EkspertBudowlany.pl

Jaki podkład wybrać pod panele winylowe?

Decora S.A. | 2020-11-02
fot. Decora

fot. Decora

Zapadła decyzja. Wybraliście do swojego nowego domu podłogę wykonaną z paneli winylowych. Jeśli zdecydowaliście się na panele winylowe montowane na click, musicie rozważyć jaki podkład podłogowy do nich dobrać. Na rynku jest wiele rodzajów podkładów. Różnią się materiałem, z którego są wykonane, właściwościami oraz ceną. Aby wybrać mądrze, najlepiej odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Wówczas podjęcie decyzji będzie bardzo łatwe.

treść sponsorowana

Pytania, na które musisz odpowiedzieć dobierając podkład podłogowy do paneli winylowych:

Jakiego rodzaju kupiliśmy winyle?

To kwestia podstawowa. Na rynku jest dostępnych co najmniej sześć kategorii produktów określanych jako panele winylowe. Najprostszym podziałem jest rozróżnienie paneli przez system montażu:

  • klejone – trwale związane z podłożem,
  • montowane w systemie pływającym – tzw. click – wymagają podkładu,

W przypadku paneli montowanych na klej mamy do dyspozycji dwa rodzaje: tzw. panele dryback oraz panele samoprzylepne. Te pierwsze mają od 2 do 2,5 mm grubości oraz są bardzo elastyczne. Wymagają idealnie przygotowanej posadzki, wylewki gładkiej jak stół. Kleje do LVT są bardzo mocne, a wysoka elastyczność paneli powoduje, że na powierzchni podłogi widoczna będzie każda niedoskonałość posadzki. Do ich położenia nie potrzebujemy stosować podkładu, chyba że zdecydujemy się układać je w systemie pływającym. Wiele osób się na to decyduje, ponieważ położenie takiego podkładu ma szereg zalet. Najlepiej wybrać wówczas podkład wykonany z PU/minerały + PET, lub modyfikowany XPSHD +PET. Ten drugi będzie nieco tańszy i w inny sposób będzie się układać (harmonijka).

Profesjonalny podkład do klejonych podłóg winylowych w systemie pływającym może być oznaczony np. jako FASTLAY. To prawdziwa rewolucja, która pozwala układać panele dryback bez konieczności stosowania kleju.

FASTLAY wyrównuje punktowe nierówności podłoża i zapewnia znaczną redukcję czasu montażu. Powierzchnia podkładu jest zintegrowana ze specjalną wzmacniającą siatką, która stabilizuje połączenie panel-podkład i sprawia, że podłoga jest trwała i komfortowa w użytkowaniu. To doskonały podkład dla pomieszczeń najintensywniej eksploatowanych – zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych. Niska wartość oporu cieplnego pozwala na efektywną i ekonomiczną pracę podłogowego systemu grzewczego.

Jeśli kupiliśmy panele winylowe montowane w systemie pływającym, wybór podkładów będzie znacznie szerszy.

Najnowocześniejsze na rynku panele winylowe mają sztywny, niezwykle trwały rdzeń, który świetnie przewodzi ciepło. Nazwa bierze się od angielskiego RIGID – sztywny, lub SPC (solid polimer core), co można przetłumaczyć jako sztywne panele. Posiadają wszystkie zalety paneli z PVC, ale wyeliminowana została ich główna wada. Panele SPC są stabilne wymiarowo – nie zmieniają wymiarów pod wpływem zmian temperatury.

Przykładem tego typu rdzenia jest HD Mineral Core, lity rdzeń wykonany na bazie naturalnych minerałów skalnych i nowoczesnych polimerów. Zapewnia wyjątkową trwałość na uderzenia oraz świetnie przewodzi ciepło. Stabilność wymiarowa pozwala na ułożenie do 200 m2 paneli, bez konieczności wprowadzania dylatacji. Nie trzeba więc stosować progów czy profili w drzwiach. Panele tego typu zyskały wielu zwolenników, a użytkownicy oprócz wyglądu i praktycznych aspektów chwalą przede wszystkim łatwość w utrzymaniu czystości i miłą strukturę. Taki produkt wymaga dobrania odpowiedniego podkładu, który z jednej strony zabezpieczy panel przed ewentualnymi mikrouszkodzeniami, a z drugiej zaś nie zniweczy zalet samych paneli. Gdy mamy już ustalone jaki rodzaj paneli winylowych zakupiliśmy, możemy przejść do kolejnego pytania.

Czy w domu jest podłogówka?

Jeśli mamy w domu ogrzewanie podłogowe, wybór dobrego podkładu jest bardzo ważny. Dzięki niemu możemy bowiem uzyskać podłogę, która będzie miałą dobre przewodnictwo cieplne, a co za tym idzie zaoszczędzimy sporo gotówki. Wśród podkładów polecanych na ogrzewanie podłogowe możemy wyróżnić:

1. Podkłady poliuretanowe-mineralne (PUM) to produkt z wyższej półki zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Idealny na ogrzewanie podłogowe. Wyróżnia się bardzo dobrą wytrzymałością na nacisk, w związku z czym idealnie sprawdza się w mocno eksploatowanych miejscach, np. w kuchni lub w przedpokoju. Ponadto podkłady mineralne charakteryzują się niskim oporem cieplnym, sprawdzą się zatem jako podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe. Doskonale przewodzą ciepło i zapewniają dobre wyciszenie.

2. Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) lepiej sprawdzają się przy eliminacji dźwięków uderzeniowych. Jeśli chodzi o redukcję hałasu kroków (RWS), wartości dla tych podkładów mieszczą się w przedziale 10–14%, co nadal jest wartością pozwalającą na słyszalną dla ucha redukcję odgłosu kroków. Dodatkowym argumentem może być stosunkowo niska cena. Jeśli chcemy ten rodzaj podkładu położyć na ogrzewanie podłogowe, pamiętajmy by podkład był możliwie cienki.

3. Podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) – materiał ten nie tylko doskonale przewodzi ciepło, ale także bardzo dobrze wycisza hałas kroków. Jednocześnie dobrze sprawdza się jako izolacja akustyczna dźwięków uderzeniowych, przy zachowaniu niewielkiej grubości podkładu. Jest to dobre rozwiązanie, ze średniej półki cenowej.

Czy mamy potrzebę wyciszenia pomieszczenia?

Od podłogi oczekujemy, by odznaczała się wysoką jakością, przyciągała uwagę niebanalnym wyglądem, była miła w dotyku oraz nie generowała niepotrzebnych dźwięków. Żeby zaoszczędzić sobie nerwów i poprawić jakość akustyczną mieszkania, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać skuteczny podkład podłogowy. Parametry, na które warto zwrócić uwagę, gdy zależy nam na komforcie akustycznym to tzw. hałas kroków (RWS) i dźwięki uderzeniowe (IS). Ten pierwszy najczęściej pochodzi po prostu od kroków. Natomiast dźwięki uderzeniowe przenikają przez strop i są słyszalne w pomieszczeniu poniżej tego, w którym ułożona jest podłoga.

Całkowite wyeliminowanie odgłosów użytkowania podłogi nie jest możliwe, ale można je znacznie zredukować wybierając odpowiedni podkład. Redukcję dźwięków związanych z podkładem producenci podają w przypadku hałasu kroków (RWS – Reflected Walking Sound) w procentach (%), lub w przypadku dźwięków uderzeniowych IS w decybelach (db). Im wyższa wartość jednego i drugiego parametru, tym lepiej dany produkt chroni nas przed denerwującymi dźwiękami.

Najlepsze z dostępnych na rynku podkładów mają RWS blisko 30%, a IS (dźwięki uderzeniowe) około 20 db. Poziom redukcji dźwięków mierzy się przy użyciu specjalnie do tego celu opracowanych metod badawczych (np. metoda EN 16205 CEN/TS 16354 dla RWS). Producenci profesjonalnych podkładów w swych badaniach korzystają z tych samych metod, którymi przy swych rekomendacjach posługuje się Europejskie Stowarzyszenie  Producentów Podłóg Laminowanych.

Czy ważny jest dla nas sposób układania podkładu?

Nie bez znaczenia jest także sam czas montażu i tutaj mamy bardzo krótki czas montażu w przypadku PUM – forma rolki – rozwija się jak wykładzina, jednym ruchem nogi. Jeszcze szybszy sposób, polecany przez fachowców to tzw. SMART, forma harmonijki, która pozwala nam 5-krotnie skrócić czas montażu w stosunku do podkładu w płytach. Na rynku dostępne są również podkłady zintegrowane 3w1 – które łączą w sobie podkład, folię paroizolacyjną i taśmę łączącą. To bardzo wygodne rozwiązanie, które jest coraz chętniej wybierane przez konsumentów.

Idealny podkład podłogowy pod winyle to taki który dobieramy pod nasze potrzeby.
Podkłady pod panele, poza tym, że zapewniają izolację cieplną i akustyczną, przedłużają też żywotność samych paneli i zapobiegają ich uszkodzeniom. Nie warto więc zastanawiać się, czy użyć podkładu, ale jaki podkład będzie najlepszy. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Do paneli winylowych mamy specjalne podkłady, które w nazwie najczęściej mają zaznaczone „LVT”. Ten skrót na opakowaniu oznacza, że podkład z całą pewnością jest przeznaczony do paneli winylowych.

Jakie podkłady nie nadają się pod panele winylowe?

1. Podkład korkowy
Dobrze znany wszystkim korek. Maty korkowe dobrze chronią przed przenikaniem zimna. Producenci podkładów korkowych twierdzą, że ich optymalna grubość to zaledwie 2 mm. Niestety, tak wąska warstwa podkładu ma też swoje wady. Przede wszystkim podkład korkowy się kruszy, dlatego nie chroni delikatnych zamków paneli winylowych. Absolutnie nie nadają się do łączenia z panelami winylowymi ani z ogrzewaniem podłogowym. Podkłady korkowe mają także raczej słabe właściwości akustyczne.
2. Podkład pod panele z tektury karbowanej
Rozsądek podpowiada, by w ogóle nie traktować tego materiału w kategoriach podkładów podłogowych. Tektura, nawet najwyższej jakości, nie jest w stanie zapewnić dobrej ochrony panelom. Chociaż materiał doskonale przewodzi ciepło, to jej parametry akustyczne są niskie. Cechą charakterystyczną tekturowych podkładów jest stosunkowo niewielka grubość, wynosząca zaledwie 2–3 mm. Taki materiał w żaden sposób nie jest w stanie ani ochronić paneli winylowych, ani wesprzeć ich najlepszych właściwości.
3. Podkład pod panele z gąbki  pianka PE
To jedno z najbardziej krytykowanych rozwiązań na rynku. Choć gąbka jest dość często wybieranym materiałem na podkłady pod panele, to jednak – ze względu na swoje parametry – nie jest ona zbyt skuteczna. Jej grubość jest stosunkowo mała, gdyż wynosi od 2 do 3 mm. Najważniejszą zaletą podkładów wykonanych z gąbki jest ich cena i niestety w niczym więcej nie można jej pochwalić. Bardzo niski współczynnik CS nie pozwala montować paneli z gąbki pod panele winylowe. Taka konstrukcja nie zapewni koniecznej stabilności panelom i będą się one szybko niszczyć.

Reasumując pod panele winylowe wybierajmy specjalne podkłady podłogowe oznaczone jako LVT. Skupmy się na cechach, które są dla nas najbardziej istotne i w ten sposób po rzeczowej analizie wybierzmy podkład najlepszy dla nas.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Modne płytki w łazience – czym je przykleić?

Modne płytki w łazience – czym je przykleić? Modne płytki w łazience – czym je przykleić?

Marzymy, aby nasze łazienki były piękne i z modnymi okładzinami na ścianach. Najnowszy trend to wykorzystanie wielkoformatowych płytek z gresu, najczęściej imitujących beton lub szlachetny marmur, do łask...

Marzymy, aby nasze łazienki były piękne i z modnymi okładzinami na ścianach. Najnowszy trend to wykorzystanie wielkoformatowych płytek z gresu, najczęściej imitujących beton lub szlachetny marmur, do łask wróciły też ozdobne mozaiki i heksagony. Wybierając płytki pamiętajmy o dobraniu do nich odpowiedniego kleju.

Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami REGULUS®-system

Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami REGULUS®-system Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami REGULUS®-system

Pojawienie się na rynku techniki grzewczej pomp ciepła i grzejników rewersyjnych REGULUS®-system REVERS spowodowało, że układ centralnego ogrzewania może być również układem centralnego chłodzenia. Jest...

Pojawienie się na rynku techniki grzewczej pomp ciepła i grzejników rewersyjnych REGULUS®-system REVERS spowodowało, że układ centralnego ogrzewania może być również układem centralnego chłodzenia. Jest to możliwe bez dodatkowych kosztów czy tworzenia dodatkowych instalacji. Reversy są grzejnikami o bardzo małej bezwładności cieplnej i dużej powierzchni wymiany ciepła, cechy te warunkują ich efektywność w niskiej temperaturze zasilania. Mogą tworzyć łatwo sterowalny i elastyczny system grzewczo-chłodzący,...

Pleśń nie ma szans z zestawem przeciwpleśniowym V4heat

Pleśń nie ma szans z zestawem przeciwpleśniowym V4heat Pleśń nie ma szans z zestawem przeciwpleśniowym V4heat

Pleśnie rozprzestrzeniają się w powietrzu w pomieszczeniu za pomocą zarodników, przy czym szczególnie wilgotne obszary w pomieszczeniach są dla nich idealną pożywką. Wszędzie tam, gdzie ciepłe powietrze...

Pleśnie rozprzestrzeniają się w powietrzu w pomieszczeniu za pomocą zarodników, przy czym szczególnie wilgotne obszary w pomieszczeniach są dla nich idealną pożywką. Wszędzie tam, gdzie ciepłe powietrze styka się z zimną ścianą, wilgoć zawarta w powietrzu pomieszczenia osadza się w postaci kondensatu, co stanowi doskonałe podłoże dla pleśni. Niewymagające zarodniki pleśni potrzebują oprócz wilgoci jedynie substancji odżywczych, takich jak np. kurz domowy. Inne czynniki, takie jak temperatura, wartość...

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać? Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska...

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska lub bardzo niska akumulacyjność ciepła. Jak skutecznie je ogrzewać i jaki system wybrać?

Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym

Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym

Jak wygląda instalacja klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Czy można zamontować urządzenie na ścianie budynku czy tylko na balkonie? Co trzeba wiedzieć, planując założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu...

Jak wygląda instalacja klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Czy można zamontować urządzenie na ścianie budynku czy tylko na balkonie? Co trzeba wiedzieć, planując założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu i jak dobrać moc urządzenia do powierzchni lokalu?

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność...

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność pomp ciepła stosowanych w obiektach rezydencyjnych znacznie wzrosła. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie rozważają pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo...

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo redukuje echo, poprawia akustykę w pomieszczeniach oraz pochłania zapachy i oczyszcza powietrze.

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też...

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też odporne na wilgoć i zabezpieczają przed nią naszą łazienkę. Prawda jednak jak zwykle leży pośrodku. O ile płytki zapobiegają wnikaniu wilgoci w podłoże, o tyle fugi stosowane w parze z nimi nie stanowią już 100-procentowej bariery dla wody.

7 niezawodnych produktów do każdego remontu

7 niezawodnych produktów do każdego remontu 7 niezawodnych produktów do każdego remontu

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy...

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy i gwarancja wysokiej jakości.

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej...

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej stajemy się zmęczeni lub nawet poirytowani, mamy też problemy z koncentracją.

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku...

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku – mogą ją wysmuklać, eksponować detale. Ponadto kolory na elewacji powinni pasować do otoczenia domu i innych elementów wykończenia, np. dachu, stolarki okiennej, drzwi.

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem...

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem „Poradnik Remontowy”, w których krok po kroku pokazuje, jak samodzielnie wykonać mały remont lub prostą naprawę.

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym...

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym wskaźnikiem zawartości szkodliwych substancji jest grupa tlenków azotu (NOx). Nowa wysokowartościowa, bitumiczna papa wierzchniego krycia BauderKARAT Air+ przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu? Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać...

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać licznik prądu na siebie. Jak to zrobić najszybciej i w najwygodniejszy sposób? I ile to właściwie będzie kosztowało? Sprawdź!

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić? Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu...

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu tego typu urządzeń, poznaj ich rodzaje. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniego rozwiązania do domu, firmy, czy magazynu!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.