EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Dlaczego warto ocieplać dom?

Austrotherm | 2023-10-22
Dlaczego warto ocieplać dom?
Fot. Austrotherm

Dlaczego warto ocieplać dom?


Fot. Austrotherm

Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

treść sponsorowana
Zobacz także

Austrotherm Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm? Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala...

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala je znacznie ograniczyć.

Austrotherm Gęstość styropianu ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić...

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Austrotherm

Austrotherm Austrotherm

Austrotherm Sp. z o.o., wchodząca w skład austriackiej grupy SiH, to lider polskiej branży styropianowej, rzetelny producent, działający na rynku od ponad 23 lat. Jakość produktów niezmiennie cieszy się...

Austrotherm Sp. z o.o., wchodząca w skład austriackiej grupy SiH, to lider polskiej branży styropianowej, rzetelny producent, działający na rynku od ponad 23 lat. Jakość produktów niezmiennie cieszy się uznaniem wśród odbiorców. Osiągnięcie sukcesu było możliwe dzięki wdrażaniu wysokich austriackich standardów oraz czerpania z bogatego know how holdingu. Firma oferuje szeroką gamę produktów ze styropianu do kompleksowej termoizolacji obiektów oraz sztukaterii elewacyjnej do fantazyjnego kształtowania...

Celem termoizolacji jest stworzenie wokół domu bariery uniemożliwiającej utratę ciepła w zimny dzień, a w gorący - zmniejszenie ilości ciepła docierającego do jego wnętrza. Ponieważ większość ciepła tracona jest przez dach i odsłonięte ściany, to właśnie przede wszystkim te obszary są wymagają izolacji, aby powstał prawdziwie wygodny i energooszczędny dom. Poniższy diagram ilustruje skalę utraty ciepła w nieocieplonym domu jednorodzinnym.

Austrotherm Ocieplanie domu

Rysunek 1. Drogi ucieczki ciepła w domu jednorodzinnym.

Termoizolacja działa jak parasol przeciwsłoneczny latem i puchowa kurtka w mroźne dni

W upalny dzień, w okresie od maja do września, dach wystawiony jest na mocne działanie słońca. Bez odpowiedniej termoizolacji pochłania ciepło i nagrzewa się. Staje się na tyle gorący, że zaczyna emitować ciepło do wnętrza obiektu. To powoduje nieprzyjemny wzrost temperatury w całym budynku. Podobne zjawisko zachodzi w przypadku nieocieplonych ścian betonowych czy ceramicznych. Ze względu na pojemność cieplną betonu i cegieł, ściany zostają ciepłe w nocy, więc wnętrze budynku bardzo mocno się nagrzewa.

Dowiedz się więcej >>

Odwrotnie dzieje się w zimie, kiedy ciepło emitowane z domu, pochłaniane jest przez dach i ściany, a następnie wyprowadzane na zewnątrz. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym szybciej temperatura wnętrza budynku dopasowuje się do tej panującej za oknem. Dzieje się tak dlatego, gdyż ciepło zawsze przemieszcza się w kierunku chłodniejszego obszaru.

Jedynym sposobem na zatrzymanie tego procesu jest dobra termoizolacja.

Zapora, jaką tworzy termoizolacja, pozwala na stworzenie komfortu cieplnego zarówno latem, jak i zimą.

Korzyści

Rysunek 2. Stosując styropian można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w zimie, a latem na kosztach klimatyzacji.

Izolacyjność cieplna i oszczędności

Uzyskanie oszczędności energii na etapie użytkowania budynku wymaga wiedzy i właściwych rozwiązań w zakresie izolacyjności cieplnej przegród. Od tego zależy, jakiej grubości i jakiego styropianu należy użyć. Istotne są tu nie tylko wymagania stawiane przez inwestorów i użytkowników, ale także przez przepisy Prawa budowlanego. Poniższy rysunek prezentuje współczynnik przenikania ciepła materiału, z którego może być zbudowany mur oraz wielkość tego współczynnika (U) całej przegrody wymaganej przez prawo.

Skorzystaj z ogromnej wiedzy i wieloletniego doświadczenia naszych ekspertów >>

Rysunek 3. Współczynnik przenikania ciepła materiału oraz wielkość tego współczynnika U dla całej przegrody wymaganej przez prawo w 2017 i 2021 r.

Rysunek 3. Współczynnik przenikania ciepła materiału oraz wielkość tego współczynnika U dla całej przegrody wymaganej przez prawo w 2017 i 2021 r.

Wiesz już, że warto ocieplić dom, teraz wybierz właściwy styropian!

Aby termoizolacja spełniała swoje zadania, a nasz dom był ciepły, należy do prac termoizolacyjnych użyć styropianu najlepszej jakości w odpowiedniej odmianie.

Skuteczność termoizolacji zależy od wielu czynników. W branży budowlanej do opisania jakości materiałów do dociepleń używa się m.in współczynnika przewodzenia ciepła - lambda (λ). Im lambda jest bliższa zeru tym styropian lepiej izoluje. Jej wartość oraz grubość warstwy styropianu powinny być podane w projekcie budowlanym.

Od tych wielkości będzie zależała skuteczność prowadzonych działań termoizolacyjnych. Obecnie dzięki postępowi technologicznemu najcieplejsze styropiany mają lambdę wynoszącą 0,031-0,033 [W/m·K], a te o najgorszej izolacyjności na poziomie 0,044-0,045 [W/m·K] charakteryzują się dodatkowo zaniżonym współczynnikiem TR.

Styropian na ścianę - ważne lambda i TR

Jeśli kupujemy styropian w celu termoizolacji ściany, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Od niego zależy, jaką grubość płyt styropianowych musimy zastosować, aby uzyskać zgodny z przepisami i najlepszy opór cieplny przegrody (U). Doskonale w tym zadaniu sprawdzi się grafitowy styropian nowej generacji - Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM o lambdzie λD≤0,031 [W//m·K].

Jego użycie pozwala redukować grubość warstwy termoizolacji nawet o 40% w porównaniu z białym, tanim styropianem o λ = 0,045 [W//m·K. Dodatkowo przy dociepleniu ścian zwrócić trzeba uwagę na parametr TR, który określa wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyty. Jego wartość powinna być równa co najmniej 80 [kPa], a najlepiej by wynosiła100 [kPa], jak w przypadku FASSADY PREMIUM. Dość często producenci systemów dociepleń nie gwarantują trwałości elewacji wykończonej tynkiem cienkowarstwowym, jeśli styropian nie spełnia tego parametru.

Styropian na podłogę - ważne CS i lambda

Podłoga musi być wytrzymała. Do zadań związanych z izolacją podłogi na gruncie należy wybierać styropian, który jest odporny na ściskanie oraz posiada dobre walory termoizolacyjne. Taki styropian ma wysoką gęstość, czyli zawiera "więcej styropianu w styropianie". Już styropiany o parametrze CS(10) na poziomie 70 [kPa] są w stanie wytrzymać obciążenie w granicach 2 ton na metr kwadratowy, czyli takie, które pochodzi z podkładu podłogowego, ścianek działowych czy mebli. Tutaj sprawdza się klasyczny biały styropian Austrotherm EPS 038 DACH/PODŁOGA czy szary Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM.

Warto dodać, że na stropie pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi ważna będzie nie tyle termoizolacja lecz zdolność styropianu do tłumienia dźwięków, dlatego warto rozważyć zakup płyt Austrotherm STK EPS T, które sprawdzą się jako izolacja akustyczna stropu od dźwięków uderzeniowych w układzie podłogi pływającej.

Styropian na dach - ważne lambda i CS

Do ocieplenia dachu należy użyć styropianu o dobrej lambdzie. Tutaj właśnie współczynnik przewodzenia ciepła jest kluczowy. Oczywiście w przypadku dachów skośnych stosowanie styropianu nie jest popularne ze względu na jego obróbkę potrzebną do umieszczenia go między krokwiami, jednak jest to materiał, który i tutaj się sprawdzi.

W przypadku stosowania termoizolacji styropianowej jako izolacji nakrokwiowej, układa się ją na pełnym deskowaniu i należy zwrócić uwagę na parametr styropianu związany z wytrzymałością na ściskanie CS(10), który powinien wynosić minimum 80 [kPa].

Jednak współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ) to nie jedyny czynnik, którym należy się kierować podejmując decyzję zakupowe. Wiedząc, że styropian stanowi około 15% kosztów prac związanych z pracami dociepleniowymi, błędem jest szukanie najtańszego styropianu. Inwestor podejmujący racjonalne decyzje weźmie pod uwagę całość kosztów związanych z ociepleniem, a w tym robociznę, bezpieczeństwo i jakość produktów.

Styropian to oszczędność pieniędzy i środowiska naturalnego

Podczas ekstremalnych temperatur w domach bez izolacji, używanie grzejników i klimatyzatorów nie jest efektywne. Z powodu wysokiej straty bądź zysku ciepła, urządzenia, aby utrzymywać komfortową temperaturę, muszą pracować stale i blisko maksymalnej mocy.

To tak, jak lodówka podłączona do gniazdka elektrycznego, która musi działać przy otwartych na oścież drzwiach. Chłodne powietrze w środku nie utrzyma się przed długi czas, a sprężarka będzie musiała pracować stale, aby obniżać temperaturę. Kiedy jednak drzwi lodówki są zamknięte, powstaje bariera, która zapobiega ucieczce chłodnego powietrza i przedostawaniu się ciepła do wnętrza urządzenia.

W izolowanym domu grzejniki nie muszą być tak gorące ani tak długo pracować, aby temperatura wzrosła do komfortowego poziomu, ponieważ termoizolacja utrzymuje ciepło. To samo dotyczy klimatyzacji w upalne dni - nie jest wymagane, aby działała przez cały czas.

Podsumowanie

Dobrze przeprowadzona termoizolacja to niższe zużycie energii, to mniejsze koszty utrzymania budynków oraz zmniejszone obciążenie środowiska naturalnego.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • KamMarek KamMarek, 30.04.2019r., 12:57:20 Styropian to nie jedyny materiał do termoizolacji.
  • szymkowiak szymkowiak, 06.06.2019r., 07:59:59 Planuje termomodernizacje domu, na stronie GUNB sprawdzałem wyniki kontroli producentów, austrotherm o którym tak ładnie napisano powyżej, a który był w kręgi moich ziatresowań ma co najmniej kilka nieprawidłowych wyników tych kontroli, wzbudziło to moje obawy, czy to norma czy przypadek ale jednak kilka wyników to już raczej nie przypadek, jakie maci zdanie??
  • mihu mihu, 03.11.2019r., 07:50:22 Warto ocieplać dom ze względu na rozdzielenie parametrów poszczególnych warstw. Praktycznie nie ma materiałów, które są jednocześnie dobre termicznie i akustycznie. Dlatego przy ścianach dwuwarstwowych dobrym rozwiązaniem jest sytuacja, gdzie warstwa konstrukcyjna (nośna) jest jak najlepszym izolatorem akustycznym, a za dobicie do docelowego parametru izolacyjności termicznej (tzw. "U") będzie odpowiadać warstwa izolacyjna. To jest optymalne rozwiązanie z perspektywy inwestora. Czy jako warstwa konstrukcyjna np. Porotherm 25 cm z prawie 50 db izolacyjności akustycznej, a na docieplenie - styropian albo wełna, która swoją drogą i tak da jeszcze z 10-15 db izolacyjności aku.
  • kutko kutko, 05.05.2020r., 06:33:08 Można też zdecydować się na materiał konstrukcyjny, który nie będzie już wymagał dodatkowej warstwy ocieplenia. Takim materiałem może być choćby Porotherm Eko+ albo system "T". Ten drugi ma izolację termiczną wewnątrz pustaka, tak więc jest to takie 2w1. System jest świetny termicznie i zachowuje też wszystkie zalety ściany jednowarstwowej - jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, nie trzeba wykonywać docieplenia po ułożeniu elementów, więc skraca się proces technologiczny. To rozwiązanie ma generalnie bardzo dużo plusów. Oczywiście jest też kwestia ceny, która w przypadku takiego materiału nie jest niska, ale parametry docelowe mówią same za siebie - jest to produkt klasy premium, z doskonałą termiką, izolacyjnością akustyczną i odpornością na ściskanie.
  • Jacek Gwardiak Jacek Gwardiak, 23.07.2021r., 09:41:44 Żałuję, że tak długo zwlekałem z ociepleniem domu i wymianą stolarki okiennej. Mieszkałem w domu rodziców całe życie i dopiero po własnym ślubie, gdy wprowadziła się do mnie żona zacząłem zmieniać go i ulepszać. Rodzice dbali ale po swojemu, a ja jednak chciałem bardziej unowocześnić dom. Zacząłem od ocieplenia domu oraz wymiany okien. Tutaj akurat zdecydowałem się na energooszczędne okna winergetic premium z Oknoplast. Komfort znacznie się podniósł. W domu jest ciepło i cicho. Przed jesienią będziemy jeszcze zmieniać piec na nowy.

Powiązane

Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Austrotherm EPS FASSADA THERMA Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Austrotherm EPS 100

Austrotherm EPS 100 Austrotherm EPS 100

Austrotherm EPS 035 PARKING

Austrotherm EPS 035 PARKING Austrotherm EPS 035 PARKING

Austrotherm EPS 035 EXPERT

Austrotherm EPS 035 EXPERT Austrotherm EPS 035 EXPERT

Austrotherm EPS 042 FASSADA

Austrotherm EPS 042 FASSADA Austrotherm EPS 042 FASSADA

Austrotherm EPS 040 FASSADA

Austrotherm EPS 040 FASSADA Austrotherm EPS 040 FASSADA

Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Austrotherm EPS 037 DACH/PODŁOGA

Austrotherm EPS 037 DACH/PODŁOGA Austrotherm EPS 037 DACH/PODŁOGA

Styropian Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Styropian Austrotherm EPS FASSADA THERMA Styropian Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Styropian Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Styropian Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM Styropian Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS 042 Fassada

Styropian Austrotherm EPS 042 Fassada Styropian Austrotherm EPS 042 Fassada

Styropian Austrotherm EPS 042 Fassada

Styropian Austrotherm EPS 042 Fassada

Styropian Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Styropian Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER Styropian Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Styropian Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Styropian Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Styropian Austrotherm EPS 037 Dach Podłoga

Styropian Austrotherm EPS 037 Dach Podłoga Styropian Austrotherm EPS 037 Dach Podłoga

Styropian Austrotherm EPS 037 Dach Podłoga

Styropian Austrotherm EPS 037 Dach Podłoga

Styropian Austrotherm EPS 035 PARKING

Styropian Austrotherm EPS 035 PARKING Styropian Austrotherm EPS 035 PARKING

Styropian Austrotherm EPS 035 PARKING

Styropian Austrotherm EPS 035 PARKING

Styropian Austrotherm EPS 035 EXPERT

Styropian Austrotherm EPS 035 EXPERT Styropian Austrotherm EPS 035 EXPERT

Styropian Austrotherm EPS 035 EXPERT

Styropian Austrotherm EPS 035 EXPERT

Styropian Austrotherm EPS 040 Fassada

Styropian Austrotherm EPS 040 Fassada Styropian Austrotherm EPS 040 Fassada

Styropian Austrotherm EPS 040 Fassada

Styropian Austrotherm EPS 040 Fassada

Austrotherm

Austrotherm Austrotherm

Austrotherm Sp. z o.o., wchodząca w skład austriackiej grupy SiH, to lider polskiej branży styropianowej, rzetelny producent, działający na rynku od ponad 23 lat. Jakość produktów niezmiennie cieszy się...

Austrotherm Sp. z o.o., wchodząca w skład austriackiej grupy SiH, to lider polskiej branży styropianowej, rzetelny producent, działający na rynku od ponad 23 lat. Jakość produktów niezmiennie cieszy się uznaniem wśród odbiorców. Osiągnięcie sukcesu było możliwe dzięki wdrażaniu wysokich austriackich standardów oraz czerpania z bogatego know how holdingu. Firma oferuje szeroką gamę produktów ze styropianu do kompleksowej termoizolacji obiektów oraz sztukaterii elewacyjnej do fantazyjnego kształtowania...

Austrotherm Gęstość styropianu ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić...

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Najnowsze produkty i technologie

EcoComfort Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale...

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale także przygotują ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), a latem posłużą do chłodzenia budynku.

Blachy Pruszyński Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową? Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

bankier.pl Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną? Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem...

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem atrakcyjnej oferty kredytu hipotecznego. Od czego zacząć poszukiwania? Na co zwracać przede wszystkim uwagę?

FAKRO Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować? Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się...

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku domów i mieszkań ze strychem. Poznaj właściwości i zalety schodów strychowych drewnianych i metalowych.

LEROY MERLIN Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko...

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko przydatne, ale również wytrzymałe akcesorium, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

myloview.pl 5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze

5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze 5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze

Każdy z nas pragnie, aby jego domowe wnętrze wydawało się przestronniejsze i jaśniejsze. Często jednak ograniczenia metrażowe stawiają przed nami wyzwanie. Na szczęście, istnieją proste i skuteczne sposoby,...

Każdy z nas pragnie, aby jego domowe wnętrze wydawało się przestronniejsze i jaśniejsze. Często jednak ograniczenia metrażowe stawiają przed nami wyzwanie. Na szczęście, istnieją proste i skuteczne sposoby, dzięki którym możemy optycznie powiększyć przestrzeń. W tym artykule przedstawiamy 5 skutecznych zabiegów, które sprawią, że Twoje wnętrze będzie wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości. Niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest Twoje mieszkanie, te metody będą pasować do każdego wnętrza.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.