EkspertBudowlany.pl

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Bricoman | 2020-05-18

Trudno znaleźć popularniejszy materiał wykorzystywany przy remontach niż płytki. Nie wystarczy jednak wybrać odpowiedniego ich rodzaju. Bardzo ważna jest także zaprawa klejowa i to właśnie jej dobór ma kluczowe znaczenie.

treść sponsorowana

Płytki doskonale sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Tego rodzaju materiał jest estetyczny, a do tego łatwy w montażu. Należy jednak pamiętać, że niejednokrotnie płytki wystawiane są na działanie niskiej lub wysokiej temperatury, a także na dużą wilgotność. Dlatego właśnie warto dobrać do płytek odpowiednią zaprawę klejową. Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb. Do montażu wewnątrz pomieszczeń płytek w formatach mniejszych niż 30x60 cm wystarczającym materiałem jest klej podstawowy o parametrze C1; montaż większych formatów wewnątrz oraz na zewnątrz wymaga już stosowania kleju elastycznego o parametrze C2. W ostatnim czasie popularne stały się płytki wielkoformatowe w rozmiarze 60x120, czy 120x204. Do montażu produktów tego typu niezbędne będzie zastosowanie kleju wysokoodkształcalnego z parametrem S1 lub S2. Instalując z kolei kamień naturalny należy pamiętać, by zastosować klej elastyczny w kolorze białym, co pozwala uniknąć powstania przebarwień na licu materiału po jego montażu.

Co to jest zaprawa klejowa?

Zarówno popularna zaprawa klejowa Atlas, jak i inne służą do łączenia różnych elementów budowlanych. W naszym poradniku skoncentrujemy się na kleju do płytek. Używa się go bowiem do układania płytek na posadzce i na ścianie.

Zaprawa klejowa do płytek to mieszanka spoiwa cementowego, kruszyw, a także różnych środków modyfikujących służąca do łączenia różnych materiałów budowlanych. Przy zakupie takiego kleju należy zwrócić na jego przyczepność, odkształcalność oraz mrozoodporność.

Rodzaje klejów do płytek

Zaprawy klejowe do płytek muszą być produkowane zgodnie z europejską normą PN EN 12004. To właśnie te przepisy klasyfikują kleje i dzielą je na różne typy. Dzięki nim można dobrać odpowiednią zaprawę do konkretnych potrzeb.

Zgodnie z w/w normą zaprawy klejące dzieli się ze względu na typ i ze względu na klasę. Różnicując wg składu chemicznego kleje dzielimy na:

 • C – cementowe,
 • D – dyspersyjne,
 • R – reaktywne (na bazie żywic syntetycznych: poliuretanowych i epoksydowych).

Ze względu na parametry techniczne wyróżnia się:

Ze względu na odkształcalność kleje dzieli się na:

 • S1 – odkształcalne w przedziale od 2,5 mm do 5 mm (np. na tarasy, balkony);
 • S2 – wysoce odkształcalne, powyżej 5 mm.

Kolejny podział dotyczy parametrów dodatkowych zaprawy klejowej:

 • F – klej szybkowiążący;
 • T – klej o zmniejszonym spływie (np. na ściany);
 • E – klej o dłuższym czasie otwartym (możliwość montażu płytek na zaaplikowanej zaprawie w czasie do min 30-35 minut).

Parametr

Cechy

Normalnie wiążący (C1)

Kleje podstawowe, o bazowych parametrach wiązania płytki z podłożem. Zalecane do prostych prac oraz dobrze przygotowanych podłoży

Podwyższone parametry (C2)

Kleje elastyczne, oparte na składnikach zapewniających wysoką przyczepność płytek nawet do najbardziej wymagających podłoży

Szybkowiążący

Kleje, które szybko spajają płytkę z podłożem i umożliwiają spoinowanie (fugowanie) płytek oraz umożliwiają ruch pieszych ok 4 godz po montażu materiału

Zmniejszony spływ (T)

Kleje, które nie osuwają się na pionowej powierzchni o po montażu płytek

Wydłużony czas otwarty €

Kleje, które po nałożeniu na powierzchnię nawet po 30-35 min zachowują parametry przyczepności

Odkształcalny (S1 lub S2)

Kleje, które płynnie „dopasowują” się po montażu do zmian w naprężeniach powierzchni

Symbol C – kleje cementowe

Klej do płytek cementowy może mieć w składzie zarówno cement szary, jak i biały. Oprócz cementu w kleju C znajdują się także wypełniacze mineralne, polimery oraz środki modyfikujące. Przed użyciem zaprawa cementowa musi zostać zmieszana z wodą.

Klej żelowy do płytek

Nowym rozwiązaniem na rynku jest klej żelowy do płytek na bazie żelu krzemianowego. Przykładem takich produktów są zaprawy Atlas Geoflex, Adesilex P9 biały Mapei, czy H40 biały Kerakoll.

To wysoko elastyczny klej, którym można łatwo łączyć zarówno materiały nasiąkliwe, jak i nienasiąkliwe. Taki klej doskonale sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych, jak np. mocno nasłoneczniony taras czy balkon (temperatura do +35ºC), przy ogrzewaniu podłogowym, przy klejeniu płytek na podłożu OSB itp. Klej żelowy może być używany do każdego rodzaju płytek. Nie ma niebezpieczeństwa spływu nawet przy bardzo dużych formatach (pod warunkiem, że dodatkowo ma parametr odkształcalności S1)

Zalety stosowania kleju żelowego:

 • odpowiedni do różnego rodzaju powierzchni (np. betonowych, cementowo-wapiennych, drewnopochodnych, karton-gipsowych).
 • uniwersalność – do stosowania w każdym miejscu (np. taras, basen, elewacje, balkon, łazienka, kuchnia).
 • sprawdza się na najtrudniejszych podłożach (np. szkło, OSB, hydroizolacje, stare płytki).
 • można go wykorzystać do każdego rodzaju i formatu płytek (w przypadku formatu 60x120 cm oraz większych zalecany jest dodatkowo parametr S1)

Jak stosować klej żelowy do płytek?

Taka zaprawa, jak np. klej Atlas Geoflex lub H40 biały, pozwala łatwo dostosować konsystencję kleju do potrzeb (wody zarobowe). Jaka jest grubość kleju pod płytki w przypadku zaprawy żelowej? Warstwa kleju nie powinna być mniejsza niż 2 mm, ale nie może przekraczać 15 mm. Jeśli natomiast zastanawiamy się, ile kg kleju na m2 płytek trzeba średnio zużyć, wystarczy sprawdzić dane na opakowaniu od producenta. Na przykład, w przypadku kleju żelowego Atlas Geoflex, będzie to 1,3-3 kg/m2. Warto dodać, że na płytki przyklejone zaprawą żelową można wejść już po 12 godzinach.

Wytrzymałość kleju

Wytrzymałość kleju żelowego wynosi 1 N/mm2. To oznacza, że po zastygnięciu tworzy on bardzo trwałą i twardą spoinę. Dzięki takim właściwościom kleju żelowego również płytki będą trwałe i zostaną bardzo solidnie przyczepione do podłoża.

Zestawienie parametrów klejów cementowych w funkcji ich zastosowania oraz użyteczności

Klasa Kleju

Parametry

Zastosowanie

C1

Klej cementowy, normalnie wiążący

Układanie płytek w formatach mniejszych niż 30x60 na dobrze przygotowanym podłożu wewnątrz budynków; zalecany głównie do płytek o niewielkich rozmiarach do łazienek.

C1T

Klej cementowy, normalnie wiążący, o zmniejszonym spływie

Układanie płytek o niewielkich rozmiarach na ścianie oraz podłodze wewnątrz budynków. Podłoże powinno być dobrze przygotowane (równe, bez zabrudzeń, zagruntowane). Lepszy komfort pracy niż w przypadku klejów o parametrze C1 dzięki parametrowi T (zmniejszony spływ)

C1TE

Klej cementowy, normalnie wiążący, o zmniejszonym spływie oraz wydłużonym czasie otwartym

Jak wyżej plus możliwość nałożenia zaprawy klejowej na większą powierzchnię dzięki parametrowi E (wydłużony czas otwarcia)

C2T

Klej cementowy o podwyższonych parametrach, o zmniejszonym spływie

Klej elastyczny zalecany do płytek we wszystkich rozmiarach mniejszych niż 60x120; 120x120. Możliwość montaży wewnątrz i na zewnątrz, przy czym przy montaży na zewnątrz podłoże musi być dobrze przygotowane i w małym stopniu narażone na działanie czynników atmosferycznych. Nadaje się do drobnych inwestycji: C1korytarze, sklepy, obiekty Ho-Re-Ca, garaże, kotłownie oraz piwnice.

C2TE

Klej cementowy o podwyższonych parametrach, o zmniejszonym spływie oraz wydłużonym czasie otwartym

Jak wyżej plus możliwość nałożenia zaprawy klejowej na większą powierzchnię dzięki parametrowi E (wydłużony czas otwarcia)

C2TES1 oraz C2TES2

Klej cementowy o podwyższonych parametrach, o zmniejszonym spływie oraz wydłużonym czasie otwartym, odkształcalny

Klej elastyczny odkształcalny, zalecany na płytki w formatach 60x120 i i większych; „trudne” powierzchnie, które podlegają „odkształceniom”: balkony, tarasy, otoczenie domu (miejsca narażone na wysoką ekspozycję i działanie czynników atmosferycznych), baseny, płyty OSB, montaż „płytki na płytkę”

D1TE

Klej dyspersyjny, o zmniejszonym spływie oraz wydłużonym czasie otwartym

Kleje gotowe, o wysokiej elastyczności oraz wysokich parametrach komfortu pracy (zmniejszony spływ, wydłużony czas otwarcia). Nadają się do każdego rodzaju płytek

Symbol D – kleje dyspersyjne

To kleje na bazie mieszaniny spoiw organicznych. Przyjmuje ona postać wodnej dyspersji polimerowej organicznych dodatków i mineralnych wypełniaczy. Zaprawy D są niezwykle elastyczne, dzięki czemu nadają się idealnie na podłoża o wysokiej odkształcalności. Takie kleje nie muszą być z niczym mieszane, kupowane są gotowe do użycia.

Symbol R – kleje żywiczne

Kleje żywiczne występują w dwóch odmianach – poliuretanowej i epoksydowej. Tego rodzaju zaprawy charakteryzują się bardzo dużą przyczepnością, a do tego są wodoszczelne. Wszystko to sprawia, że kleje żywiczne idealnie sprawdzają się na powierzchniach narażonych na działanie wody. Takie zaprawy mogą być jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe.

Cena zaprawy klejowej

Jaka jest cena kleju do glazury? Koszt zakupu zależy od rodzaju zaprawy i od jej marki, a także od wielkości opakowania. Na przykład za 22,5 kg worek trzeba zapłacić od 20,90 zł do 50 zł. Przed zakupem należy określić orientacyjne zużycie zaprawy, co pozwoli wyliczyć całkowity koszt kleju. Na zużycie kleju wpływają różne czynniki. Pierwszy z nich to format płytek (do większych potrzebna jest grubsza warstwa zaprawy). Kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, to podłoże. Jeśli zostało odpowiednie wyrównane, zużyje się mniej kleju. Rodzaj zaprawy wpływa także na grubość warstwy. Więcej kleju zużywa się do płytek montowanych na zewnątrz niż we wnętrzach.

Wybór odpowiedniej zaprawy klejowej ma kluczowe znaczenie dla właściwego montażu płytek i trwałości tego montażu. Duży wybór klejów do płytek na rynku sprawia, że bez problemu można znaleźć właściwą zaprawę do konkretnych prac montażowych.

Materiał powstał we współpracy z Bricoman.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

 • Michał Michał, 22.05.2020r., 12:35:19 Z doświadczenia mogę powiedzieć, że odpowiedni dobór kleju do płytek ma szczególne znaczenie przy pracach na zewnątrz budynku np. na balkonie czy tarasie, gdzie warunki pogodowe (opady, deszcz, śnieg, grad ale też zmienna temperatura) mogą wpływać na żywotność płytek. Ale artykuł fajny, na pewno przydatny!
 • Stefan80 Stefan80, 25.05.2020r., 22:11:34 Bardzo przydatny artykuł. W tym roku z powodu przymusowego siedzenia w domu, zabrałem się za remont. W trakcie stanąłem przed trudnym wyborem odpowiedniego kleju do płytek. ehhh
 • Janek Cegiełka Janek Cegiełka, 25.05.2020r., 22:17:55 Dobrze piszecie. Żona wymyśliła duże płytki w łazience, bo taka moda. Przyszedł fachowiec i nie dal tego kleju elastycznego i wyszła katastrofa.
 • MarkTwain MarkTwain, 25.05.2020r., 22:22:14 Czyli przy układaniu płytek przerzucamy się na klej żelowy. Dzięki za nowinkę :D
 • Bartosz Bartosz, 25.05.2020r., 23:59:39 Trzeba przyznać, że tak solidnego kompendium wiedzy to się nie spodziewałem :) Teraz przynajmniej będę wiedział, jak się zabierać do płytek, bo remont już za pasem.
 • jura65 jura65, 26.05.2020r., 16:58:42 To się nazywa fachowe zestawienie. Bardzo pomocny artykuł. Chylę czoła!
 • Zbyszek Zbyszek, 26.05.2020r., 17:03:37 Kleje żywiczne - nie słyszałem. Narobiło się tego, istny gąszcz. Warto poczytać, by być na bieżąco.
 • Marek Marek, 26.05.2020r., 23:19:20 Pierwszy raz słyszę o kleju żelowym. Wydaje się po opisie, że warto go będzie wypróbować.
 • Monika Monika, 26.05.2020r., 23:24:47 A co w sytuacji, jak wybiorę zły klej do płytek i już je przykleję? Czy to oznacza, że mam je zrywać czy może obserwować, jak się zachowują?
 • Jacek Jacek, 26.05.2020r., 23:30:58 Ja ze swojej strony dodam, że dobry klej do płytek to podstawa, jeżeli chce się pracować w wykończeniówce. Korzystałem z rozwiązać Bricomana i jestem w pełni zadowolony.
 • Adam Adam, 26.05.2020r., 23:33:23 Korzystałem ostatnio z kleju żelowego przy okazji remontu, szczerze mogę polecić. Kompleksowy artykuł, brawa dla twórcy.

Najnowsze produkty i technologie

Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości?

Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości? Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości?

Projektując dowolne urządzenie elektroniczne prędzej czy później staniemy przed wyborem odpowiedniej obudowy. Obudowy uniwersalne występują w wielu wersjach i wymiarach. Dostępne są zarówno obudowy plastikowe,...

Projektując dowolne urządzenie elektroniczne prędzej czy później staniemy przed wyborem odpowiedniej obudowy. Obudowy uniwersalne występują w wielu wersjach i wymiarach. Dostępne są zarówno obudowy plastikowe, jak i obudowy metalowe. Materiał, z którego wykonana jest obudowa do elektroniki to jednak tylko jeden z istotnych parametrów. Pozostałe to kształt, wymiar, klasa szczelności, a czasem nawet kolor.

Kurki kulowe F-Comfort

Kurki kulowe F-Comfort Kurki kulowe F-Comfort

Kurki kulowe, nazywane także zaworami kulowymi, należą do tej grupy produktów, których nie widać w codziennym użytkowaniu instalacji, i w przypadku których walory wizualne są drugoplanowe, a decydujące...

Kurki kulowe, nazywane także zaworami kulowymi, należą do tej grupy produktów, których nie widać w codziennym użytkowaniu instalacji, i w przypadku których walory wizualne są drugoplanowe, a decydujące znaczenie mają aspekty użytkowe oraz parametry techniczne. W praktyce zawory te są jednak jednymi z najbardziej powszechnie stosowanych urządzeń armatury instalacyjnej, występując w wielu rodzajach i średnicach nominalnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Porządne schody często postrzegane są jako wizytówka domu lub piętrowego mieszkania, jednak trzeba pamiętać, że dla uzyskania idealnego efektu równie istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

Porządne schody często postrzegane są jako wizytówka domu lub piętrowego mieszkania, jednak trzeba pamiętać, że dla uzyskania idealnego efektu równie istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji

Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji

Dwupoziomowe mieszkania to trend, który coraz częściej powraca w nowoczesnym budownictwie. W latach 70. i 80. próbowano aranżować takie mieszkania w wielkiej płycie, spotkać je można było oczywiście w...

Dwupoziomowe mieszkania to trend, który coraz częściej powraca w nowoczesnym budownictwie. W latach 70. i 80. próbowano aranżować takie mieszkania w wielkiej płycie, spotkać je można było oczywiście w starszych kamienicach. Dzisiaj mieszkanie dwupoziomowe można kupić zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Dla klientów deweloperów to możliwość zakupu dodatkowego piętra za nieco niższą cenę. W przypadku rynku wtórnego także można liczyć na atrakcyjne oferty. Przede wszystkim liczą się jednak...

Remont nieruchomości a kredyt firmowy

Remont nieruchomości a kredyt firmowy Remont nieruchomości a kredyt firmowy

Kredyt firmowy jest przyznawany na ściśle określone lub dowolne cele, ale związane z prowadzoną działalnością. Czy to oznacza, że nie można sfinansować nim prywatnych wydatków, na przykład zakupu lub remontu...

Kredyt firmowy jest przyznawany na ściśle określone lub dowolne cele, ale związane z prowadzoną działalnością. Czy to oznacza, że nie można sfinansować nim prywatnych wydatków, na przykład zakupu lub remontu nieruchomości mieszkalnej? Jeśli nie, to skąd najlepiej jest wziąć środki na takie inwestycje?

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym...

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym dodawanym do zaprawy murarskiej.

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej? Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym...

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.

Wapno - naturalne i zdrowe

Wapno - naturalne i zdrowe Wapno - naturalne i zdrowe

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili

Dzięki domowemu przyrządzeniu posiłków można stosunkowo łatwo i skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Pozwala to też poprawić jakość spożywanych posiłków. Nie ma się jednak co oszukiwać, przyrządzenia nowych...

Dzięki domowemu przyrządzeniu posiłków można stosunkowo łatwo i skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Pozwala to też poprawić jakość spożywanych posiłków. Nie ma się jednak co oszukiwać, przyrządzenia nowych dań każdego dnia może być męczące. Osoby spędzające większość czasu poza domem, np. w pracy czy na uczelni, mogą też z trudem wygospodarować na to czas. Dobrym rozwiązaniem jest więc przygotowanie większej ilości oraz schowanie do lodówki lub zamrożenie tego, co zostanie. Dzięki odpowiedniej kuchence...

Płyta warstwowa w roli głównej

Płyta warstwowa w roli głównej Płyta warstwowa w roli głównej

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa,...

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa, taka jak ta użyta do budowy zakładów Chipita w Tomaszowie Mazowieckim.

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV?

Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV? Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV?

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej osób rozumie potrzebę dbania o środowisko i dostrzega korzyści płynące z montażu paneli PV. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia jednak,...

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej osób rozumie potrzebę dbania o środowisko i dostrzega korzyści płynące z montażu paneli PV. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia jednak, że czasem trudno nam wybrać najwłaściwszy dla siebie produkt. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF?

Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF? Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF?

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji – stanowią jeden z ważnych elementów aranżacji domu, a ponadto oddzielają wnętrza, chronią przed hałasem i zapewniają domownikom intymność. Podczas zakupów...

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji – stanowią jeden z ważnych elementów aranżacji domu, a ponadto oddzielają wnętrza, chronią przed hałasem i zapewniają domownikom intymność. Podczas zakupów warto kierować się więc nie tylko estetyką, ale również ich solidnością. Dzięki temu posłużą przez długi czas i dopełnią wystrój mieszkania.

Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem

Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem Inspiracje i pomysły na nowoczesny taras przed domem

Latem taras jest jednym z najważniejszych miejsc w domu. To przestrzeń, która kojarzy się z wypoczynkiem, dlatego powinna być wygodna i przytulna. Najistotniejszym elementem przestrzeni tarasowej jest...

Latem taras jest jednym z najważniejszych miejsc w domu. To przestrzeń, która kojarzy się z wypoczynkiem, dlatego powinna być wygodna i przytulna. Najistotniejszym elementem przestrzeni tarasowej jest odpowiednia nawierzchnia, gdyż stanowi ona bazę całego projektu.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.