EkspertBudowlany.pl

Klimatyzacja do mieszkania - 10 porad jak wybrać dobrego instalatora

AERO7 | 2020-09-01

Chciałbyś zamontować klimatyzator w swoim domu lub mieszkaniu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Z pewnością wybór profesjonalnej firmy zajmującej się instalacją klimatyzacji jest najlepszym rozwiązaniem. Podpowiadamy, jak wybrać firmę, która zagwarantuje kompleksowy montaż oraz pełną gwarancję producenta na sprzęt. Wskazujemy, jakie elementy prac powinny zostać zawarte w ofercie, aby nie zostać zaskoczonym dodatkowymi kosztami związanymi z montażem.

treść sponsorowana

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu

Klimatyzacja już od wielu lat przestała kojarzyć się z luksusowym standardem wyposażenia. Rosnące temperatury sprawiają, że klimatyzatory stają się coraz częściej koniecznością. Jednak asortyment produktów jest ogromny, dlatego podjęcie decyzji o wyborze optymalnego typu oraz modelu klimatyzatora wcale nie jest łatwą decyzją. Także sama usługa montażu klimatyzacji może wiązać się z trudnością wyboru odpowiedniego wykonawcy. Jak zatem wybrać najlepszy klimatyzator? A także, od czego zacząć montaż klimatyzacji?

Skorzystaj z poradnika https://aero7.pl/poradnik/klimatyzacja-do-mieszkania-poradnik-kupujacego

Zapoznaj się z 10 najważniejszymi wskazówkami, które pomogą Ci wybrać dobrego instalatora:

1. Wybierz optymalny typ klimatyzatora

Do dyspozycji szeroka gama klimatyzatorów – kasetonowe, podstropowe, kanałowe, konsolowe, ścienne typu split oraz ścienne typu multisplit. W ostatnich latach zdecydowanie największą popularnością wśród klientów indywidualnych cieszą się klimatyzatory ścienne typu split lub multisplit. Są one bardzo wygodne w montażu i łatwe w obsłudze. Dobrze sprawdzają się w zastosowaniu domowym. Ich największa zaleta to wielofunkcyjność. Nie tylko chłodzą powietrze, ale mogą je także nagrzewać, jonizować i oczyszczać. Najważniejsze jednak, aby wybrać klimatyzator, który będzie gwarantował odpowiednią wydajność chłodzenia, a jego eksploatacja nie będzie wiązała się z wysokimi kosztami. Jeśli nie wiesz, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, możesz skorzystać z obiektywnego rankingu klimatyzatorów. Taki ranking pozwoli ci wstępnie ocenić, jaki typ klimatyzatora może być odpowiednim wyborem, a także da wstępny ogląd na to, na jaki koszt zakupu sprzętu musisz być przygotowany.

Skorzystaj z rankingu klimatyzatorów: https://aero7.pl/ranking-klimatyzatorow

2. Zapytaj o oferty na wykonanie montażu klimatyzacji przynajmniej u kilku wykonawców

Nikt nie lubi przepłacać, dlatego warto porównać kilka wycen lokalnych firm oferujących montaż klimatyzacji. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że wstępne wyceny mogą zawierać różny zakres usług. Dlatego oferty, które otrzymasz, możesz uznać za punkt wyjścia do dalszych rozmów z firmą na temat warunków i ceny realizacji usługi. Sama oferta może jednak dać Ci już sygnał, czy konkretny wykonawca profesjonalnie podszedł do wyceny. A także czy wykonuje zakres usług, na którym Ci zależy.

3. Sprawdź doświadczenie firmy w montażu klimatyzatorów określonego typu

To bardzo ważny punkt, zwłaszcza jeśli decydujesz się na montaż nietypowej jednostki. Szczególnie warto dopytać instalatora, czy posiada doświadczenie w montażu klimatyzacji split z dużą liczbą jednostek wewnętrznych. W takim przypadku wcześniejsze doświadczenie instalatora z pewnością będą potrzebne do odpowiedniego poprowadzenia instalacji oraz wyboru optymalnych modeli jednostek wewnętrznych i zewnętrznych.

4. Sprawdź, czy instalator posiada atesty i certyfikaty producenta

W przypadku montażu klimatyzatorów jest to bardzo ważne kryterium wyboru wykonawcy. Nie wszyscy bowiem wiedzą, iż często uzyskanie pełnej gwarancji na sprzęt uzależniony jest od tego, czy montaż został wykonany przez firmę/instalatora posiadającego wymagane przez producenta certyfikaty. W sytuacji, gdy osobno zakupimy klimatyzator i wybierzemy instalatora, który wykona nam montaż (ale nie posiada certyfikacji konkretnego producenta sprzętu), wówczas nie będzie nas obowiązywała gwarancja. Dlatego zakup klimatyzatora i skorzystanie z usług montażu warto połączyć i wybrać jedną firmę, która zapewni nam to kompleksowo.

5. Dokładnie przeanalizuj zakres oferty na montaż klimatyzacji

Nie chcesz zostać zaskoczony dodatkowymi kosztami? Sprawdź, czy oferta na montaż klimatyzacji uwzględnia kompleksowy zakres pracy. Czy może jednak niektóre usługi są wskazane przez wykonawcę jako dodatkowo płatne? Podstawowy zakres montażu klimatyzatora ściennego powinien uwzględniać:

  • Otwór w ścianie
  • Instalację jednostki zewnętrznej i wewnętrznej
  • Instalację freonową
  • Podpięcie klimatyzatora do instalacji elektrycznej
  • Grawitacyjny opływ skroplin
  • Próby szczelności
  • Wykonanie próżnie w układzie
  • Uruchomienie
  • Testy działania klimatyzacji
  • Instruktaż

Sam zakres działań to jednak nie wszystko. Kluczowe będą informacje dot. tego, jaka długość instalacji jest wliczona w podstawową cenę montażu oraz jakie zostaną wykorzystane materiały. Może się bowiem okazać, że jeden wykonawca uwzględni w cenie wykonanie instalacji o długości do 3 m, z kolei inny do 5 m. Oczywiście na tym etapie warto dopytać o koszt dodatkowych usług takich jak: instalacja pompki skroplin, wynajem zwyżki, doprowadzenie zasilania z rozdzielni itp.

6. Skorzystaj z usługi darmowej wizji lokalnej

Aby uzyskać dokładną wycenę, z pewnością warto skorzystać z wizji lokalnej. Przed podpisaniem umowy, wykonawca powinien przyjechać na miejsce i dokładnie sprawdzić, jak biegnie instalacja w budynku oraz w jakim miejscu można zawiesić jednostki zewnętrzne i wewnętrzne klimatyzatora. Na tej podstawie wykonawca powinien przygotować dokładną wycenę, która uwzględniać będzie już kompleksowo całość prac. Ważna uwaga – nigdy nie podpisuj umowy na wykonanie klimatyzacji przed wizją lokalną. Pamiętaj, że wstępna oferta w ogóle nie musi pokrywać się z ostateczną wyceną montażu. Dlatego wykonawca nie powinien oczekiwać od potencjalnego klienta podpisania umowy na tym etapie.

7. Zapytaj o gwarancję na sprzęt

Przy kwestiach związanych z gwarancją warto dopytać o szczegóły. Zachęcające hasła producentów – typu 10 lat gwarancji wcale nie oznaczają, że otrzymasz gwarancję na wszystkie komponenty klimatyzatora. Bardzo często długość trwania gwarancji jest określana dla poszczególnych komponenty osobno. Jest to jednak zabieg stosowany nie tylko przez producentów klimatyzatorów, ale większości sprzętów RTV i AGD.

8. Wybierz firmę, która oferuje nie tylko montaż, ale także serwisowanie klimatyzacji

Aby mieć pewność, że klimatyzacja będzie sprawnie działała, warto związać się z jedną firmą, która wykonuje kompleksowe usługi serwisowania i naprawy. Oczywiście pod warunkiem, że jest to firma godna polecenia. Dzięki temu zaoszczędzisz czas potrzebny na szukanie nowych wykonawców.

9. Określ swoje oczekiwania - dogodny termin, kompleksowy zakres usług

Oczywiście w sezonie letnim trudno będzie oczekiwać, aby instalator wyznaczył termin montażu klimatyzacji na kolejny dzień. Pod kątem dostępności instalatorów z pewnością najlepszym sezonem będzie okres zimowy i to już wtedy warto rozważyć skorzystanie z tej usługi. Jeśli jednak instalator w pełnym sezonie letnim oferuje krótkie terminy montażu, wówczas może to być oznaka, że nie jest on najbardziej rozchwytywanym instalatorem, a tym samym jego usługi wcale nie muszą być na najwyższym poziomie. Dodatkowo doprecyzuj swoje oczekiwania dot. samego przebiegu montażu. Profesjonalna ekipa elastycznie dostosuje się do potrzeb klienta, a także zagwarantuje szybki i czysty montaż, który nie powinien Cię nadmiernie angażować.

10. Poproś o przesłanie umowy jeszcze przed wykonaniem usługi

Nie podpisuj umowy zanim dokładnie jej nie przeczytasz. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś je instalatorowi i poproś o zmianę zapisów w umowie. Nie przesyłaj nigdy pełnej zapłaty za wykonaną usługę, jeśli umowa nie zostanie podpisana.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Jaki kominek wybrać do małego domu?

Jaki kominek wybrać do małego domu? Jaki kominek wybrać do małego domu?

Kominki z wkładem gazowym oraz gazowe piecyki wolno stojące to urządzenia, które idealnie sprawdzają się nie tylko w dużych domach i onieśmielających metrażem apartamentach. Polska marka Kratki, działająca...

Kominki z wkładem gazowym oraz gazowe piecyki wolno stojące to urządzenia, które idealnie sprawdzają się nie tylko w dużych domach i onieśmielających metrażem apartamentach. Polska marka Kratki, działająca na rynku od ponad 20 lat, w swej bogatej ofercie posiada również produkty zaprojektowane tak, aby spełniały oczekiwania właścicieli małych domów lub niewielkich mieszkań.

Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości?

Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości? Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości?

Projektując dowolne urządzenie elektroniczne prędzej czy później staniemy przed wyborem odpowiedniej obudowy. Obudowy uniwersalne występują w wielu wersjach i wymiarach. Dostępne są zarówno obudowy plastikowe,...

Projektując dowolne urządzenie elektroniczne prędzej czy później staniemy przed wyborem odpowiedniej obudowy. Obudowy uniwersalne występują w wielu wersjach i wymiarach. Dostępne są zarówno obudowy plastikowe, jak i obudowy metalowe. Materiał, z którego wykonana jest obudowa do elektroniki to jednak tylko jeden z istotnych parametrów. Pozostałe to kształt, wymiar, klasa szczelności, a czasem nawet kolor.

Kurki kulowe F-Comfort

Kurki kulowe F-Comfort Kurki kulowe F-Comfort

Kurki kulowe, nazywane także zaworami kulowymi, należą do tej grupy produktów, których nie widać w codziennym użytkowaniu instalacji, i w przypadku których walory wizualne są drugoplanowe, a decydujące...

Kurki kulowe, nazywane także zaworami kulowymi, należą do tej grupy produktów, których nie widać w codziennym użytkowaniu instalacji, i w przypadku których walory wizualne są drugoplanowe, a decydujące znaczenie mają aspekty użytkowe oraz parametry techniczne. W praktyce zawory te są jednak jednymi z najbardziej powszechnie stosowanych urządzeń armatury instalacyjnej, występując w wielu rodzajach i średnicach nominalnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Porządne schody często postrzegane są jako wizytówka domu lub piętrowego mieszkania, jednak trzeba pamiętać, że dla uzyskania idealnego efektu równie istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

Porządne schody często postrzegane są jako wizytówka domu lub piętrowego mieszkania, jednak trzeba pamiętać, że dla uzyskania idealnego efektu równie istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji

Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji

Dwupoziomowe mieszkania to trend, który coraz częściej powraca w nowoczesnym budownictwie. W latach 70. i 80. próbowano aranżować takie mieszkania w wielkiej płycie, spotkać je można było oczywiście w...

Dwupoziomowe mieszkania to trend, który coraz częściej powraca w nowoczesnym budownictwie. W latach 70. i 80. próbowano aranżować takie mieszkania w wielkiej płycie, spotkać je można było oczywiście w starszych kamienicach. Dzisiaj mieszkanie dwupoziomowe można kupić zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Dla klientów deweloperów to możliwość zakupu dodatkowego piętra za nieco niższą cenę. W przypadku rynku wtórnego także można liczyć na atrakcyjne oferty. Przede wszystkim liczą się jednak...

Remont nieruchomości a kredyt firmowy

Remont nieruchomości a kredyt firmowy Remont nieruchomości a kredyt firmowy

Kredyt firmowy jest przyznawany na ściśle określone lub dowolne cele, ale związane z prowadzoną działalnością. Czy to oznacza, że nie można sfinansować nim prywatnych wydatków, na przykład zakupu lub remontu...

Kredyt firmowy jest przyznawany na ściśle określone lub dowolne cele, ale związane z prowadzoną działalnością. Czy to oznacza, że nie można sfinansować nim prywatnych wydatków, na przykład zakupu lub remontu nieruchomości mieszkalnej? Jeśli nie, to skąd najlepiej jest wziąć środki na takie inwestycje?

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym...

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym dodawanym do zaprawy murarskiej.

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej? Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym...

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.

Wapno - naturalne i zdrowe

Wapno - naturalne i zdrowe Wapno - naturalne i zdrowe

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili

Dzięki domowemu przyrządzeniu posiłków można stosunkowo łatwo i skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Pozwala to też poprawić jakość spożywanych posiłków. Nie ma się jednak co oszukiwać, przyrządzenia nowych...

Dzięki domowemu przyrządzeniu posiłków można stosunkowo łatwo i skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Pozwala to też poprawić jakość spożywanych posiłków. Nie ma się jednak co oszukiwać, przyrządzenia nowych dań każdego dnia może być męczące. Osoby spędzające większość czasu poza domem, np. w pracy czy na uczelni, mogą też z trudem wygospodarować na to czas. Dobrym rozwiązaniem jest więc przygotowanie większej ilości oraz schowanie do lodówki lub zamrożenie tego, co zostanie. Dzięki odpowiedniej kuchence...

Płyta warstwowa w roli głównej

Płyta warstwowa w roli głównej Płyta warstwowa w roli głównej

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa,...

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa, taka jak ta użyta do budowy zakładów Chipita w Tomaszowie Mazowieckim.

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV?

Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV? Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV?

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej osób rozumie potrzebę dbania o środowisko i dostrzega korzyści płynące z montażu paneli PV. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia jednak,...

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej osób rozumie potrzebę dbania o środowisko i dostrzega korzyści płynące z montażu paneli PV. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia jednak, że czasem trudno nam wybrać najwłaściwszy dla siebie produkt. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF?

Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF? Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF?

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji – stanowią jeden z ważnych elementów aranżacji domu, a ponadto oddzielają wnętrza, chronią przed hałasem i zapewniają domownikom intymność. Podczas zakupów...

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji – stanowią jeden z ważnych elementów aranżacji domu, a ponadto oddzielają wnętrza, chronią przed hałasem i zapewniają domownikom intymność. Podczas zakupów warto kierować się więc nie tylko estetyką, ale również ich solidnością. Dzięki temu posłużą przez długi czas i dopełnią wystrój mieszkania.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.