EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym?

Wiktor Janecki | 2020-12-04
Rys. 3. Lokalizacja urządzenia przeciwzalewowego na zewnątrz i wewnątrz budynku; rys. Kessel

Rys. 3. Lokalizacja urządzenia przeciwzalewowego na zewnątrz i wewnątrz budynku; rys. Kessel

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków. Zabezpieczenie takie stanowią zawory zwrotne i pompownie ścieków.

Ścieki cofają się do pomieszczeń budynków z powodu niedrożności instalacji kanalizacyjnej lub przykanalików oraz w wyniku wzrostu poziomu ścieków w sieci kanalizacyjnej na skutek powodzi lub gwałtownych opadów. Ale sporo przypadków cofania się ścieków do instalacji kanalizacyjnej w budynku ma miejsce także w przypadku, gdy wody deszczowe z dachów i tarasów odprowadzane są nieprawidłowo do kanalizacji ogólnospławnej.

Największe ryzyko zalania pomieszczeń budynków w wyniku cofnięcia się ścieków występuje, gdy urządzenia takie jak umywalki, toalety, prysznice, wanny czy pralki umieszczone są w piwnicy lub suterenie poniżej poziomu zalewania, a wody odpadowe z działki i budynku odpływają przez naturalny spadek do kanalizacji ogólnospławnej.

Poziom zalewania to najwyższy poziom, do którego może się podnieść woda w instalacji odwadniającej. W przypadku terenu płaskiego jest to najczęściej powierzchnia drogi łącznie z chodnikami i poboczami, a w przypadku terenu nachylonego górna krawędź najbliższej podłączonej studzienki.

Zagrożenie zalaniem pomieszczeń w budynkach w wyniku krótkiego, ale intensywnego opadu występuje szczególnie na płaskich terenach z kanalizacją ogólnospławną, na których poziom zalewania leży często na wysokości górnej krawędzi ulicy.

Ryzyko powstania cofki z przepełnionej kanalizacji zwiększa się zwłaszcza w czasie gwałtownych opadów po okresach suchych, gdy w niektórych odcinkach sieci kanalizacyjnej dochodzi do nagromadzenia osadów i zanieczyszczeń. Brak ochrony przed przepływem zwrotnym sprawia, że mieszanina wody opadowej i ścieków z sieci kanalizacyjnej cofa się do budynku i zalewa pomieszczenia położone poniżej poziomu zalewania.

Przepisy i rozwiązania techniczne

Przepisy zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych wymagają, aby działka budowlana, na której sytuowane są budynki, miała kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej (§ 28 ust. 1).

W przypadku budynków niskich lub takich, których nie można przyłączyć do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, przepisy dopuszczają odprowadzenie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych (§ 28 ust. 2).

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tj. DzU 2019, poz. 1437) zakazuje wprowadzania wód opadowych i roztopowych oraz drenażowych do kanalizacji sanitarnej. Za złamanie tego zakazu grozi kara ograniczenia wolności albo grzywny do 10 tys. zł (art. 28 ust. 4a).

Instalacja kanalizacyjna (układ przyborów, wpustów i przewodów do pierwszej studzienki) powinna umożliwiać odprowadzanie ścieków, a także wód opadowych z budynku, jeżeli nie są one odprowadzane na teren działki, oraz spełniać wybrane wymagania norm PN-EN 12056-1:2002 cz. 1–5 i ­PN-EN 12109:2003. Zakresy tych wymagań określa załącznik nr 1 do WT.

Przepisy zawarte w WT (§ 124) zezwalają na budowę instalacji kanalizacyjnej grawitacyjnej w pomieszczeniach budynku, z których krótkotrwale nie jest możliwy grawitacyjny spływ ścieków, pod warunkiem zainstalowania zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym ścieków z sieci kanalizacyjnej poprzez zastosowanie przepompowni ścieków, zgodnie z wymaganiami normy dotyczącej projektowania przepompowni ścieków w kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków, tj. ­PN-EN 12056-4:2002 (w zakresie pkt 4–6), lub urządzenia przeciwzalewowego zgodnie z wymaganiami normy dotyczącej urządzeń przeciwzalewowych w budynkach, tj. PN-EN 13564-1:2004.

Norma ta wyróżnia sześć rodzajów urządzeń przeciwzalewowych:

  • typ 0 – urządzenia z tylko jednym samoczynnym mechanizmem zamykania do stosowania na przewodach poziomych,
  • typ 1 – urządzenia do stosowania na przewodach poziomych z jednym samoczynnym mechanizmem zamykania i jednym mechanizmem zamykania awaryjnego, które mogą być łączone,
  • typ 2 – urządzenia do stosowania na przewodach poziomych z dwoma samoczynnymi mechanizmami zamykania i jednym zamykaniem awaryjnym, zamykanie awaryjne może być łączone z jednym z mechanizmów zamknięcia samoczynnego,
  • typ 3 – urządzenia do stosowania na przewodach poziomych z mechanizmem zamykania poruszanym za pomocą energii zewnętrznej (np. elektrycznej, pneumatycznej) oraz z mechanizmem zamykania awaryjnego, który działa niezależnie od zamknięcia samoczynnego,
  • typ 4 – urządzenia, które montowane są w kształtkach lub we wpustach podłogowych, z jednym lub dwoma samoczynnymi mechanizmami zamykania i jednym mechanizmem zamykania awaryjnego, który może być łączony z zamykaniem samoczynnym,
  • typ 5 – wpusty podłogowe z jednym samoczynnym mechanizmem zamykania i mechanizmem zamykania awaryjnego.

Dobór optymalnego urządzenia przeciwzalewowego powinien uwzględniać przeznaczenie budynku, prowadzenie instalacji i umiejscowienie przyborów sanitarnych, rodzaj ścieków oraz lokalizację sieci kanalizacyjnej.

Warto wziąć też pod uwagę, czy urządzenie może być zabudowane w płycie podłogowej lub na przewodzie swobodnym, czy ścieki są z fekaliami czy bez i czy mamy chronić jeden odpływ, np. pralki, czy też powinno to być zabezpieczenie centralne dla wielu przyborów, w tym na ścieki z fekaliami.

Czy ścieki mają być pompowane także przy przepływie zwrotnym, czy urządzenie ma służyć do użytku przemysłowego, czy domowego?

Do ochrony przed cofnięciem się ścieków szarych w wielu wypadkach wystarczy zabezpieczenie wpustu w podłodze piwnicy albo pojedynczego urządzenia ze ściekami szarymi, np. umywalki lub pralki w piwnicy za pomocą odpływów wyposażonych w dwie samoczynne zasuwy zwrotne i uruchamianie ręczne (rys. 1).

jak ochronic kanalizacje rys1a

Rys. 1a. Zabezpieczenia zbiorcze – odpływ podłogowy do ochrony kilku przyborów  schemat instalacji. Odpływ wyposażony jest w dwie samoczynne zasuwy zwrotne i awaryjne uruchomienie ręczne. Urządzenie typu 5 wg PN-EN 13564-1; rys. Viega

jak ochronic kanalizacje rys1b

Rys. 1b. Zabezpieczenia zbiorcze – odpływ podłogowy do ochrony kilku przyborów  przekrój urządzenia. Odpływ wyposażony jest w dwie samoczynne zasuwy zwrotne i awaryjne uruchomienie ręczne. Urządzenie typu 5 wg PN-EN 13564-1; rys. Viega

Kiedy instalacja kanalizacyjna jest rozbudowana i trzeba chronić całe kondygnacje oraz gdy przewody mają większe średnice, stosuje się zawory (zasuwy) na przewodach poziomych. Przepuszczają one ścieki tylko w jedną stronę i zamykają się samoczynnie pod wpływem naporu cofających się ścieków na klapę zwrotną (rys. 2).

jak ochronic kanalizacje rys2

Rys. 2. Przykład małych pompowni do ścieków fekalnych – Compli 300, układ jedno­pompowy do zastosowań w małych­ jednostkach mieszkalnych, ze zbiornikiem z polietylenu o poj. 50 dm3, z dopływem ścieków DN 100, o wysokości podnoszenia 19,5 m i wydajności 29 m3/godz.; rys. Pentair Jung Pumpen

Montaż zwykłych mechanicznych zasuw burzowych ze swobodnie zawieszonymi klapami jest wskazany w przypadku przepływu wyłącznie wody deszczowej i ścieków szarych – z pralek, umywalek, wanien.

W przypadku przewodów odprowadzających ścieki zawierające fekalia zaleca się stosowanie zaworów zwrotnych ze wspomaganiem mechanizmu zamknięcia – np. z napędem elektrycznym lub pneumatycznym. W tego typu urządzeniach w normalnym trybie klapy zwrotne są zawsze otwarte, dzięki czemu ścieki mogą swobodnie przepływać przez urządzenie. W momencie wystąpienia przepływu zwrotnego klapy zamykają się za pomocą siłownika sterowanego sondą umieszczoną w kanale.

Siłownik pokonuje ewentualne opory wywołane zanieczyszczeniami i skutecznie zamyka przepływ. Po ustąpieniu przepływu zwrotnego ścieków klapy są otwierane automatycznie.

Dostępne są też urządzenia, które w wersji podstawowej wyposażone są tylko w klapy mechaniczne i w dowolnym momencie mogą zostać przezbrojone na urządzenia automatyczne.

Jeśli przybory sanitarne znajdują się poniżej poziomu zalewania, są często wykorzystywane i zawierają ścieki z fekaliami, do zapobiegania przepływom zwrotnym zalecane jest zastosowanie urządzeń pompowych. Urządzenia takie pozwalają na korzystanie z przyborów sanitarnych, w tym toalet, nawet przy przepływie zwrotnym, a kiedy on ustaje, ścieki spływają grawitacyjnie.

Dostępne są też rozwiązania pozwalające na montaż urządzeń przeciwzalewowych poza budynkiem (rys. 3 na górze). Wybór opiera się często na kompromisie pomiędzy pewnością zabezpieczenia a kosztami inwestycyjnymi – ale rolą projektanta jest zwracanie uwagi inwestorowi na potencjalne ryzyko.

W przypadku miejsc, z których nie ma możliwości grawitacyjnego odprowadzania ścieków szarych i z fekaliami, stosuje się urządzenia kompaktowe z pomporozdrabniaczami, tłoczącymi ścieki na odległość kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów i na wysokość 5–7 m.

Urządzenie takie podaje ścieki do miejsca, z którego grawitacyjnie płyną dalej instalacją kanalizacyjną poza budynek, do studzienki kanalizacyjnej i sieci. Gdy nie ma odpływu grawitacyjnego i ścieki trzeba przetłoczyć poza budynek, stosuje się wewnętrzne przepompownie z niewielką pojemnością retencyjną, z pompami z rozdrabniaczem i układem sterującym. Urządzeń przeciwzalewowych nie stosuje się w instalacjach bez grawitacyjnego odprowadzania ścieków.

Wody opadowe z dachów i tarasów, a także z zagłębień przy ścianach budynków powinny mieć odprowadzenie do wyodrębnionej kanalizacji deszczowej lub kanalizacji ogólnospławnej, a w przypadku braku takiej możliwości odprowadzenie na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych (§ 126 ust. 1).

Przepisy wyraźnie nakazują, aby przewody odprowadzające wody opadowe przez wnętrze budynku w przypadku przyłączenia budynku do sieci kanalizacji ogólnospławnej były łączone z instalacją kanalizacyjną poza budynkiem (§ 126 ust. 2). Nieprzestrzeganie tego wymogu jest przyczyną zalewania pomieszczeń wodami opadowymi podczas intensywnych opadów. Jednym z błędów jest montaż urządzenia przeciwzalewowego za ujściem przewodu odprowadzającego wody opadowe z dachu.

Dla prawidłowego działania urządzeń przeciwzalewowych istotne znaczenie ma także eksploatacja, czyli regularny dozór urządzeń. Żeby to było możliwe, konieczny jest dostęp do urządzenia w celu przeprowadzania okresowych przeglądów i ewentualnego czyszczenia przynajmniej raz na pół roku.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (DzU 2002, nr 75, poz. 690, z późn. zm.).
  2. PN-B-01707:1992 Instalacje kanalizacyjne. Wymagania w projektowaniu.
  3. PN-EN 12056-4:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków. Cz. 4: Pompownie ścieków. Projektowanie układu i obliczenia.
  4. PN-EN 13564-1:2004 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach. Cz. 1: Wymagania.
  5. Materiały firm: ACO, Pentair Jung Pumpen, Karmat, Kessel, Viega, Wilo.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

5/2020

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jak samodzielnie wymienić gniazdko elektryczne

Jak samodzielnie wymienić gniazdko elektryczne Jak samodzielnie wymienić gniazdko elektryczne

Wymiana uszkodzonego gniazdka nie jest specjalnie trudna, gdy polega na zastąpieniu go drugim – identycznym, ale na przykład o innym wzornictwie. Przestrzegając kilku zasad, poradzi z nią sobie nawet początkujący...

Wymiana uszkodzonego gniazdka nie jest specjalnie trudna, gdy polega na zastąpieniu go drugim – identycznym, ale na przykład o innym wzornictwie. Przestrzegając kilku zasad, poradzi z nią sobie nawet początkujący majsterkowicz, pod warunkiem jednak, że zachowa wszelkie zasady bezpieczeństwa i będzie miał pod ręką odpowiednio wyposażoną skrzynkę z narzędziami.

Redakcja Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków? Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze,...

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze, a zarazem najbardziej ekonomiczne i ekologiczne są nowoczesne, przydomowe oczyszczalnie ścieków o charakterze biologicznym.

Marta Stankiewicz Uzdatnianie wody w domu

Uzdatnianie wody w domu Uzdatnianie wody w domu

Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM,...

Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM, filtrów mechanicznych, bądź zawierających aktywny węgiel, substancje odżelaziające, odmagniające, względnie zmiękczające.

Redakcja Co warto wiedzieć o magnezie?

Co warto wiedzieć o magnezie? Co warto wiedzieć o magnezie?

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie...

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie objawy powinny budzić nasz niepokój?

Redakcja 4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu

4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu 4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu

W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.

W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.

Redakcja Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego...

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego ogrzewania i odprowadzania spalin oraz braku kontroli kominiarskiej. Jak się chronić przed niebezpiecznym tlenkiem węgla?

Redakcja Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne? Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Weronika Radzikowska Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie

Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie

Odpowiednio dobrane filtry do wody sprawią, że będziemy mogli pić wodę prosto z kranu. Będzie ona bowiem czysta, smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń.

Odpowiednio dobrane filtry do wody sprawią, że będziemy mogli pić wodę prosto z kranu. Będzie ona bowiem czysta, smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń.

SCHIEDEL Sp. z o.o. Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S

Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S

Kingfire® Lineare S - innowacyjny unikalny modułowy system kominkowy o wysokich walorach estetycznych i nowoczesnym designie z możliwością swobodnej aranżacji. Produkt doceniono za innowacyjność, funkcjonalność...

Kingfire® Lineare S - innowacyjny unikalny modułowy system kominkowy o wysokich walorach estetycznych i nowoczesnym designie z możliwością swobodnej aranżacji. Produkt doceniono za innowacyjność, funkcjonalność oraz ekonomiczność i nagrodzono Złotym Medalem targów BUDMA 2019.

Krystyna Stankiewicz Woda na wagę złota

Woda na wagę złota Woda na wagę złota

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Redakcja Jak działają czujniki czadu?

Jak działają czujniki czadu? Jak działają czujniki czadu?

Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu...

Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu w powietrzu przekracza minimalny dopuszczony poziom i często jest ostatnią szansą na ratunek. Niestety, statystyki prowadzone przez Państwową Straż Pożarną pokazują, że co roku kilkadziesiąt osób ginie wskutek zatrucia czadem, a aż kilkaset trafia do szpitala.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Kessel Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Na powtarzające się ulewne deszcze niestety nie możemy za wiele poradzić. Ale na ich dotkliwe skutki już tak. Jak właściwie zabezpieczyć się przed tzw. cofką kanalizacyjną, zanim będzie za późno? Z pomocą...

Na powtarzające się ulewne deszcze niestety nie możemy za wiele poradzić. Ale na ich dotkliwe skutki już tak. Jak właściwie zabezpieczyć się przed tzw. cofką kanalizacyjną, zanim będzie za późno? Z pomocą przychodzi nam kompaktowe urządzenie Minilift S, czyli niewielka przepompownia ze zintegrowaną funkcją wpustu w pokrywie, dobrana na potrzeby pomieszczeń ulokowanych poniżej poziomu zalewania.

WATERSPEC Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska,...

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska, definiowanego jako niższa od średniej dostępność wody w określonych warunkach naturalnych (IMGW-PIB).

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Redakcja Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków?

Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków? Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków?

Gdy podłączenie domu do kanalizacji jest drogie lub niemożliwe, warto rozważyć budowę własnej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie nie tylko wygodne i tanie w użytkowaniu, ale też przyjazne dla środowiska,...

Gdy podłączenie domu do kanalizacji jest drogie lub niemożliwe, warto rozważyć budowę własnej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie nie tylko wygodne i tanie w użytkowaniu, ale też przyjazne dla środowiska, ponieważ zanieczyszczenia w tych urządzeniach są usuwane za pomocą naturalnych metod.

mgr inż. Damian Czernik Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora

Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora

Ogrzewanie gazem ziemnym z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa bezobsługowej pracy kotłów gazowych, stabilnych cen gazu ziemnego oraz polityki antysmogowej, która wymusza wymianę bezklasowych...

Ogrzewanie gazem ziemnym z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa bezobsługowej pracy kotłów gazowych, stabilnych cen gazu ziemnego oraz polityki antysmogowej, która wymusza wymianę bezklasowych kotłów na paliwo stałe. Kotły gazowe to głównie urządzenia wiszące, które dzięki niewielkim gabarytom zmieszczą się zarówno w małej kotłowni, jak i w wydzielonym pomieszczeniu technicznym. Co każdy inwestor powinien wiedzieć o kotłach na gaz oraz na co zwrócić uwagę przy budowie kotłowni gazowej?

mgr inż. Damian Czernik Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać? Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym...

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym artykule omawiam te różnice oraz podpowiadam, jakimi kryteriami się kierować przy wyborze powietrznej pompy ciepła do budynku jednorodzinnego.

Michał Marcinkowski, hydrolog, główny specjalista projektu Klimada 2.0 realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać? Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne...

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne opady deszczu, roztopy pokrywy śnieżnej, wystąpienie na rzece zatoru lodowego uniemożliwiającego lub znacząco ograniczającego możliwość przepływu wody w rzece. Występujące w warunkach naturalnych wezbrania są nierozerwalnie związane z okresowym wylewaniem wody poza granice koryta rzecznego, aczkolwiek...

ZMK SAS SP. Z O.O. Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można...

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można być niemal pewnym, że ten trend zostanie utrzymany. Pompa ciepła to bowiem idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i komfortowego w użytkowaniu źródła ciepła, które będzie dodatkowo ekonomiczne w eksploatacji.

PHU DAMBAT Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych? Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

dr inż. Ewa Kaznowska, dr inż. Katarzyna Miszta-Kruk Jak oszczędzać wodę w domu

Jak oszczędzać wodę w domu Jak oszczędzać wodę w domu

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie,...

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie, sprzątanie, picie i gotowanie) około 120–130 l wody dziennie. Warto zastanowić się, jak w domowych warunkach zmniejszyć jej zużycie.

mgr inż. Karol Kuczyński Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia?

Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia? Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia?

Przy doborze systemu zasilania wziąć pod uwagę typ zasilacza ze względu na jego niezawodność oraz sposób połączenia odbiorników i ich grup. Należy uwzględnić znaczenie odbiorników i wymagany czas podtrzymania...

Przy doborze systemu zasilania wziąć pod uwagę typ zasilacza ze względu na jego niezawodność oraz sposób połączenia odbiorników i ich grup. Należy uwzględnić znaczenie odbiorników i wymagany czas podtrzymania zasilania. Praca niektórych odbiorników może być zakończona bezpośrednio po zaniku zasilania podstawowego. Wyłączenie części odbiorników powoduje oszczędność zgromadzonej w akumulatorach energii, która może być wykorzystana do wydłużenia czasu podtrzymania odbiorników wymagających zasilania...

Redakcja Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu? Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje...

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu? Oto kilka cennych informacji od Tomasza Kurka, eksperta z firmy Nabilaton.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.