Oprawy schodowe – kiedy stosować i jak wybrać?

Oświetlenie schodów to jeden z najważniejszych punktów aranżacji wnętrza, wpływający na jego estetykę oraz – co najważniejsze – bezpieczeństwo użytkowania. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie opraw schodowych i na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania lub montażu.
Oprawy schodowe – zalety
Kluczową zaletę opraw schodowych stanowi bezpieczeństwo płynące z ich stosowania. Dobrze oświetlone schody poprawiają widoczność po zmroku, nie wymuszając na nas ostrożnego chodzenia po omacku. Kwestia ta odgrywa kluczową rolę szczególnie w przestrzeniach zajmowanych przez dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne, zwłaszcza z poważnymi wadami wzroku bądź dolegliwościami upośledzającymi zdolność ruchową. Dzięki nim otrzymujemy pewność bezpiecznego stąpania po stopniach, niezależnie od pory dnia, zarówno w przestrzeniach publicznych czy komercyjnych, jak i prywatnych domach.
Choć mniej istotny, atrakcyjny design, wyróżniający oprawy schodowe, także jest ich dużą zaletą. W nowoczesnych aranżacjach ich obecność stanowi standard, świadczący o znajomości zasad estetyki i funkcjonalności. Ilość dostępnych w sprzedaży modeli pozwala z łatwością wybrać opcję, która idealnie wpasuje się w charakter wnętrza oraz materiał, z którego wykonane są stopnie. Dokładając do tego minimalny pobór energii i długą żywotność, zapewniane przez diody LED, otrzymujemy dość argumentów, by pod żadnym pozorem nie pomijać ich podczas projektowania oświetlenia.
Sprawdź ofertę opraw schodowych na https://lampoteka.pl/oprawy-schodowe
Rodzaje opraw schodowych
Przeglądając oferty sklepów internetowych, możemy spotkać się z następującymi rodzajami oświetlenia schodowego:
- oprawy schodowe podtynkowe – montowane w tradycyjnych puszkach montażowych,
- oprawy schodowe natynkowe – wpuszczane bezpośrednio do ściany lub konstrukcji schodów,
- oprawy pod schody – czyli oprawy liniowe, umieszczane w specjalnych profilach bądź frezach wykonanych w stopniach,
- kinkiety schodowe – charakteryzujące strumieniem świetlnym lekko skierowanym w dół, choć w sprzedaży znajdziemy też modele rozświetlające jednocześnie przestrzeń nad nimi.
Oprawy schodowe możemy podzielić jeszcze na modele zasilane standardowym napięciem 230 V lub 10 V, 12 V i 14 V wymagające zastosowania zasilacza. Wybrany rodzaj oprawy zależy przede wszystkim od możliwości montażowych i designu. Każdy z wymienionych typów opraw może być wyposażony w czujnik ruchu, automatycznie włączający oświetlenie w przypadku wykrycia obecności, bądź czujnik zmierzchu, reagujący na poziom jasności na zewnątrz. Dzięki tym funkcjonalnościom cieszą się one największą popularnością wśród architektów wnętrz.
Oprawy schodowe – jak wybrać?
Po wybraniu rodzaju oprawy, do zapewnienia idealnych warunków świetlnych i funkcjonalności trzeba przeanalizować poszczególne parametry danego modelu. W kwestii konstrukcji ważny pozostanie materiał, z którego wykonana jest obudowa. W większości z nich spotkamy się z wytrzymałym aluminium i stalą, wzbogaconymi o szkło klasyczne lub akrylowe. Oprawy wykonane w całości z plastiku nie będą optymalnym wyborem z racji ich wrażliwości uszkodzenia. Nie mniej istotna będzie klasa szczelności IP – zwłaszcza na zewnątrz, gdzie oświetlenie będzie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Pod względem zasilania możemy wybrać spośród klasycznych opraw na 230 V bądź modeli wymagających napięcia pracy 10 V, 12 V lub 14 V. Pamiętajmy, że będą one wymagały zakupu dodatkowego zasilacza, montowanego w puszce. Pobór prądu większości dostępnych na rynku opraw pozostaje minimalny dzięki zastosowaniu diod LED lub rzadziej żarówek halogenowych, dlatego nie będzie dla nas tak istotny.
Barwa światła oprawy schodowej będzie zależeć przede wszystkim od miejsca montażu. Oprawy o barwie ciepłej najlepiej sprawdzają się w domach, z kolei barwa zimna (6000K i więcej) najczęściej stosowana jest w budynkach biurowych, publicznych i komercyjnych. W obu przypadkach – o ile przepisy dotyczące oświetlenia nie mówią inaczej – możemy pokusić się o oprawy o barwie neutralnej 4000K, dające najbardziej uniwersalne światło.
Montaż i zakup opraw schodowych – o tym trzeba pamiętać
W przypadku, gdy zdecydowałeś się na oprawę bez czujnika ruchu lub zmierzchu, dobrze przemyśl lokalizację dolnego i górnego włącznika światła. W przypadku problemów z odpowiednim podłączeniem skorzystaj z usług fachowca.
Upewnij się, że światło precyzyjnie oświetla każdy stopień. Często zdarza się, że strumień pada pod niewłaściwym kątem, przez co nie uzyskujemy ani estetycznego wyglądu, ani wymaganej funkcjonalności. Optymalna odległość oprawy od podłoża wynosi na ogół 15–20 cm. Zwyczajowo montuje się je co drugi stopień, choć w przypadku modeli o większych wymiarach bądź wartości strumienia, możemy postawić na montaż co trzy schodki.
Stosując oprawy o niskim napięciu, pamiętaj o właściwym doborze zasilacza. Jego moc powinna być wyższa niż moc wszystkich opraw, które zamontujesz – w przeciwnym wypadku ryzykujesz jego szybkim uszkodzeniem. Zastosowanie go może ponadto wymagać kupna głębszych puszek łączeniowych, choć w większości przypadków sprawdzają się standardowe modele o średnicy Ø60 i głębokości ok. 43 mm.