EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

treść sponsorowana

Jak działa system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

System ten z powodzeniem zastępuje wentylację grawitacyjną i jednocześnie pozwala zatrzymać w budynku nawet 90% ciepła, bo nie jest ono usuwane na zewnątrz. Wentylacja mechaniczna doprowadza bowiem przewodami do pomieszczeń powietrze, oczyszczone przez specjalne filtry. Nie ma więc takich strat ciepła, jak przy wietrzeniu przez otwarte okna. „Sercem” zaś systemu jest centrala rekuperacyjna, do której podłączone są przewody nawiewne i wywiewne.

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest więc nowoczesnym, ekologicznym rozwiązaniem, poprawiającym energooszczędność budynku, co praktyce oznacza mniejsze rachunki za energię do jego ogrzewania. Dlatego właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej go montują.

Szczelność połączeń warunkuje wydajność instalacji

Aby system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dobrze spełniał swoją funkcję, wszystkie przewody muszą być szczelnie ze sobą połączone. Nieszczelna bowiem instalacja znacznie obniża wydajność centrali rekuperacyjnej i tym samym całego systemu. Jeśli część powietrza po drodze „ucieka”, nie jest ono w pełni wymieniane. Z tego też powodu tak ważny jest szczelny montaż wszystkich połączeń. A najlepszym w tym wypadku rozwiązaniem są skrzynki rozprężne, czyli elementy przyłączeniowe, służące do montażu wentylacyjnych przewodów nawiewnych i wywiewnych oraz zaworów wentylacyjnych. Ważne jednak, aby były dobrej jakości i dość łatwe w montażu oraz by zapewniały szczelność połączeń. Takie właśnie skrzynki o nazwie FLX-PLO-EPP oferuje firma ALNOR.

Skrzynki rozprężne FLX-PLO-EPP produkuje się z materiałów odpornych na korozję, dzięki czemu z powodzeniem wytrzymują długotrwałą eksploatację, bez konieczności wymiany. Ich obudowy wykonane są ze spienionego polipropylenu (EPP) – trwałego materiału o wysokiej termoizolacyjności (λ=0,039). Nie ma więc potrzeby dodatkowego ich ocieplania.

Kroćce przyłączeniowe do przewodów półsztywnych również produkowane są z tworzywa sztucznego ABS o dużej wytrzymałości mechanicznej, a uszczelki zamontowane na króćcach – z TPE.

EPP to materiał lekki i elastyczny, pozwalający na formowanie dowolnych kształtów wyrobów. Dzięki temu możliwe było nadanie wnętrzu puszki aerodynamicznego kształtu, ułatwiającego swobodny przepływ powietrza.

Do domowych systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ALNOR poleca dwa modele skrzynek rozprężnych FLX-PLO-EPP:

  • jednokróćcowe (1x75) z kołnierzem pod zawór ØD 100 mm,
  • dwukróccowe (2x75) z kołnierzem pod zawór wentylacyjny ØD 125 mm.

Zastosowanie tych modeli w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zapewnia szczelność połączeń zakwalifikowaną do klasy C.

Czytaj więcej na ten temat >>

Prosty i łatwy montaż

Skrzynki rozprężne FLX-PLO-EPP mocuje się do podłoża wkrętami, co ułatwiają trzy otwory przelotowe ze zmienną średnicą. Natomiast solidne uchwyty montażowe pozwalają na szybkie połączenie puszki z przewodami wentylacyjnymi. Wydłużony zaś kształt puszki zapewnia stabilne i trwałe połączenie przewodów oraz zapobiega ich wysunięciu.

Półsztywne przewody wentylacyjne mocuje się na wcisk, nasuwając je na nyplowe króćce w puszce. Puszki zaś można przymocować taśmą perforowaną (o szerokości 17–25 mm), korzystając ze specjalnych prowadnic, które po przykręceniu taśmy gwarantują stabilność zamontowanej puszki. Ta druga metoda sprawdza się zwłaszcza w instalacji sufitowej i podłogowej, bo taśma uniemożliwia przesunięcie się puszki.

Z kolei do podłączenia zaworu wentylacyjnego służy kołnierz z odejściem mufowym, pozwalającym na montaż bezpośrednio do puszki. Jego wysokość – w zależności od potrzeby – można regulować. Nadmiar materiału odcina się, korzystając ze specjalnych torów i oznaczeń wysokości („40” i „60”).

Ponadto, średnicę kołnierza można w prosty sposób zmieniać (z Ø 125 mm na Ø 100 mm). Wystarczy do środka kołnierza włożyć redukcję, wykonaną również ze spienionego polipropylenu (EPP).

Montując i mocując skrzynki rozprężne FLX-PLO-EPP w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zawsze jednak trzeba ściśle przestrzegać wskazówek i zaleceń producenta. Tylko wtedy bowiem będziemy mieli pewność, że system jest szczelny i przez wiele lat będzie dostarczał do pomieszczeń przefiltrowane powietrze. Sprawdź >>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie

Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie

Dbanie o jak najwyższą jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach, to niezwykle istotne zadanie. Powietrze ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie, a w niektórych przypadkach nawet na zdrowie (dotyczy...

Dbanie o jak najwyższą jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach, to niezwykle istotne zadanie. Powietrze ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie, a w niektórych przypadkach nawet na zdrowie (dotyczy to np. astmatyków oraz alergików). W wielu starszych budynkach nadal funkcjonuje mało efektywna wentylacja grawitacyjna, której działanie jest mocno uzależnione od warunków panujących na zewnątrz. W związku z tym podczas letnich miesięcy wymiana powietrza praktycznie nie zachodzi. Innowacyjnym...

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji

Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji

Cenisz nowe technologie i rozwiązania smart, zgodne z ideą energooszczędności? System rekuperacji ze strefowaniem SmartAIR to najbardziej efektywna instalacja wentylacyjna na rynku. System wentylacyjny...

Cenisz nowe technologie i rozwiązania smart, zgodne z ideą energooszczędności? System rekuperacji ze strefowaniem SmartAIR to najbardziej efektywna instalacja wentylacyjna na rynku. System wentylacyjny może bowiem samodzielnie regulować swoją pracę, na podstawie odczytów z czujników.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.