Tarcze diamentowe do betonu

Tarcze diamentowe do betonu
Tarcze diamentowe do betonu to zróżnicowana grupa narzędzi. Z ich użyciem można ciąć nie tylko beton, ale także wiele różnych materiałów budowlanych.
Tarcze diamentowe do betonu i ich charakterystyka
Beton, w zależności od swojego składu, twardości i czasu wiązania, ma zróżnicowane właściwości. Dlatego tarcza diamentowa jest narzędziem często stosowanym. Wśród tych narzędzi można wyróżnić dwie podstawowe grupy. Pierwszą tworzą tarcze diamentowe do betonu ogólnego stosowania, tj. można nimi ciąć też różne rodzaje materiałów budowlanych. Do drugiej zaś należą specjalistyczne tarcze przeznaczone są do obróbki betonu twardego lub abrazyjnego (świeżego). Wzorcową gamę tarcz do materiałów betonowych można znaleźć w asortymencie produktowym, który składa się na narzędzia ścierne Klingspor.
W pierwszej grupie omawianych produktów dostępne są trzy podstawowe typy podzielone w zależności od sposobu wykonania tj.: tarcza diamentowa do betonu (1) segmentowa spiekana, (2) segmentowa laserowo spawana i (3) spiekana z segmentem turbo.
W przypadku pierwszego typu wykonania tarcza diamentowa do betonu posiada oddzielne segmenty do cięcia (tzw. standardowe), które zamocowano do jej stalowego korpusu z użyciem technologii spiekania. Tak wykonane tarcze diamentowe stosuje się do cięcia betonu o twardości od niskiej C8/10 do średniej C25/C30 (dane dla tzw. betonu zwykłego). Narzędzia te mogą być też używane do cięcia dużej gamy innych materiałów budowlanych: cegieł, pustaków, kamienia itd. Podobne przeznaczenie mają trzeciego typu tarcze diamentowe do betonu, w których zamiast oddzielnych segmentów zastosowano ostrze pierścieniowe ryflowane bocznie skośnymi nacięciami, zwane popularnie segmentem turbo. Zostało ono zamocowane do stalowego korpusu tarczy z użyciem technologii spiekania. Tarcza diamentowa do betonu typu turbo to narzędzie umożliwiające wykonywanie szybkich cięć materiałów budowlanych. Przeznaczone jest więc dla użytkowników, którym zależy na szybszej i wydajniejszej pracy. Należy tu zaznaczyć, że tarcze wykonane w technologii spiekania nie są rekomendowane do pracy ciągłej, lecz sporadycznej. Stosując je, należy robić przerwy na ich schłodzenie. Z powodu zbyt niskiej wytrzymałości mechanicznej mocowania spiekanego segmentów, narzędzia te ze względów bezpieczeństwa pracy nie nadają się do cięcia żelbetonu.
Drugi z wymienionych typów tarczy diamentowej do betonu posiada tak jak pierwszy oddzielne segmenty przeznaczone do cięcia. Zamocowane są one jednak do stalowego korpusu narzędzia nie z użyciem technologii spiekania, lecz spawania laserowego. W efekcie jej zastosowania uzyskuje się bardzo dużą wytrzymałość połączenia segmentu z korpusem, znacznie większą od wspomnianych połączeń spiekanych. Tak wykonana tarcza diamentowa do betonu jest odporna na bardzo duże przeciążenia, które np. występują podczas cięcia żelbetonu. Może być więc stosowana do pracy ciągłej, jak też do wysokowydajnego cięcia z wykorzystaniem bardzo dużych posuwów. Przykładem takich narzędzi jest tarcza diamentowa do betonu 230 mm, którą napędza się dużymi szlifierkami kątowych o wysokiej mocy (do 2800 watów). Technologię spawania laserowego stosuje się z trzech głównych powodów – (1) aby zapewnić tarczy diamentowej długą żywotność, (2) umożliwić bardzo wydajne cięcie i (3) zapobiec bardzo niebezpiecznemu dla użytkownika wyrwaniu segmentu diamentowego i zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy.
Ogólnego stosowania tarcze diamentowe do betonu z segmentami spawanymi laserowo stosuje się do cięcia betonów o twardości od C8/10 do C25/C30 i żelbetonu, jak też dużej gamy materiałów budowalnych o niskiej lub średniej twardości: cegieł, pustaków itd.
Specjalistyczne tarcze diamentowe do betonu
To narzędzia, w których zastosowano oddzielne segmenty diamentowe do cięcia. Zamocowano je do korpusów tych tarcz z użyciem omówionej technologii spawania laserowego. Jak wspomniano, wśród tego typu narzędzi wyróżnia się tarcze diamentowe do betonu twardego i abrazyjnego (świeżego). Narzędzia te różnią się więc głównie twardością spoiwa metalowego segmentów tnących. W tarczach do betonu twardego stosuje się spoiwo miękkie, zaś do abrazyjnego – twarde. Tarcza diamentowa do betonu abrazyjnego posiada dodatkowo niewielką liczbę segmentów ochronnych. Ich zadaniem jest zabezpieczenie narzędzia przed podcinaniem połączeń segmentów tnących, które skraca ich żywotność, przedwcześnie eliminując z użytku.
Tarcze diamentowe do betonu twardego przeznaczone są do cięcia twardych rodzajów betonu począwszy od C30/37, starego betonu i żelbetonu, jak też twardych materiałów kamiennych, np. granitu. Z kolei tarcze diamentowe do betonu abrazyjnego wykorzystuje się do cięcia betonu świeżego, asfaltu oraz materiałów abrazyjnych np. piaskowca czy jastrychu.
Warto tu wspomnieć, że w tarczach diamentowych do betonu o uniwersalnym lub specjalistycznym przeznaczeniu stosuje się różne rozwiązania ułatwiające pracę. Należą do nich np. wielowarstwowe korpusy typu „sandwich”, które wydatnie zmniejszają hałas (np. tarcza diamentowa do betonu Klingspor DT 900 US SPECIAL). Ten sam efekt obniżenia poziomu hałasu dają korpusy laserowo nacinane typu Detenso (np. tarcza diamentowa do betonu 230 mm Klingspor DT 900 UD SPECIAL). Z kolei żywotność tarcz wydatnie zwiększa ziarno diamentowe w otulinie tytanowej, która zabezpiecza je przed szybkim zużyciem (np. tarcza diamentowa do betonu Klingspor DT 900 B SPECIAL).
Rozmiary tarcz diamentowych do betonu
Tarcze diamentowe do betonu produkuje się w szerokiej gamie znormalizowanych średnic, począwszy od 110 mm, a skończywszy na 500 mm. Tarcze o średnicach 110–230 mm przeznaczone są do szlifierek kątowych, zaś 300–500 mm – do przecinarek ręcznych, w tym spalinowych. Należy tu zaznaczyć, że w przecinarkach stosuje się wyłącznie tarcze segmentowe wykonane w technologii spawania laserowego, gdyż zapewniają one w przypadku tych maszyn wydajne i bezpieczne cięcie.
Ważnym parametrem omawianych narzędzi jest głębokość cięcia, którą warunkuje ich średnica i konstrukcja maszyny napędzającej. Np. tarcza diamentowa do betonu 230 mm umożliwia wykonanie cięć na maksymalną głębokość 80 mm, a przeważnie na 60–65 mm, natomiast tarcza 125 mm – maksymalnie na 30 mm.
Jak wiadomo, wydajność i bezpieczeństwo cięcia tarczami diamentowymi w dużym stopniu zależą od jakości ich wykonania. Dlatego warto pracować tarczami renomowanych producentów, np. firmy Klingspor, która oferuje je w trzech liniach jakościowych EXTRA, SUPRA i SPECIAL, dostosowanych optymalnie do zróżnicowanych wymagań profesjonalistów.