EkspertBudowlany.pl

Wymiana stropów

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu. Budynki te zwykle posiadają stropy o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Fundamenty wykonywane pod takimi obiektami najczęściej były zaprojektowane pod kątem lekkich ogólnodostępnych wówczas rodzajów stropów. Konstruktorzy, po ocenie stanu technicznego budynku, najczęściej decydują się na drogie i ryzykowne wzmocnienia istniejących fundamentów lub stosują możliwie najlżejszy system stropowy. Technologia stropów opartych na belkach strunobetonowych bardzo dobrze wpisuje się w temat wymiany stropów w budynkach istniejących. Dzięki dużej wytrzymałości głównych elementów konstrukcyjnych możliwy jest montaż stropów bez konieczności bruzdowana całej ściany konstrukcyjnej.

treść sponsorowana

Jeśli mówimy o wzmocnieniu lub wymianie elementów konstrukcyjnych w budynkach liczących sobie sto i więcej lat, mamy na myśli przede wszystkim wzmocnienie fundamentów, wymianę konstrukcji dachowej wraz z pokryciem oraz wzmocnienie lub wymianę stropów.

Ta ostatnia czynność jest niezwykle istotna ze względu na ingerencję we wspomnianą konstrukcję budynku, a także zakres prac oraz dobór bezpiecznej i wygodnej technologii. Tu z pomocą przychodzą prefabrykowane, drobnowymiarowe elementy konstrukcyjne – stropy gęstożebrowe, a w szczególności te wykorzystujące technologię sprężania. Z jednej strony ich ogromną zaletą jest łatwość montażu, możliwość ich ręcznego instalowania czy też spora elastyczność już podczas układania. Z drugiej strony dzisiejsze gęstożebrowe stropy sprężone pozwalają na przenoszenie większych obciążeń, rozkładanie na większych niż dawniej rozpiętościach czy też stosowanie na wymagających i skomplikowanych układach.

W budynkach zabytkowych najczęściej stosowanym rodzajem stropów są belkowe stropy drewniane.

Dowiedz się więcej >>

Mimo, iż w wielu przypadkach ich przekroje są wystarczające i po odpowiednim wzmocnieniu mogłyby jeszcze służyć w budynku, to najczęściej końce drewnianych belek zakotwionych w ścianach ulegają procesom butwienia, co znacznie osłabia nośność takich stropów. Jest to jednocześnie jednym z głównych powodów podjęcia decyzji o ich wymianie. Inne, choć równie istotne czynniki, to m.in. konieczność wymiany podłóg, poszycia i wypełnienia między belkowego, a także kwestia akustyki czy zabezpieczenia ogniowego

Do niedawna typem stropów stosowanym najcześciej jako zamiennik dla drewnianych konstrukcji w starych budynkach były stropy oparte na belkach stalowych z wypełnieniem w postaci płyt WPS lub płyt żelbetowych klasycznych lub na szalunkach traconych. Rozwiązanie to okazuje się jednak ciężkie, nierzadko kłopotliwe w montażu, a także stosunkowo drogie. Betonowe belki sprężone są lżejsze i często znacznie łatwiejsze w montażu. Masa metra bieżącego takiej belki to 15–21 kg – to nawet kilkukrotnie mniej od belki stalowej. 

Montaż takich belek w najpowszechniejszych rozpiętościach odbywa się w sposób ręczny. Niejednokrotnie gęsta zabudowa i brak możliwości podania towaru dźwigiem z ulicy wymuszają na ekipach montażowych wnoszenie towaru klatkami schodowymi, co jest wykonalne przy użyciu belek sprężonych stropów gęstożebrowych.

Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów >>

Zastosowanie układów belkowych przy wymianie stropów pozwala wyeliminować jeden z bardziej pracochłonnych etapów prac – bruzdowanie ścian. Montując belki prefabrykowane wystarczy wykuć gniazda w ścianach o rozstawach takich jak rozstawy belek stropowych. Alternatywą dla tradycyjnego wykuwania gniazd montażowych jest wykonywanie otworów montażowych za pomocą otwornicy o średnicy ok. 20 cm.

W systemach oferowanych przez firmę RECTOR Polska istnieje ponadto możliwość wykonania wieńca cofniętego na pierwszym rzędzie pustaków. Stosując niższe wypełnienia skrajne uzyskamy przestrzeń, w której możliwe będzie zastosowanie dwu- lub czteroprętowego wieńca spinającego i usztywniającego strop. Jest to rozwiązanie nie tylko zalecane, ale i często stosowane przez projektantów konstrukcji.

A co z podciągami?

W sytuacji gdy geometria pomieszczenia wymaga zastosowania dodatkowego elementu konstrukcyjnego takiego jak podciąg, można system stropowy połączyć zarówno z podciągami żelbetowymi wykonywanymi na budowę, jak i podciągami sprężonymi PPR lub elementami stalowymi. Gdy od konstrukcji budynku wymagane jest ograniczenie wysokości podciągów, można ukryć je w grubości stropu lub zastosować nadciągi.

Belka sprężona posiada wystające sploty, co przy odpowiednim dozbrojeniu pozwala na wykonanie nadproża, podciągu ukrytego lub nadciągu zlicowanego od spodu z płaszczyzną sufitu.

Zapraszamy do współpracy >>

Co zrobić, gdy nie ma jak podeprzeć stropu podczas montażu?

Zarówno system stropowy RECTOBETON, jak i RECTOLIGHT pozwalają przy odpowiednich założeniach projektowych na wykonanie stropu do rozpiętości ok. 5,5 m bez użycia podpór montażowych. Rozwiązanie takie stosowane jest w przypadku, gdy nie ma możliwości podparcia stropu (bardzo wysokie pomieszczenie lub zbyt słaby strop poniżej stropu wymienianego).

W szczególnych przypadkach, gdy wymianie ulega strop zabytkowy, często pokryty malowidłami i sztukaterią, stosowanie montażu bezpodporowego jest nieuniknione. Przy odpowiednim montażu systemu RECTOLIGHT można spróbować zmniejszyć wysokość całego stropu przez  montaż belek pomiędzy istniejącymi elementami. Charakterystyczna geometria paneli RECTOLIGHT pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni w przekroju stropu wynoszącej w zależności od wielkości panela od 7 do 14 cm, dzięki czemu nowo projektowany strop może być montowany poniżej górnej krawędzi stropu istniejącego.

Jakie wypełnienie pomiędzy belkami?

Mimo iż belka stropowa jest elementem konstrukcyjnym odpowiadającym za niemal wszystkie parametry wytrzymałościowe gotowej konstrukcji stropowej, nie możemy zapominać o wypełnieniach międzybelkowych. Zdecydowana większość stropów gęstożebrowych posiada wypełnienie w postaci pustaków, najczęściej betonowych jak przypadku systemu Rectobeton.

Na rynku występują również tzw. lekkie wypełnienia, np. system Rectolight z oferty firmy RECTOR Polska. Korzyści z jego zastosowania są szczególnie widoczne w przypadku użycia go przy wymianach stropów w istniejących budynkach. Atuty te można podzielić na trzy grupy: konstrukcyjne, wykonawcze oraz logistyczne.

Najważniejszą zaletą konstrukcyjną tego rodzaju wypełnień jest ograniczenie ciężaru własnego stropu poprzez niemal całkowite wyeliminowanie pustaków betonowych. Uśredniona masa 1 m2 paneli RECTOLIGHT nie przekracza 10 kg, co jest wartością kilkukrotnie mniejszą od masy 1 m2 wypełnień betonowych. Sam zaś ciężar gotowego stropu z tego rodzaju wypełnieniem rozpoczyna się już od niespełna 175 kg/m2, by przy rozpiętości 6 m osiągać zaledwie 270 kg/m2. To bardzo ważne w przypadku budynków istniejących, w których kwestia wzmacniania fundamentów wiąże się z dużymi nakładami pracy, jest też czasochłonna i kosztowna.

Najważniejszą zaletą z grupy wykonawczych jest lekkość, łatwość i szybkość montażu stropów belkowo-pustakowych, a w szczególności systemu RECTOLIGHT. Waga jednego panela o długości 133 cm to zaledwie 4,6 kg co sprawia, że ich montaż pomiędzy belkami sprężonymi przebiega nie tylko łatwo, ale i bardzo sprawnie. Po rozłożeniu belek, rozłożenie paneli wraz z ich wniesieniem na kolejne piętra kamienicy nie zajmuje ekipie wykonawczej więcej niż jeden dzień. Sam montaż odbywa się poprzez układanie paneli na stopkach belek sprężonych, jeden za drugim na specjalnie wyprofilowanych zakładach.

Niezwykle ważnym czynnikiem podczas wykonywania renowacji jest również logistyka oraz składowanie materiałów na budowie tak, aby zajęły możliwie jak najmniej miejsca. Panele RECTOLIGHT są paletyzowane w ilościach do 130 szt./paleta co sprawia, że na jednej palecie mieści się nawet do około 130 m2 wypełnień stropowych.

Ma to ogromne znaczenie nie tylko jeśli chodzi o niewielką ilość zajmowanego na budowie miejsca, ale również w kontekście ograniczenia liczby dostaw, które nie zawsze mogą odbywać się sprawnie, szczególnie gdy budynek położony jest w ścisłym centrum miasta. Różnice najlepiej obrazuje poniższa grafika, gdzie porównano wypełnienie potrzebne dla stropu o powierzchni ok. 100 m2.

A co z kanałami wentylacji mechanicznej?

Wentylacja mechaniczna w budynkach mieszkalnych zagościła już na dobre. Najpopularniejsze systemy kanałów wentylacji mechanicznej opierają się na elastycznych kanałach polietylenowych lub sztywnych kanałach stalowych.

Pierwsze rozwiązanie można stosować zarówno na stropie (w warstwie styropianu akustycznego), jak i pod stropem (w przestrzeni instalacyjnej pomiędzy konstrukcją stropu a sufitem podwieszanym). Drugie rozwiązanie  ze względu na duże przekroje kanałów stalowych  najczęściej wykonywane jest pod stropem. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu wysokości budynku lub pomieszczenia, można zastosować strop sprężony gęstożebrowy RECTOR, dzięki któremu możemy część instalacji ukryć w grubości stropu.

Częściowe ukrycie instalacji w grubości stropu jest możliwe zarówno w przypadku zastosowania systemu RECTOBETON, jak i RECTOLIGHT. Różnica polega na tym, że w przypadku pustaków betonowych trzeba ułożyć instalację wentylacji mechanicznej już na etapie montażu stropu. W przypadku paneli RECTOLIGHT uzyskujemy przestrzenie instalacyjne między belkami stropowymi, do których mamy dostęp do momentu wykonania sufitów podwieszanych.

Podsumowanie

Kamienice i inne budynki z historią liczącą ponad sto lat są i będą nieodzownym krajobrazem śródmieść wielu polskich i europejskich miast. Technologie pozwalające poddawać te budynki renowacjom, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i wykończeniowym, będą z pewnością rozwijały się, tak aby możliwie w jak największym stopniu usprawnić ten proces.

Wykorzystanie obu rodzajów stropów sprężonych, belkowo-pustakowych RECTOBETON i RECTOLIGHT stanowi duży krok w rozwoju technik wymiany stropów tam, gdzie jest to konieczne, z zachowaniem wysokich parametrów wytrzymałościowych, montażowych, a także dotyczących ognioodporności czy akustyki w budynkach, które często otrzymują nową funkcję z zachowaniem swojej duszy.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Pomysł na małą łazienkę

Pomysł na małą łazienkę Pomysł na małą łazienkę

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie...

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie ma też swoje zalety, takie jak łatwość skutecznego ogrzania oraz uzyskanie wrażenia przytulności.

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci? Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy...

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy budowlane spowite były białymi obłokami, które powstawały w czasie mozolnego szlifowania ścian, aż w końcu to, co wydawało się mrzonką, stało się realne… Pojawiła się polimerowa gładź szpachlowa GTA i rozwiała chmury remontowego pyłu raz na zawsze.

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki...

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki nim można jeździć bezpieczniej, oszczędniej i przyjemniej.

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność...

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność oraz niezgodność z europejskimi normami (w przypadku stropów Teriva) obecnie klienci poszukują zupełnie innych rozwiązań.

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba? Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki...

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki sposób preparat do szamb taki jak Biofos może w tym zadaniu pomóc.

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej...

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej kolektora ściekowego. Urządzenia odwadniające skutecznie zabezpieczą Twój dom.

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata? Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość...

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość regularnie ponoszonych wydatków w dłuższej perspektywie.

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna? Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele....

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną z odnawialnego i ekologicznego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Dzięki fotowoltaice zyskujemy darmowy prąd i niezależność energetyczną. Jak działają ogniwa fotowoltaiczne, jaka jest opłacalność montażu fotowoltaiki?

Wymiana stropów

Wymiana stropów Wymiana stropów

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu....

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu. Budynki te zwykle posiadają stropy o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Fundamenty wykonywane pod takimi obiektami najczęściej były zaprojektowane pod kątem lekkich ogólnodostępnych wówczas rodzajów stropów. Konstruktorzy, po ocenie stanu technicznego budynku, najczęściej decydują się na drogie...

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton,...

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton, to najnowocześniejsze i najbardziej dokładne tego typu narzędzie w Europie. Za pomocą trzech kliknięć możemy sprawdzić, jak w naszym salonie będzie wyglądać podłoga o różnych kolorach czy fakturach.

Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Jaki powinien być dom dla małej rodziny? Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem...

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem następuje wykańczanie oraz urządzanie, kiedy to dom nabiera bardziej indywidualnego charakteru. Można się tym wszystkim bawić, można stresować i denerwować, szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na nieruchomość zbyt dużą. Warto zatem do tematu podejść z rozwagą, tak by metraż dom był optymalny.

Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu

Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu

Blachodachówka panelowa FIORD to nowość firmy Blachy Pruszyński, wprowadzona na rynek tej jesieni. Nowoczesny kształt doskonale sprawdzi się na każdym rodzaju dachu – zarówno tych o prostej, jak i nieco...

Blachodachówka panelowa FIORD to nowość firmy Blachy Pruszyński, wprowadzona na rynek tej jesieni. Nowoczesny kształt doskonale sprawdzi się na każdym rodzaju dachu – zarówno tych o prostej, jak i nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.