EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Tarcze diamentowe do betonu

Klingspor Sp. z o.o. | 2023-02-02
Tarcze diamentowe do betonu

Tarcze diamentowe do betonu

Tarcze diamentowe do betonu to zróżnicowana grupa narzędzi. Z ich użyciem można ciąć nie tylko beton, ale także wiele różnych materiałów budowlanych.

treść sponsorowana

Tarcze diamentowe do betonu i ich charakterystyka

Beton, w zależności od swojego składu, twardości i czasu wiązania, ma zróżnicowane właściwości. Dlatego tarcza diamentowa jest narzędziem często stosowanym. Wśród tych narzędzi można wyróżnić dwie podstawowe grupy. Pierwszą tworzą tarcze diamentowe do betonu ogólnego stosowania, tj. można nimi ciąć też różne rodzaje materiałów budowlanych. Do drugiej zaś należą specjalistyczne tarcze przeznaczone są do obróbki betonu twardego lub abrazyjnego (świeżego). Wzorcową gamę tarcz do materiałów betonowych można znaleźć w asortymencie produktowym, który składa się na narzędzia ścierne Klingspor.

W pierwszej grupie omawianych produktów dostępne są trzy podstawowe typy podzielone w zależności od sposobu wykonania tj.: tarcza diamentowa do betonu (1) segmentowa spiekana, (2) segmentowa laserowo spawana i (3) spiekana z segmentem turbo.

W przypadku pierwszego typu wykonania tarcza diamentowa do betonu posiada oddzielne segmenty do cięcia (tzw. standardowe), które zamocowano do jej stalowego korpusu z użyciem technologii spiekania. Tak wykonane tarcze diamentowe stosuje się do cięcia betonu o twardości od niskiej C8/10 do średniej C25/C30 (dane dla tzw. betonu zwykłego). Narzędzia te mogą być też używane do cięcia dużej gamy innych materiałów budowlanych: cegieł, pustaków, kamienia itd. Podobne przeznaczenie mają trzeciego typu tarcze diamentowe do betonu, w których zamiast oddzielnych segmentów zastosowano ostrze pierścieniowe ryflowane bocznie skośnymi nacięciami, zwane popularnie segmentem turbo. Zostało ono zamocowane do stalowego korpusu tarczy z użyciem technologii spiekania. Tarcza diamentowa do betonu typu turbo to narzędzie umożliwiające wykonywanie szybkich cięć materiałów budowlanych. Przeznaczone jest więc dla użytkowników, którym zależy na szybszej i wydajniejszej pracy. Należy tu zaznaczyć, że tarcze wykonane w technologii spiekania nie są rekomendowane do pracy ciągłej, lecz sporadycznej. Stosując je, należy robić przerwy na ich schłodzenie. Z powodu zbyt niskiej wytrzymałości mechanicznej mocowania spiekanego segmentów, narzędzia te ze względów bezpieczeństwa pracy nie nadają się do cięcia żelbetonu.

Drugi z wymienionych typów tarczy diamentowej do betonu posiada tak jak pierwszy oddzielne segmenty przeznaczone do cięcia. Zamocowane są one jednak do stalowego korpusu narzędzia nie z użyciem technologii spiekania, lecz spawania laserowego. W efekcie jej zastosowania uzyskuje się bardzo dużą wytrzymałość połączenia segmentu z korpusem, znacznie większą od wspomnianych połączeń spiekanych. Tak wykonana tarcza diamentowa do betonu jest odporna na bardzo duże przeciążenia, które np. występują podczas cięcia żelbetonu. Może być więc stosowana do pracy ciągłej, jak też do wysokowydajnego cięcia z wykorzystaniem bardzo dużych posuwów. Przykładem takich narzędzi jest tarcza diamentowa do betonu 230 mm, którą napędza się dużymi szlifierkami kątowych o wysokiej mocy (do 2800 watów). Technologię spawania laserowego stosuje się z trzech głównych powodów – (1) aby zapewnić tarczy diamentowej długą żywotność, (2) umożliwić bardzo wydajne cięcie i (3) zapobiec bardzo niebezpiecznemu dla użytkownika wyrwaniu segmentu diamentowego i zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy.

Ogólnego stosowania tarcze diamentowe do betonu z segmentami spawanymi laserowo stosuje się do cięcia betonów o twardości od C8/10 do C25/C30 i żelbetonu, jak też dużej gamy materiałów budowalnych o niskiej lub średniej twardości: cegieł, pustaków itd.

Specjalistyczne tarcze diamentowe do betonu

To narzędzia, w których zastosowano oddzielne segmenty diamentowe do cięcia. Zamocowano je do korpusów tych tarcz z użyciem omówionej technologii spawania laserowego. Jak wspomniano, wśród tego typu narzędzi wyróżnia się tarcze diamentowe do betonu twardego i abrazyjnego (świeżego). Narzędzia te różnią się więc głównie twardością spoiwa metalowego segmentów tnących. W tarczach do betonu twardego stosuje się spoiwo miękkie, zaś do abrazyjnego – twarde. Tarcza diamentowa do betonu abrazyjnego posiada dodatkowo niewielką liczbę segmentów ochronnych. Ich zadaniem jest zabezpieczenie narzędzia przed podcinaniem połączeń segmentów tnących, które skraca ich żywotność, przedwcześnie eliminując z użytku.

Tarcze diamentowe do betonu twardego przeznaczone są do cięcia twardych rodzajów betonu począwszy od C30/37, starego betonu i żelbetonu, jak też twardych materiałów kamiennych, np. granitu. Z kolei tarcze diamentowe do betonu abrazyjnego wykorzystuje się do cięcia betonu świeżego, asfaltu oraz materiałów abrazyjnych np. piaskowca czy jastrychu.

Warto tu wspomnieć, że w tarczach diamentowych do betonu o uniwersalnym lub specjalistycznym przeznaczeniu stosuje się różne rozwiązania ułatwiające pracę. Należą do nich np. wielowarstwowe korpusy typu „sandwich”, które wydatnie zmniejszają hałas (np. tarcza diamentowa do betonu Klingspor DT 900 US SPECIAL). Ten sam efekt obniżenia poziomu hałasu dają korpusy laserowo nacinane typu Detenso (np. tarcza diamentowa do betonu 230 mm Klingspor DT 900 UD SPECIAL). Z kolei żywotność tarcz wydatnie zwiększa ziarno diamentowe w otulinie tytanowej, która zabezpiecza je przed szybkim zużyciem (np. tarcza diamentowa do betonu Klingspor DT 900 B SPECIAL).

Rozmiary tarcz diamentowych do betonu

Tarcze diamentowe do betonu produkuje się w szerokiej gamie znormalizowanych średnic, począwszy od 110 mm, a skończywszy na 500 mm. Tarcze o średnicach 110–230 mm przeznaczone są do szlifierek kątowych, zaś 300–500 mm – do przecinarek ręcznych, w tym spalinowych. Należy tu zaznaczyć, że w przecinarkach stosuje się wyłącznie tarcze segmentowe wykonane w technologii spawania laserowego, gdyż zapewniają one w przypadku tych maszyn wydajne i bezpieczne cięcie.

Ważnym parametrem omawianych narzędzi jest głębokość cięcia, którą warunkuje ich średnica i konstrukcja maszyny napędzającej. Np. tarcza diamentowa do betonu 230 mm umożliwia wykonanie cięć na maksymalną głębokość 80 mm, a przeważnie na 60–65 mm, natomiast tarcza 125 mm – maksymalnie na 30 mm.

Jak wiadomo, wydajność i bezpieczeństwo cięcia tarczami diamentowymi w dużym stopniu zależą od jakości ich wykonania. Dlatego warto pracować tarczami renomowanych producentów, np. firmy Klingspor, która oferuje je w trzech liniach jakościowych EXTRA, SUPRA i SPECIAL, dostosowanych optymalnie do zróżnicowanych wymagań profesjonalistów.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

eco-top.pl Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie

Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie

Jednym z liderów na rynku nawierzchni ekologicznych jest Corkeen by Amorim. Produkty tej firmy sprawdzają się doskonale w miejscach, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed upadkiem. System...

Jednym z liderów na rynku nawierzchni ekologicznych jest Corkeen by Amorim. Produkty tej firmy sprawdzają się doskonale w miejscach, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed upadkiem. System nawierzchni ekologicznych jest wyprodukowany z korka – w 100% naturalnego, nadającego się do recyklingu i odnawialnego surowca. Co jeszcze zapewnia to rozwiązanie?

SKLEP RTV EURO AGD Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością

Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością

Jedną z czynności, która wymaga sporego nakładu pracy oraz dużych ilości wody i detergentów, jest codzienne mycie naczyń. W obecnych czasach warto więc zastanowić się nad optymalizacją zużycia wody w naszych...

Jedną z czynności, która wymaga sporego nakładu pracy oraz dużych ilości wody i detergentów, jest codzienne mycie naczyń. W obecnych czasach warto więc zastanowić się nad optymalizacją zużycia wody w naszych domach oraz w innych miejscach, takich jak hotele, pensjonaty itp. Dobrą opcją będzie więc inwestycja w wydajną zmywarkę do naczyń. Zmywarki obniżają zużycie wody do niezbędnego minimum, co przyniesie nam spore oszczędności. Możemy tutaj z powodzeniem zainwestować w niewielką zmywarkę wolnostojącą...

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Light Plus Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje

Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje

Oświetlenie przydomowego terenu bywa stosowane do rozmaitych celów. W dużej mierze dobór lamp zależy od specyfiki danej strefy oraz tego, do czego jest ona wykorzystywana. Szczególną wagę warto przyłożyć...

Oświetlenie przydomowego terenu bywa stosowane do rozmaitych celów. W dużej mierze dobór lamp zależy od specyfiki danej strefy oraz tego, do czego jest ona wykorzystywana. Szczególną wagę warto przyłożyć do kwestii dobrania produktów oświetleniowych na taras. To przecież tam w okresie letnim spędza się sporo czasu. Jakie lampy powinny tam trafić? Czym się kierować podczas poszukiwań idealnych rozwiązań? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Mexen Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie?

Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie? Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie?

Zarówno po przeprowadzce do nowego domu, jak też przy remoncie starego mieszkania pojawia się ten sam dylemat. Jak urządzić łazienkę, aby była w pełni funkcjonalna? Warto pamiętać także o tym, że łazienka...

Zarówno po przeprowadzce do nowego domu, jak też przy remoncie starego mieszkania pojawia się ten sam dylemat. Jak urządzić łazienkę, aby była w pełni funkcjonalna? Warto pamiętać także o tym, że łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy czas relaksując się w kąpieli lub szykując przed lustrem do swoich codziennych obowiązków.

PreferRent Nowe technologie zmieniają rynek budowlany

Nowe technologie zmieniają rynek budowlany Nowe technologie zmieniają rynek budowlany

Cały świat będzie dążył w kierunku digitalizacji, aplikacji, przyspieszania procesów i ich optymalizacji. Dlatego platforma PreferRent idealnie wpisuje się w ten trend. Szczególnie, że popyt na maszyny...

Cały świat będzie dążył w kierunku digitalizacji, aplikacji, przyspieszania procesów i ich optymalizacji. Dlatego platforma PreferRent idealnie wpisuje się w ten trend. Szczególnie, że popyt na maszyny na rynku rentalowym jest naprawdę bardzo duży. Bardzo często przewyższa podaż, dlatego nasze narzędzie jest idealne do wynajmowania sprzętu od firm rentalowych.

boels.com Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać...

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać się do konkretnych prac. Jak będą one wyglądać? Kolejność wykonywania wielu z nich jest z góry narzucona, ale już to, ile będą trwały, jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od wielu czynników. Prześledźmy najważniejsze etapy budowy domu jednorodzinnego.

F&F Filipowski sp.k. Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie?

Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie? Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie?

Dlaczego warto się zdecydować na bezprzewodowy monitor zużycia energii FOX Energy 3?

Dlaczego warto się zdecydować na bezprzewodowy monitor zużycia energii FOX Energy 3?

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.