EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Badanie uciążliwości zapachów w kompetencjach nadzoru budowlanego

Badanie uciążliwości zapachów w kompetencjach nadzoru budowlanego
Fot. www.freeimages.com

Badanie uciążliwości zapachów w kompetencjach nadzoru budowlanego


Fot. www.freeimages.com

Badanie "uciążliwości zapachów" leży w kompetencjach organów nadzoru budowlanego. Na czym polega ochrona jakości powietrza wg Prawa ochrony środowiska? Co o zapachach mówią polskie normy?

Zobacz także

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

Aneta Mościcka Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2% Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za...

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za granicą wyklucza możliwość skorzystania z rządowego programu, jak również czy można wziąć kredyt 2% na zakup udziału w nieruchomości.

Aneta Mościcka Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy? Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy,...

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy, rozbudowy, nadbudowy budynku albo wykonania robót budowlanych, które wymagają pozwolenia na budowę lub dotyczą zmiany zagospodarowania terenu na okres dłuższy niż 1 rok.

Jak ustawa Prawo budowlane interpretuje "uciążliwe zapachy" w pobliżu obiektu budowlanego?

Studium przypadku i orzecznictwo

Nieprawidłowe jest stanowisko, że badanie "uciążliwości zapachów" pozostaje poza kompetencjami organów nadzoru budowlanego. Brak norm w tym zakresie nie zwalnia jednak organów nadzoru budowlanego od badania uciążliwości zapachów w inny dostępny sposób, np. przesłuchania mieszkańców lokali mieszkalnych usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie baru. Dla stwierdzenia uciążliwości zapachu nie jest konieczne istnienie norm określających dopuszczalny poziom substancji zapachowych, wystarczy stwierdzenie - oczywiście w miarę obiektywne - iż zapach jest uciążliwy dla konkretnej osoby lub kręgu osób (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 października 2008 r. VIII SA/Wa 296/08).

Formy uciążliwości mogą być różne, np. niemożność otworzenia okien w lokalu mieszkalnym z uwagi na wydobywającą się z wyrzutni nieprzyjemną woń (zapach smażonej ryby, spalonego tłuszczu). Uciążliwość może też polegać na intensywności i częstotliwości zapachów wydobywających się z baru, gdzie przygotowywane są posiłki. 

Należy nadmienić, iż nie poczyniono żadnych ustaleń odnośnie przeznaczenia budynku, w którym funkcjonuje bar. Nie jest więc jasne, jaka jest jego podstawowa funkcja, bo jeżeli taką jest funkcjonowanie lokali mieszkalnych, to wszystkie uboczne funkcje (np. lokale użytkowe) powinny być podporządkowane funkcji podstawowej.

Prawo budowlane

W przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany:

  • może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi,
  • jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku, albo
  • jest w nieodpowiednim stanie technicznym, albo
  • powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia

Właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku.

Stosownie do treści § 152 ust. 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem, że:

  • powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia,
  • przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości, co najmniej 10 m lub bez okien w odległości, co najmniej 8 m,
  • okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni, co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni - co najmniej 2 m,
  • czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie, co wyrzutnia, w odległości, co najmniej 1,5 m.

Stosownie, bowiem do § 152 ust. 9 pkt 1 powołanego rozporządzenia, dopuszczalność montażu wyrzutni powietrza na ścianie budynku jest możliwa tylko w sytuacji, gdy usuwane za pośrednictwem tego urządzenia powietrze nie zawiera uciążliwych zapachów i zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia. Chodzi tu o doprowadzenie do usunięcia nieprawidłowości w przypadku stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. 

Jeżeli nieprawidłowości w stanie technicznym budynku - jak wywodzi strona skarżąca - polegają na uciążliwej dla mieszkańców tej nieruchomości emisji zapachów (oparów kuchennych) i zanieczyszczeń, to rolą organów nadzoru budowlanego w myśl ww. przepisu było wskazanie, jakie czynności winny być podjęte, by doprowadzić do przywrócenia należytego stanu technicznego nieruchomości.

Podsumowanie

Ochrona powietrza polega na zapewnieniu jak najlepszej jego jakości, w szczególności przez utrzymanie poziomów substancji w powietrzu poniżej dopuszczalnych poziomów lub co najmniej na tych poziomach oraz zmniejszenie poziomów substancji w powietrzu co najmniej do dopuszczalnych, gdy nie są one dotrzymane, lecz zgodnie z Prawem ochrony środowiska ustawodawca nie przewidział w polskim porządku prawnym obowiązku ochrony powietrza przed zapachami, a jedynie przed określonymi substancjami w powietrzu. 

Zapach czy odór to substancja niemierzalna, zaś jego odczuwanie w każdym przypadku ma charakter subiektywny. Ponieważ w polskim systemie prawnym nie ma norm, które odnosiłyby się do zapachów, za kryterium oceny przyjmuje się w takiej sytuacji średnioroczne i godzinowe stężenia amoniaku i siarkowodoru. 

W polskim systemie prawnym rodzaje substancji wprowadzanych do powietrza i ich dopuszczalne poziomy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 6 czerwca 2002 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu, alarmowych poziomów niektórych substancji w powietrzu oraz marginesów tolerancji dla dopuszczalnych poziomów niektórych substancji (DzU nr 87, poz. 796) oraz w rozporządzeniu Ministra Środowiska dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (DzU nr 1, poz. 12).

Stosownie do zał. nr 1 rozporządzenia z dnia 5 grudnia 2002 r. wartość odniesienia w mikrogramach na metr sześcienny (-g/m3) uśredniona dla okresu 1 godziny i roku kalendarzowego wynosi odpowiednio:

  • dla amoniaku - 400 (-g/m3) i 50 (-g/m3),
  • zaś dla siarkowodoru - 20 (-g/m3) i 5 (-g/m3). 

Skoro w polskim porządku prawnym nie istnieją tzw. normy odorowe oraz brakuje metodyki pomiaru zapachu, to organy inspekcji sanitarnej nie mogą podejmować decyzji w zakresie ograniczania emisji substancji zapachowych. Zapachy, pomimo, iż mogą być uciążliwe nie mogą być badane, ponieważ w polskim systemie prawnym nie istnieją normy prawne, które odnosiłyby się do zapachów.

Podstawa prawna:
Prawo budowlane (DzU z 2016 poz. 290 ze zm.)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Roboty ziemne i konstrukcyjne

Roboty ziemne i konstrukcyjne Roboty ziemne i konstrukcyjne

Przedmiotem opracowania są warunki techniczne wykonania i odbioru lekkiej obudowy z płyt warstwowych z rdzeniem z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej - w okładzinach z blach metalowych....

Przedmiotem opracowania są warunki techniczne wykonania i odbioru lekkiej obudowy z płyt warstwowych z rdzeniem z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej - w okładzinach z blach metalowych. Opracowanie zawiera wymagania dotyczące obudowy wykonanej z płyt warstwowych (w tym obudowy chłodni), warunki montażu oraz kryteria odbioru obudowy.

Redakcja news Nowoczesne budynki energoefektywne - Warunki Techniczne 2019

Nowoczesne budynki energoefektywne - Warunki Techniczne 2019 Nowoczesne budynki energoefektywne - Warunki Techniczne 2019

Książka rozwija i wyjaśnia ogólne zasady projektowania oraz modernizacji budynków zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także w...

Książka rozwija i wyjaśnia ogólne zasady projektowania oraz modernizacji budynków zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także w ustawach: o charakterystyce energetycznej budynków, o wspieraniu termomodernizacji i remontów, jak również o efektywności energetycznej. Publikacja obejmuje nie tylko przepisy i zasady teoretyczne, ale także zawiera przykłady, które pokazują ich praktyczne zastosowanie. Jest to wiedza potrzebna projektantom,...

Redakcja Okna do dachów płaskich

Okna do dachów płaskich Okna do dachów płaskich

Domy jednorodzinne zwieńczone nowoczesnym stropodachem coraz śmielej podbijają serca projektantów i inwestorów, uzupełniając i urozmaicając krajobraz tradycyjnego budownictwa. Takie rozwiązanie to nie...

Domy jednorodzinne zwieńczone nowoczesnym stropodachem coraz śmielej podbijają serca projektantów i inwestorów, uzupełniając i urozmaicając krajobraz tradycyjnego budownictwa. Takie rozwiązanie to nie tylko doskonały sposób na wyróżnienie budynku spośród tych krytych dachami skośnymi, ale również wiele wartości dodanych, zwłaszcza jeśli włożymy nieco wysiłku w projekt i aranżację dodatkowej przestrzeni użytkowej.

dr Agnieszka Grabowska-Toś Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?

Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach? Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?

Zmiany w przepisach budowlanych, które weszły w życie w styczniu 2018 roku, przyniosły kilka poprawek w zakresie wymaganej odległości budynku od granicy działki.

Zmiany w przepisach budowlanych, które weszły w życie w styczniu 2018 roku, przyniosły kilka poprawek w zakresie wymaganej odległości budynku od granicy działki.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Ile kosztuje instalacja c.o.?

Ile kosztuje instalacja c.o.? Ile kosztuje instalacja c.o.?

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

Agnieszka Zygmunt Daszki i zadaszenia

Daszki i zadaszenia Daszki i zadaszenia

Zadaszenie nad wejściem do domu ochroni nas przed deszczem lub śniegiem, gdy nerwowo szukamy klucza do mieszkania albo czekamy, aż ktoś otworzy nam drzwi przez domofon.

Zadaszenie nad wejściem do domu ochroni nas przed deszczem lub śniegiem, gdy nerwowo szukamy klucza do mieszkania albo czekamy, aż ktoś otworzy nam drzwi przez domofon.

Przemysław Gogojewicz Mierzenie odległości od okien budynku

Mierzenie odległości od okien budynku Mierzenie odległości od okien budynku

W jakiej odległości od okien budynku wielorodzinnego można zaplanować strefę zabaw lub pojemniki na śmieci, z których korzystają mieszkańcy?

W jakiej odległości od okien budynku wielorodzinnego można zaplanować strefę zabaw lub pojemniki na śmieci, z których korzystają mieszkańcy?

Przemysław Gogojewicz Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

mgr inż. Katarzyna Rybka Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność?

Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność? Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność?

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energo­oszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach...

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energo­oszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach wentylacji mechanicznej jest obecnie praktycznie niezbędny, a wymagania w tym zakresie będą coraz wyższe.

Przemysław Gogojewicz Budowa nieruchomości na granicy działki

Budowa nieruchomości na granicy działki Budowa nieruchomości na granicy działki

W sytuacji, gdy dokumenty zbadane dla potrzeb sprawy o rozgraniczenie nie dają wystarczających podstaw do ustanowienia granicy według stanu prawnego nieruchomości, a oświadczenia stron postępowania są...

W sytuacji, gdy dokumenty zbadane dla potrzeb sprawy o rozgraniczenie nie dają wystarczających podstaw do ustanowienia granicy według stanu prawnego nieruchomości, a oświadczenia stron postępowania są w tym zakresie sprzeczne, wówczas występuje spór graniczny. Jeżeli nie dojdzie do jej zawarcia, a brak jest podstaw do wydania decyzji merytorycznej w sprawie, organ w oparciu o art. 34 ust. 2 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, wydaje decyzję o umorzeniu postępowania administracyjnego i z urzędu...

Redakcja Pompy ciepła - zasady działania

Pompy ciepła - zasady działania Pompy ciepła - zasady działania

Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Dodatkowo mogą wykorzystać ciepło odpadowe z procesów przemysłowych (wykorzystując...

Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Dodatkowo mogą wykorzystać ciepło odpadowe z procesów przemysłowych (wykorzystując potencjał do efektywniejszego wykorzystania energii) oraz gospodarstw domowych (np. wentylacyjne powietrze wyrzutowe).

Redakcja Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Jeśli planujemy wymianę okien, to warto zrobić to jeszcze przed zimą, ponieważ nowe okna na pewno lepiej ochronią dom przed stratami ciepła. Mogą być również źródłem darmowej energii cieplnej ze słońca,...

Jeśli planujemy wymianę okien, to warto zrobić to jeszcze przed zimą, ponieważ nowe okna na pewno lepiej ochronią dom przed stratami ciepła. Mogą być również źródłem darmowej energii cieplnej ze słońca, co w dużym stopniu zależy od powierzchni szyby. Pomoże to obniżyć rachunki za ogrzewanie i zapewni komfort w naszym domu.

Redakcja Zmiany grubości ocieplenia wg nowych Warunków Technicznych

Zmiany grubości ocieplenia wg nowych Warunków Technicznych Zmiany grubości ocieplenia wg nowych Warunków Technicznych

Początek roku przyniósł istotne zmiany w przepisach budowlanych. Nowe Warunki Techniczne wprowadziły bowiem zmiany w grubości ocieplenia budynków.

Początek roku przyniósł istotne zmiany w przepisach budowlanych. Nowe Warunki Techniczne wprowadziły bowiem zmiany w grubości ocieplenia budynków.

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy? Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i...

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i styl różnią się w zależności od lokalnych przepisów i preferencji właściciela. Ogrodzenie pełni funkcję estetyczną oraz zabezpiecza działkę przed dostępem nieupoważnionych osób.

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r.

Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r. Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r.

Wraz z początkiem roku powinna wejść w życie zmieniona ustawa Prawo budowlane (w trakcie pisania tego artykułu wciąż nie ma nowelizacji tej ustawy). Proponowane zmiany w Prawie budowlanym zostały ujęte...

Wraz z początkiem roku powinna wejść w życie zmieniona ustawa Prawo budowlane (w trakcie pisania tego artykułu wciąż nie ma nowelizacji tej ustawy). Proponowane zmiany w Prawie budowlanym zostały ujęte w projekcie z dnia 3 października 2022 r. Jest ich sporo, dlatego warto przyjrzeć się tym najważniejszym i odnotować również mniej istotne.

Aneta Mościcka Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Pilkington Polska Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła....

Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach, co sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza do środka mniej światła. Podwójna komora okna także wpływa na obniżenie współczynnika przepuszczalności światła. Tymczasem ciepłe pomieszczenia wcale nie muszą być ciemne. Wystarczy zastosować odpowiednie szkło.

Redakcja Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności...

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej. Również stosowane rozwiązania i materiały budowlane zmieniają się na energooszczędne. Jednym z nich jest technologia szkieletowa drewniana.

Przemysław Gogojewicz Przyłącza gazowe w praktyce

Przyłącza gazowe w praktyce Przyłącza gazowe w praktyce

Przyłącza gazowe występują zasadniczo wzdłuż dróg, a także pod drogami. Zatem sieci gazowe są elementem infrastruktury technicznej, mającej swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Przyłącza gazowe występują zasadniczo wzdłuż dróg, a także pod drogami. Zatem sieci gazowe są elementem infrastruktury technicznej, mającej swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Redakcja news Jakie domy chcą budować Polacy?

Jakie domy chcą budować Polacy? Jakie domy chcą budować Polacy?

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory...

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory i decyzje Polaków mają czynniki takie, jak miejsce zamieszkania badanych lub metraż wybranego projektu?

Redakcja news Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium Rola stolarki budowlanej w budownictwie energooszczędnym i pasywnym – webinarium

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

We wtorek 1 marca br. odbędzie się webinarium dla producentów stolarki budowlanej, którego organizatorami są Związek Polskie Okna i Drzwi, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz Akademia Zdrowego Budownictwa.

mgr inż. Maciej Rokiel Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka? Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych....

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych. Ponadto prace budowlane muszą być prowadzone w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, charakteryzować się wysoką jakością oraz gwarantować długotrwałą eksploatację.

Redakcja news Uprawnienia budowlane 2021

Uprawnienia budowlane 2021 Uprawnienia budowlane 2021

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych,...

Poradnik to najlepsze źródło informacji niezbędnych do właściwego przygotowania się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane dla wszystkich specjalności bez ograniczeń z komentarzem przepisów prawnych, których znajomość wymagana jest na egzaminie.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.