów, paneli, złącz oraz inwertera centralnego, który z tego powodu jest gwarantowany przez producenta na około 2–7 lat. Szereg w którym płynie 600 V prądu stałego starzeje się, co znaczy że z roku na rok prąd stały, degradując poszczególne komponenty, zwiększa ryzyko awarii i pożaru. W połączeniach szeregowych całość instalacji pracuje jak jego najsłabsze ogniwo, a więc nawet już po pięciu latach nasza instalacja może pracować z połową wydajności z powodu jednego przegrzanego panela.

W systemach fotowoltaicznych wymyślonych za oceanem i rozwijanych przez amerykańską markę Enphase, obrano zupełnie inne podejście – zastosowano połączenie równoległe. To oznacza, że za każdym panelem fotowoltaicznym znajduje się mały hermetyczny inwerter niskonapięciowy, wraz z całym arsenałem zabezpieczeń i systemem monitoringu. Na tym etapie niebezpieczny prąd stały jest konwertowany w tradycyjny prąd zmienny na poziomie 40–50 V DC, a więc przy poziomie napięcia bezpiecznego. Panel fotowoltaiczny jest obciążany jedynie napięciem, które sam produkuje, a nie napięciem całego szeregu. W tych warunkach panel spokojnie przepracuje 30 lat praktycznie bez spadku mocy i ryzyka pożaru.

Ponadto inwertery niskonapięciowe Enphase są gwarantowane niedoścignioną w branży gwarancją na poziomie 25 lat, a żywotność projektowana to 40 lat! W systemie niskonapięciowym Enphase otrzymujemy również monitoring każdego pojedyńczego panelu z osobna, co znacząco ułatwia diagnozę i analizę nieprawidłowości nawet przez właściciela, bez konieczności wzywania serwisu. Dzięki połączeniu równoległemu system nie pracuje jak jego najsłabsze ogniwo, tak więc opadające liście czy zanieczyszczenia nie powodują spadku mocy całej instalacji, a jedynie tego panela, którego to dotyczy. Dlatego sytem niskonapięciowy Enphase jest w perspektywie dużo bardziej wydajny od każdego innego systemu szeregowego, nie ze względu na markę czy producenta, lecz ze względu na metodę działania i różnicę w zastosowanej technologii. 

Wracając do sedna sprawy, czyli opłacalności instalacji fotowoltaicznej, do kalkulacji oprócz ceny zakupu należy doliczyć również koszty ekploatacyjne, wydajność, wymiany sprzętu i oczekiwany czas użytkowania. Mało który inwestor zakłada, że jego fotowoltaika szeregowa kupiona w promocyjnej cenie będzie bezużyteczna po 5–10 latach, nie dolicza 700–900 zł rocznych kosztów serwisowania, a po drodze wyda jeszcze sporo pieniędzy na wymianę inwertera centralnego, oraz istnieje ryzyko, że może spalić mu dom. Jednak takie są realia, fotowoltaika wysokonapięciowa oparta na inwerterze centralnym jest stworzona na potrzeby farm fotowoltaicznych. Tam ma to sens i uzasadnienie ekonomiczne, gdyż instalacja jest pod ciągłym dozorem i serwisem. W domu jednorodzinnym najważniejsze jest, by instalacja pracowała bezawaryjnie przez wiele lat, bez potrzeby serwisu i ryzyka pożaru, a to gwarantuje jedynie zastosowanie niskiego napięcia. 

Systemy niskonapięciowe Enphase mają wielokrotnie dłuższą projektowaną żywotność, większą wydajność, nie stwarzają żadnego zagrożenia pożarowego, w przeciwieństwie do systemów wysokonapięciowych. Użytkownik ma pełną kontolę nad każdym pojedyńczym panelem fotowoltaicznym, tego typu instalacja jest po prostu bezobsługowa – działa to na zasadzie „zamontuj i zapomnij”. Ponadto nie jest wymagany coroczny przedgląd elektryczny, gdyż system pracuje w zakresie prądów bezpiecznych. Instalacje można w każdym momencie rozbudować, montując dodatkowe panele, w każdym momencie można również dodać system magazynowania energii. Jedyną wadą, jaką można przypisać systemowi marki Enphase, jest jego cena, układ ten jest z reguły o 5–15% droższy od klasycznej fotowoltaiki wysokonapięciowej. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na www.rokaenergy.com lub zadzwoń 666 676 525

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

ROKA spółka z o.o. Fotowoltaika dachowa – taniej znaczy drożej!

Fotowoltaika dachowa – taniej znaczy drożej! Fotowoltaika dachowa – taniej znaczy drożej!

Nastał ten dzień, w którym postanowiłem założyć instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu. Dojrzewałem do tej decyzji ponad 3 lata, zbierałem informacje z Internetu, rozmawiałem z posiadaczami fotowoltaiki,...

Nastał ten dzień, w którym postanowiłem założyć instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu. Dojrzewałem do tej decyzji ponad 3 lata, zbierałem informacje z Internetu, rozmawiałem z posiadaczami fotowoltaiki, a nawet odwiedziłem targi branżowe. Uzbrojony w „potężną” wiedzę i zdecydowany na następny krok, w pierwszej kolejności postanowiłem obdzwonić lokalnych instalatorów i firmy polecone przez znajomych, którzy byli już posiadaczami fotowoltaiki. Potem wypełniłem kilka formularzy online, aby...

Najnowsze produkty i technologie

Nobless Polska Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy...

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo nałożyć olej na taras, zapewniając mu optymalną ochronę.

De Dietrich Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich

Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich

Nowa seria kotłów C230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej stanowi kontynuację dobrze przyjętej przez rynek serii C230 ECO.

Nowa seria kotłów C230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej stanowi kontynuację dobrze przyjętej przez rynek serii C230 ECO.

KFA Armatura Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Obalamy mity o grzejniku aluminiowym Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, wciąż krąży wokół nich wiele mitów oraz...

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, wciąż krąży wokół nich wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Pięlęgnacja trawnika z domitech

Pięlęgnacja trawnika z domitech Pięlęgnacja trawnika z domitech

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim...

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim czasie. Dowiedz się, jak dbać o trawnik w Twoim ogrodzie.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa

Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa

Jeżeli zastanawiasz się, którą szlifierkę wybrać, mimośrodową czy oscylacyjną, lub nie wiesz, jakie różnice występują między tymi dwoma urządzeniami, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy charakterystykę...

Jeżeli zastanawiasz się, którą szlifierkę wybrać, mimośrodową czy oscylacyjną, lub nie wiesz, jakie różnice występują między tymi dwoma urządzeniami, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy charakterystykę tych urządzeń, porównujemy ich zastosowanie oraz wyjaśniamy wątpliwości.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować? Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych...

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych niemal wszędzie palet jest mnóstwo. Często można natknąć się na nietypowe i zaskakujące projekty wykonane z tego materiału. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie palet.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.