EkspertBudowlany.pl

Wymiana stropów

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu. Budynki te zwykle posiadają stropy o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Fundamenty wykonywane pod takimi obiektami najczęściej były zaprojektowane pod kątem lekkich ogólnodostępnych wówczas rodzajów stropów. Konstruktorzy, po ocenie stanu technicznego budynku, najczęściej decydują się na drogie i ryzykowne wzmocnienia istniejących fundamentów lub stosują możliwie najlżejszy system stropowy. Technologia stropów opartych na belkach strunobetonowych bardzo dobrze wpisuje się w temat wymiany stropów w budynkach istniejących. Dzięki dużej wytrzymałości głównych elementów konstrukcyjnych możliwy jest montaż stropów bez konieczności bruzdowana całej ściany konstrukcyjnej.

treść sponsorowana

Jeśli mówimy o wzmocnieniu lub wymianie elementów konstrukcyjnych w budynkach liczących sobie sto i więcej lat, mamy na myśli przede wszystkim wzmocnienie fundamentów, wymianę konstrukcji dachowej wraz z pokryciem oraz wzmocnienie lub wymianę stropów.

Ta ostatnia czynność jest niezwykle istotna ze względu na ingerencję we wspomnianą konstrukcję budynku, a także zakres prac oraz dobór bezpiecznej i wygodnej technologii. Tu z pomocą przychodzą prefabrykowane, drobnowymiarowe elementy konstrukcyjne – stropy gęstożebrowe, a w szczególności te wykorzystujące technologię sprężania. Z jednej strony ich ogromną zaletą jest łatwość montażu, możliwość ich ręcznego instalowania czy też spora elastyczność już podczas układania. Z drugiej strony dzisiejsze gęstożebrowe stropy sprężone pozwalają na przenoszenie większych obciążeń, rozkładanie na większych niż dawniej rozpiętościach czy też stosowanie na wymagających i skomplikowanych układach.

W budynkach zabytkowych najczęściej stosowanym rodzajem stropów są belkowe stropy drewniane.

Dowiedz się więcej >>

Mimo, iż w wielu przypadkach ich przekroje są wystarczające i po odpowiednim wzmocnieniu mogłyby jeszcze służyć w budynku, to najczęściej końce drewnianych belek zakotwionych w ścianach ulegają procesom butwienia, co znacznie osłabia nośność takich stropów. Jest to jednocześnie jednym z głównych powodów podjęcia decyzji o ich wymianie. Inne, choć równie istotne czynniki, to m.in. konieczność wymiany podłóg, poszycia i wypełnienia między belkowego, a także kwestia akustyki czy zabezpieczenia ogniowego

Do niedawna typem stropów stosowanym najcześciej jako zamiennik dla drewnianych konstrukcji w starych budynkach były stropy oparte na belkach stalowych z wypełnieniem w postaci płyt WPS lub płyt żelbetowych klasycznych lub na szalunkach traconych. Rozwiązanie to okazuje się jednak ciężkie, nierzadko kłopotliwe w montażu, a także stosunkowo drogie. Betonowe belki sprężone są lżejsze i często znacznie łatwiejsze w montażu. Masa metra bieżącego takiej belki to 15–21 kg – to nawet kilkukrotnie mniej od belki stalowej. 

Montaż takich belek w najpowszechniejszych rozpiętościach odbywa się w sposób ręczny. Niejednokrotnie gęsta zabudowa i brak możliwości podania towaru dźwigiem z ulicy wymuszają na ekipach montażowych wnoszenie towaru klatkami schodowymi, co jest wykonalne przy użyciu belek sprężonych stropów gęstożebrowych.

Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów >>

Zastosowanie układów belkowych przy wymianie stropów pozwala wyeliminować jeden z bardziej pracochłonnych etapów prac – bruzdowanie ścian. Montując belki prefabrykowane wystarczy wykuć gniazda w ścianach o rozstawach takich jak rozstawy belek stropowych. Alternatywą dla tradycyjnego wykuwania gniazd montażowych jest wykonywanie otworów montażowych za pomocą otwornicy o średnicy ok. 20 cm.

W systemach oferowanych przez firmę RECTOR Polska istnieje ponadto możliwość wykonania wieńca cofniętego na pierwszym rzędzie pustaków. Stosując niższe wypełnienia skrajne uzyskamy przestrzeń, w której możliwe będzie zastosowanie dwu- lub czteroprętowego wieńca spinającego i usztywniającego strop. Jest to rozwiązanie nie tylko zalecane, ale i często stosowane przez projektantów konstrukcji.

A co z podciągami?

W sytuacji gdy geometria pomieszczenia wymaga zastosowania dodatkowego elementu konstrukcyjnego takiego jak podciąg, można system stropowy połączyć zarówno z podciągami żelbetowymi wykonywanymi na budowę, jak i podciągami sprężonymi PPR lub elementami stalowymi. Gdy od konstrukcji budynku wymagane jest ograniczenie wysokości podciągów, można ukryć je w grubości stropu lub zastosować nadciągi.

Belka sprężona posiada wystające sploty, co przy odpowiednim dozbrojeniu pozwala na wykonanie nadproża, podciągu ukrytego lub nadciągu zlicowanego od spodu z płaszczyzną sufitu.

Zapraszamy do współpracy >>

Co zrobić, gdy nie ma jak podeprzeć stropu podczas montażu?

Zarówno system stropowy RECTOBETON, jak i RECTOLIGHT pozwalają przy odpowiednich założeniach projektowych na wykonanie stropu do rozpiętości ok. 5,5 m bez użycia podpór montażowych. Rozwiązanie takie stosowane jest w przypadku, gdy nie ma możliwości podparcia stropu (bardzo wysokie pomieszczenie lub zbyt słaby strop poniżej stropu wymienianego).

W szczególnych przypadkach, gdy wymianie ulega strop zabytkowy, często pokryty malowidłami i sztukaterią, stosowanie montażu bezpodporowego jest nieuniknione. Przy odpowiednim montażu systemu RECTOLIGHT można spróbować zmniejszyć wysokość całego stropu przez  montaż belek pomiędzy istniejącymi elementami. Charakterystyczna geometria paneli RECTOLIGHT pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni w przekroju stropu wynoszącej w zależności od wielkości panela od 7 do 14 cm, dzięki czemu nowo projektowany strop może być montowany poniżej górnej krawędzi stropu istniejącego.

Jakie wypełnienie pomiędzy belkami?

Mimo iż belka stropowa jest elementem konstrukcyjnym odpowiadającym za niemal wszystkie parametry wytrzymałościowe gotowej konstrukcji stropowej, nie możemy zapominać o wypełnieniach międzybelkowych. Zdecydowana większość stropów gęstożebrowych posiada wypełnienie w postaci pustaków, najczęściej betonowych jak przypadku systemu Rectobeton.

Na rynku występują również tzw. lekkie wypełnienia, np. system Rectolight z oferty firmy RECTOR Polska. Korzyści z jego zastosowania są szczególnie widoczne w przypadku użycia go przy wymianach stropów w istniejących budynkach. Atuty te można podzielić na trzy grupy: konstrukcyjne, wykonawcze oraz logistyczne.

Najważniejszą zaletą konstrukcyjną tego rodzaju wypełnień jest ograniczenie ciężaru własnego stropu poprzez niemal całkowite wyeliminowanie pustaków betonowych. Uśredniona masa 1 m2 paneli RECTOLIGHT nie przekracza 10 kg, co jest wartością kilkukrotnie mniejszą od masy 1 m2 wypełnień betonowych. Sam zaś ciężar gotowego stropu z tego rodzaju wypełnieniem rozpoczyna się już od niespełna 175 kg/m2, by przy rozpiętości 6 m osiągać zaledwie 270 kg/m2. To bardzo ważne w przypadku budynków istniejących, w których kwestia wzmacniania fundamentów wiąże się z dużymi nakładami pracy, jest też czasochłonna i kosztowna.

Najważniejszą zaletą z grupy wykonawczych jest lekkość, łatwość i szybkość montażu stropów belkowo-pustakowych, a w szczególności systemu RECTOLIGHT. Waga jednego panela o długości 133 cm to zaledwie 4,6 kg co sprawia, że ich montaż pomiędzy belkami sprężonymi przebiega nie tylko łatwo, ale i bardzo sprawnie. Po rozłożeniu belek, rozłożenie paneli wraz z ich wniesieniem na kolejne piętra kamienicy nie zajmuje ekipie wykonawczej więcej niż jeden dzień. Sam montaż odbywa się poprzez układanie paneli na stopkach belek sprężonych, jeden za drugim na specjalnie wyprofilowanych zakładach.

Niezwykle ważnym czynnikiem podczas wykonywania renowacji jest również logistyka oraz składowanie materiałów na budowie tak, aby zajęły możliwie jak najmniej miejsca. Panele RECTOLIGHT są paletyzowane w ilościach do 130 szt./paleta co sprawia, że na jednej palecie mieści się nawet do około 130 m2 wypełnień stropowych.

Ma to ogromne znaczenie nie tylko jeśli chodzi o niewielką ilość zajmowanego na budowie miejsca, ale również w kontekście ograniczenia liczby dostaw, które nie zawsze mogą odbywać się sprawnie, szczególnie gdy budynek położony jest w ścisłym centrum miasta. Różnice najlepiej obrazuje poniższa grafika, gdzie porównano wypełnienie potrzebne dla stropu o powierzchni ok. 100 m2.

A co z kanałami wentylacji mechanicznej?

Wentylacja mechaniczna w budynkach mieszkalnych zagościła już na dobre. Najpopularniejsze systemy kanałów wentylacji mechanicznej opierają się na elastycznych kanałach polietylenowych lub sztywnych kanałach stalowych.

Pierwsze rozwiązanie można stosować zarówno na stropie (w warstwie styropianu akustycznego), jak i pod stropem (w przestrzeni instalacyjnej pomiędzy konstrukcją stropu a sufitem podwieszanym). Drugie rozwiązanie  ze względu na duże przekroje kanałów stalowych  najczęściej wykonywane jest pod stropem. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu wysokości budynku lub pomieszczenia, można zastosować strop sprężony gęstożebrowy RECTOR, dzięki któremu możemy część instalacji ukryć w grubości stropu.

Częściowe ukrycie instalacji w grubości stropu jest możliwe zarówno w przypadku zastosowania systemu RECTOBETON, jak i RECTOLIGHT. Różnica polega na tym, że w przypadku pustaków betonowych trzeba ułożyć instalację wentylacji mechanicznej już na etapie montażu stropu. W przypadku paneli RECTOLIGHT uzyskujemy przestrzenie instalacyjne między belkami stropowymi, do których mamy dostęp do momentu wykonania sufitów podwieszanych.

Podsumowanie

Kamienice i inne budynki z historią liczącą ponad sto lat są i będą nieodzownym krajobrazem śródmieść wielu polskich i europejskich miast. Technologie pozwalające poddawać te budynki renowacjom, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i wykończeniowym, będą z pewnością rozwijały się, tak aby możliwie w jak największym stopniu usprawnić ten proces.

Wykorzystanie obu rodzajów stropów sprężonych, belkowo-pustakowych RECTOBETON i RECTOLIGHT stanowi duży krok w rozwoju technik wymiany stropów tam, gdzie jest to konieczne, z zachowaniem wysokich parametrów wytrzymałościowych, montażowych, a także dotyczących ognioodporności czy akustyki w budynkach, które często otrzymują nową funkcję z zachowaniem swojej duszy.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Jakie okna do dachu płaskiego?

Jakie okna do dachu płaskiego? Jakie okna do dachu płaskiego?

Malowanie bez gruntowania? Sprawdź »

Malowanie bez gruntowania? Sprawdź » Malowanie bez gruntowania? Sprawdź »

Najmocniejsza automatyka do bram?

Najmocniejsza automatyka do bram? Najmocniejsza automatyka do bram?

Nie wiesz jaką dachówkę wybrać?

Nie wiesz jaką dachówkę wybrać? Nie wiesz jaką dachówkę wybrać?

Jak dokładnie określić miejsce wycieku?

Jak dokładnie określić miejsce wycieku? Jak dokładnie określić miejsce wycieku?

Kupuj taniej materiały budowlane »

Kupuj taniej materiały budowlane » Kupuj taniej materiały budowlane »

Trudno dostępne okna? Jest na to sposób »

Trudno dostępne okna? Jest na to sposób » Trudno dostępne okna? Jest na to sposób »

Jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku?

Jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku? Jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku?

Jak zapobiec powstawaniu pleśni na ścianach?

Jak zapobiec powstawaniu pleśni na ścianach? Jak zapobiec powstawaniu pleśni na ścianach?

Jaką farbą pomalować elewację?

Jaką farbą pomalować elewację? Jaką farbą pomalować elewację?

Poznaj rozwiązania do detekcji gazów »

Poznaj rozwiązania do detekcji gazów » Poznaj rozwiązania do detekcji gazów »

Okno dachowe - czym się kierować przy wyborze?

Okno dachowe - czym się kierować przy wyborze? Okno dachowe - czym się kierować przy wyborze?

Czym uszczelnić obrzeże wanny?

Czym uszczelnić obrzeże wanny? Czym uszczelnić obrzeże wanny?

Odmień swoje wnętrze gotowymi elementami »

Odmień swoje wnętrze gotowymi elementami » Odmień swoje wnętrze gotowymi elementami »

Nowoczesne rozwiązania do łazienek »

Nowoczesne rozwiązania do łazienek » Nowoczesne rozwiązania do łazienek »

Termoizolacja dachów płaskich

Termoizolacja dachów płaskich Termoizolacja dachów płaskich

Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź »

Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź »

Remont - od czego zacząć?

Remont - od czego zacząć? Remont - od czego zacząć?

Poradnik eksploatacji obiektów budowlanych

Poradnik eksploatacji obiektów budowlanych Poradnik eksploatacji obiektów budowlanych

Budowlane przedsięwzięcia inwestycyjne

Budowlane przedsięwzięcia inwestycyjne Budowlane przedsięwzięcia inwestycyjne

Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwie

Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwie Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwie

Najnowsze produkty i technologie

InPost Kurier w służbie budowlanki

Kurier w służbie budowlanki Kurier w służbie budowlanki

Kurier w pandemii ma się zaskakująco dobrze. Wywołała ona wprawdzie globalny kryzys ekonomiczny, który dotknął prawie wszystkie branże, ale jedną z nielicznych gałęzi gospodarki, której ten problem nie...

Kurier w pandemii ma się zaskakująco dobrze. Wywołała ona wprawdzie globalny kryzys ekonomiczny, który dotknął prawie wszystkie branże, ale jedną z nielicznych gałęzi gospodarki, której ten problem nie dotyczy, jest e-commerce i związane z e-handlem usługi logistyczne. W niektórych branżach obroty wzrosły znacząco (wg platformy Shoper internetowe sklepy spożywcze zanotowały ponad trzykrotny wzrost obrotów w okresie lockdownu). Pociągnęło to za sobą wzrost zapotrzebowania na usługi logistyczne, takie...

V4heat GmbH Pleśń nie ma szans: nauczysz się wszystkiego o rozwoju i zapobieganiu pleśni podczas bezpłatnego webinaru

Pleśń nie ma szans: nauczysz się wszystkiego o rozwoju i zapobieganiu pleśni podczas bezpłatnego webinaru Pleśń nie ma szans: nauczysz się wszystkiego o rozwoju i zapobieganiu pleśni podczas bezpłatnego webinaru

Przerażenie jest wielkie, gdy szafa zostaje odsunięta na bok, a za nią widoczna jest pleśń. Często nie jest to zauważane przez lata, a mieszkańcy nieświadomie narażają się na zagrożenia dla zdrowia. Po...

Przerażenie jest wielkie, gdy szafa zostaje odsunięta na bok, a za nią widoczna jest pleśń. Często nie jest to zauważane przez lata, a mieszkańcy nieświadomie narażają się na zagrożenia dla zdrowia. Po wykryciu szkody ważne jest ustalenie przyczyny – poza tym należy ją jak najszybciej usunąć. Nawet najpiękniejsza optyczna naprawa niestety nie trwa długo, jeśli nie zostanie usunięta przyczyna powstawania pleśni.

REGULUS®-system S.j. Termomodernizacja w walce ze smogiem

Termomodernizacja w walce ze smogiem Termomodernizacja w walce ze smogiem

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy działać na kilku płaszczyznach. Co w tym kierunku może zrobić każdy z nas? Najważniejszy krok to termomodernizacja.

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy działać na kilku płaszczyznach. Co w tym kierunku może zrobić każdy z nas? Najważniejszy krok to termomodernizacja.

Luxum Jak urządzić ponadczasowe wnętrze?

Jak urządzić ponadczasowe wnętrze? Jak urządzić ponadczasowe wnętrze?

Urządzając naszą prywatną przestrzeń, często konfrontujemy się z wieloma problemami. Jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: Jak urządzić ponadczasowe wnętrze, które zawsze będzie współgrało z naszymi...

Urządzając naszą prywatną przestrzeń, często konfrontujemy się z wieloma problemami. Jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: Jak urządzić ponadczasowe wnętrze, które zawsze będzie współgrało z naszymi upodobaniami?

Gerda Sp. z o.o. Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej?

Przy wyborze bramy warto wziąć pod uwagę kilka aspektów - trwałość, parametry izolacyjne oraz bezpieczeństwo użytkowania, a także sposób zabezpieczenia przed włamaniem. Ważna jest także estetyka bramy...

Przy wyborze bramy warto wziąć pod uwagę kilka aspektów - trwałość, parametry izolacyjne oraz bezpieczeństwo użytkowania, a także sposób zabezpieczenia przed włamaniem. Ważna jest także estetyka bramy i dopasowanie jej do wyglądu budynku i jego otoczenia.

REGULUS®-system S.j. Szybki dostęp do ciepła?

Szybki dostęp do ciepła? Szybki dostęp do ciepła?

Czy zużycie energii na ogrzewanie w dwóch identycznie zbudowanych domach, położonych blisko siebie, podobnie względem stron świata, ogrzewanych tym samym źródłem ciepła i posiadających identyczny system...

Czy zużycie energii na ogrzewanie w dwóch identycznie zbudowanych domach, położonych blisko siebie, podobnie względem stron świata, ogrzewanych tym samym źródłem ciepła i posiadających identyczny system wentylacyjny może się znacznie różnić?

Milwaukee Lasery dla profesjonalistów

Lasery dla profesjonalistów Lasery dla profesjonalistów

Firma MILWAUKEE®, znana z produkcji profesjonalnych systemów bezprzewodowych do przemysłu, energetyki, rzemiosła i firm wykonawczych oraz kompletnego programu akcesoriów, prezentuje nową serię akumulatorowych...

Firma MILWAUKEE®, znana z produkcji profesjonalnych systemów bezprzewodowych do przemysłu, energetyki, rzemiosła i firm wykonawczych oraz kompletnego programu akcesoriów, prezentuje nową serię akumulatorowych zielonych laserów krzyżowych REDLITHIUM™.

LED Labs sp. z o.o. Oświetlenie garderoby profilami LED

Oświetlenie garderoby profilami LED Oświetlenie garderoby profilami LED

W projektach domów i mieszkań coraz to częściej skupia się uwagę na pomieszczeniu, jakim jest garderoba. Nie ma ona już być tylko miejscem składowania ubrań, ale ma sprawiać, że będziemy się w niej dobrze...

W projektach domów i mieszkań coraz to częściej skupia się uwagę na pomieszczeniu, jakim jest garderoba. Nie ma ona już być tylko miejscem składowania ubrań, ale ma sprawiać, że będziemy się w niej dobrze czuć i przyjemnie spędzać czas. Niezwykle istotne jest, aby wnętrze to było dla nas atrakcyjne wizualnie, a na to wpływ może mieć dobór odpowiedniego oświetlenia.

Stilo Energy Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu?

Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu? Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu?

Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu? Korzystanie z paneli fotowoltaicznych to doskonałe alternatywne źródło pozyskiwania energii elektrycznej. Obecnie jest ono dostępne niemal dla każdego....

Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu? Korzystanie z paneli fotowoltaicznych to doskonałe alternatywne źródło pozyskiwania energii elektrycznej. Obecnie jest ono dostępne niemal dla każdego. Wielu inwestorów jest przekonanych, że jedynym ograniczeniem dla instalacji paneli PV jest zaplecze finansowe. Natomiast o możliwości posiadania własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej decyduje też szereg innych aspektów, które powinny zostać poddane szczegółowej analizie w ramach audytu fotowoltaicznego.

bankier.pl Kredyt hipoteczny na budowę domu - jak wyliczyć potrzebną kwotę?

Kredyt hipoteczny na budowę domu - jak wyliczyć potrzebną kwotę? Kredyt hipoteczny na budowę domu - jak wyliczyć potrzebną kwotę?

Żeby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu, musimy przygotować na ten cel wkład własny. Jego wysokość od lat się zmienia i zależy też od banku. Jak wyliczyć potrzebną kwotę?

Żeby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu, musimy przygotować na ten cel wkład własny. Jego wysokość od lat się zmienia i zależy też od banku. Jak wyliczyć potrzebną kwotę?

dolejsz.pl Marcin Dolejsz Liniowa detekcja wycieków cieczy

Liniowa detekcja wycieków cieczy Liniowa detekcja wycieków cieczy

Liniowa detekcja wycieku pozwala dokładnie określić miejsce wycieku, z dokładnością do 1 metra, a co za tym idzie szybko i łatwo usunąć usterkę przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów naprawy awarii.

Liniowa detekcja wycieku pozwala dokładnie określić miejsce wycieku, z dokładnością do 1 metra, a co za tym idzie szybko i łatwo usunąć usterkę przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów naprawy awarii.

bimago.pl Salon cały w kwiatach

Salon cały w kwiatach Salon cały w kwiatach

Popularne tapety w kwiaty pojawiają się też w innych przestrzeniach. Świetnie będą prezentować się w sypialni, jadalni, gabinecie czy też w kawiarni. W każdym z wariantów niewątpliwie podkreślać będą kobiecą...

Popularne tapety w kwiaty pojawiają się też w innych przestrzeniach. Świetnie będą prezentować się w sypialni, jadalni, gabinecie czy też w kawiarni. W każdym z wariantów niewątpliwie podkreślać będą kobiecą stronę aranżacji i wprowadzą romantyczny, subtelny klimat. Z drugiej strony tapety na ścianę kwiaty świetnie wpisują się w nowoczesne i tradycyjne aranżacje, a ilość kolorów wzorów oraz wykończeń jest tak duża, że można się poczuć jak w prawdziwym ogrodzie.

Geberit Sp. z o.o. Pół wieku testów w sercu szwajcarskich Alp – poznaj historię spłuczek podtynkowych

Pół wieku testów w sercu szwajcarskich Alp – poznaj historię spłuczek podtynkowych Pół wieku testów w sercu szwajcarskich Alp – poznaj historię spłuczek podtynkowych

Na świecie znane są już od prawie 60 lat. Do Polski zawitały dopiero w latach 90., podobnie jak wiele innych nowinek i technologii z Zachodu. Podtynkowe spłuczki do toalet, bo o nich mowa, to dziś już...

Na świecie znane są już od prawie 60 lat. Do Polski zawitały dopiero w latach 90., podobnie jak wiele innych nowinek i technologii z Zachodu. Podtynkowe spłuczki do toalet, bo o nich mowa, to dziś już standard. Warto wiedzieć, że to rewolucyjne rozwiązanie techniczne, podobnie jak znakomitą czekoladę i najwyższej jakości zegarki, zawdzięczamy Szwajcarom.

Rockfon Sufity akustyczne Rockfon do szpitali – wskazówki projektowe

Sufity akustyczne Rockfon do szpitali – wskazówki projektowe Sufity akustyczne Rockfon do szpitali – wskazówki projektowe

Rozwiązania akustyczne stosowane w szpitalach pełnią bardzo użyteczne funkcje: wspierają pacjentów w komfortowym i bezpiecznym powrocie do zdrowia oraz zapewniają personelowi medycznemu odpowiednie warunki...

Rozwiązania akustyczne stosowane w szpitalach pełnią bardzo użyteczne funkcje: wspierają pacjentów w komfortowym i bezpiecznym powrocie do zdrowia oraz zapewniają personelowi medycznemu odpowiednie warunki do ratowania życia.

merXu Buduj i uszczelniaj dach z merXu

Buduj i uszczelniaj dach z merXu Buduj i uszczelniaj dach z merXu

Nowoczesne narzędzia pomagają w prowadzeniu działalności i pozwalają firmom pozostać konkurencyjnym na rynku budowlanym. Platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami...

Nowoczesne narzędzia pomagają w prowadzeniu działalności i pozwalają firmom pozostać konkurencyjnym na rynku budowlanym. Platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.