EkspertBudowlany.pl

Silikony i akryle. Czystość i estetyka

Monika Kowalczyk | 2009-04-22
Fot. Roca

Fot. Roca

Silikony i akryle to produkty chemii budowlanej, bez których nie można się dziś obejść podczas wykańczania lub remontu wnętrz domu. Połączenia ościeżnic ze ścianami i parapetami, urządzeń sanitarnych z płytkami ceramicznymi czy listew przypodłogowych zamontowanych do nie zawsze równych tynków – to wszystko są detale, które decydują o jakości wykończenia wnętrza. Właśnie w tych miejscach trwale elastyczne masy są niezastąpione. Ich zastosowanie jest jednak znacznie szersze, bo oprócz tego, że dzięki nim kuchnie i łazienki wyglądają bardziej estetycznie, to łatwiej również utrzymać je w czystości i dobrym stanie technicznym.

Zobacz także

Masy szpachlowe fermacell - najwyższa jakość wykończenia!

Masy szpachlowe fermacell - najwyższa jakość wykończenia! Masy szpachlowe fermacell - najwyższa jakość wykończenia!

Systemy suchej zabudowy to najprostszy i najszybszy sposób budowy oraz wykończenia ścian w obiektach publicznych i komercyjnych oraz w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Świetnie w tego typu pracach...

Systemy suchej zabudowy to najprostszy i najszybszy sposób budowy oraz wykończenia ścian w obiektach publicznych i komercyjnych oraz w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Świetnie w tego typu pracach sprawdzają się produkty gipsowo-włóknowe fermacell. Jednakże, aby uzyskać odpowiednią jakość powierzchni, nie wystarczą jedynie płyty spełniające wszystkie najwyższe wymagania jakościowe.

Systemy ociepleń FOVEO TECH docenione!

Systemy ociepleń FOVEO TECH docenione! Systemy ociepleń FOVEO TECH docenione!

Profesjonalne produkty do ociepleń budynków marki FOVEO TECH zostały docenione przez użytkowników branżowego portalu internetowego chemiabudowlana.info. W przygotowanym przez redakcję witryny rankingu...

Profesjonalne produkty do ociepleń budynków marki FOVEO TECH zostały docenione przez użytkowników branżowego portalu internetowego chemiabudowlana.info. W przygotowanym przez redakcję witryny rankingu SYSTEMY OCIEPLEŃ – FIRMA ROKU 2014, w którym udział wzięło 18 producentów, FOVEO TECH zajęło wysokie, 3 miejsce.

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też...

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też odporne na wilgoć i zabezpieczają przed nią naszą łazienkę. Prawda jednak jak zwykle leży pośrodku. O ile płytki zapobiegają wnikaniu wilgoci w podłoże, o tyle fugi stosowane w parze z nimi nie stanowią już 100-procentowej bariery dla wody.

SILIKON CZY AKRYL

Różnego rodzaju kleje, silikony, akryle, kity i uszczelniacze do specjalistycznych zastosowań (dekarstwo, motoryzacja, silikony wysokotemperaturowe, szklarskie) sprzedawane są w niemal identycznych opakowaniach (kartuszach) o podobnej pojemności – zwykle od 290 do 310 ml. Dzięki temu można je stosować, korzystając z pistoletów – wyciskaczy produkowanych według określonego standardu.

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje mas nazywane są powszechnie, i nie zawsze zgodnie z prawdą, silikonami, co wprowadza pewną dezorientację, gdy udamy się po uszczelniacz do sklepu budowlanego. Jeśli remontujemy lub wykańczamy mieszkanie, najbardziej interesować nas będą masy silikonowe i akrylowe.

Choć zarówno jedne, jak i drugie służą do maskowania spoin, to wcale nie oznacza to, że możemy ich używać zamiennie, co, niestety, w praktyce zdarza się dość często.

ekspert budowlany silikony i akryle1

O estetyce wykończenia wnętrza decyduje kilka czynników, wśród których najważniejsze wydają się dwa: dobre pomysły i jak najwyższa jakość ich realizacji. Pierwsza sprawa to rzecz gustu i indywidualnych upodobań, precyzja natomiast zależy od umiejętności wykonawcy i jego dbałości o szczegóły.

SILIKONY W KUCHNI I ŁAZIENCE

Silikony, których będziemy używali w domu dzielą się na sanitarne octowe, sanitarne neutralne i zwykłe neutralne.

Cechą charakterystyczną wszystkich mas silikonowych jest ich doskonała przyczepność do wszelkiego rodzaju powierzchni, zarówno porowatych (mur, drewno, ceramika, beton itp.), jak i gładkich (metale, szkło, emalie, ceramika sanitarna) i wiele innych.

Silikonów sanitarnych używa się wszędzie tam, gdzie zależy nam na uszczelnieniu spoin narażonych na częste zawilgocenie i bezpośrednie działanie wody. W takich miejscach panują doskonałe warunki do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów, których obecność objawia się czarnymi plamami w miejscach styku wanny, brodzika czy zlewozmywaka ze ścianą.

Silikony sanitarne charakteryzują się tym, że w ich składzie znajdują się środki grzybobójcze, uniemożliwiające rozwój pasożytniczych organizmów. Jeśli więc uszczelniamy połączenie między ścianą łazienki a umywalką, wanną, brodzikiem, kabiną prysznicową czy miską sedesową, to powinniśmy użyć silikonu sanitarnego.

Wysoka elastyczność tego materiału sprawia, że połączenie między materiałami wykonanymi z różnych surowców nie pęka i pozostaje szczelne nawet pod wpływem działania wysokich temperatur (gorąca woda w wannie) czy niewielkich ruchów i drgań.

Z tych samych powodów silikon sanitarny, o odpowiednio dobranym kolorze, możemy zastosować w narożu między ścianą a podłogą w łazience, w miejsce fugi mineralnej. W kuchni sprawdzi się on do uszczelnienia przed wilgocią połączenia między zlewozmywakiem a blatem oraz blatem a ścianą. W zależności od potrzeb można użyć silikonu sanitarnego w dowolnym kolorze lub bezbarwnego.

Fot. 1. Przykłady wykorzystania akrylu - uszczelnianie połączenia między ścianą a ościeżnicą i listwą przypodłogową.
Fot. 2. - wypełnienie szczeliny między ścianą a parapetem
Fot. 3. - uszczelnianie połączenia między parapetem a ramą okna
Fot. 4. Niektóre możliwości zastosowania silikonu uniwersalnego - uszczelnienie połączenia szyby z ramą
Fot. 5. Niektóre możliwości zastosowania silikonu uniwersalnego - uszczelnienie połączenia szyby z ramą
Fot. 6. - wypełnianie szczeliny między płytkami

Zanim kupimy silikon sanitarny, zwróćmy koniecznie uwagę na to, czy jest to produkt o utwardzaniu kwaśnym octowym (gdy go użyjemy, czuć wyraźny zapach octu), czy też o utwardzaniu neutralnym. Silikony octowe wykazują doskonałą przyczepność do ceramiki sanitarnej i praktycznie wszystkich materiałów budowlanych, jednak nie mogą być stosowane do uszczelniania wanien akrylowych i metali, gdyż powodują ich korozję.

Silikonów takich nie powinno się także łączyć z teflonem, polietylenem, polipropylenem, marmurem i betonem. W takich połączeniach należy zastosować silikon sanitarny neutralny, a w niektórych przypadkach akryl.

Zwykłe silikony neutralne w dowolnym kolorze możemy wykorzystać wszędzie tam, gdzie nie będzie zachodziło ryzyko wystąpienia pleśni, a niezbędne jest elastyczne, trwałe i estetyczne wypełnienie szczeliny, czyli np. między ościeżnicą czy listwami przypodłogowymi a niedostatecznie równą ścianą.

KILKA PRAKTYCZNYCH RAD

Szczelina, którą zamierzamy uszczelnić powinna mieć szerokość nie mniejszą niż 4–5 mm i podobną głębokość. Maksymalna szerokość dużych spoin to około 25 mm i głębokość w granicach połowy szerokości takiej spoiny.

Jeśli chcemy mieć pewność, że połączenie uszczelnianych powierzchni będzie trwałe, musimy zadbać o to, aby podłoże było czyste, odtłuszczone i suche.

Jeśli prawidłowe podparcie spoiny od spodu nie jest możliwe, bo szczelina jest głębsza niż zaleca producent silikonu, to należy umieścić w niej, na odpowiedniej głębokości, sznur elastyczny z polietylenu przeznaczony do takiego właśnie zastosowania. Choć doradcy techniczni z firm produkujących uszczelniacze zalecają stosowanie w takich sytuacjach sznura, to wykonawcy, niestety, rzadko stosują się do tych wskazówek.

Samo układanie silikonu jest dosyć proste, ale wykonanie ładnej, równej fugi wymaga wprawnej ręki. Nakrętkę kartusza z silikonem należy obciąć pod skosem na takiej wysokości, aby wyciskana za pomocą pistoletu masa odpowiadała szerokości spoiny.

W razie konieczności spoinę należy wygładzić przeznaczoną do tego celu szpachelką, umoczoną w wodzie z mydłem. Czynność tę można wykonać w ciągu kilku minut od ułożenia silikonu.

Często zamiast specjalistycznej szpachelki wykonawcy używają zmoczonego w mydlinach palca, ale wtedy zachodzi prawdopodobieństwo, że fuga będzie miała wklęsły kształt i będzie gromadzić wodę, a to skraca czas jej odporności na grzyby i pleśnie.

Wymiana silikonu sanitarnego wokół wanny: a – starą fugę należy usunąć za pomocą ostrego nożyka; b – resztki starego silikonu należy usunąć za pomocą specjalnego preparatu; c – przed ułożeniem nowej fugi należy zabezpieczyć brzegi szczeliny taśmą malarską, aby nie zabrudzić powierzchni, d – suchą szczelinę wypełnia się silikonem, ruchem jednostajnym, zostawiając niewielki nadmiar masy. Następnie fugę należy wygładzić.

AKRYLE

ekspert budowlany silikony i akryle12

Do wypełnienia rys i szczelin w ścianach stosuje się specjalny akryl, który po utwardzeniu można pomalować

Masy akrylowe na pierwszy rzut oka przypominają silikony i jeśli są w tym samym kolorze, to trudno je od siebie odróżnić. W rzeczywistości są to dwa zupełnie inne produkty o odmiennym składzie chemicznym.

Różnią się przede wszystkim obszarem zastosowań. Uszczelniacze akrylowe stosuje się najczęściej wewnątrz pomieszczeń, gdyż źle znoszą długotrwałe działanie wilgoci, a silikony można stosować na zewnątrz i wewnątrz budynków.

Cechą charakterystyczną mas akrylowych jest ich doskonała przyczepność do podłoży budowlanych o dużej porowatości i fakt, że po utwardzeniu można je malować, czego nie robi się w przypadku uszczelniaczy silikonowych. Oczywiście, na rynku znajdują się akryle fabrycznie wyprodukowane w kilku podstawowych kolorach.

Trwale elastycznych uszczelniaczy akrylowych używa się do wypełniania szczelin i rys w materiałach takich jak beton, cegła, gazobeton, płyty gipsowo-kartonowe czy gips i drewno.

Akrylem wypełnia się spoiny w systemach suchej zabudowy, połączenia ościeżnic drzwiowych i okiennych oraz listew przypodłogowych ze ścianami. Możemy go stosować w kontakcie z wszelkimi budowlanymi materiałami porowatymi, które nie są narażone na dłuższe działanie wilgoci, ale także ze szkłem czy stalą.

Jeśli powierzchnia, na której stosowany będzie uszczelniacz jest wyjątkowo chłonna, należy ją zagruntować roztworem akrylu z wodą, w stosunku 1:2.

Wymagania dotyczące przygotowania spoiny, zalecanych szerokości i głębokości oraz sposobów układania są podobne jak w przypadku silikonów, z tą różnicą, że spoinę akrylową po wygładzeniu szpachelką zamoczoną w wodzie i utwardzeniu można pomalować.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Bartek Bartek, 22.06.2017r., 15:27:48 Ułożyłem akryl pomiędzy ściana a szafą, ale ułożył mi się krzywo ;-( nie chce to ładnie odejść za pomocą nożyka malarskiego, zna ktoś może jakis preparat do rozpuszczania akrylu?

Powiązane

news Ceny materiałów dla domu i ogrodu w lipcu 2020 r.

Ceny materiałów dla domu i ogrodu w lipcu 2020 r. Ceny materiałów dla domu i ogrodu w lipcu 2020 r.

Na rynku materiałów budowlanych obserwuje się niewielkie wzrosty cen. W których grupach towarowych są one największe?

Na rynku materiałów budowlanych obserwuje się niewielkie wzrosty cen. W których grupach towarowych są one największe?

news Grupa Selena z godłem Teraz Polska

Grupa Selena z godłem Teraz Polska Grupa Selena z godłem Teraz Polska

Grupa Selena – producent i dystrybutor chemii budowlanej oraz właściciel marki TYTAN – została uhonorowana godłem „Teraz Polska” za piankolej TYTAN Professional 60 SEKUND.

Grupa Selena – producent i dystrybutor chemii budowlanej oraz właściciel marki TYTAN – została uhonorowana godłem „Teraz Polska” za piankolej TYTAN Professional 60 SEKUND.

news Grupa Selena – nowy członek zarządu i wyniki finansowe za rok 2019

Grupa Selena – nowy członek zarządu i wyniki finansowe za rok 2019 Grupa Selena – nowy członek zarządu i wyniki finansowe za rok 2019

Grupa Selena – producent i dystrybutor chemii budowlanej oraz właściciel marki TYTAN – zanotowała w 2019 roku wzrost zysku netto o 49%, wyniósł on 39,7 mln zł. Przychody w tym okresie przekroczyły 1,3...

Grupa Selena – producent i dystrybutor chemii budowlanej oraz właściciel marki TYTAN – zanotowała w 2019 roku wzrost zysku netto o 49%, wyniósł on 39,7 mln zł. Przychody w tym okresie przekroczyły 1,3 mld zł i zwiększyły się o 8%, a EBIT wzrósł o 22% – i wyniósł 63,6 mln zł. W 2019 roku spółka utrzymała dynamikę sprzedaży dzięki wzrostowi organicznemu, zwiększyła też rentowność brutto sprzedaży w efekcie wyższego udziału innowacyjnych produktów oraz korzystnych cen surowców. Rada Nadzorcza Selena...

news Ceny materiałów dla domu i ogrodu w marcu 2020 r.

Ceny materiałów dla domu i ogrodu w marcu 2020 r. Ceny materiałów dla domu i ogrodu w marcu 2020 r.

W okresie od stycznia do marca oraz w marcu najbardziej wzrosły ceny cementu i wapna. W jakich grupach produktowych ceny materiałów spadły?

W okresie od stycznia do marca oraz w marcu najbardziej wzrosły ceny cementu i wapna. W jakich grupach produktowych ceny materiałów spadły?

news Selena pomaga szpitalom w walce z pandemią

Selena pomaga szpitalom w walce z pandemią Selena pomaga szpitalom w walce z pandemią

Grupa Selena rozpoczęła produkcję żelu do dezynfekcji rąk TYTAN HEALTH. Pierwsza partia produktu zostanie przekazana bezpłatnie do dolnośląskich szpitali – gdzie firma ma swoje zakłady i centralę. TYTAN...

Grupa Selena rozpoczęła produkcję żelu do dezynfekcji rąk TYTAN HEALTH. Pierwsza partia produktu zostanie przekazana bezpłatnie do dolnośląskich szpitali – gdzie firma ma swoje zakłady i centralę. TYTAN HEALTH – Dezynfekujący Żel Do Rąk o działaniu bakteriobójczym i wirusobójczym uzyskał pozwolenie wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Łącznie 10 tys. opakowań (po 500 ml każde) trafi do placówek leczniczych na Dolnym Śląsku.

news Ceny materiałów budowlanych dla domu i ogrodu w lutym 2020 r.

Ceny materiałów budowlanych dla domu i ogrodu w lutym 2020 r. Ceny materiałów budowlanych dla domu i ogrodu w lutym 2020 r.

Jak zmieniły się ceny materiałów budowlanych w lutym br.? W których grupach produktowych ceny spadły, a w których wzrosły?

Jak zmieniły się ceny materiałów budowlanych w lutym br.? W których grupach produktowych ceny spadły, a w których wzrosły?

Naturalne sposoby na lśniącą łazienkę

Naturalne sposoby na lśniącą łazienkę Naturalne sposoby na lśniącą łazienkę

Czysty dom kojarzy się nie tylko z troskliwymi gospodarzami, dzisiaj staje się także sprzymierzeńcem w walce z bakteriami i wirusami. Pokazujemy, że czyszczenie płytek ceramicznych i fug może być nie tylko...

Czysty dom kojarzy się nie tylko z troskliwymi gospodarzami, dzisiaj staje się także sprzymierzeńcem w walce z bakteriami i wirusami. Pokazujemy, że czyszczenie płytek ceramicznych i fug może być nie tylko szybkie, ale też tanie i ekologiczne, zapewniając mieszkańcom niezbędny poziom higieny i komfortu.

Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience

Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience

Przy każdorazowej zmianie wystroju łazienki stajemy wobec problemu Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience. Po zdjętych pólkach czy lustrach zostają dziury po hakach. Ładnie to nie wygląda...

Przy każdorazowej zmianie wystroju łazienki stajemy wobec problemu Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience. Po zdjętych pólkach czy lustrach zostają dziury po hakach. Ładnie to nie wygląda i trzeba coś z tym zrobić.

news Grupa Selena z tytułem Ukryty Czempion

Grupa Selena z tytułem Ukryty Czempion Grupa Selena z tytułem Ukryty Czempion

Grupę Selena - producenta i dystrybutora chemii budowlanej oraz właściciela marki TYTAN - uhonorowano tytułem Hidden Champion w raporcie opracowanym na zlecenie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Grupę Selena - producenta i dystrybutora chemii budowlanej oraz właściciela marki TYTAN - uhonorowano tytułem Hidden Champion w raporcie opracowanym na zlecenie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

news Selena Labs nagrodzone Diamentem Forbesa

Selena Labs nagrodzone Diamentem Forbesa Selena Labs nagrodzone Diamentem Forbesa

Selena Labs - centrum badawczo-rozwojowe Grupy Selena, producenta i dystrybutora chemii budowlanej oraz właściciela marki TYTAN - nagrodzono tytułem Diament Forbesa 2020. Centrum kontynuuje strategię rozwoju...

Selena Labs - centrum badawczo-rozwojowe Grupy Selena, producenta i dystrybutora chemii budowlanej oraz właściciela marki TYTAN - nagrodzono tytułem Diament Forbesa 2020. Centrum kontynuuje strategię rozwoju innowacyjnych produktów i wdrażania unikatowych rozwiązań w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "INVEST-PARK" w Dzierżoniowie. Inwestycja o wartości niemal 8 mln zł i powierzchni użytkowej ponad 4000 m2 zwiększa możliwości firmy w zakresie opracowywania i wdrażania na światowe rynki...

news Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2019 r.

Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2019 r. Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2019 r.

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu.

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu.

news Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - październik 2019

Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - październik 2019 Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - październik 2019

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych - jak zmieniły się ceny w poszczególnych grupach towarów w październiku?

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych - jak zmieniły się ceny w poszczególnych grupach towarów w październiku?

news Rozwiązania Tytan Professional z tytułem Produkt Roku 2019

Rozwiązania Tytan Professional z tytułem Produkt Roku 2019 Rozwiązania Tytan Professional z tytułem Produkt Roku 2019

Aż trzy produkty producenta chemii budowlanej - firmy Selena - nagrodzono jako "godne zaufania i polecenia" oraz "cechujące się wysoką jakością i bezpieczeństwem stosowania". To kolejne rynkowe wyróżnienia...

Aż trzy produkty producenta chemii budowlanej - firmy Selena - nagrodzono jako "godne zaufania i polecenia" oraz "cechujące się wysoką jakością i bezpieczeństwem stosowania". To kolejne rynkowe wyróżnienia dla kleju montażowego Fix2 GT, piany Ultra Fast 70 oraz pianokleju do szybkiego montażu płyt g-k.

news IV Forum Budownictwo w Polsce z udziałem firmy Selena

IV Forum Budownictwo w Polsce z udziałem firmy Selena IV Forum Budownictwo w Polsce z udziałem firmy Selena

150 najważniejszych firm polskiego sektora budowlanego - w tym deweloperzy, inwestorzy, wykonawcy oraz producenci materiałów budowlanych, a także stowarzyszenia branżowe - już po raz czwarty spotkali się...

150 najważniejszych firm polskiego sektora budowlanego - w tym deweloperzy, inwestorzy, wykonawcy oraz producenci materiałów budowlanych, a także stowarzyszenia branżowe - już po raz czwarty spotkali się w Warszawie podczas corocznej debaty na temat kondycji rynku i prognoz na kolejny rok. W roli jednego z ekspertów w dyskusji wziął udział prezes zarządu firmy Selena, Andrzej Ulfig.

news Klej montażowy klasy GT - łatwa aplikacja i trwałe połączenie

Klej montażowy klasy GT - łatwa aplikacja i trwałe połączenie Klej montażowy klasy GT - łatwa aplikacja i trwałe połączenie

Grupa Selena w tym roku wprowadziła na rynek klej montażowy Fix2 GT. Charakteryzuje go szybki chwyt początkowy oraz niezwykle silne i trwałe połączenie. Premierowy produkt docenili już fachowcy oraz branża...

Grupa Selena w tym roku wprowadziła na rynek klej montażowy Fix2 GT. Charakteryzuje go szybki chwyt początkowy oraz niezwykle silne i trwałe połączenie. Premierowy produkt docenili już fachowcy oraz branża budowlana - nagrodzono go m.in. w kategorii "Nowość roku".

news Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - wrzesień 2019

Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - wrzesień 2019 Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - wrzesień 2019

Jak zmieniły się ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu we wrześniu br.?

Jak zmieniły się ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu we wrześniu br.?

news Grupa Selena: spółka Orion wyróżniona za bezpieczeństwo pracowników

Grupa Selena: spółka Orion wyróżniona za bezpieczeństwo pracowników Grupa Selena: spółka Orion wyróżniona za bezpieczeństwo pracowników

Zakłady produkcyjne Orion PU spółki z Grupy Selena - właściciela marki Tytan i jednego z trzech największych producentów pian poliuretanowych na świecie - wyróżniono w polskiej edycji Konkursu Dobrych...

Zakłady produkcyjne Orion PU spółki z Grupy Selena - właściciela marki Tytan i jednego z trzech największych producentów pian poliuretanowych na świecie - wyróżniono w polskiej edycji Konkursu Dobrych Praktyk "Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy", organizowanym przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii "Substancje niebezpieczne pod kontrolą". Patronat nad kampanią objęła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Partnerem strategicznym...

news Budowlaniec - zawód z przyszłością

Budowlaniec - zawód z przyszłością Budowlaniec - zawód z przyszłością

Zarówno w Europie, jak i krajach rozwijających się cały czas notowane jest ogromne zapotrzebowanie na prace budowlane. Trudno jednak o wykwalifikowanych pracowników. W Polsce w IV kwartale 2018 r. zanotowano...

Zarówno w Europie, jak i krajach rozwijających się cały czas notowane jest ogromne zapotrzebowanie na prace budowlane. Trudno jednak o wykwalifikowanych pracowników. W Polsce w IV kwartale 2018 r. zanotowano 17,4 tys.1 nieobsadzonych miejsc pracy, w Hiszpanii następuje gwałtowne starzenie się kadr - jedynie 19% pracowników jest w grupie poniżej 35 lat2. W Kazachstanie w ciągu ostatnich 3 lat liczba wybudowanych metrów powierzchni wzrosła o 40%, co stwarza ogromne potrzeby kadrowe. Zachęcenie nowych...

news Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży

Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży

Więcej inwestycji, szybsza realizacja, brak rąk do pracy, rosnące wymogi środowiskowe - obecna sytuacja w branży budowlanej wymaga niestandardowego podejścia i przewartościowania myślenia o budownictwie....

Więcej inwestycji, szybsza realizacja, brak rąk do pracy, rosnące wymogi środowiskowe - obecna sytuacja w branży budowlanej wymaga niestandardowego podejścia i przewartościowania myślenia o budownictwie. Budynki mają powstawać w krótkim czasie, a ponadto być energooszczędne, niskoemisyjne i estetyczne. Rosną też koszty podwykonawstwa - w ostatnich latach o około 30-40% - i koszty energii. Jak więc budować szybciej i efektywniej?

news Silikon sanitarny z 10-letnią gwarancją odporności

Silikon sanitarny z 10-letnią gwarancją odporności Silikon sanitarny z 10-letnią gwarancją odporności

Nawet solidnie wyprofilowana spoina nie będzie trwała, jeżeli użyjemy silikonu słabej jakości. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza i narażonych na częsty kontakt z...

Nawet solidnie wyprofilowana spoina nie będzie trwała, jeżeli użyjemy silikonu słabej jakości. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza i narażonych na częsty kontakt z wodą, gdzie trzeba zastosować specjalistyczne produkty. Silikon Sanitarny UPG marki Tytan Professional jako jedyny z dostępnych na rynku ma 10-letnią gwarancję na odporność spoiny na grzyby i pleśnie oraz nadaje się nawet do indywidualnego użytku.

news Ceny materiałów budowlanych - lipiec 2019 r.

Ceny materiałów budowlanych - lipiec 2019 r. Ceny materiałów budowlanych - lipiec 2019 r.

Jak zmieniły się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu? Zobacz, jak w lipcu br. kształtują się ceny w poszczególnych grupach produktowych.

Jak zmieniły się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu? Zobacz, jak w lipcu br. kształtują się ceny w poszczególnych grupach produktowych.

news Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - czerwiec 2019 r.

Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - czerwiec 2019 r. Ceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu - czerwiec 2019 r.

Grupa PSB Handel śledzi zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny wzrosły najbardziej?

Grupa PSB Handel śledzi zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny wzrosły najbardziej?

news COOL-R z deklaracją środowiskową EPD i GREEN CARD

COOL-R z deklaracją środowiskową EPD i GREEN CARD COOL-R z deklaracją środowiskową EPD i GREEN CARD

COOL-R innowacyjny produkt Seleny FM uzyskał międzynarodową deklarację środowiskową EPD przyznawaną przez Instytut Techniki Budowalnej oraz GREEN CARD - Zieloną Kartę Produktu wydaną przez firmę certyfikującą...

COOL-R innowacyjny produkt Seleny FM uzyskał międzynarodową deklarację środowiskową EPD przyznawaną przez Instytut Techniki Budowalnej oraz GREEN CARD - Zieloną Kartę Produktu wydaną przez firmę certyfikującą DEKRA. Dodatkowo produkt COOL-R otrzymał deklarację II typu zgodnie z normą ISO 14012, która potwierdza zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i uzyskał znak ITB EKO.

news Nowe foliowe opakowania mas szpachlowych Knauf

Nowe foliowe opakowania mas szpachlowych Knauf Nowe foliowe opakowania mas szpachlowych Knauf

Trzy proszkowe masy szpachlowe Knauf G-K Start i G-K Finish oraz MP Finish są już dostępne w nowych, szczelnych i wodoodpornych foliowych opakowaniach, dzięki czemu sypkie produkty mają długi okres przydatności...

Trzy proszkowe masy szpachlowe Knauf G-K Start i G-K Finish oraz MP Finish są już dostępne w nowych, szczelnych i wodoodpornych foliowych opakowaniach, dzięki czemu sypkie produkty mają długi okres przydatności do użycia.

Najnowsze produkty i technologie

Energooszczędne rozwiązania na poddaszu

Energooszczędne rozwiązania na poddaszu Energooszczędne rozwiązania na poddaszu

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań na poddaszu już w trakcie budowy domu, poza oczywistymi korzyściami dla portfela, zapewnia komfort mieszkańcom i zdrowe warunki użytkowania wnętrz. Odpowiednio...

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań na poddaszu już w trakcie budowy domu, poza oczywistymi korzyściami dla portfela, zapewnia komfort mieszkańcom i zdrowe warunki użytkowania wnętrz. Odpowiednio dobrane okna dachowe, ale także produkty montażowe i przesłony pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Sprawdź, które rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

Pomysł na małą łazienkę

Pomysł na małą łazienkę Pomysł na małą łazienkę

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie...

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie ma też swoje zalety, takie jak łatwość skutecznego ogrzania oraz uzyskanie wrażenia przytulności.

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci? Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy...

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy budowlane spowite były białymi obłokami, które powstawały w czasie mozolnego szlifowania ścian, aż w końcu to, co wydawało się mrzonką, stało się realne… Pojawiła się polimerowa gładź szpachlowa GTA i rozwiała chmury remontowego pyłu raz na zawsze.

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki...

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki nim można jeździć bezpieczniej, oszczędniej i przyjemniej.

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność...

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność oraz niezgodność z europejskimi normami (w przypadku stropów Teriva) obecnie klienci poszukują zupełnie innych rozwiązań.

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba? Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki...

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki sposób preparat do szamb taki jak Biofos może w tym zadaniu pomóc.

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej...

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej kolektora ściekowego. Urządzenia odwadniające skutecznie zabezpieczą Twój dom.

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata? Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość...

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość regularnie ponoszonych wydatków w dłuższej perspektywie.

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna? Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele....

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną z odnawialnego i ekologicznego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Dzięki fotowoltaice zyskujemy darmowy prąd i niezależność energetyczną. Jak działają ogniwa fotowoltaiczne, jaka jest opłacalność montażu fotowoltaiki?

Wymiana stropów

Wymiana stropów Wymiana stropów

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu....

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu. Budynki te zwykle posiadają stropy o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Fundamenty wykonywane pod takimi obiektami najczęściej były zaprojektowane pod kątem lekkich ogólnodostępnych wówczas rodzajów stropów. Konstruktorzy, po ocenie stanu technicznego budynku, najczęściej decydują się na drogie...

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton,...

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton, to najnowocześniejsze i najbardziej dokładne tego typu narzędzie w Europie. Za pomocą trzech kliknięć możemy sprawdzić, jak w naszym salonie będzie wyglądać podłoga o różnych kolorach czy fakturach.

Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Jaki powinien być dom dla małej rodziny? Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem...

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem następuje wykańczanie oraz urządzanie, kiedy to dom nabiera bardziej indywidualnego charakteru. Można się tym wszystkim bawić, można stresować i denerwować, szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na nieruchomość zbyt dużą. Warto zatem do tematu podejść z rozwagą, tak by metraż dom był optymalny.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.