EkspertBudowlany.pl

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania

ECO Comfort | 2018-01-05
Fot. EcoComfort

Fot. EcoComfort

Centralne ogrzewanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem zapewniania ciepła w budynkach mieszkalnych. Nazwę zaczerpnięto od jego sposobu działania – ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a dopiero potem transportowane do kaloryferów rozmieszczonych w całym mieszkaniu.

Koszty związane z instalacją centralnego ogrzewania są znaczące, jednak wysokiej jakości piec i nowoczesne kaloryfery zazwyczaj są warte swojej ceny. Warto pamiętać, że od tych elementów zależą późniejsze wydatki na eksploatację budynku. Obecnie najpopularniejsze jest ogrzewanie domów za pomocą: prądu, paliw stałych oraz solarne. Coraz częściej odchodzi się także od tradycyjnych kaloryferów na rzecz ogrzewania podłogowego. Wydatki eksploatacyjne można zminimalizować, jednak jest to związane z dodatkowymi kosztami inwestycyjnymi. Mowa tu o odpowiednim ociepleniu budynku, oknach, a także zmianie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na rekuperację (więcej na temat wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przeczytasz tutaj). Wszystkie te czynniki znacznie zmniejszą straty ciepła zimą.

Rodzaje kotłów grzewczych do centralnego ogrzewania

Instalację centralnego ogrzewania zawsze rozpoczyna wybór odpowiedniego kotła. W tym przypadku na decyzję wpływa przede wszystkim jego cena, która nie powinna być najważniejszym kryterium.

Kotły elektryczne

Są to zazwyczaj niewielkie gabarytowo, wiszące kotły, jedno- lub dwufunkcyjne. Regulowane manualnie, albo automatycznie, w zależności od modelu. Kotły te do zasilania potrzebują prądu trójfazowego.

Kotły wielopaliwowe

Ich komora posiada dwa otwory – jeden na paliwa stałe, drugi na paliwa płynne. Minusem tego typu kotłów jest fakt, iż w przypadku używania paliw stałych, palnik znajdujący się w drugim otworze musi zostać zdemontowany. Dlatego łatwiejszym rozwiązaniem są kotły wielofunkcyjne dwukomorowe, wówczas różne rodzaje paliw są spalane w innych komorach. Nie ma już potrzeby demontażu palnika. Poza tym kocioł przełączany jest automatycznie – gdy paliwo stałe się dopala, włączane jest paliwo płynne.

Kotły gazowe

Wśród kotłów gazowych możemy wyróżnić modele wiszące oraz stojące. Jedno- lub dwufunkcyjne. Z komorą spalania otwartą i zamkniętą. Tradycyjne albo kondensacyjne.

Kotły pulsacyjne

To innowacyjne rozwiązanie na polskim rynku. Oszczędności związane z jego eksploatacją oscylują w granicach 40% w porównaniu do tradycyjnych kotłów. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z najdroższych na rynku kotłów.

Kotły kondensacyjne

Wyglądem nie różnią się od tradycyjnych modeli. Występują najczęściej w wersji wiszącej. Ich sprawność jest około 15% większa w porównaniu do standardowych kotłów. Dzieje się tak za sprawą innowacyjnej konstrukcji, odzyskującej ciepło zawarte w spalinach, które w przypadku tradycyjnych kotłów – wypuszczane jest przez komin.

Kotły stojące i wiszące

Mogłoby się wydawać, że nie ma większego znaczenia czy kocioł jest wiszący czy stojący, jednak coraz większa liczba inwestorów decyduje się na wiszące modele. Okazuje się, że są mniejsze i tańsze. Zazwyczaj posiadają w zestawie wszystkie niezbędne elementy, które do kotłów stojących trzeba dokupić. Ponadto kotły wiszące wyposażono w palniki o płynnej regulacji mocy, dzięki którym mogą błyskawicznie dopasować swoją pracę do potrzeb cieplnych mieszkańców.

Kotły stojące natomiast, są bardzo trwałe. Modele z żeliwnymi wymiennikami mogą pracować bezawaryjnie nawet 25 lat.

Kotły z zamkniętą komorą spalania

Powietrze potrzebne do spalania zasysane jest z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie potrzebują oddzielnego pomieszczenia do ich umieszczenia. Z powodzeniem można je zainstalować w łazience, kuchni czy w przedpokoju. Kotły tego typu posiadają wmontowany wentylator, wymuszający przepływ spalin. Nie ma potrzeby podłączania kotła do komina, wystarczy krótki przewód, odprowadzający spaliny na zewnątrz przez dach lub ścianę.

Kotły z zamkniętą komorą spalania produkowane są głównie jako kotły wiszące.

Kotły jedno- i dwufunkcyjne

Jak sama nazwa wskazuje, kotły jednofunkcyjne mają jedno zadanie – podgrzewać wodę centralnemu ogrzewaniu. Piece te występują w wersji stojącej i wiszącej.

Kotły dwufunkcyjne są zazwyczaj wiszące. Ogrzewają budynek i wodę. Największą wadą tego rozwiązania jest ograniczona ilość ciepłej wody.

Istnieje jednak możliwość zniwelowania tego problemu. Podczas wyboru kotła dwufunkcyjnego należy wybrać ten z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. Wówczas po odkręceniu ciepłej wody, początkowo pochodzi ona z zasobnika, a po jego opróżnieniu piec zaczyna podgrzewać wodę w systemie przepływowym.

Kotły dwufunkcyjne polecane są szczególnie, gdy w domu znajduje się jedna łazienka, wyposażona w prysznic, a sam piec znajduje się niedaleko kuchni i łazienki, by odległość między kotłem a punktem poboru nie była większa niż 5 metrów. Jeśli warunki te nie mogą zostać spełnione, wówczas warto zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe często są wykorzystywane w niewłaściwy sposób. Wielu ludzi spala w nich wszystko, co palne, jednak warto wiedzieć, że są one przeznaczone na konkretny rodzaj paliwa i tylko podczas jego spalania uzyskują właściwe parametry. Palenie w piecu „byle czym”, zmniejsza jego sprawność o kilkanaście procent, zwiększając emisję szkodliwych spalin do atmosfery.

Kotły na pellet

Jest to innowacyjne rozwiązanie na rodzimym rynku. Kotły na pellet są zautomatyzowane, dzięki czemu same pobierają opał. Zbiornik, w którym zostanie on umieszczony może znajdować się tuż obok kotła, ale także 50 metrów dalej. Takie rozwiązanie jest wygodne dla osób, które nie chcą zbyt często odwiedzać kotłowni.

Pellet jest produkowanym z drzewnych, sprasowanych odpadów, granulatem.

Kotły na węgiel kamienny i koks

W tym przypadku wyróżnić należy kotły ze spalaniem górnym i dolnym. Te pierwsze zazwyczaj nie posiadają żadnej regulacji, a ich sprawność jest niska, poza tym są stosunkowo niedrogie. Kotły ze spalaniem dolnym posiadają automatycznie regulowaną moc, a paliwo należy dokładać maksymalnie dwa razy w ciągu doby.

Kotły na drewno

Kotły używane do spalania drewna są zautomatyzowane, jednak ich wydajność oscyluje w granicach 20-100% mocy nominalnej. Jedno załadowanie pieca wystarcza nawet na 12 godzin średniej wydajności pracy. Kotły na drewno posiadające rozbudowaną komorę spalania ładowane są raz na dobę.

Kotły do spalania miału

Nowocześniejsze piece wyposażone w wentylator nadmuchowy posiadają sprawność na poziomie 85%, a czas ich pracy, przy jednorazowym załadowaniu, to nawet 30 godzin.

Kotły na groszek węglowy

Do spalania groszku węglowego najlepiej sprawdzają się kotły wyposażone w palnik retortowy. W zasobniku umieszczonym obok kotła znajduje się paliwo, które zostaje przetransportowane za pomocą podajnika prosto do pieca. Kocioł na groszek węglowy wyposażono w elektroniczny regulator, kontrolujący pracę podajnika, pompy obiegowej i dmuchawy.

W jaki sposób regulować pracę kotła?

Wiele kotłów w standardowym wyposażeniu posiada regulację pokojową, która daje możliwość zachowania w pomieszczeniach optymalnej temperatury, zaprogramowanej przez mieszkańców na termostacie umieszczonym w pokoju. Niektóre regulatory posiadają opcję programowania temperatury z wyprzedzeniem.

Dodatkową regulacją kotła może stanowić niestandardowa automatyka. Nie jest ona niezbędna, jednak połączona z termostatem pokojowym umożliwia bardziej precyzyjną regulację grzewczą i zmniejsza koszty eksploatacji centralnego ogrzewania.

Dostępne sposoby ogrzewania pomieszczeń współpracujące z centralnym ogrzewaniem

Przed instalacją centralnego ogrzewania inwestor staje przed wyborem – tradycyjne grzejniki ścienne czy ogrzewanie podłogowe? Decyzja ta powinna zostać podjęta we wczesnym etapie i bardzo dobrze przemyślana, ponieważ o ile piec można wymienić w niemal każdej chwili (co oczywiście jest kosztowne, ale wykonalne), o tyle zmiana sposobu ogrzewania wiąże się z koniecznością wyremontowania całego budynku, a co za tym idzie – ze zdecydowanie większymi kosztami.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogrzewanie mieszane – w części pomieszczeń umieszczają kaloryfery, a w części ogrzewanie podłogowe.

Kaloryfery współpracują ze wszystkimi rodzajami pieców. Nie są polecane jedynie w przypadku zastosowania pompy ciepła, ponieważ dostosowane są do temperatury zasilania wynoszącej 60 - 75 st. C. Pompa ciepła jest mniej wydajna, gdy musi współpracować z kaloryferami, dlatego przy jej zastosowaniu, inwestor powinien wybrać ogrzewanie płaszczyznowe – ścienne, sufitowe lub podłogowe. Wówczas temperatura zasilania jest nie większa niż 40 st. C.

Ogrzewanie podłogowe również nie jest idealne – nie można zasilać go bezpośrednio z pieca węglowego. Przez względy zdrowotne, temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka. Zastosowanie układu mieszającego zmniejszy temperaturę wody do odpowiedniej wartości. Kaloryfery wykorzystane w centralnym ogrzewaniu rzucają się w oczy i stanową element aranżacji wnętrz. Niektórzy inwestorzy starają się je ukryć, inni wybierają ozdobne modele, wręcz je eksponując.

Ogrzewanie podłogowe pozostaje ukryte, dlatego też nie ma wpływu na wystrój wnętrza. Większej uwagi wymaga wówczas pokrycie podłogowe, ponieważ musi dobrze przewodzić ciepło. Nie może ono ograniczać ruchu ciepła. Dlatego wręcz zabronione jest korzystanie z grubych wykładzin i dywanów, a także zastawianie pomieszczeń dużymi meblami bez nóżek. Zakłócona przepustowość ciepła może doprowadzić do permanentnego niedogrzewania pomieszczeń.

Inwestor powinien pamiętać, że ogrzewanie płaszczyznowe to nie tylko podłoga, ale także ściany i sufit, dlatego jeśli właściciel uwielbia grube, puchate dywany, nie musi z nich rezygnować. Zamiast „podłogówki” może zdecydować się na umieszczenie instalacji w ścianach lub w suficie. Jednak poważnym ograniczeniem mogą okazać się wielkogabarytowe meble, zasłaniające niemal całą ścianę. Wówczas podobnie, jak w przypadku zastawionej podłogi – przepływ ciepła zostaje mocno ograniczony, co poskutkuje niedogrzanym pomieszczeniem.

Wybór paliwa do centralnego ogrzewania

Pod względem ceny paliw wybór wydaje się banalny – drewno i węgiel. Jednak inwestorzy posiadają coraz mniej czasu, niewiele go spędzają w domu, dlatego coraz większe znaczenie ma automatyczna praca kotłów. Nie da się ukryć, że znaczenie mają również koszty związane z zakupem i instalacją centralnego ogrzewania. Uwzględniając wszystkie te czynniki najbardziej opłacalny okazuje się gaz ziemny.

Jednak nie wszyscy mają do niego dostęp. Wielokrotnie inwestorzy posiadający domy oddalone od sieci gazowej spotykają się z odmową ze strony dystrybutora, dla którego budowane nowej linii dla jednego domostwa jest zwyczajnie nieopłacalne.

Ceny paliw na pewno z czasem będą rosły, dlatego trudno wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, które będzie opłacalne za kilka czy nawet kilkanaście lat. Dlatego inwestorzy coraz częściej decydują się na korzystanie ze źródeł odnawialnych.

Część inwestorów wybiera ekogroszek lub pellety. Problem związany z tego rodzaju paliwami wynika z ich niskiej jakości. Bardzo trudno jest zdobyć pełnowartościowe produkty, a te nie najlepszej jakości będą sprawiały problemy z ich dozowaniem, będą mniej wydajne i bardziej „brudzące”. W ten sposób można doprowadzić nawet do uszkodzenia kotła.

Pompy ciepła czerpią energię z gruntu, nadają się do podgrzewania wody i ogrzewania domu. Największą wadą jest ich cena. Zwraca się ona w postaci oszczędności związanych z eksploatacją pompy ciepła, w przeciągu kilku lat, dlatego też, pomimo wysokiej ceny zakupu i montażu jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Sposoby na obniżenie rachunków za centralne ogrzewanie

Ogrzewanie elektryczne z całą pewnością nie należy do najtańszych rozwiązań, jednak jest najbardziej niezawodne i wygodne. Kaloryfery nie wymagają skomplikowanych instalacji, a temperaturę ustawia się w bardzo łatwy sposób. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga posiadania kotłowni i regularnego dokładania opału do pieca. Niestety, ten rodzaj ogrzewania jest bardzo drogi w eksploatacji. Najbardziej na oszczędności związane z eksploatowaniem centralnego ogrzewania przekłada się dobra izolacja termiczna budynku. Odpowiednio ocieplony dom, wysokiej jakości okna i zamontowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, przełożą się na znaczne obniżenie rachunków.

Podsumowanie

Centralne ogrzewanie jest obecne w niemal każdym domu. Dla niektórych wiąże się ze zwiększeniem wydatków w okresie jesienno-zimowym, dla innych z wygodą i sporymi oszczędnościami. Jedno jest pewne – to właśnie centralnemu ogrzewaniu większość z nas zawdzięcza gorące kaloryfery w czasie największych mrozów.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Kotły na węgiel i drewno

Kotły na węgiel i drewno Kotły na węgiel i drewno

Wybór kotła na paliwo stałe wymaga dokładnego określenia, czego oczekujemy od instalacji c.o. oraz jakimi paliwami dysponujemy teraz i będziemy dysponować za 5 czy 10 lat. Nie każda konstrukcja kotła może...

Wybór kotła na paliwo stałe wymaga dokładnego określenia, czego oczekujemy od instalacji c.o. oraz jakimi paliwami dysponujemy teraz i będziemy dysponować za 5 czy 10 lat. Nie każda konstrukcja kotła może sprostać naszym oczekiwaniom, zapewnić komfort obsługi, a jednocześnie niskie koszty eksploatacji. Dlatego warto porównać różne konstrukcje urządzeń oraz związane z nimi wymagania dotyczące jakości paliw i uciążliwości obsługi.

Waldemar Joniec ABC kotłów kondensacyjnych

ABC kotłów kondensacyjnych ABC kotłów kondensacyjnych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła kondensacyjnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła kondensacyjnego?

Jerzy Kosieradzki Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu,...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu, np. w łazience.

Waldemar Joniec Jak dobierać grzejniki c.o.

Jak dobierać grzejniki c.o. Jak dobierać grzejniki c.o.

Głównym zadaniem grzejników c.o. jest skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich moc cieplną. Warto również pamiętać, że grzejniki stanowią trwały, widoczny element...

Głównym zadaniem grzejników c.o. jest skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich moc cieplną. Warto również pamiętać, że grzejniki stanowią trwały, widoczny element wyposażenia wnętrza i wpływają na jego wystrój.

Jerzy Kosieradzki Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe Kotły na paliwa stałe

Wzrastające od kilku lat ceny gazu i oleju opałowego spowodowały wzrost zainteresowania kotłami na paliwo stałe. Pod pojęciem paliw stałych rozumiemy węgiel kamienny (pod każdą postacią, oprócz pyłu węglowego,...

Wzrastające od kilku lat ceny gazu i oleju opałowego spowodowały wzrost zainteresowania kotłami na paliwo stałe. Pod pojęciem paliw stałych rozumiemy węgiel kamienny (pod każdą postacią, oprócz pyłu węglowego, który jest spalany w kotłach energetycznych), drewno jako szczapy, zrębki, pelet, brykiety oraz takie paliwa, jak wierzba energetyczna i zboża energetyczne. Na rynku można spotkać konstrukcje kotłów spalające każde z wymienionych paliw. Na co więc się zdecydować, gdy staniemy przed takim wyborem?...

Marcin Śmietanko Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne? Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Od pewnego czasu obserwuje się stały wzrost zainteresowania pompami ciepła przeznaczonymi do produkcji ciepłej wody użytkowej. Chodzi tu o pompy ciepła typu powietrze-woda. Jest to zrozumiałe z powodów...

Od pewnego czasu obserwuje się stały wzrost zainteresowania pompami ciepła przeznaczonymi do produkcji ciepłej wody użytkowej. Chodzi tu o pompy ciepła typu powietrze-woda. Jest to zrozumiałe z powodów czysto ekonomicznych. Stosowanie takiego urządzenia pozwala na znaczne obniżenie rachunków za użytkowanie podstawowego źródła ciepła w domu, jakim jest np. kocioł olejowy lub gazowy.

Marta Stankiewicz Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu

Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu

Na czym polega rekuperacja? Wyjaśniamy, w jaki sposób zaprojektować systemy rekuperacji, aby zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza.

Na czym polega rekuperacja? Wyjaśniamy, w jaki sposób zaprojektować systemy rekuperacji, aby zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza.

Redakcja Pompy ciepła - zasady działania

Pompy ciepła - zasady działania Pompy ciepła - zasady działania

Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Dodatkowo mogą wykorzystać ciepło odpadowe z procesów przemysłowych (wykorzystując...

Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Dodatkowo mogą wykorzystać ciepło odpadowe z procesów przemysłowych (wykorzystując potencjał do efektywniejszego wykorzystania energii) oraz gospodarstw domowych (np. wentylacyjne powietrze wyrzutowe).

mgr inż. Katarzyna Rybka Jak wybrać pompę obiegową?

Jak wybrać pompę obiegową? Jak wybrać pompę obiegową?

Sercem każdej instalacji wodnej, zarówno grzewczej, jak i chłodniczej, jest pompa. Odpowiedni dobór oraz prawidłowa eksploatacja zapewnią jej długą żywotność. Jakie nowe pompy pojawiają się na rynku i...

Sercem każdej instalacji wodnej, zarówno grzewczej, jak i chłodniczej, jest pompa. Odpowiedni dobór oraz prawidłowa eksploatacja zapewnią jej długą żywotność. Jakie nowe pompy pojawiają się na rynku i jakie wymagania muszą spełniać?

Redakcja Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego...

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego ogrzewania i odprowadzania spalin oraz braku kontroli kominiarskiej. Jak się chronić przed niebezpiecznym tlenkiem węgla?

Rosenberg Polska sp. z o.o. ZEN - kurtyny powietrzne jako element wystroju wnętrza

ZEN - kurtyny powietrzne jako element wystroju wnętrza ZEN - kurtyny powietrzne jako element wystroju wnętrza

Zasadność stosowania kurtyn powietrznych w obiektach użyteczności publicznej nie podlega wątpliwości. Ich wysoka skuteczność w zakresie zachowania prawidłowej pracy układu wentylacyjnego oraz oszczędności...

Zasadność stosowania kurtyn powietrznych w obiektach użyteczności publicznej nie podlega wątpliwości. Ich wysoka skuteczność w zakresie zachowania prawidłowej pracy układu wentylacyjnego oraz oszczędności energii cieplnej poprzez oddzielenie obszarów o różnych warunkach klimatycznych są bezsporne.

ELEKTRA ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne

ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych.

mgr inż. Katarzyna Rybka Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową

Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową Jak energooszczędnie ogrzewać ciepłą wodę użytkową

Ogrzewanie budynku to nie tylko grzejniki, czyli instalacja c.o. To także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, które należy uwzględnić w bilansie energetycznym domu. W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia...

Ogrzewanie budynku to nie tylko grzejniki, czyli instalacja c.o. To także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, które należy uwzględnić w bilansie energetycznym domu. W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia grzewczego ma realny wpływ na jego późniejszą eksploatację. Dlatego najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę realne możliwości i wymagania użytkowników, by uniknąć potem problemów.

Redakcja Jak i czym palić w kominku

Jak i czym palić w kominku Jak i czym palić w kominku

Dlaczego drzewo liściaste jest lepsze od iglastego? Czy można rozpalić ogień bez dymu? Co to znaczy, że drewno jest sezonowane? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące prawidłowej eksploatacji...

Dlaczego drzewo liściaste jest lepsze od iglastego? Czy można rozpalić ogień bez dymu? Co to znaczy, że drewno jest sezonowane? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące prawidłowej eksploatacji kominka.

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

Daikin Europe NV Ogrzewanie ekonomiczne czy wygodne? Sprawdzone czy nowoczesne?

Ogrzewanie ekonomiczne czy wygodne? Sprawdzone czy nowoczesne? Ogrzewanie ekonomiczne czy wygodne? Sprawdzone czy nowoczesne?

Wybór pompy ciepła to decyzja na długie lata, od której zależy nie tylko to, czy dom będzie przyjazny i ciepły, czy woda w kranie będzie miała odpowiednią temperaturę, ale również takie kwestie, jak: odpowiednia...

Wybór pompy ciepła to decyzja na długie lata, od której zależy nie tylko to, czy dom będzie przyjazny i ciepły, czy woda w kranie będzie miała odpowiednią temperaturę, ale również takie kwestie, jak: odpowiednia ilość miejsca na urządzenie, wysokość rachunków za energię, żywotność urządzenia, konieczność jego serwisowania, bezpieczeństwo domowników i gwarancja komfortu.

Redakcja Jak dobrać podgrzewacz wody

Jak dobrać podgrzewacz wody Jak dobrać podgrzewacz wody

Oferowane przez producentów nowoczesne urządzenia zużywają mało energii, a przy tym potrafią w szybki sposób przygotować ciepłą wodę użytkową przy jednoczesnym komforcie obsługi oraz wysokiej jakości i...

Oferowane przez producentów nowoczesne urządzenia zużywają mało energii, a przy tym potrafią w szybki sposób przygotować ciepłą wodę użytkową przy jednoczesnym komforcie obsługi oraz wysokiej jakości i wydajności.

ELEKTRA Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego

Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego

Przegląd rozwiązań z zakresu ochrony przeciwoblodzeniowej od firmy Elektra.

Przegląd rozwiązań z zakresu ochrony przeciwoblodzeniowej od firmy Elektra.

Damian Żabicki Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku...

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Komfort cieplny jest osiągany przy niższych temperaturach powietrza wewnętrznego, co pozwala na redukcję zużycia energii o kilka procent.

Redakcja Jak walczyć ze smogiem?

Jak walczyć ze smogiem? Jak walczyć ze smogiem?

Zanieczyszczone i trujące powietrze jest obecnie jednym z najistotniejszych problemów poruszanych w Polsce. Tym bardziej, że w naszym kraju mamy aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie....

Zanieczyszczone i trujące powietrze jest obecnie jednym z najistotniejszych problemów poruszanych w Polsce. Tym bardziej, że w naszym kraju mamy aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Po ubiegłorocznych alarmach smogowych, po których okazało się, że polskie powietrze jest jednym z najgorszych na starym kontynencie, problem smogu zaczął się przebijać do świadomości społecznej.

EnergyRe Jak uzyskać dotacje do fotowoltaiki? Sprawdź gdzie i kiedy złożyć wniosek

Jak uzyskać dotacje do fotowoltaiki? Sprawdź gdzie i kiedy złożyć wniosek Jak uzyskać dotacje do fotowoltaiki? Sprawdź gdzie i kiedy złożyć wniosek

Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do jej wzrost przyczyniły się m.in. coraz bardziej powszechne dofinansowania do zastosowania odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej...

Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do jej wzrost przyczyniły się m.in. coraz bardziej powszechne dofinansowania do zastosowania odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej do 2020 roku Polska powinna zwiększyć udział OZE do 15% - póki co utrzymuje się on na poziomie około 11%.

FERRO Spółka Akcyjna Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO....

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO. Wyprodukowane w czeskiej fabryce Grupy FERRO w Znojmo, w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologii charakteryzują się wysoką jakością materiałów i precyzją wykonania. Ponadto rozdzielacze mosiężne (CW617N) i stalowe (AISI 304) są wyposażone w innowacyjne rozwiązania ułatwiające pracę instalatorom,...

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Ile kosztuje instalacja c.o.?

Ile kosztuje instalacja c.o.? Ile kosztuje instalacja c.o.?

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

Joanna Ryńska Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo...

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo trzeba spojrzeć na budynek modernizowany - zwykle sama wymiana kotła na pompę ciepła to za mało.

Najnowsze produkty i technologie

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

strefaenergii.com Jak oszczędzić na rachunkach za prąd?

Jak oszczędzić na rachunkach za prąd? Jak oszczędzić na rachunkach za prąd?

Inwestycja w fotowoltaikę znana jest w Polsce już dobrych kilka lat. Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu lub na gruncie ma służyć przez długie lata, pomagając zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za...

Inwestycja w fotowoltaikę znana jest w Polsce już dobrych kilka lat. Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu lub na gruncie ma służyć przez długie lata, pomagając zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Biorąc pod uwagę zmiany w rozliczeniu prosumentów, które mogą nastąpić w nowym roku oraz podwyżki cen prądu, warto zastanowić się nad tą inwestycją już dzisiaj.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

OKPOL Sp.z o.o. Urządzasz poddasze? Sprawdź, jakie okna wybrać

Urządzasz poddasze? Sprawdź, jakie okna wybrać Urządzasz poddasze? Sprawdź, jakie okna wybrać

Sekret udanego poddasza tkwi nie tylko w eleganckiej podłodze, stylowych meblach czy dekoracyjnym wykończeniu odkrytych belek. Aby cieszyć się wymarzoną aranżacją, niezbędna jest solidna stolarka, która...

Sekret udanego poddasza tkwi nie tylko w eleganckiej podłodze, stylowych meblach czy dekoracyjnym wykończeniu odkrytych belek. Aby cieszyć się wymarzoną aranżacją, niezbędna jest solidna stolarka, która zapewni wnętrzu odpowiednią ilość światła oraz komfort przebywania na ostatniej kondygnacji. Jakie rozwiązania w dziedzinie okien dachowych oferuje dziś rynek?

17bankow.com Mieszkanie dla młodych – jak zdobyć kredyt?

Mieszkanie dla młodych – jak zdobyć kredyt? Mieszkanie dla młodych – jak zdobyć kredyt?

Osoby, które dopiero ukończyły 18. rok życia, nie zawsze mogą starać się o kredyt. Większość instytucji finansowych dopuszcza udzielenie pożyczki dopiero osobom, które ukończyły 21. rok życia. Skąd taka...

Osoby, które dopiero ukończyły 18. rok życia, nie zawsze mogą starać się o kredyt. Większość instytucji finansowych dopuszcza udzielenie pożyczki dopiero osobom, które ukończyły 21. rok życia. Skąd taka decyzja instytucji finansowych? Kiedy warto starać się o kredyt w młodym wieku?

EXTRADOM Domy parterowe

Domy parterowe Domy parterowe

Coraz częściej domy parterowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ale dużo osób zapomina, że podczas budowy bardzo ważna jest opłata adiacencka. Czym jest i czy jest ona obowiązkowa do zapłaty? O tym...

Coraz częściej domy parterowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ale dużo osób zapomina, że podczas budowy bardzo ważna jest opłata adiacencka. Czym jest i czy jest ona obowiązkowa do zapłaty? O tym szerzej w dalszej części tekstu.

Bosch Wiertarko-wkrętarka GSR 18V-150 C – gdy liczą się siła i kontrola

Wiertarko-wkrętarka GSR 18V-150 C – gdy liczą się siła i kontrola Wiertarko-wkrętarka GSR 18V-150 C – gdy liczą się siła i kontrola

Na każdym placu budowy, a także w skrzynce każdego dekarza, powinny się znaleźć specjalistyczne narzędzia ułatwiające i przyspieszające prace budowlane czy wykończeniowe. Profesjonalni wykonawcy docenią...

Na każdym placu budowy, a także w skrzynce każdego dekarza, powinny się znaleźć specjalistyczne narzędzia ułatwiające i przyspieszające prace budowlane czy wykończeniowe. Profesjonalni wykonawcy docenią właściwości niezawodnej i wytrzymałej wiertarko-wkrętarki akumulatorowej.

mlamp.pl Nowoczesne lampy sufitowe – oświetlenie LED do domu z niskim sufitem

Nowoczesne lampy sufitowe – oświetlenie LED do domu z niskim sufitem Nowoczesne lampy sufitowe – oświetlenie LED do domu z niskim sufitem

Oświetlenie mieszkań i domów z niskim lub obniżonym sufitem może stanowić nie lada wyzwanie aranżacyjne. Zawieszenie odpowiedniej lampy może okazać się nieco utrudnione, gdyż nie każdy żyrandol znajdzie...

Oświetlenie mieszkań i domów z niskim lub obniżonym sufitem może stanowić nie lada wyzwanie aranżacyjne. Zawieszenie odpowiedniej lampy może okazać się nieco utrudnione, gdyż nie każdy żyrandol znajdzie tam dla siebie miejsc. Dlatego przygotowaliśmy kilka propozycji na uzupełnienie wystroju wnętrza o nowoczesne lampy sufitowe, które mają dwa zadania – optycznie powiększyć Twoje cztery ściany oraz stanowić wyjątkową ozdobę całego pomieszczenia.

Bygg Reis Deg Zaproszenie: seminarium i business mixer – 21 października 2021 r. w Lillestrøm

Zaproszenie: seminarium i business mixer – 21 października 2021 r. w Lillestrøm Zaproszenie: seminarium i business mixer – 21 października 2021 r. w Lillestrøm

Potrzebujesz technologii lub partnera do realizacji projektu z sektora budowlanego powiązanego z ekologią i innowacyjnością? Nawiąż współpracę z norweską firmą poprzez udział w spotkaniach typu business...

Potrzebujesz technologii lub partnera do realizacji projektu z sektora budowlanego powiązanego z ekologią i innowacyjnością? Nawiąż współpracę z norweską firmą poprzez udział w spotkaniach typu business mixer i seminarium, które odbędą się 21 października 2021 r. w Lillestrøm (Norwegia), w godzinach 9:00–17:00.

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

FERRO Spółka Akcyjna Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko...

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko można dbać na różne sposoby. Segregacja odpadów, ograniczenie zużycia wody czy choćby używanie biodegradowalnych toreb zakupowych sporej części społeczeństwa weszło już w nawyk.

KFA Armatura Grzejnik aluminiowy czy stalowy – który z nich wybrać?

Grzejnik aluminiowy czy stalowy – który z nich wybrać? Grzejnik aluminiowy czy stalowy – który z nich wybrać?

Dylemat, towarzyszący zakupowi odpowiedniego grzejnika do domu czy mieszkania, często nurtuje i wywołuje liczne dyskusje. I choć zagadnienie to wydaje się stosunkowo trudne do rozwiązania, odpowiedź wcale...

Dylemat, towarzyszący zakupowi odpowiedniego grzejnika do domu czy mieszkania, często nurtuje i wywołuje liczne dyskusje. I choć zagadnienie to wydaje się stosunkowo trudne do rozwiązania, odpowiedź wcale nie jest aż tak skomplikowana. Wystarczy poznać zalety grzejników aluminiowych, by bez wątpliwości móc zdecydować, jaki produkt wybrać.

URSA Polska Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Czym najlepiej ocieplić poddasze? Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

Liczne badania i opinie ekspertów oraz doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują na wełnę mineralną. Musi być jednak wysokiej jakości, a taką właśnie produkuje firma URSA.

SCHELL Polska Baterie umywalkowe MODUS E – wszechstronne rozwiązanie sanitarne

Baterie umywalkowe MODUS E – wszechstronne rozwiązanie sanitarne Baterie umywalkowe MODUS E – wszechstronne rozwiązanie sanitarne

Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesne toalety publiczne bez baterii sterowanych na podczerwień. Rosnące zainteresowanie tego typu rozwiązaniami spowodowało potrzebę stworzenia wszechstronnej armatury...

Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesne toalety publiczne bez baterii sterowanych na podczerwień. Rosnące zainteresowanie tego typu rozwiązaniami spowodowało potrzebę stworzenia wszechstronnej armatury przeznaczonej do tego typu obiektów. Musi ona łączyć w sobie funkcjonalność i łatwość montażu z wysoką odpornością na uszkodzenia oraz niezawodnością działania, a ponadto powinna cechować się oszczędnością i przystępną ceną. Wszystkie oczekiwania projektantów, instalatorów i inwestorów spełnia armatura...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.