EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak wybrać wiertarko-wkrętarkę? Czym kierować się podczas wyboru?

LEROY MERLIN | 2023-02-01
Jak wybrać wiertarko-wkrętarkę? Czym kierować się podczas wyboru?

Jak wybrać wiertarko-wkrętarkę? Czym kierować się podczas wyboru?

Wiertarko-wkrętarka jest jednym z najpopularniejszych elektronarzędzi – sprawdzi się zarówno podczas drobnych napraw, jak i generalnego remontu. Warto rozważyć zakup uniwersalnego i wszechstronnego modelu. Jak w przypadku każdego urządzenia, głównym kryterium wyboru powinny być przede wszystkim potrzeby i preferencje użytkownika.

treść sponsorowana

Zasilanie wiertarko-wkrętarki – sieciowa lub akumulatorowa

Ze względu na rodzaj zasilania, wiertarko-wkrętarki można podzielić na dwa rodzaje.

 • Sieciowe wiertarko-wkrętarki – zasilane z gniazdka elektrycznego o napięciu 230 V;
 • Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki – czerpią energię z dołączonego, wymiennego akumulatora.

Oba typy mają swoje wady i zalety.

Zalety sieciowej wiertarko-wkrętarki

 • Większa moc.
 • Duży moment obrotowy.
 • Optymalna do najcięższych prac.
 • Gotowość do pracy po podłączeniu do gniazdka.
 • Brak konieczności ładowania.
 • Możliwość ciągłej pracy.

Wady sieciowej wiertarko-wkrętarki

 • Duża waga.
 • Większe rozmiary.
 • Kłopotliwy przewód zasilający.
 • Konieczność korzystania z przedłużacza podczas prac w miejscu znacznie oddalonym od gniazdka.
 • Wyższy poziom hałasu.

Zalety akumulatorowej wiertarko-wkrętarki

 • Mobilność.
 • Kompaktowe rozmiary.
 • Możliwość użytkowania w trudno dostępnych miejscach.
 • Niewielka waga.
 • Wygoda (brak kłopotliwego przewodu).
 • Cichsza praca.

Wady akumulatorowej wiertarko-wkrętarki

 • Konieczność ładowania akumulatora.
 • Ryzyko nagłego rozładowania baterii.
 • Często krótki czas pracy na jednym ładowaniu.
 • Zwykle mniejsza moc w stosunku do urządzeń sieciowych.
 • W przypadku ciągłej pracy – konieczność posiadania przynajmniej dwóch akumulatorów

Parametry wiertarko-wkrętarek – na co zwrócić uwagę?

Wybór wiertarko-wkrętarek jest ogromny, dlatego bardzo ważną rolę odgrywają ich parametry techniczne. 

 • Rodzaj zasilania – zdecydowanie bardziej mobilne i poręczne są akumulatorowe wiertarko-wkrętarki. W akumulatorach najczęściej stosuje się ogniwa Li-Ion (litowo-jonowe). Osiągają pojemność do 5 Ah, są lżejsze niż inne warianty i nie mają tzw. efektu pamięci, dlatego mogą być często doładowywane.
 • Moc i napięcie – duża moc decyduje o tym, że dana wiertarko-wkrętarka nadaje się do ciężkich prac (czyli wiercenia w najtwardszych materiałach). Z mocą bezpośrednio wiąże się napięcie: do prostych prac (np. skręcania mebli) wystarczy wkrętarka 3,6-4,8 V. Do majsterkowania – model 6,5–10 V, a jeśli ktoś potrzebuje narzędzia do intensywnego wiercenia otworów, powinien wybrać urządzenie pracujące pod napięciem 9,6-14 V. Wartość powyżej 18 V oznacza profesjonalną wiertarko-wkrętarkę, często z udarem.
 • Moment obrotowy – siła wytwarzana przez silnik urządzenia. Dobra wiertarko-wkrętarka ma moment obrotowy na poziomie 35-50 Nm. Najmocniejsze elektronarzędzia, z bateriami o napięciu powyżej 18 V, przeznaczone do prac ciesielskich (np. budowy masywnych konstrukcji dachowych), mogą mieć moment obrotowy nawet powyżej 130 Nm.
 • Obroty – im większa liczba obrotów, tym łatwiej i szybciej można wkręcić dany element albo przewiercić inny. Wiertarko-wkrętarki średniej jakości są w stanie osiągnąć do 2000 obrotów na minutę, te najlepsze – nawet 4000 obrotów na minutę.
 • Liczba biegów – standardem są elektronarzędzia jednobiegowe (do typowego wiercenia: wyższy moment obrotowy przy niższej prędkości) i dwubiegowe (niższy moment obrotowy przy wyższej prędkości). Mocne urządzenia są wyposażone w trzy lub nawet cztery biegi.
 • Udar – wiertarko-wkrętarka z udarem jest cięższa, droższa i dłuższa, a więc mniej poręczna. W zamian daje możliwość wiercenia w cegle oraz betonie (nie należy go mylić z żelbetonem, który wymaga zastosowania młotowiertarki).
 • Masa – do długich i intensywnych prac, zwłaszcza prowadzonych na wysokości, lepiej nadają się lżejsze elektronarzędzia z ergonomicznym uchwytem – nie wyślizgują się z dłoni. Waga wiertarko-wkrętarek jest różna, zwykle wynosi od ok. 1 do 6 kg. 
 • Dodatkowe funkcje – w zależności od modelu, wiertarko-wkrętarka może być wyposażona w dodatkowe funkcje (np. diodę LED oświetlającą punkt roboczy, elektroniczne sterowanie prędkością, dodatkową rękojeść z boku, zasobnik na bity, automatyczne zatrzymanie po zdjęciu palca ze spustu).

Wiertarko-wkrętarki są więc urządzeniami uniwersalnymi, które nadają się do wkręcania i wykręcania wkrętów, ale też do innych prac (np. wiercenia otworów, szlifowania, polerowania, frezowania, mieszania). Jeżeli wiertarko-wkrętarka jest dodatkowo wyposażona w udar, z powodzeniem można nią wiercić w betonie, cegle oraz kamieniu. Najlepiej, aby urządzenie miało dobry akumulator o pojemności co najmniej 2 Ah i napięciu powyżej 10 V. Dobre elektronarzędzia mają też dwa biegi, moment obrotowy na poziomie ok. 50 Nm i prędkość maksymalną, wynoszącą ok. 2000 obr./min. To pozwala na wykonywanie precyzyjnych otworów.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

eco-top.pl Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie

Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie

Jednym z liderów na rynku nawierzchni ekologicznych jest Corkeen by Amorim. Produkty tej firmy sprawdzają się doskonale w miejscach, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed upadkiem. System...

Jednym z liderów na rynku nawierzchni ekologicznych jest Corkeen by Amorim. Produkty tej firmy sprawdzają się doskonale w miejscach, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed upadkiem. System nawierzchni ekologicznych jest wyprodukowany z korka – w 100% naturalnego, nadającego się do recyklingu i odnawialnego surowca. Co jeszcze zapewnia to rozwiązanie?

SKLEP RTV EURO AGD Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością

Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością

Jedną z czynności, która wymaga sporego nakładu pracy oraz dużych ilości wody i detergentów, jest codzienne mycie naczyń. W obecnych czasach warto więc zastanowić się nad optymalizacją zużycia wody w naszych...

Jedną z czynności, która wymaga sporego nakładu pracy oraz dużych ilości wody i detergentów, jest codzienne mycie naczyń. W obecnych czasach warto więc zastanowić się nad optymalizacją zużycia wody w naszych domach oraz w innych miejscach, takich jak hotele, pensjonaty itp. Dobrą opcją będzie więc inwestycja w wydajną zmywarkę do naczyń. Zmywarki obniżają zużycie wody do niezbędnego minimum, co przyniesie nam spore oszczędności. Możemy tutaj z powodzeniem zainwestować w niewielką zmywarkę wolnostojącą...

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Light Plus Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje

Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje

Oświetlenie przydomowego terenu bywa stosowane do rozmaitych celów. W dużej mierze dobór lamp zależy od specyfiki danej strefy oraz tego, do czego jest ona wykorzystywana. Szczególną wagę warto przyłożyć...

Oświetlenie przydomowego terenu bywa stosowane do rozmaitych celów. W dużej mierze dobór lamp zależy od specyfiki danej strefy oraz tego, do czego jest ona wykorzystywana. Szczególną wagę warto przyłożyć do kwestii dobrania produktów oświetleniowych na taras. To przecież tam w okresie letnim spędza się sporo czasu. Jakie lampy powinny tam trafić? Czym się kierować podczas poszukiwań idealnych rozwiązań? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Mexen Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie?

Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie? Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie?

Zarówno po przeprowadzce do nowego domu, jak też przy remoncie starego mieszkania pojawia się ten sam dylemat. Jak urządzić łazienkę, aby była w pełni funkcjonalna? Warto pamiętać także o tym, że łazienka...

Zarówno po przeprowadzce do nowego domu, jak też przy remoncie starego mieszkania pojawia się ten sam dylemat. Jak urządzić łazienkę, aby była w pełni funkcjonalna? Warto pamiętać także o tym, że łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy czas relaksując się w kąpieli lub szykując przed lustrem do swoich codziennych obowiązków.

PreferRent Nowe technologie zmieniają rynek budowlany

Nowe technologie zmieniają rynek budowlany Nowe technologie zmieniają rynek budowlany

Cały świat będzie dążył w kierunku digitalizacji, aplikacji, przyspieszania procesów i ich optymalizacji. Dlatego platforma PreferRent idealnie wpisuje się w ten trend. Szczególnie, że popyt na maszyny...

Cały świat będzie dążył w kierunku digitalizacji, aplikacji, przyspieszania procesów i ich optymalizacji. Dlatego platforma PreferRent idealnie wpisuje się w ten trend. Szczególnie, że popyt na maszyny na rynku rentalowym jest naprawdę bardzo duży. Bardzo często przewyższa podaż, dlatego nasze narzędzie jest idealne do wynajmowania sprzętu od firm rentalowych.

boels.com Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać...

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać się do konkretnych prac. Jak będą one wyglądać? Kolejność wykonywania wielu z nich jest z góry narzucona, ale już to, ile będą trwały, jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od wielu czynników. Prześledźmy najważniejsze etapy budowy domu jednorodzinnego.

F&F Filipowski sp.k. Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie?

Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie? Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie?

Dlaczego warto się zdecydować na bezprzewodowy monitor zużycia energii FOX Energy 3?

Dlaczego warto się zdecydować na bezprzewodowy monitor zużycia energii FOX Energy 3?

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.