EkspertBudowlany.pl

Oprawy schodowe – kiedy stosować i jak wybrać?

Oświetlenie schodów to jeden z najważniejszych punktów aranżacji wnętrza, wpływający na jego estetykę oraz – co najważniejsze – bezpieczeństwo użytkowania. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie opraw schodowych i na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania lub montażu.

treść sponsorowana

Oprawy schodowe – zalety

Kluczową zaletę opraw schodowych stanowi bezpieczeństwo płynące z ich stosowania. Dobrze oświetlone schody poprawiają widoczność po zmroku, nie wymuszając na nas ostrożnego chodzenia po omacku. Kwestia ta odgrywa kluczową rolę szczególnie w przestrzeniach zajmowanych przez dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne, zwłaszcza z poważnymi wadami wzroku bądź dolegliwościami upośledzającymi zdolność ruchową. Dzięki nim otrzymujemy pewność bezpiecznego stąpania po stopniach, niezależnie od pory dnia, zarówno w przestrzeniach publicznych czy komercyjnych, jak i prywatnych domach.

Choć mniej istotny, atrakcyjny design, wyróżniający oprawy schodowe, także jest ich dużą zaletą. W nowoczesnych aranżacjach ich obecność stanowi standard, świadczący o znajomości zasad estetyki i funkcjonalności. Ilość dostępnych w sprzedaży modeli pozwala z łatwością wybrać opcję, która idealnie wpasuje się w charakter wnętrza oraz materiał, z którego wykonane są stopnie. Dokładając do tego minimalny pobór energii i długą żywotność, zapewniane przez diody LED, otrzymujemy dość argumentów, by pod żadnym pozorem nie pomijać ich podczas projektowania oświetlenia.

Sprawdź ofertę opraw schodowych na https://lampoteka.pl/oprawy-schodowe

Rodzaje opraw schodowych

Przeglądając oferty sklepów internetowych, możemy spotkać się z następującymi rodzajami oświetlenia schodowego:

  • oprawy schodowe podtynkowe – montowane w tradycyjnych puszkach montażowych,
  • oprawy schodowe natynkowe – wpuszczane bezpośrednio do ściany lub konstrukcji schodów,
  • oprawy pod schody – czyli oprawy liniowe, umieszczane w specjalnych profilach bądź frezach wykonanych w stopniach,
  • kinkiety schodowe – charakteryzujące strumieniem świetlnym lekko skierowanym w dół, choć w sprzedaży znajdziemy też modele rozświetlające jednocześnie przestrzeń nad nimi.

Oprawy schodowe możemy podzielić jeszcze na modele zasilane standardowym napięciem 230 V lub 10 V, 12 V i 14 V wymagające zastosowania zasilacza. Wybrany rodzaj oprawy zależy przede wszystkim od możliwości montażowych i designu. Każdy z wymienionych typów opraw może być wyposażony w czujnik ruchu, automatycznie włączający oświetlenie w przypadku wykrycia obecności, bądź czujnik zmierzchu, reagujący na poziom jasności na zewnątrz. Dzięki tym funkcjonalnościom cieszą się one największą popularnością wśród architektów wnętrz.

Oprawy schodowe – jak wybrać?

Po wybraniu rodzaju oprawy, do zapewnienia idealnych warunków świetlnych i funkcjonalności trzeba przeanalizować poszczególne parametry danego modelu. W kwestii konstrukcji ważny pozostanie materiał, z którego wykonana jest obudowa. W większości z nich spotkamy się z wytrzymałym aluminium i stalą, wzbogaconymi o szkło klasyczne lub akrylowe. Oprawy wykonane w całości z plastiku nie będą optymalnym wyborem z racji ich wrażliwości uszkodzenia. Nie mniej istotna będzie klasa szczelności IP – zwłaszcza na zewnątrz, gdzie oświetlenie będzie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Pod względem zasilania możemy wybrać spośród klasycznych opraw na 230 V bądź modeli wymagających napięcia pracy 10 V, 12 V lub 14 V. Pamiętajmy, że będą one wymagały zakupu dodatkowego zasilacza, montowanego w puszce. Pobór prądu większości dostępnych na rynku opraw pozostaje minimalny dzięki zastosowaniu diod LED lub rzadziej żarówek halogenowych, dlatego nie będzie dla nas tak istotny. 

Barwa światła oprawy schodowej będzie zależeć przede wszystkim od miejsca montażu. Oprawy o barwie ciepłej najlepiej sprawdzają się w domach, z kolei barwa zimna (6000K i więcej) najczęściej stosowana jest w budynkach biurowych, publicznych i komercyjnych. W obu przypadkach – o ile przepisy dotyczące oświetlenia nie mówią inaczej – możemy pokusić się o oprawy o barwie neutralnej 4000K, dające najbardziej uniwersalne światło.

Montaż i zakup opraw schodowych – o tym trzeba pamiętać

W przypadku, gdy zdecydowałeś się na oprawę bez czujnika ruchu lub zmierzchu, dobrze przemyśl lokalizację dolnego i górnego włącznika światła. W przypadku problemów z odpowiednim podłączeniem skorzystaj z usług fachowca.

Upewnij się, że światło precyzyjnie oświetla każdy stopień. Często zdarza się, że strumień pada pod niewłaściwym kątem, przez co nie uzyskujemy ani estetycznego wyglądu, ani wymaganej funkcjonalności. Optymalna odległość oprawy od podłoża wynosi na ogół 15–20 cm. Zwyczajowo montuje się je co drugi stopień, choć w przypadku modeli o większych wymiarach bądź wartości strumienia, możemy postawić na montaż co trzy schodki.

Stosując oprawy o niskim napięciu, pamiętaj o właściwym doborze zasilacza. Jego moc powinna być wyższa niż moc wszystkich opraw, które zamontujesz – w przeciwnym wypadku ryzykujesz jego szybkim uszkodzeniem. Zastosowanie go może ponadto wymagać kupna głębszych puszek łączeniowych, choć w większości przypadków sprawdzają się standardowe modele o średnicy Ø60 i głębokości ok. 43 mm.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Mariusz Piasny, MPI s.c. Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Thermosilesia ABC wyboru pompy ciepła

ABC wyboru pompy ciepła ABC wyboru pompy ciepła

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje...

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje konsternację wśród klientów. Wyjaśniamy różnice pomiędzy typami urządzeń oraz podpowiadamy, czym się kierować wybierając pompę ciepła do konkretnych warunków.

neonet.pl Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków?

Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków? Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków?

Zastanawiasz się, gdzie kupić najlepsze na rynku produkty AGD i RTV do finalnego wyposażenia domu? Jeśli zakończyłeś już prace wykończeniowe i potrzebujesz tylko lodówki, pralki lub suszarki, koniecznie...

Zastanawiasz się, gdzie kupić najlepsze na rynku produkty AGD i RTV do finalnego wyposażenia domu? Jeśli zakończyłeś już prace wykończeniowe i potrzebujesz tylko lodówki, pralki lub suszarki, koniecznie sprawdź najnowsze promocje w sklepach internetowych. Zbliżający się Czarny Piątek to świetna okazja, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy i kupić topowe produkty w najatrakcyjniejszych cenach!

mdm®NT Sp. z o.o. O czym pamiętać przy termoizolacji?

O czym pamiętać przy termoizolacji? O czym pamiętać przy termoizolacji?

Woda to wróg budynku. Dlatego bronimy przed nią swoje domy coraz szczelniejszymi pokryciami dachowymi i coraz bardziej hydrofobowymi tynkami oraz zaprawami. Niestety uszczelnianie budynków niesie ze sobą...

Woda to wróg budynku. Dlatego bronimy przed nią swoje domy coraz szczelniejszymi pokryciami dachowymi i coraz bardziej hydrofobowymi tynkami oraz zaprawami. Niestety uszczelnianie budynków niesie ze sobą istotne ryzyko – uwięzienia wody wewnątrz budynku. Wody, która, jeśli nie zostanie odprowadzona na zewnątrz, może znacząco obniżyć standard życia mieszkańców, a w ekstremalnych przypadkach zagrozić samemu budynkowi.

Bricoman Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd....

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd. Rosnące ceny energii elektrycznej stanowią jeden z powodów, dla których inwestycja w tego typu technologie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Nowy system rozliczeń instalacji fotowoltaicznych stwarza kolejne możliwości. W jaki sposób właściciel instalacji rozlicza się z nadwyżki produkcji? Czym jest...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

GASPOL S.A. Ogrzewanie gazem płynnym

Ogrzewanie gazem płynnym Ogrzewanie gazem płynnym

Od prawie roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczonej dostępności niektórych źródeł energii oraz rosnących cenach. W wielu...

Od prawie roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczonej dostępności niektórych źródeł energii oraz rosnących cenach. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości w...

AS ENERGY Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt

Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że jako źródło ogrzewania najtańszy jest węgiel, potem gaz, a najdroższy jest prąd. Pojawienie się fotowoltaiki i kryzys energetyczny odwróciły tę zasadę. Dziś to prąd...

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że jako źródło ogrzewania najtańszy jest węgiel, potem gaz, a najdroższy jest prąd. Pojawienie się fotowoltaiki i kryzys energetyczny odwróciły tę zasadę. Dziś to prąd z fotowoltaiki jest najtańszy, a ceny węgla kamiennego biją rekordy.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Pompa ciepła

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.