EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Według jakich przepisów remontować stare budynki?Fot. www.freeimages.com

Według jakich przepisów remontować stare budynki?
Fot. www.freeimages.com

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

Zobacz także

ARCHON+ Biuro Projektów Barbara Mendel Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien...

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien być odpowiednio dopasowany do uwarunkowań posiadanej działki, potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców, a także możliwości finansowych i zaplanowanego budżetu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i szukając możliwości zminimalizowania kosztów użytkowania, wielu inwestorów zamierza wybudować...

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Recticel Izolacje Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Obowiązek utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie spoczywa w pierwszym rzędzie na właścicielu (właścicielach) budynku, co wynika z art. 61 p.b. Bez znaczenia jest kwestia kosztów wykonania określonych robót, gdyż służą one przede wszystkim ochronie życia i zdrowia ludzkiego. Jednak nałożone na właściciela nieruchomości obowiązki w zakresie usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości muszą być adekwatne i zabezpieczyć obiekt budowlany przed dalszym pogarszaniem się jego stanu.

Z art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane wynika bowiem, że obiekty budowlane lub ich części, będące w budowie lub wybudowane niezgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie ich budowy, podlegają przymusowej rozbiórce albo przejęciu na własność Państwa bez odszkodowania i w stanie wolnym od obciążeń, gdy terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego stwierdzi, że obiekt budowlany lub jego część: 

  1. znajduje się na terenie, który zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym nie jest przeznaczony pod zabudowę albo przeznaczony jest pod innego rodzaju zabudowę, lub 
  2. powoduje bądź w razie wybudowania spowodowałby niebezpieczeństwo dla ludzi lub mienia albo niedopuszczalne pogorszenie warunków zdrowotnych lub użytkowych dla otoczenia.

Wokanda

Odnosząc się do zarzutu dotyczącego zastosowania w rozpoznawanej sprawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, warto przypomnieć, że w świetle § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia, przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2.

Stosownie zaś do § 207 ust. 2, przepisy rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, wymiarów schodów, o których mowa w § 68 ust. 1 i 2, a także oświetlenia awaryjnego, o którym mowa w § 181, stosuje się, z uwzględnieniem § 2 ust. 2 i 3a, również do użytkowanych budynków istniejących, które na podstawie przepisów odrębnych uznaje się za zagrażające życiu ludzi. 

W odniesieniu do powyżej regulacji w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjmuje się, że przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. mogą mieć zastosowanie do budynków już istniejących w dacie wejścia w życie tego rozporządzenia (tekst jedn.: 16 grudnia 2002 r. - § 332 rozporządzenia) w ograniczonym zakresie. Po pierwsze, zastosowanie rozporządzenia ogranicza się do przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, wymiaru schodów, oświetlenia awaryjnego, po wtóre, muszą zaistnieć przesłanki zastosowania w tym zakresie przepisów rozporządzenia, tj. budynek musi być użytkowany w okresie obowiązywania rozporządzenia oraz należy stwierdzić, na podstawie przepisów odrębnych, że budynek zagraża życiu ludzi (por. wyroki NSA z 13 sierpnia 2010 r., II OSK 327/09; z 10 kwietnia 2014 r., II OSK 2750/12). 

W zakresie przepisów innych niż dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, wymiaru schodów, oświetlenia awaryjnego, przepisy rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 r. nie znajdują zastosowania do budynków istniejących w dacie wejścia w życie tego rozporządzenia. W rozpoznawanej sprawie kwestie dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, wymiaru schodów, oświetlenia awaryjnego nie stanowiły przedmiotu postępowania, a ponadto, wbrew zarzutom skargi kasacyjnej, okoliczność, że należący do skarżącej wspólnoty budynek w Warszawie wybudowany został po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., nie pozostaje sporna. 

Należy zauważyć, że tak z objętych sądową kontrolą decyzji administracyjnych, jak i uzasadnienia zaskarżonego wyroku nie wynika, by kontrolowane przez Sąd I instancji rozstrzygnięcia zostały przyjęte w oparciu o założenie, że należący do skarżącej wspólnoty budynek został wybudowany i oddany do użytku po dniu wejścia w życie rozporządzenia z 16 grudnia 2002 r., tj. po 16 grudnia 2002 r. 

W odpowiedzi na skargę kasacyjną pełnomocnik Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie potwierdził, że od początku postępowania organom znana była okoliczność, iż przedmiotowy budynek został wybudowany przed wejściem w życie rozporządzenia. Zasadność zastosowania przepisów rozporządzenia z 2002 r. organ uzasadnił koniecznością zapewnienia ochrony zdrowia osób narażonych na ponadnormatywny hałas. Z tego względu Naczelny Sąd Administracyjny uznał za nieuzasadnione zarzuty naruszenia art. 145 § 1 ust. 1 pkt c, art. 141 § 4, art. 151 oraz art. 135 p.p.s.a. w zw. z art. 7, art. 77 § 1 oraz art. 80 k.p.a. i art. 107 § 1 i 3 k.p.a. uzasadnione przez skarżącą kasacyjnie faktem niezauważenia przez Sąd I instancji, iż organy administracji publicznej orzekające w sprawie błędnie ustaliły, iż budynek wybudowano i oddano do użytku po dniu 16 grudnia 2002 r., a zatem po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jak również brakiem dokonania jakichkolwiek ustaleń w przedmiocie daty wybudowania i oddania do użytku budynku, którego dotyczy postępowanie. Przepisy (rozporządzenie w sprawie warunków technicznych) mogą mieć zastosowanie do budynków już istniejących w dacie wejścia w życie tego rozporządzenia w ograniczonym zakresie. 

Po pierwsze, zastosowanie rozporządzenia ogranicza się do przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, wymiaru schodów, oświetlenia awaryjnego, po wtóre, muszą zaistnieć przesłanki zastosowania w tym zakresie przepisów rozporządzenia, tj. budynek musi być użytkowany w okresie obowiązywania rozporządzenia oraz należy stwierdzić, na podstawie przepisów odrębnych, że budynek zagraża życiu ludzi (wyrok NSA z dnia 4 marca 2015 roku akt II OSK 1840/13).

W przypadku, gdy obiekt budowlany może zagrażać m.in. życiu lub zdrowiu ludzi albo jest w nieodpowiednim stanie technicznym, podstawę do ingerencji właściwych organów administracji publicznej przewiduje art. 66 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 3 ustawy - Prawo budowlane, przyznający właściwym organom kompetencję do nakazania, w drodze decyzji, usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku. Organami tymi są powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane, działający w charakterze organu I instancji, oraz wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, jako organ wyższego stopnia w stosunku do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego (art. 83 ust. 2 pr. bud.). 

W orzecznictwie przyjmuje się, że organy państwowej inspekcji sanitarnej nie mają kompetencji do wydawania decyzji w sprawie usunięcia nieprawidłowości w stanie technicznym budynków lub ich użytkowaniu. Organy te nie są w stanie ustalić strony zobowiązanej do wykonania ewentualnej decyzji, nie mogą bowiem ustalić winnych nieprzestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych. To do organów nadzoru budowlanego należy podejmowanie czynności zmierzających do przestrzegania obowiązku utrzymania w należytym stanie obiektu budowlanego (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 kwietnia 2008 r., II OSK 430/07). 

Kwestie techniczne związane z bezpiecznym użytkowaniem obiektu oraz oceną, czy obiekt ten znajduje się w odpowiednim stanie technicznym, wykraczają poza kompetencje organów Inspekcji Sanitarnej, zatem w toku ponownego rozpoznania sprawy na skutek uchylenia przez sąd kasacyjny zaskarżonych decyzji organów administracji publicznej oby instancji, rozważenia wymaga przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego m.st. Warszawie kwestia jego właściwości.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie  z dnia 4 marca 2015 r. II OSK 1840/13 Dopuszczalność zastosowania obecnych wymogów technicznych do starych budynków. 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie( Dz. U z 2015 poz. 1422 ze zm.)
  • Ustawa Prawo budowlane (DzU z 2016 poz. 290 ze zm.)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Monika Hyjek Jak spełnić wymagania przeciwpożarowe na poddaszu użytkowym?

Jak spełnić wymagania przeciwpożarowe na poddaszu użytkowym? Jak spełnić wymagania przeciwpożarowe na poddaszu użytkowym?

Poddasza użytkowe często przeznacza się na cele mieszkalne lub biurowe, szczególnie w przypadku budynków niskich lub średniowysokich. W domach mieszkalnych najczęściej wykorzystywane są jako sypialnie...

Poddasza użytkowe często przeznacza się na cele mieszkalne lub biurowe, szczególnie w przypadku budynków niskich lub średniowysokich. W domach mieszkalnych najczęściej wykorzystywane są jako sypialnie lub przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa. W małych hotelach czy pensjonatach na poddaszach umieszcza się pokoje gościnne, a w niewielkich budynkach użyteczności publicznej aranżuje się je jako biura. Niezależnie od wyboru jednej z tych możliwości, przy budowie obiektu z takim poddaszem należy pamiętać...

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności...

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności należy przestrzegać wymagań prawnych oraz stosować zasady wiedzy technicznej.

Armacell Poland ArmaFlex® Duct firmy Armacell – skuteczniejsza ochrona i łatwiejszy montaż izolacji na kanałach wentylacyjnych

ArmaFlex® Duct firmy Armacell – skuteczniejsza ochrona i łatwiejszy montaż izolacji na kanałach wentylacyjnych ArmaFlex® Duct firmy Armacell – skuteczniejsza ochrona i łatwiejszy montaż izolacji na kanałach wentylacyjnych

Czy wyższa skuteczność izolacji może iść w parze ze skuteczniejszą ochroną instalacji i większą wygodą montażu? ArmaFlex® Duct firmy Armacell to nowoczesny materiał izolacyjny wykonany z zamkniętokomórkowej,...

Czy wyższa skuteczność izolacji może iść w parze ze skuteczniejszą ochroną instalacji i większą wygodą montażu? ArmaFlex® Duct firmy Armacell to nowoczesny materiał izolacyjny wykonany z zamkniętokomórkowej, elastomerowej pianki. Stanowi doskonałą ochronę przed stratami ciepła, dyfuzją pary wodnej, ogranicza ryzyko korozji instalacji, a dodatkowo dzięki swoim właściwościom, jest bezpieczny i wygodny w montażu oraz zapewnia bezpieczeństwo pożarowe.

Redakcja news Wirtualna Akademia DAFA – kolejna odsłona cyklu

Wirtualna Akademia DAFA – kolejna odsłona cyklu Wirtualna Akademia DAFA – kolejna odsłona cyklu

Stowarzyszenie DAFA zaprasza do udziału w eksperckim szkoleniu online w ramach cyklu Wirtualna Akademia DAFA.

Stowarzyszenie DAFA zaprasza do udziału w eksperckim szkoleniu online w ramach cyklu Wirtualna Akademia DAFA.

Redakcja news Dom bezpieczny pożarowo – wyniki eksperymentu pożarowego

Dom bezpieczny pożarowo – wyniki eksperymentu pożarowego Dom bezpieczny pożarowo – wyniki eksperymentu pożarowego

„Dom bezpieczny pożarowo” to cykl krótkich filmów dokumentalnych podsumowujących eksperyment pożarowy w Pionkach. Filmy przedstawiają szczegóły projektu, a występujący w nich eksperci szczegółowo omawiają...

„Dom bezpieczny pożarowo” to cykl krótkich filmów dokumentalnych podsumowujących eksperyment pożarowy w Pionkach. Filmy przedstawiają szczegóły projektu, a występujący w nich eksperci szczegółowo omawiają elementy budynku, które mają wpływ na bezpieczeństwo pożarowe.

Redakcja Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi? Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi?

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp...

Warunki Techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy co kilka lat są aktualizowane ze względu na postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania użytkowników budynków.

Armacell Poland Nowy Tubolit Split & DuoSplit – bezpieczna izolacja

Nowy Tubolit Split & DuoSplit – bezpieczna izolacja Nowy Tubolit Split & DuoSplit – bezpieczna izolacja

Tubolit Split &DuoSplit firmy Armacell to preizolowane miedziane rury do łączenia jednostek wewnętrznych z jednostką zewnętrzną klimatyzatorów typu split. Nowa, podwyższona klasa odporności na ogień B-s1,...

Tubolit Split &DuoSplit firmy Armacell to preizolowane miedziane rury do łączenia jednostek wewnętrznych z jednostką zewnętrzną klimatyzatorów typu split. Nowa, podwyższona klasa odporności na ogień B-s1, d0 sprawia, że to doskonałe rozwiązanie nie tylko ze względu na bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz odporność na uszkodzenia, ale także z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe.

Redakcja news Stosowanie pasów z wełny mineralnej nie poprawia bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

Stosowanie pasów z wełny mineralnej nie poprawia bezpieczeństwa pożarowego ociepleń Stosowanie pasów z wełny mineralnej nie poprawia bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

Opublikowane właśnie wyniki badań przeprowadzonych przez Łukasiewicz – Instytut Szkła i Ceramiki Materiałów Budowlanych, Odział w Krakowie dowodzą, że pasy z wełny mineralnej promowane jako tzw. „bariery...

Opublikowane właśnie wyniki badań przeprowadzonych przez Łukasiewicz – Instytut Szkła i Ceramiki Materiałów Budowlanych, Odział w Krakowie dowodzą, że pasy z wełny mineralnej promowane jako tzw. „bariery ogniowe”, mogą stanowić krytyczny punkt ocieplenia, nie tylko w zakresie wpływu na trwałość, ale również na (wskazywane dotychczas jako zaleta tego rozwiązania) bezpieczeństwo pożarowe tak wykonanych ociepleń.

Redakcja news Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS

PSPS przedstawia swoje stanowisko wobec pojawiających się w mediach branżowych, wprowadzających w błąd informacji, sugerujących wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa pożarowego polskich budynków z uwagi...

PSPS przedstawia swoje stanowisko wobec pojawiających się w mediach branżowych, wprowadzających w błąd informacji, sugerujących wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa pożarowego polskich budynków z uwagi na rosnącą grubość wyrobów ze styropianu stosowanych w ociepleniach ścian zewnętrznych.

mgr inż. Piotr Harassek, ekspert techniczny Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie” Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany?

Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany? Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany?

Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.

Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.

Redakcja Jak chronić dom przed pożarem?

Jak chronić dom przed pożarem? Jak chronić dom przed pożarem?

Ochrona przeciwpożarowa nie jest tym, na czym się skupiamy się najbardziej budując dom. Zwłaszcza, że przepisy dotyczące domów jednorodzinnych nie są pod tym względem bardzo wymagające. Tego obszaru nie...

Ochrona przeciwpożarowa nie jest tym, na czym się skupiamy się najbardziej budując dom. Zwłaszcza, że przepisy dotyczące domów jednorodzinnych nie są pod tym względem bardzo wymagające. Tego obszaru nie warto jednak zaniedbywać. Wybór odpowiednich zabezpieczeń przeciwogniowych w przyszłości może nas uratować przed pożarem.

Redakcja news PSPS obchodzi 10-lecie działalności

PSPS obchodzi 10-lecie działalności PSPS obchodzi 10-lecie działalności

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. Organizację tworzy 28 firm, posiadających blisko 60 zakładów produkcyjnych w całym kraju. Polska jest...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. Organizację tworzy 28 firm, posiadających blisko 60 zakładów produkcyjnych w całym kraju. Polska jest największym rynkiem ociepleń ze styropianu w Europie. Produkcja styropianu dla budownictwa zapewnia tysiące miejsc pracy.

Redakcja news Wirtualna Akademia DAFA

Wirtualna Akademia DAFA Wirtualna Akademia DAFA

Stowarzyszenie DAFA uruchomiło Wirtualną Akademię DAFA – cykl szkoleń online, które pozwalają wartościowo wykorzystać obecny czas i podnieść kwalifikacje.

Stowarzyszenie DAFA uruchomiło Wirtualną Akademię DAFA – cykl szkoleń online, które pozwalają wartościowo wykorzystać obecny czas i podnieść kwalifikacje.

Redakcja news MIWO poleca publikację DAFA

MIWO poleca publikację DAFA MIWO poleca publikację DAFA

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO poleca publikację „DAFA PPOŻ. 2.01 Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad”. Wytyczne przeciwpożarowe Stowarzyszenia Wykonawców Dachów...

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO poleca publikację „DAFA PPOŻ. 2.01 Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad”. Wytyczne przeciwpożarowe Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA zaprezentowano po raz pierwszy podczas tegorocznych targów budowlanych BUDMA. Jest to kolejne po „Wytycznych projektowania. Ocieplenie elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe” opracowanie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP), które skupia się...

Redakcja news Termomodernizacja budynków w Wielkiej Brytanii z systemem ociepleń Bolix

Termomodernizacja budynków w Wielkiej Brytanii z systemem ociepleń Bolix

Firma Bolix, dzięki wdrożeniu unikalnego i innowacyjnego systemu dociepleń nowej generacji ETICS 2.0., została wybrana jako dostawca dla największego w ostatnich latach kontraktu na termomodernizację w...

Firma Bolix, dzięki wdrożeniu unikalnego i innowacyjnego systemu dociepleń nowej generacji ETICS 2.0., została wybrana jako dostawca dla największego w ostatnich latach kontraktu na termomodernizację w Wielkiej Brytanii. Zadanie obejmuje ocieplenie i gruntowną termomodernizację 21 budynków wielokondygnacyjnych w mieście Walsall w środkowej Anglii.

mgr inż. Monika Hyjek Dachy płaskie – odporność ogniowa przekryć dachowych

Dachy płaskie – odporność ogniowa przekryć dachowych Dachy płaskie – odporność ogniowa przekryć dachowych

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez inwestora czy ubezpieczyciela....

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez inwestora czy ubezpieczyciela. Należy uwzględnić także wymogi ogniowe, które mogą występować zarówno w odniesieniu do całego dachu i jego części składowych, jak i rozwiązać połączenia dachu w newralgicznych punktach, takich jak połączenie przekrycia ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.

Redakcja news Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego

Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego

Ruszyła rejestracja na Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego 2019 firmy Schrack Seconet i Partnerzy, które odbędą się w dniach 23-24 października br.

Ruszyła rejestracja na Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego 2019 firmy Schrack Seconet i Partnerzy, które odbędą się w dniach 23-24 października br.

Redakcja news Doroczne Spotkanie Stowarzyszenia DAFA 2019

Doroczne Spotkanie Stowarzyszenia DAFA 2019 Doroczne Spotkanie Stowarzyszenia DAFA 2019

Przedstawiciele firm budowlanych zrzeszonych w Stowarzyszeniu DAFA podsumowali ubiegłoroczne dokonania w obszarze dachów płaskich i fasad.

Przedstawiciele firm budowlanych zrzeszonych w Stowarzyszeniu DAFA podsumowali ubiegłoroczne dokonania w obszarze dachów płaskich i fasad.

Redakcja news Projektowanie konstrukcji z betonu - warunki pożarowe według Eurokodu 2

Projektowanie konstrukcji z betonu - warunki pożarowe według Eurokodu 2 Projektowanie konstrukcji z betonu - warunki pożarowe według Eurokodu 2

W książce omówiono problematykę bezpieczeństwa pożarowego konstrukcji z betonu. Scharakteryzowano termiczne i mechaniczne oddziaływania na konstrukcje, właściwości betonu oraz elementów żelbetowych i sprężonych...

W książce omówiono problematykę bezpieczeństwa pożarowego konstrukcji z betonu. Scharakteryzowano termiczne i mechaniczne oddziaływania na konstrukcje, właściwości betonu oraz elementów żelbetowych i sprężonych w warunkach pożarowych. Opracowanie jest skierowane przede wszystkim do projektantów i wykonawców konstrukcji żelbetowych oraz rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Redakcja news Strefa Projektanta - nowe narzędzie dla projektantów

Strefa Projektanta - nowe narzędzie dla projektantów Strefa Projektanta - nowe narzędzie dla projektantów

Strefa Projektanta - nowe narzędzie Isover - ma umożliwić projektowanie przegród oraz dociepleń zgodnie z wysokimi standardami budownictwa.

Strefa Projektanta - nowe narzędzie Isover - ma umożliwić projektowanie przegród oraz dociepleń zgodnie z wysokimi standardami budownictwa.

Redakcja news Systemy ociepleń na styropianie - bezpieczna elewacja

Systemy ociepleń na styropianie - bezpieczna elewacja Systemy ociepleń na styropianie - bezpieczna elewacja

"Czy w Polsce potrzebne są dodatkowe dokumenty podnoszące standardy bezpieczeństwa pożarowego?" - taki był temat przewodni konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu...

"Czy w Polsce potrzebne są dodatkowe dokumenty podnoszące standardy bezpieczeństwa pożarowego?" - taki był temat przewodni konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS), która odbyła się 26 lutego br. w Hotelu Lord w Warszawie. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu reprezentowali prezes zarządu PSPS Kamil Kiejna i Jerzy Rutka, członek zarządu.

Redakcja news MIWO poleca wytyczne ws. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

MIWO poleca wytyczne ws. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń MIWO poleca wytyczne ws. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

W grudniu 2018 r. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) wydało "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe" przeznaczonymi dla projektantów,...

W grudniu 2018 r. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) wydało "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe" przeznaczonymi dla projektantów, wykonawców, rzeczoznawców budowlanych, zarządców budynków, a także dla Straży Pożarnej. Dokument dotyczy przede wszystkim elewacji z systemami ociepleń ETICS.

Redakcja news PSPS krytycznie o nowych wytycznych dot. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

PSPS krytycznie o nowych wytycznych dot. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń PSPS krytycznie o nowych wytycznych dot. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

Podczas targów BUDMA 2019 w Poznaniu swoją premierę miały wydane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa "Wytyczne projektowania: Ocieplenia Elewacji Budynków z uwagi na Bezpieczeństwo...

Podczas targów BUDMA 2019 w Poznaniu swoją premierę miały wydane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa "Wytyczne projektowania: Ocieplenia Elewacji Budynków z uwagi na Bezpieczeństwo Pożarowe - SITP WP-03:2018". Według PSPS dokument nie uwzględnia opinii przedstawicieli branży ociepleń.

Redakcja news Stowarzyszenie MIWO - zmiana w zarządzie

Stowarzyszenie MIWO - zmiana w zarządzie Stowarzyszenie MIWO - zmiana w zarządzie

Zarząd MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej - powołał Łukasza Glapę na nowego członka i sekretarza zarządu organizacji. Zajął on miejsce Marii Dreger.

Zarząd MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej - powołał Łukasza Glapę na nowego członka i sekretarza zarządu organizacji. Zajął on miejsce Marii Dreger.

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jakie daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jakie daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.